
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 травня 2021 року Справа № 280/981/21 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н. В.,
за участю секретаря Фесик А.В.
представника позивача: Отюська О.В.
представника відповідача: Школова Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу
за позовом: Приватного підприємства «Транзит»
до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «ТРАНЗИТ» (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
-визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області № 0004203201 від 03.09.2020 винесеного на підставі акту перевірки № 0415/08/01/32/23789734 від 03.08.2020.
В обґрунтування позову заначили, що податкове повідомлення-рішення № 004203201 від 03.09.2020, було прийняте всупереч діючому законодавству України, з наступних підстав. На думку перевіряючих ПП «ТРАНЗИТ» отримувало та зберігало пальне в період з 19.08.2019 до 31.10.2019 (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального; реалізовувало пальне в період з 19.08.2019 до 31.10.2019 (включно) без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21. Проте, висновок в Акті перевірки було зроблено лише на підставі аналізу комп`ютерних автоматизованих інформаційних система та АРМів: ІС «Податковий блок», Архіву електронної звітності, Єдиного реєстру податкових накладних, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, інших баз даних ДФС, податкової інформації, та не підтверджена жодним належним доказом. На момент, начебто, зберігання пального ПП «ТРАНЗИТ» в період з 19.08.2019 до 31.10.2019, була відсутня відповідальність за зберігання пального без наявності відповідної ліцензії. У зв`язку з тим, що Законом №481 на момент виникнення спірних правовідносин не було чітко врегульовано відносини щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а Державна фіскальна служба України лише 30.05.2019 направила лист за №17014/7/99-99- 12-01-01-17 із розпорядженням про видачу ліцензій головними управліннями в областях з 1 липня 2019 року, держава штучно створила для добросовісних платників перешкоди в господарюванні. Так, до 01.07.2019 Закон №481 не передбачав ліцензування оптової торгівлі паливом. Фактично редакція цього Закону зі змінами та доповненнями від 23.11.2018 №2628 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» розширила його дію та погіршила становище ПП «ТРАНЗИТ». При цьому Кабінет Міністрів України не визначив органи виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання, уповноважені видавати такі ліцензії. З набуттям 01.07.2019 змін до Законів №481/95-ВР та №222-VІІІ. визначення з 01.07.2019 територіальних органів ДФС органами ліцензування діяльності з торгівлі пальним та не встановленням для суб`єкта господарювання строку для приведення діяльності у відповідність до вимог закону. ПП «ТРАНЗИТ» вважає порушеним вищевказаний баланс та допущення непропорційності. Крім того, відсутній доказ відмови ПП «ТРАНЗИТ» від надання копій документів, то притягнення посадових осіб ПП «ТРАНЗИТ» до адміністративної відповідальності є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою суду від 08.02.2021 адміністративний позов залишено без руху.
24.02.2021 позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 01.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 12.03.2021 клопотання представника позивача задоволено, призначено розгляд справи в загальному позовному провадженні. Замінено засідання для розгляду справи по суді підготовчим засіданням на 05.04.2021.
23.03.2021 представник відповідача надав відзив на позовну заяву, у якому заначив що, оскільки операції з відвантаження оптових партій пального покупцям ТОВ «Круїзна компанія «Бриз круїз» і ТОВ «ПК «Білл ойл» здійснювались ПП «Транзит» як до 01 вересня 2019 року, так і після, відсутні підстави вважати таку діяльність Позивача правомірною за відсутності відповідної ліцензії. Крім того, зазначили, що до проведення перевірки наказ, направлення та службові посвідчення надані для огляду посадовій особі позивача, яка у зв`язку з допуском до перевірки розписалась особисто про ознайомлення із зазначеними документами в направленнях, чим підтвердила правомірність дій фахівців ГУ ДПС у Запорізькій області по проведенню фактичної перевірки. Жодних заперечень щодо підстав проведення перевірки посадові особи Позивача не висловлювали та не надавали письмово протягом перевірки. Зазначені обставини свідчать про безпідставність посилання Позивача на рішення ЄСПЛ з питань важливості принципу «належного урядування» та рішення Конституційного Суду України щодо верховенства права.
05.04.2021 від передника позивача надшила заява про відкладення судового зсідання.
05.04.2021 від передника відповідач надійшло клопотання про відкладення судового зсідання.
