
Справа №461/4099/21
Провадження №2190/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Пелех О.А., за участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Галицької митниці Держмитслужби України Дунаса М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Галицької митниці Держмитслужби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 20.10.2020 року, виданий 6112, запис номер НОМЕР_2
за ст.472 Митного кодексу України –
в с т а н о в и в:
13 квітня 2021 року, близько 01 год. 57 хв., в зону митного контролю МАПП «Краковець» митного поста «Яворів» Галицької митниці Держмитслужби з Польщі в Україну заїхав транспортний засіб марки "Mercedes-Benz Sprinter", реєстраційний номер НОМЕР_3 , з причепом р.н. НОМЕР_4 . У вказаному автомобілі, як водій слідував громадянин Польщі ОСОБА_3 та пассажир ОСОБА_2 .
В ході проведення письмового декларування ОСОБА_2 подав митну декларацію, в якій вказав про відсутність будь яких товарів, що підлягають декларуванню. Після завірення декларацій штампом «Під митним контролем №259», під час проведення митного огляду транспортного засобу, в багажному відділенні автомобіля (без ознак приховування) було виявлено не задекларований за встановленою формою товар, а саме: відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 - 2 штуки; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 ОС 24GB GDDR6X - 1 штука; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 Suprim X - 2 штуки.
Таким чином, дії ОСОБА_2 кваліфіковано митним органом за ст.472 МК України, як не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому письмовому декларуванню.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення заперечив, подав клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Представник зазначив, що ОСОБА_2 перевозив вантаж згідно СМR, 128 поштових посилок слідують з Іспанії згідно митних декларацій СN23 на митне оформлення вантажу у відділ «Малехів» митного поста «Львів-поштовий» Галицької митниці Держмитслужби, автомобіль і причіп були опломбовані пломбами №000287357 і № 000287358. На посилці СV042196396РL присутня митна декларація СN23, де зазначено відправника ОСОБА_4 , м. Марбелья, вміст: продукти, масло оливкове, масло кокосове, вага 9,4 кг., вартість пересилки 70 грн., отримувач ОСОБА_5 . Захисник зазначив, що ОСОБА_2 особисто декларацію не підписував, не заповнював та не здійснював даного відправлення, відтак умислу на недекларування переміщуваного товару через митний кордон та на ухилення від сплати будь-яких митних платежів у нього не було.
Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також представника Галицької митниці Держмитслужби України, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч.1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ст. 246, ч. 1 ст. 248 МК України, з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію розпочинається митне оформлення метою якого є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно ч.ч. 1, 7 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ст. 266 МК України, декларант зобов`язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу органу доходів і зборів пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
Як вбачається з митної декларації від 13.04.2021 року, ОСОБА_2 вказав про наявність у нього товарів, а саме меблі, вагою 900 кг та не зазначив про товар, а саме: відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 - 2 штуки; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 ОС 24GB GDDR6X - 1 штука; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 Suprim X - 2 штуки, що свідчить про не заявлення останнім точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому письмовому декларуванню.
Згідно ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП та ч. 2 ст. 495 МК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Факт митного правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил №0693/20900/21 від 13.04.2021 року; контрольним талоном; митною декларацією від 13.04.2021 року, з якої вбачається, що ОСОБА_2 вказав про наявність у нього товарів, а саме меблі, вагою 900 кг та не зазначив про товар, а саме: відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 - 2 штуки; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 ОС 24GB GDDR6X - 1 штука; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 Suprim X - 2 штуки; актом огляду товарів та транспортних засобів від 13.04.2021 року; описом предметів від 13.04.2021 року; доповідною запискою, висновком експертизи №1420003301-0363.
Окрім того, судом не приймається до уваги покликання представника позивача, що вказаний товар переміщувався через митний кордон згідно СМR, з огляду на наступне.
У відповідності до положень ст. 259 МК України, попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.
Попередня митна декларація подається декларантом або уповноваженою ним особою органу доходів і зборів, в зоні діяльності якого товари, транспортні засоби комерційного призначення будуть пред`явлені для митного оформлення, з метою проведення аналізу ризиків та прискорення виконання митних формальностей.
Попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для: ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення доставки їх до органу доходів і зборів призначення; або випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пропуску цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України та без пред`явлення їх органу доходів і зборів, яким оформлена така попередня митна декларація; або випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, після пред`явлення їх органу доходів і зборів, яким оформлена така попередня митна декларація.
Попередня митна декларація приймається органом доходів і зборів, якщо її перевіркою встановлено, що вона містить необхідні відомості щодо товару і до неї додано необхідні документи або їх копії, у тому числі у вигляді електронного документа або електронної (сканованої) копії паперового документа, засвідченої електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи. У разі відсутності на момент подання попередньої митної декларації оригіналів документів дозволяється подання їх копій. Факт прийняття декларації засвідчується посадовою особою органу доходів і зборів, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій.
Ввезення товару на територію України за попередньою митною декларацією дозволяється протягом 30 днів з дати її оформлення органом доходів і зборів.
Частиною 1 ст. 194 МК України передбачено, у разі ввезення товарів на митну територію України декларант або уповноважена ним особа попередньо повідомляють орган доходів і зборів, у зоні діяльності якого товари будуть пред`явлені для митного оформлення, про намір ввезти ці товари. Частиною 2 тієї ж статті, попереднє повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України здійснюється шляхом надання органу доходів і зборів, в зоні діяльності якого товари будуть пред`явлені для митного оформлення, попередньої митної декларації або іншого документа, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу.
Частиною 11 статті 194-1 передбачено, відсутність на момент здійснення митних формальностей у пункті пропуску через державний кордон України загальної декларації прибуття на товари є підставою для відмови у пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що їх перевозять, та притягнення перевізника до адміністративної відповідальності відповідно до цього Кодексу.
Підпунктом 5) ч. 1 ст. 194-2 передбачено строк подання загальної декларації прибуття для перевезення товарів автомобільним транспортним засобом - не пізніше ніж за одну годину до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України".
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з попередньою митною декларацією до органу доходів та зборів не звертався, у митні декларації від 13.04.2021 року, останній не зазначив про наявність у нього товарів, які ним перевозились, що свідчить про не заявлення ним точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому письмовому декларуванню.
Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_2 складу порушення митних правил, передбаченого ст.472 МК України, оскільки останній не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товар, який переміщував через митний кордон України.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_2 необхідно застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ст. 472 МК України та конфіскації товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 454 грн.
На підставі ч.1 ст.519 МК України з ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь Галицької митниці ДМС України витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 164,31 грн.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 472, 486, 527, 528 МК України, ст. 283 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 501 277 (п`ятсот одна тисяча двісті сімдесят сім) грн. 86 коп.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0693/20900/21 від 13.05.2021 року товар, а саме: відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 - 2 штуки; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 ОС 24GB GDDR6X - 1 штука; відеокарту ТМ «Nvidia» модель Geforce RTX 3090 Suprim X - 2 штуки – конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Галицької митниці ДМС України 164,31 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_2 користь держави в особі Державної судової адміністрації України 454 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Зубачик Н.Б.