
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 червня 2021 року 11 год. 00 хв.Справа № 280/2725/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та сторін
від позивача: ОСОБА_1 , адвокат Кириченко В.С.,
від відповідача: Орловська Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до – Головного управління Національної поліції в Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до – Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 132 о/с від 04.03.2021 про призначення капітана поліції ОСОБА_1 (0086075), старшим інспектором-черговим чергової частини відділення поліції №1 Пологівського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2500 гривень, увільнивши його з посади начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Гуляйпільського відділення поліції Пологівського відділу поліції, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби;
- скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 151 о/с від 18.03.2021, про звільнення зі служби в поліції, капітана поліції ОСОБА_1 (0086075), звільнивши капітана поліції ОСОБА_1 (0086075) відповідно до п.4 ч.І ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів), з 04.03.2021;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу, передбачену ст. 9-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 28 квітня 2021 року об 11 год. 30 хв.
28 квітня 2021 р. ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 31 травня 2021 року о 16:00 год.
31 травня 2021 року ухвалою суду продовжено підготовче провадження та відкладено підготовче засідання на 22 червня 2021 року о 10 год. 00 хв.
22 червня 2021 року усною ухвалою яка занесена до протоколу судового засідання судом підготовче провадження закрито, та призначено судове засідання на 22 червня 2021 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити в повному обсязі, підтвердив викладені в позовній заяві аргументи, додатково пояснив, що якщоб його посаду не було скорочено, то до цього часу він би працював на своєму місці та не був би вимушений писати рапорт про звільнення за власним бажанням за вислугою років. Впродовж двох місяців йому пропонувались вакантні посади з якими він не погоджувався оскільки вони не ьули альтернативними його посаді та були з меншими посадовими окладами.
Представник позивача адвокат Кириченко В.С. позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити в повному обсязі, додатково пояснив, що посада відповідача ОСОБА_1 була скорочена, але останнього всупереч вимогам законодавства після сплину рівно двох місяців після попередження про скорочення, було примусово, без його згоди, переведено на іншу посаду з нижчим посадовим окладом та іншими умовами праці які передбачають цілодобове несення служби.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зіслалась на те, що коментувати рішення ГУНП про попередження про скорочення і наступне призначення на посади працівників не має повноважень. Пояснила, що згідно штатного розпису змінились адміністративно територіальні підрозділи поліції, але кількість посад не зменшилась.
Відповідач надав суду відзив в якому позовні вимоги не визнав.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що у відзиві Відповідачем не приведено жодних доводів, які б стосувалися предмету спору між сторонами, а ті доводи, що викладені у відзиві є простою констатацією нормативних актів. Крім того, вважаю, що Відповідач не спростував мої твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог.
Так, в позовній заяві зазначав, що з 17.10.2005 по 18.03.2021 працював на різних посадах в органах внутрішніх справ України та Національної поліції. 04.01.2021 був попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції, відповідно до п.4 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію (в зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) з 04.03.2021 за умови відсутності вакантних посад.
15.01.2021 керівництвом ГУ НП в Запорізькій області йому була запропонова вакантна посада – начальника сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, 22.01.2021 запропонована посада – старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, 29.01.2021 - старшого оперуповноваженого сектору кримінальної превенції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області та 05.02.2021 – начальника сектору моніторингу Пологівського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області. Від переліку запропонованих посад я відмовився, оскільки виявив бажання звільнитися через скорочення штатів.
Незважаючи на відмови від запропонованих йому посад в інших структурних підрозділах національної поліції, Наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №132 о/с від 04.03.2021 позивач був призначений старшим інспектором – черговим чергової частини відділення поліції № 1 Пологівського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2500 грн, увільнивши з посади начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Гуляйпільського відділення поліції Пологівського відділу поліції, хоча саме відмова особи від запропонованої посади дає підстави для звільнення поліцейського у зв`язку зі скороченням штатів. Зазначений висновок обумовлюється тим, що формою волевиявлення поліцейського на призначення на іншу посаду є надання згоди. При цьому, наданню згоди повинна передувати пропозиція щодо призначення на відповідну посаду, з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків, тобто ініціатива керівництва. Лише якщо особа відмовилася від усіх пропозицій щодо зайняття певних посад виникають підстави для застосування п.4 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» щодо звільнення поліцейського зі служби в поліції у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Оскільки з зазначеним наказом позивач був не згоден, мною 04.03.2021 був наданий рапорт про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням, про що видано наказ ГУНП № 151 о/с від 18.03.2021.
Крім того, позивач зазначає, що жодного дня він не працював на посаді оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Дніпровського відділу поліції, як зазначає представник відповідача у відзиві.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
До суду звернувся позивач ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про зобовязання вчинити певні дії, в якій зазначив:
ОСОБА_1 був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ України наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області від 17.10.2005 № 216. Наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 07.11.2015 № 6 о/с прийнятий за переведеням з органів внутрішніх справ на службу до Національної поліції, що підтверджується записом у трудовій книжці.
04.01.2021 ОСОБА_1 був попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції, відповідно до п.4 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію (в зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) з 04.03.2021 за умови відсутності вакантних посад.
15.01.2021 керівництвом ГУ НП в Запорізькій області ОСОБА_1 була запропонова вакантна посада – начальника сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, 22.01.2021 запропонована посада – старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, 29.01.2021 - старшого оперуповноваженого сектору кримінальної превенції Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області та 05.02.2021 – начальника сектору моніторингу Пологівського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області. Від переліку запропонованих посад я відмовився, оскільки виявив бажання звільнитися через скорочення штатів.