05.04.2021 протокольною ухвалою підготовче засідання було відкладено 26.04.2021..
26.04.2021 протокольною ухвалою замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663), закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 06.05.2021.
У судовому засіданні 06.05.2021, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".
Представник позивача у судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши представників сторін та розглянувши матеріали, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу № 1512 від 23.07.2020 та на підставі Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, й інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів, проведено перевірку акцизного складу (резервуар) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21, який зареєстровано ПП «ТРАНЗИТ» (код ЄДРПОУ: 23789734).
За результатами перевірки було складено акт № 0415/08/01/32/23789734 від 03.08.2020 (далі - Акт перевірки), якому встановлені наступні порушення:
- Ч.1 , ч. 16 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР зі змінами та доповненнями в частині зберігання пального в період з 19.08.2019р. до 31.10.2019р. (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального;
- ч.1, ч.8 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР зі змінами та доповненнями в частині реалізації пального без отримання ліцензії на зберігання на право оптової торгівлі пальним за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21;
- п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010р № 2755-VІ (із змінами та доповненнями).
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 004203201 від 03.09.2020.
23.09.2020 не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням ПП «ТРАНЗИТ» подано скаргу до ДПС України.
Рішенням про результати розгляду скарги від 11.12.2020 № 35011/6/99-00-06-02-06-06 скаргу ПП «ТРАНЗИТ» залишено без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі – ПК України) рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У відповідності до ст. 2, 4, 6 Кодексу адміністративного судочинства України - до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку з здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв`язку з публічним формуванням суб`єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Так судом встановлено, що до Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшов лист ДПС України від 14.07.2020 №11586/7/99-00-09-02-03-07 про відпрацювання суб`єктів господарювання, якими порушено законодавство щодо обліку, виробництва та обігу пального.
На виконання листа відповідачем було здійснено аналіз податкової інформації, що надходить від платників до баз даних ДПС, відповідно до якої ПП "ТРАНЗИТ" 12.07.2019 зареєстровано платником акцизного податку за №2794 та зареєстровано за адресою м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 6.21, акцизний склад для зберігання матеріалів: номер запису в реєстрі - 10512, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 46800001, Уніфікований номер акцизного складу - 1010191; підстава реєстрації - договір надання послуг по прийманню, зберіганню та відпуску нафтопродуктів від 22.05.2019 №22, термін дії з 22.05.2019 по 31.12.2020 , згідно з ІС «Податковий блок» АІС «Облік платників»
Податкова інформація, що міститься в акцизних накладних від 19.08.2019 №271, №274, від 31.08.2019 №284, №285, від 13.09.2019 №292, від 31.10.2019 №304, зареєстрованих в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ), свідчить про здійснення Позивачем придбання (приймання) та реалізації (відвантаження) пального на акцизному складі (1010191) за адресою м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 6.21 (а.с.145-150).
Згідно податкової інформації ІС «Податковий блок» та Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі позивач з 01.07.2019 по 23.07.2020 не зареєстрував витратоміри-лічильники та рівноміри-лічильники рівня пального, та не надав контролюючому органу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі (уніфікований номер 1010191) за адресою м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 6.21.
Так згідно доповідної записки від 23.07.2020 №3640вн заступника начальника управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Запорізькій області повідомлено заступника начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області В.Синякова про наявність підстав, визначених пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, для проведення фактичної перевірки ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ТРАНЗИТ", код за ЄДРПОУ 23789734, за адресою об`єкта господарювання: м.Запоріжжя, вул. Макаренка, 6.21, за період діяльності з 01.07.2019 (а.с. 134).
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області В. Синяковим підписано наказ від 23.07.2020 №1592 про проведення фактичної перевірки ПП "ТРАНЗИТ" (код ЄДРПОУ 23789734) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренко, 6.21, за період з 01.07.2019 по день закінчення фактичної перевірки з питання здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів в Україні (а.с. 138).
На підставі наказу від 23.07.2020 №1582 заступником начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області В. Синяковим фахівцям Головного управління ДПС у Запорізькій області для проведення перевірки видані направлення від 23.07.2020 №1590,№1591,№1592 ( а.с. 139-140).
Перед початком перевірки 24.07.2020 о 13 год. 30 хв. ОСОБА_1 - директору ПП "ТРАНЗИТ" під особистий підпис вручено копію наказу на перевірку, а також оригінал наказу, направлення і службові посвідчення для огляду, що підтверджує його підпис в розписках до направлень.
Після початку перевірки 24.07.2020 директору позивача ОСОБА_1 вручено запрошення про надання документів для проведення перевірки, в т.ч.: супровідні первині документи на товар, що реалізовувався в перевіряємому періоді, акти інвентаризації пального, документи на зареєстрований акцизний склад (а.с. 140 зворотна сторона).
В ході фактичної перевірки встановлено: за заявою ПП "ТРАНЗИТ" (код ЄДРПОУ 23789734) 12.07.2019 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21, зареєстровано акцизний склад для зберігання матеріалів, номер запису в реєстрі - 10512, ідентифікатор об`єкта оподаткування - 46800001, Уніфікований номер акцизного складу -1010191; підстава - Договір надання послуг по прийманню, зберіганню та відпуску нафтопродуктів від 22.05.2019 №22, термін дії з 22.05.2019 по 31.12.2020.
Заява на отримання ліцензій на оптову/роздрібну торгівлю або зберігання пального на акцизний склад за адресою м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21 (уніфікований номер 1010191), Позивачем не подавалась, відповідно - ліцензії відсутні.
Під час проведення перевірки, позивачем надано лист від 28.07.2020 №18, в якому зазначено, що «за період з 01.07.2019 по 24.07.2020 по зареєстрованому акцизному складу АДРЕСА_1 зберігання та реалізація нафтопродуктів не здійснювалась» (а.с 151 зворотна сторона).
Відповідно даних акцизних накладних, що виписані ПП "ТРАНЗИТ" (як продавцем) та отримані як покупцем, які зареєстровані в СЕА РГІСЕ, на акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу - 1010191) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка, 21, проводились операції з приймання та відвантаження підакцизного товару з кодом УКТЗЕД 2710194300 в період з липня по жовтень 2019 року.
Зазначені факти та документальні докази свідчать про зберігання пального в період з 19.08.2019 до 31.10.2019 (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального, чим порушено ч.1, ч.16 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 зі змінами та доповненнями (далі - Закон №481).
Позивач не притягувався до відповідальності, відповідно до ст.18 Закону №481, де визначено, що «До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) не застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу, передбачена статтею 17 цього Закону, у разі зберігання пального до 31 березня 2020 року без наявності відповідної ліцензії».
Відповідно даних акцизних накладних, що виписані ПП "ТРАНЗИТ" (як продавцем) в період з серпня по жовтень 2019 року та зареєстровані в СЕА РПСЕ, з акцизного складу (уніфікований номер акцизного складу - 1010191) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Макаренка,21, проводились операції з відвантаження оптових партій важких дистилятів (газойлів) з кодом УКТЗЕД 2710194300, які реалізовані наступним контрагентам: Т0В "КРУЇЗНА КОМПАНІЯ "БРИЗ КРУЇЗ", ТОВ "ПК"БІЛЛОЙЛ".
Зазначені факти та документальні докази свідчать про здійснення Позивачем оптової торгівлі пальним в період з 19.08.2019 до 31.10.2019 (включно) без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушено ч. 1, ч. 8 ст. 15 Закону №481.
До закінчення перевірки посадовими (уповноваженими) особами ПП "ТРАНЗИТ" надано наступні документи: пояснення директора ОСОБА_1 від 24.07.2020, лист від 28.07.2020 №18 з додатком: оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за період з 01.01.2020 по 24.07.2020.
Таким чином, посадовими (уповноваженими) особами ПП "ТРАНЗИТ" не надано в повному обсязі всіх документів, пов`язаних з предметом перевірки, а саме: не надано супровідні первині документи на товар, що реалізовувався в перевіряємому періоді, акти інвентаризації пального, документи на зареєстрований акцизний склад, що є порушенням вимог п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України.
Так, позивач не притягувався до відповідальності, згідно з вимогами пункту 52-2 Підрозділу 10 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
За результатами фактичної перевірки складено акт від 03.08.2020 №0415/08/01 /32/23789734, який направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трек-номер листівки 69005 0829857 1) на податкову адресу ПП "ТРАНЗИТ" та отримано платником 06.08.2020 (ас. 144 зворотна сторона).
Позивачем на акт фактичної перевірки надані заперечення від 19.02.2020 (а.с. 153-156).
