
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3845/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Рожищенського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - Рожищенський РВ ДРАЦС) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що для внесення правильних відомостей у свідоцтво про народження дитини позивач звернулася до відповідача із заявою про внесення змін в актовий запис про народження дитини, а саме у розділі «мати» у графі «громадянство» замість «громадянка України» зазначити «громадянка Російської Федерації».
Висновком Рожищенського РВ ДРАЦС про внесення змін до актового запису цивільного стану від 05.03.2021 визнано за неможливе змінити в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради, громадянство матері з «Громадянка України» на «Громадянка Російської Федерації» (повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 29815636), оскільки на момент народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 немає підтверджуючих документів про громадянство заявниці ОСОБА_1 .
Позивач вважає вказаний висновок протиправним з тих підстав, що відповідно до тимчасової посвідки на постійне проживання від 29.12.2006 у вересні 1993 року позивач прибула з Росії у с. Щурин Рожищенського району Волинської області і у ній зазначено про громадянство Російської Федерації, з того часу позивач своє громадянство не змінювала. Крім того, 25.11.2004 позивачу був виданий паспорт громадянина Російської Федерації нового зразка, в подальшому кожні 5 років позивач здійснювала обмін паспорта.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок Рожищенського РВ ДРАЦС про внесення змін до актового запису про народження дитини від 05.03.2021 стосовно ОСОБА_2 та зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису про народження дитини № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради Рожищенського району Волинської області на громадянку України ОСОБА_2 , народжену в селі Щурин Рожищенського району Волинської області, у розділі «Мати» - громадянство матері замість «громадянка України» зазначити «громадянка Російської Федерації».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 16.06.2021 № 503/21.12-04-20 (а. с. 27) відповідач вказав, що висновок від 05.03.2021 про внесення змін до актового запису складено правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі поданих копій документів, проте відповідач не заперечує проти внесення змін до актового запису про народження № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради Рожищенського району Волинської області.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 12.07.2004 Щуринська сільська рада Рожищенського району Волинської області видала свідоцтво про народження (серії НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де у графі «громадянство» стосовно матері ОСОБА_1 зазначено «Громадянка України» (а. с. 9).
05.03.2021 Рожищенський РВ ДРАЦС, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 за № 11/21.12-05.06-70 про внесення змін до актового запису дочки заявниці № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради Рожищенського району Волинської області щодо зміни громадянства матері, прийняв висновок про внесення до актового запису цивільного стану, відповідно до якого вважає за неможливе змінити в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради громадянство матері з «Громадянка України» на «Громадянка Російської Федерації» (повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 29815636), оскільки на момент народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 немає підтверджуючих документів про громадянство заявниці ОСОБА_1 (а. с. 13-14).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частин першої - третьої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ (далі - Закон № 2398-VІ) державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
За правилами частин першої - четвертої статті 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктами 1.7, 1.10, 1.15 Правил № 96/5 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.5, 2.6 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: одним із батьків неповнолітнього (малолітнього). Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
За правилами пункту 2.12 Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Як вбачається із оскаржуваного висновку від 05.03.2021, відмовлено змінити в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 № 11 від 12.07.2004, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради, громадянство матері з «Громадянка України» на «Громадянка Російської Федерації» (повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 29815636), оскільки на момент народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 немає підтверджуючих документів про громадянство заявниці ОСОБА_1 .
Суд не погоджується із зазначеною підставою для відмови у внесенні змін до актового запису, виходячи з такого.
При вирішенні даної справи суд враховує, що позивач ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Старі Чешуйки Мглинського району Брянської області, що підтверджується паспортом громадянина СРСР серії НОМЕР_2 (а. с. 16).
25.11.2004 ОСОБА_1 було видано паспорт громадянина Російської Федерації № НОМЕР_3 строком на 5 років (а. с. 17), в подальшому позивачу були видані строком на 5 років паспорти громадянина Російської Федерації: 03.12.2010 - за № НОМЕР_4 (а. с. 18), 04.06.2019 - за № 6808332 (а. с. 19).
Крім того, позивачу ОСОБА_1 29.12.2006 була видана тимчасова посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_5 , із зазначенням у ній про громадянство Російської Федерації (а. с. 15), а на даний час чинною є посвідка на постійне проживання № НОМЕР_6 від 04.10.2019, яка видана позивачу ОСОБА_1 як громадянці Російської Федерації (а. с. 6).
Отже, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач ОСОБА_1 мала громадянство України станом на 05.07.2004 - момент народження доньки ОСОБА_2 , а наявними у справі доказами підтверджено її правовий статус громадянки Російської Федерації.
Відтак, на думку суду, позивач надала належні та допустимі докази, які вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису за № 11 від 12.07.2004 про народження доньки ОСОБА_2 в частині громадянства матері.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуваний висновок відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану від 05.03.2021 прийнятий без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, з порушенням вимог статті 22 Закону № 2398-VІ, у зв`язку із чим позовні вимоги про визнання його протиправними та скасування підлягають до задоволення.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил № 96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
Отже, у зв`язку із визнанням протиправним та скасування оскаржуваного висновку від 05.03.2021, з метою повного та ефективного захисту порушених прав підлягають також до задоволення похідні позовні вимоги про зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису № 11 від 12.07.2004 про народження доньки ОСОБА_2 в частині громадянства матері.
Суд також звертає увагу, що відповідно до актуальних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на даний час найменування відповідача є Рожищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (а. с. 28).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 09.04.2021 № 1012167336 (а. с. 5, 22).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Рожищенського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 05 березня 2021 року про відмову у внесенні змін в актовому записі № 11 від 12 липня 2004 року.
Зобов`язати Рожищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (45100, Волинська область, м. Рожище, вул. Незалежності, 60, ідентифікаційний код 26039011) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 11 від 12 липня 2004 року, складеного виконавчим комітетом Щуринської сільської ради Рожищенського району Волинської області, - у графі громадянство матері ОСОБА_1 замість «Громадянка України» зазначити «Громадянка Російської Федерації».
Стягнути з Рожищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (45100, Волинська область, м. Рожище, вул. Незалежності, 60, ідентифікаційний код 26039011) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ) судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх