
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2021 року Справа № 923/48/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П., за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника прокурора Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі
позивача-1: Великокопанівської сільської ради Олешківського району Херсонської області, с. Великі Копані, Олешківський район
позивача-2: Олешківської районної державної адміністрації, м.Олешки
до відповідача: Приватного акціонерного товариства "ЕКО СНЕК ЛІДЕР", с.Виноградове, Олешківський район
про розірвання договору оренди та повернення земельних ділянок
за участю представників сторін:
прокурор Волкова Н.М.
від позивача-1: Паламарчук В.В. - адвокат
від позивача-2: не з`явився
від відповідача: Іванюта О.Д. - адвокат
Заступник прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Великокопанівської сільської ради Олешківського району Херсонської області та Олешківської районної державної адміністрації 13.01.2020 року звернувся до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить:
- розірвати договір оренди земельної ділянки площею 2692,5 га нормативною грошовою вартістю 52 254809,81 грн., що укладений 26.01.2008 між Цюрупинською (Олешківською) районною державною адміністрацією та ПрАТ "Еко Снек Лідер", який зареєстровано у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.01.2008 за №0408729000003;
- зобов`язати ПрАТ «Еко Снек Лідер» повернути Великокопанівській сільській раді земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2692,5 га, загальною нормативно грошовою оцінкою 52 254 809,81 грн., що знаходиться в адміністративних межах Великокопанівської сільської ради Олешківського району Херсонської області.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.01.2021 року справу розподілено судді Пінтеленій Т.Г.
Ухвалою суду від 17.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено до розгляду.
10.02.2020 відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що належних доказів на підтвердження розміру орендної плати не надано позивачем, відсутня технічна документація нормативної грошової оцінки землі за спірним договором оренди на період з 2017 по 2019 роки. Відповідач також зазначає, що формування земельних ділянок із визначенням орендної плати в залежності від процентної ставки та нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки, прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування, відбулось наприкінці 2019 року та реалізоване шляхом підписання додаткової угоди та додатку № 1 до договору оренди від 26.01.2008 р., що стало підставою для перерахунку розміру орендної плати у 2020 році. За результатами спільних дій ПрАТ «Еко Снек Лідер» та Великокопанівської сільської ради, договір оренди землі приведений до вимог чинного законодавства, права та інтереси територіальної громади, як власника земель, не порушені. В чому полягає можливе порушення інтересів іншого позивача - Олешківської районної державної адміністрації, позивачем не визначено.
28.02.2020 прокуратура Херсонської області подала до суду відповідь на відзив, в якій висловила свою позицію щодо доводів вказаних у відзиві відповідача.
11.11.2021 року від прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій просить суд викласти п. 2 прохальної частини позовної заяви в такій редакції:
«Зобов`язати ПрАТ «Еко Снек Лідер» (75144, Херсонська область, Олешківський район, с. Виноградове, вул. Чалбаська, 2-а, код ЄДРПОУ 00413593) повернути Великокопанівській сільській раді Олешківскього району (75131, Херсонська область, Олешківський район, с. Великі Копані, вул. Карла Маркса, 79 код ЄДРПОУ 26555882) земельні ділянки за договором оренди від 26.01.2008, зареєстрованого у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 040872900003 загальною площею 2692,4552 га, що знаходяться в адміністративних межах Великокопанівської сільської ради Олешківського району Херсонської області та складається з 110 земельних ділянок (із зазначенням кадастрових номерів та площі земель).
Протокольною ухвалою від 11.11.2020 року суд долучив до матеріалів справи зазначену заяву.
19.11.2020 року від відповідача надійшов відзив на заяву про уточнення позовних вимог, за яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
23.11.2020 року від позивача-1 надійшла заява, за якою останній зазначає про відсутність на теперішній час підстав для розірвання спірного Договору, так як між позивачем та відповідачем укладено додаткову угоду, яка виконується сторонами.
Ухвалою суду від 04.01.2021 року провадження у справі закрито у зв`язку із відсутністю предмета спору.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.03.2021 року апеляційну скаргу Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури задоволено, ухвалу Господарського суду Херсонської області від 04.01.2021 скасовано, справу передано на розгляд до Господарського суду Херсонської області.
У зв`язку з скасуванням ухвали про закриття провадження у справі та направленням справи для подальшого розгляду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 923/48/20 між суддями. Цим розподілом, справу розподілено 30.03.2021 судді Гридасову Ю.В.
Ухвалою суду від 31.03.2021 прийнято справу № 923/48/20 до провадження судді Гридасова Ю. В., призначено підготовче судове засідання по справі на 27 квітня 2021 року.
У зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_1 у відставку, розпорядженням керівника апарату Господарського суду Херсонської області № 88 від 22 квітня 2021 року у справі призначено проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи № 923/48/20.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.04.2021 визначено суддю по справі - Ярошенко В. П.
Ухвалою суду від 26.04.2021 справу прийнято до свого провадження суддею Ярошенко В.П., постановлено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 20.05.2021.
Ухвалою суду від 20.05.2021 підготовче провадження у справі закрито, призначено розгляд справи по суті на 08.06.2021.
Ухвалою суду від 08.06.2021 року здійснено заміну заявника - Прокуратуру Херсонської області на його правонаступника - Херсонську обласну прокуратуру; відкладено розгляд справи по суті на 15.06.2021 року.
Прокурор в судовому засіданні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача-1 в судовому засіданні не підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення і повідомлено представникам сторін про дату складення повного рішення.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
Прокуратурою Херсонської області під час вивчення стану законності у сфері земельних правовідносин виявлено ряд порушень вимог Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України під час використання Приватним акціонерним товариством «Еко Снек Лідер» (далі за текстом рішення - ПрАТ «Еко Снек Лідер», Відповідач) земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 2692,5 га, розташованої на території Великокопанівської сільської ради Херсонської області, які свідчать про порушення державних інтересів та стали підставою для ініціювання питання про розірвання договору оренди і повернення земельної ділянки власнику в судовому порядку.
Як свідчать матеріали справи, 26.01.2008 між Цюрупинською (на цей час - Олешківською) районною державною адміністрацією та ПАТ «Ім. Фрунзе» (правонаступником якого є ПрАТ «Еко Снек Лідер») укладено договір оренди земельної ділянки (далі за текстом рішення - Договір), який зареєстровано у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.01.2008 за № 0408729000003.
До складу земельної ділянки увійшли, крім іншого, сільськогосподарські землі - 1869,10 га, сільськогосподарські угіддя - 1678,90 га: рілля - 134,00 га, сади - 319,00 га, виноградники - 829,60 га, інші тутові - 4,80 га, пасовища - 391,50 га; господарські двори - 6,30 га, господарські шляхи - 183,90 га, ліси та інші лісовкриті площі 689,3 га: ліси - 557 га, полезахисні лісосмуги - 125,00 га, чагарники - 7,30 га; відкриті землі 134,00 га: піски - 121,90 га, вали - 0,50 га, інші - 11,60 га.
Відповідно до пункту 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 52 254 809,81 грн., в тому числі багаторічні насадження - 37 965 039,70 грн.
Відповідно до п. 8 Договору, Договір укладено на 49 років.
Відповідно до п. 9 Договору, орендна плата, на перші три роки використання земельної ділянки, вноситься орендарем в розмірі земельного податку: (0,1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, багаторічні насадження - 0,03 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), що у грошовій формі становить 14 289,77 + 11 389,51=25 679,28 грн. (Двадцять п`ять тисяч шістсот сімдесят дев`ять грн. 28 коп.) кожного року.
Відповідно до п. 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
В подальшому, рішенням Господарського суду Херсонської області від 17.09.2015 р. у справі № 923/1289/15, яке набрало законної сили відповідно до постанови Одеського апеляційного господарського суду від 24.11.2015 р., внесено зміни до вказаного договору шляхом викладення п. 9 договору оренди у наступній редакції: "п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".
Розмір орендної плати у грошовій формі не визначений.
При цьому, судом встановлено, що передана в оренду земельна ділянка не є сформованою (відсутній кадастровий номер та технічна документація).
Прокурор зазначає, що усупереч вимог законодавства (ст.ст. 173, 193 ГК України, ст.ст. 610, 611, 629, 651 ЦК України, ст.ст. 93, 96, 122, 141 ЗК України, ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі») та умов договору оренди, в редакції, викладеній у рішенні господарського суду Херсонської області від 17.09.2015 № 923/1289/15, відповідач зобов`язання щодо повноти внесення орендної плати у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки не виконує та до теперішнього часу продовжує декларувати і сплачувати орендну плату в розмірі 0,1 та 0,03 % від нормативної грошової оцінки землі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зокрема посилається на лист Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 18.11.2019 № 3436/9/21-22-04-04-07, наданого на запит прокуратури області та, крім цього, документи первинної податкової звітності орендаря: податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та інтегрованими картками платника за кодом 18010600 (орендна плата з юридичних осіб) за 2017-2019 роки.
Прокурор вважає, що вказані обставини свідчать про порушення державних інтересів, що полягає в невиконанні умов договору оренди, внаслідок чого держава в особі Великокопанівської селищної ради значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору та зміні його умов.
Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.
Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (частина 1 статті 175 Господарського кодексу України).
Згідно із ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 174 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення господарських зобов`язань є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що обов`язковим для виконання сторонами.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статей 96, 206 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
У даній справі відповідач є землекористувачем, якому надана у користування земельна ділянка за договором оренди землі.
Так, Прокурор в якості підстави для розірвання Договору в позовній заяві зазначив про невиконання відповідачем умов договору оренди земельної ділянки у вигляді несплати орендної плати в належному розмірі.
Відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно з ч.1 ст.782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за її користування протягом трьох місяців підряд.
Разом з тим, за ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід зазначити, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення ч. 2 ст. 651 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 р. у справі № 912/1385/17 та постанові Верховного Суду України від 11.10.2017 у справі № 6-1449цс17.
З урахуванням викладених вище норм законодавства, у разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки, дана обставина може бути підставою для розірвання такого договору. При цьому сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 925/549/17.
Отже, встановлення факту саме систематичної несплати відповідачем орендної плати протягом дії Договору оренди землі є достатньою правовою підставою для розірвання спірного Договору відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 ЦК України та умов Договору оренди землі.
Як зазначає Верховний Суд в постанові від 14.11.2018 у справі №484/301/18 - аналіз ст. ст. 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 651 Цивільного кодексу України дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Отже, відповідно до правил доказування прокурор, обґрунтовуючи позовні вимоги та посилаючись на систематичну несплату орендної плати за користування земельною ділянкою, повинен довести зазначені обставини.
На підтвердження своїх вимог та в якості доказів систематичної несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою, прокурором надано лист Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 18.11.2019 року № 3436/9/21-22-04-04-07, в якому зазначено про декларування відповідачем орендної плати у розмірі 0,1 % та 0,03 % від нормативної грошової оцінки землі без врахування рішення суду від 17.09.2015 року у справі № 923/1289/15.
Суд вважає, що зазначений лист не може бути прийнятий в якості належних доказів підтвердження систематичної несплати відповідачем орендних платежів, з огляду на те, що такий лист не відображає належної до сплати орендної плати за умовами спірного договору оренди земельної ділянки та вимог законодавства.
Суд зазначає, що для встановлення факту систематичної несплати орендної плати, яке визначено підставою для розірвання договору, слід встановити розмір орендної плати, яка підлягала до сплати за спірним договором оренди та відповідно розмір заборгованості по орендній платі.
При цьому, враховуючи те, що розмір орендної плати обумовлюється та ґрунтується виключно на нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, що знаходиться в оренді, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до пункту 288.5. цієї статті розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, а порядок її проведення визначено статтею 18 Закону України "Про оцінку земель", якою встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів та передбачено, що оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Приписами статей 18 та 20 Закону України "Про оцінку земель" обумовлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій", за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 23 цього Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно зі статтею 6 Методики для визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення по Україні розраховується диференціальний рентний доход з орних земель за економічною оцінкою по виробництву зернових культур (у центнерах) за визначеною формулою.
Методикою також встановлено особливості визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення під багаторічними насадженнями, природними сіножатями і пасовищами (стаття 10) та окремої земельної ділянки - території сільськогосподарських угідь, що знаходяться у власності або користуванні юридичних та фізичних осіб (стаття 18).
Таким чином, з аналізу наведених нормативних актів вбачається, що розмір орендної плати за землю встановлюється виключно на підставі нормативної грошової оцінки землі проведеної з урахуванням положень Методики вповноваженим на це органом зі складанням відповідної технічної документації яка повинна бути затверджена органом місцевого самоврядування, а розмір такої оцінки зазначається у витягу з технічної документації, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Так, у наданому позивачем листі Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 18.11.2019 № 3436/9/21-22-04-04-07 зазначається про те, що відсутня технічна документація на більшу частину площ земельних ділянок підприємства і неможливість підтвердження нормативної грошової оцінки земель відповідно до вимог законодавства.
Посилання прокурора на те, що база розрахунку орендної плати спірного договору визначена у розмірі 52 254 809,81 грн. суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовується вищенаведеними приписами Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель".
Таким чином, прокурором не доведено належними доказами факт систематичного порушення відповідачем договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати, а саме не надано деталізованого розрахунку заборгованості по орендній платі, що ґрунтується на такому розмірі нормативної грошової оцінки землі, який підтверджений технічною документацією, що затверджена відповідним органом місцевого самоврядування.
Із наданих прокурором документів, зокрема листів ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі (у листах від 18.11.2019 року, 16.12.2019 року), неможливо встановити систематичну несплату орендних платежів, неможливо встановити належний на законних підставах розмір несплаченої орендної плати, реальну шкоду, завдану другій стороні договору, за якої ця сторона позбавлена можливості отримати очікуване при укладенні договору.
За таких обставин, суд вважає, що прокурором не доведено наявність саме систематичної несплати орендної плати в якості підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, у зв`язку з чим вимоги прокурора про розірвання договору оренди задоволенню не підлягають.
Правові наслідки розірвання договору визначені у ч.1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", а саме орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
В такому випадку зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (п. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що судом не встановлено підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки, укладеного 26.01.2008 між Цюрупинською (Олешківською) районною державною адміністрацією та ПрАТ "Еко Снек Лідер", то і відсутні підстави для задоволення вимоги прокурора, яка є похідною від вимоги розірвати договір, а саме зобов`язати ПрАТ "Еко Снек Лідер" повернути Великокопанівській сільській раді Олешківскього району (75131, Херсонська область, Олешківський район, с. Великі Копані, вул. Карла Маркса, 79 код ЄДРПОУ 26555882) земельні ділянки за договором оренди від 26.01.2008, зареєстрованого у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди за № 040872900003 загальною площею 2692,4552 га, що знаходяться в адміністративних межах Великокопанівської сільської ради Олешківського району Херсонської області та складається з 110 земельних ділянок.
Згідно ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на Херсонську обласну прокуратуру.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 129, 232-240 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Дата складання повного тексту рішення - 05.07.2021.
Суддя В.П.Ярошенко