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області розглянуті заперечення та за результатом розгляду надана відповідь листом від 31.08.2020 №49379/10/08-01-32-01-16,
За результатами розгляду акту фактичної перевірки та заперечень платника заступником Головним управління ДПС у Запорізькій області 03.09.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення №0004203201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 500'000,00 грн.
За результатами розгляду скарги ПП "ТРАНЗИТ" на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0004203201 від 03.09.2020, ДПС України 11.12.2020 прийнято рішення №35011/6/99-00-06-02-05- 06, яким скаргу ПП "ТРАНЗИТ" залишено без задоволення.
Так, щодо підстав та порядку проведення фактичної перевірки суд зазначає наступне
Відповідно до підпункту 80.2.5. пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, може проводитися фактична перевірка.
Функції податкового органу визначено статтею 19-1 ПК України, у тому числі, контролюючі органи виконують такі функції:
здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері (пп. 19-1.1.14);
здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (пп.19-1.1.16);
проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (пп. 19-1.1.17);
здійснюють інші функції, визначені законом (пп. 19-1.1.48).
Відповідно до ст. 62 ПК України, одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
З метою виконання наданих цим Кодексом функцій, відповідно до статті 20 ПК України, контролюючі органи мають такі права:
1) проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (пп.20.1.4.);
2) запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи (пп.20.1.6.);
3) вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки (пп.20.1.9.);
4) здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів (пп.20.1.10.);
5) доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об`єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу (пп.20.1.13.).
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (абз.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).
До «інших законів» контроль за дотриманням яких покладено на органи ДФС належать Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг Закону» від 06.07.1995 №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) та Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-В (зі змінами та доповненнями).
Статтею 15 Закону №265 визначено, що контроль за додержанням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.
Контроль за дотриманням норм Закону №481 надано статтею 16 цього Закону органам, які видають ліцензії\ а також іншим органам в межах компетенції, визначеної законами України.
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи), на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки (п.80.1, 80.2 ст.80 ПК України).
Відповідно до ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення фактичної перевірки за умови пред`явлення таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Лише непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки (абз.5 п.81.1. ст. 81 ПК України).
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення (абз.7 п.81.1. ст. 81 ПК України).
Згідно приписів ст.85 Податкового Кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок наступає у платника податків після початку перевірки.
До проведення перевірки наказ, направлення та службові посвідчення надані для огляду посадовій особі Позивача, яка у зв`язку з допуском до перевірки розписалась особисто про ознайомлення із зазначеними документами в направленнях, чим підтвердила правомірність дій фахівців ГУ ДПС у Запорізькій області по проведенню фактичної перевірки (а.с. 139-140).
Позивачем не надано суду доказів зворотнього, або того, що під час перевірки були заперечення щодо підстав її проведення.
Відповідно до пп. 16.1.12. ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний забезпечувати збереження документів, пов`язаних з виконанням податкового обов`язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.20.1.6. ст.20 ПК України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.85.2. ст.85 ПК України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово- господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) (п.85.4 ст.85 ПК України).
Пунктом 44.6 статті 44 ПК України визначено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Так, позивач не надав обґрунтованих доказів неможливості надання податковому органу під час перевірки документів, пов`язаних з предметом перевірки які запитувались.
Тобто відповідачем дотримано всіх вимог статті 81 ПК України, що підтверджує повне право для проведення фактичної перевірки, та обов`язок платника щодо надання документів, пов`язаних з предметом перевірки.
Таким чином, правомірність дій ГУ ДПС у Запорізькій області щодо реалізації наказу про проведення фактичної перевірки та проведенню самої перевірки підтверджено фактичним обставинами та документальними доказами.
Щодо порядку ліцензування оптової торгівлі пальним, суд зазначає наступне
Так, Закон України від 23 листопада 2018 року N 2628-VІІІ опубліковано 12.12.2018 газеті «Голос України» №237-238 і Відомостях Верховної Ради України №49.
Згідно з абзацом 5 пункту 1 розділу 11 Закону №2628, зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та зміни до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" набрали чинності з 1 липня 2019 року.
Підпунктом 17 пункту 2 розділу II Закону №2628 внесено зміни до пункту 3 частини другої статті 2 та пункту 7 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02.03.2015 №222-УІІІ, згідно з якими дія цього Закону не поширюється на порядок видачі, переоформлення та анулювання ліцензій на здійснення виробництва і торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального
Підпунктом 6 пункту 2 розділу II Закону №2628 внесено зміни та доповнення до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР, в т.ч. до статей 15, 16, 17, 18.