04.03.2021 наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №132 о/с ОСОБА_1 був призначений старшим інспектором – черговим чергової частини відділення поліції № 1 Пологівського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2500 грн, увільнивши з посади начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Гуляйпільського відділення поліції Пологівського відділу поліції.
Згідно з ч.1 ст.59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 48 ЗУ «Про національну поліцію» призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у ст. 47 цього Закону.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Таким чином, скорочення штатів є підставою для звільнення поліцейського зі служби в поліції.
Порядок звільнення поліцейських у зв`язку із скорочення штатів або проведення організаційних заходів, визначено ст. 68 Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України «Про Національну поліцію», у разі здійснення реорганізації, внаслідок якої на підставі відповідного наказу скорочуються посади в органі чи окремому підрозділі органу (закладу, установи) поліції, поліцейський, посада якого буде скорочена, має бути персонально письмово попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції за два місяці до такого звільнення.
Згідно з ч. 2 та ч. 5 ст. 68 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський, посада якого скорочена, може бути призначений за його згодою, з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків на іншу посаду в будь-якому органі (закладі, установі) поліції до закінчення двомісячного строку з дня його персонального попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції відповідно до частини першої цієї статті. Переважне право на залишення на службі в поліції при реорганізації надається поліцейським з більш високими кваліфікацією та досягненнями у службовій діяльності. За рівних умов щодо кваліфікації та досягнень у службовій діяльності перевага в залишенні на службі надається особам, які мають таке право відповідно до вимог законодавства. Частиною третьою даної статті визначено, що поліцейський посада якого була скорочена і якого не призначено на іншу посаду в поліції відповідно до частини другої цієї статті, після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції має бути звільнений зі служби в поліції на підставі п. 4 ч. 1 ст. 77 цього Закону.
Скорочення посади має чіткий і однозначний зміст - це припинення існування посади, внаслідок чого працівник, який її обіймає, може бути звільнений за умови, якщо неможливо його перевести, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно з ч.ч. 2-3 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Відмова особи від запропонованої посади дає підстави для звільнення поліцейського у зв`язку зі скороченням штатів. Зазначений висновок обумовлюється тим, що формою волевиявлення поліцейського на призначення на іншу посаду є надання згоди. При цьому, наданню згоди повинна передувати пропозиція щодо призначення на відповідну посаду, з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров`я, ставлення до виконання службових обов`язків, тобто ініціатива керівництва.
Отже, судом встановлено, що особа, попереджена про звільнення за скороченням штатів, у цьому випадку не має можливості виявити ініціативу і своє волевиявлення здійснює шляхом надання згоди на ініціативу керівництва щодо іншої посади в будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Лише якщо особа відмовилася від усіх пропозицій щодо зайняття певних посад виникають підстави для застосування п.4 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» щодо звільнення поліцейського зі служби в поліції у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Всупереч вимог Закону ОСОБА_1 не був звільнений зі служби на підставі п.4 ч.1 ст.77 Закону України «Про національну поліцію», у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, натомість без згоди позивача був призначений на посаду старшим інспектором-черговим чергової частини відділу поліції № 1 Пологівського районного відділу поліції, хоча від всіх запропонованих йому посад відмовився.
Щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги суд зазначає наступне.
Відповідач повинен сплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у зв`язку зі скороченням штату та щомісячну грошову допомогу, яку б він отримав у разі звільнення зі служби на підставі на п.4 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
Частиною першою статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що у разі звільнення зі служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Відповідно до ч.1 ст.9-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які звільнені зі служби за віком, станом здоров`я чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення зі служби виплачується щомісячна грошова допомога в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.
Умови призначення та порядок виплати щомісячної грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом 1-4 п.11 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей особам, звільненим із служби за віком, станом здоров`я чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів без права на пенсію, протягом одного року після звільнення із служби виплачується щомісячна грошова допомога у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.
Щомісячна грошова допомога виплачується тим особам, що під час служби мали право на отримання окладу за військовим (спеціальним) званням.
Річний строк для виплати щомісячної грошової допомоги особам, зазначеним у абзаці першому цього пункту, обчислюється з дня звільнення їх із служби. Допомога виплачується з дня, що настає за датою, по яку особі нараховано грошове забезпечення при звільненні.
Виплата щомісячної грошової допомоги здійснюється Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Міністерством транспорту та зв`язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони, Службою судової охорони через уповноважені ними органи.
Судом встановлено, що Позивач має право на отримання щомісячної грошової допомоги, передбаченої ст. 9-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Твердження представника відповідача про те, що скорочення посади яку обіймав позивач до переведення не відбулося, судом до уваги не приймається, оскільки запропонована посада позивачу має іншу назву, менший посадовий оклад, тобто є іншою посадою.
Таким чином посада начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Гуляйпільського відділення поліції Пологівського відділу поліції яку обіймав позивач є скороченою.
Тому суд прийшов до висновку що позовні вимоги є обгрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 40108688) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 132 о/с від 04.03.2021 про призначення капітана поліції ОСОБА_1 (0086075), старшим інспектором-черговим чергової частини відділення поліції №1 Пологівського районного відділу поліції, з посадовим окладом 2500 гривень, увільнивши його з посади начальника сектору реагування патрульної поліції № 4 Гуляйпільського відділення поліції Пологівського відділу поліції, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби.
Скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області № 151 о/с від 18.03.2021, про звільнення зі служби в поліції, капітана поліції ОСОБА_1 (0086075), звільнивши капітана поліції ОСОБА_1 (0086075) відповідно до п.4 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів), з 04.03.2021.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу, передбачену ст. 9-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 40108688) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлене у повному обсязі та підписане суддею 30 червня 2021 року.
Суддя Р.В. Сацький