Так, статтею 15 Закону України «Про дероісавне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями станом на 01.07.2019 (далі - Закон №481) встановлено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії, (ч. 1 ст.15).
Ліцензії видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років (ч.9 ст.15).
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (ч.31 ст.15).
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального) (ч.32 ст.15).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва (ч.8 ст.15).
Суб`єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують (ч.21 ст.15).
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ч.37 ст.15).
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального (ч.38 ст.15).
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (ч.39 ст.15).
Тобто, норми Закону №481 для отримання відповідної ліцензії на оптову торгівлю пальним встановлюють для суб`єкта господарювання обов`язковість письмового звернення із заявою до уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу виконавчої влади.
Відповідно до ст.1 Закону №481 оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.
Відповідальність за оптову торгівлю пальним без наявності ліцензії встановлена абзацом восьмим частини другої статті 17 Закону №481, де визначено, що до суб`єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 500000 гривень.
Контроль за дотриманням Закону №481 згідно зі статтею 16 Закону № 481 здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Перелік органів ліцензування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року N 609. Постановою КМ України від 19.06.2019 №545 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови №609 та органи ДПС органами ліцензування. Зміни до Постанови КМ України N9609 опубліковані 28.06.2019 року в газеті «Урядовий кур`єр» №121 та набрали чинності з 1 липня 2019 року.
Функції контролюючих органів (територіальних органів ДПС) визначені статтею 19-1 Податкового кодексу України, серед яких здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу пального, а також проведення роботи щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом пального. За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимоги вищевказаних норм законодавства України зобов`язують Відповідача як контролюючий орган та орган ліцензування з 01.07.2019 здійснювати контроль за дотриманням вимог Закону М481 з питань обігу пального.
Документальні докази, а саме акцизні накладні, виписані Позивачем (як продавцем) в серпні (№274,275,276,285,286,287 - покупцю ТОВ «Круїзна компанія «Бриз круїз» на загальний об`єм 143748,52 л), вересні (№293,294 - покупцю ТОВ «Круїзна компанія «Бриз круїз» на загальний об`єм 26763,84 л) та жовтні 2019 року (№304 - покупцю ТОВ «ПК «Білл ойл» на загальний об`єм 26680,6 л), що зареєстровані в СЕА РПСЕ, свідчать про відвантаження Позивачем (як продавцем) з акцизного складу за адресою: м.Запоріжжя, вул.Макаренка, 6.21, (уніфікований номер 1010191) 197192,96 літрів пального (важкі дистиляти (газойлі) з кодом УКТЗЕД 2710194300).
У зв`язку з відсутністю у Позивача ліцензії на право оптової торгівлі пальним з акцизного складу (1010191) за адресою: м.Запоріжжя, вул. Макаренка, 6.21, відвантаження значних об`ємів пального протягом липня-жовтня 2019 року свідчать про порушення вимог статті 15 Закону №481, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 17 Закону №481 у вигляді штрафної санкції в сумі 500 000,00 грн..
Позивач вважає, що зміни умов ліцензування оптової торгівлі пальним можуть бути застосовані не раніше 01.09.2019.
Зважаючи, що операції з відвантаження оптових партій пального покупцям ТОВ «Круїзна компанія «Бриз круїз» і ТОВ «ПК «Білл ойл» здійснювались ПП «Транзит» як до 01.09.2019, так і після, відсутні підстави вважати таку діяльність позивача правомірною за відсутності відповідної ліцензії.
За таких обставин, під час розгляду справи судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв обґрунтовано, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам КАС України відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що спірний акт та винесене на підставі нього податкове повідомлення-рішення відповідають критеріям правомірності рішень суб`єкта владних повноважень, наведеним у частині другій ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку із чим у задоволенні даного позову слід відмовити повністю.
Оскільки позов сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, не задоволений, тому судові витрати позивача, у відповідності до ст. 139 КАС України, не підлягають до відшкодування.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 243 - 246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Транзит» (70403, Запорізька область, Запорізький район, с. Широке, вул. Радянська, 32, код ЄДРПОУ 23789734) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст. ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 30.06.2021
Суддя Н.В. Стрельнікова