
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2021 рокуСправа № 160/2935/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Шурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача ОСОБА_1 Шустової А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровської обласної прокуратури про визнання протиправними дій та бездіяльності, стягнення протиправно ненарахованої та невиплаченої заробітної плати, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 26.02.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 , підписана та направлена її представником адвокатом Чабаненко Анною Леонідівною, до Дніпропетровської обласної прокуратури про:
- визнання протиправними дій Дніпропетровської обласної прокуратури, які полягають у застосуванні до відносин оплати праці (заробітної плати) ОСОБА_2 у зв`язку із її публічною службою у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська, у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в частині визначення посадового окладу ОСОБА_2 ;
- визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровської обласної прокуратури, яка полягає у незастосуванні до відносин оплати праці (заробітної плати) ОСОБА_2 у зв`язку із її публічною службою у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська, у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII в частині визначення посадового окладу ОСОБА_2 ;
- визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровської обласної прокуратури, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_2 за час її публічної служби у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська, у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) заробітної плати прокурора в загальному розмірі 2266900,47 грн, в тому числі: посадового окладу 974608,83 грн; надбавки за вислугу років 277672,55 грн; надбавки за виконання особливо важливої роботи 972744,02 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 41875,06 грн;
- стягнення з Дніпропетровської обласної прокуратури на користь ОСОБА_2 в рахунок протиправно ненарахованої та невиплаченої заробітної плати за час її публічної служби у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська, у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) та в рахунок відшкодування шкоди, завданої пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ, який Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18) визнаний неконституційним в частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування», 2266900,47 грн, в тому числі: посадового окладу 974608,83 грн; надбавки за вислугу років 277672,55 грн; надбавки за виконання особливо важливої роботи 972744,02 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 41875,06 грн.
2. У позові заявлено про покладення на відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15000 грн.
3. Ухвалою суду від 03.03.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні 18.03.2021.
4. 05.04.2021 відповідачем надано відзив на позов.
5. 12.04.2021 відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи № 160/6949/20.
6. 13.04.2021 відповідачем надані додаткові пояснення по справі.
7. 13.04.2021 у підготовчому засіданні, за участі представників сторін, у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження відмовлено, оголошено перерву для надання відповіді на відзив та додаткових доказів.
8. 15.04.2021 представником позивача надана відповідь на позовну заяву та додаткові пояснення, а також заява про зміну предмету позову шляхом уточнення формування позовних вимог та зменшення розміру позовних вимог, позивач просив:
- прийняти зменшення позивачем розміру позовних вимог: (1) в частині стягнення надбавки за виконання особливо важливої роботи – 972744,02 грн до 876597,52 грн; (2) в частині стягнення надбавки за вислугу років – з 277672,55 грн до 276399,20 грн;
- прийняти наступну редакцію пунктів 3 та 4 прохальної частини позовної заяви:
« 3. Бездіяльність Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 02909938), яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за час її публічної служби у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська; у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) заробітної плати прокурора в загальному розмірі 2169482,61 грн (два мільйони сто шістдесят дев`ять тисяч чотириста вісімдесят дві гривні, 61 копійка), в тому числі: посадового окладу 974608,83 грн (дев`ятсот сімдесят чотири тисячі шістсот вісім гривень, 83 копійки); надбавки за вислугу років 276399,20 грн (двісті сімдесят шість тисяч триста дев`яносто дев`ять гривень, 20 копійок); надбавки за виконання особливо важливої роботи 876597,52 грн (вісімсот сімдесят шість тисяч п`ятсот дев`яносто сім гривень, 52 копійки); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 41875,06 грн (сорок одна тисяча вісімсот сімдесят п`ять гривень, 06 копійок) - визнати протиправною.
Стягнути з Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 02909938) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) протиправно ненараховану та невиплачену заробітну плату за час її публічної служби у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 на посадах прокурора (а саме у період з 01.07.2015 по 14.12.2015 на посаді старшого прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська; у період з 15.12.2015 по 30.12.2020 на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури) в загальному розмірі 2169482,61 грн (два мільйони сто шістдесят дев`ять тисяч чотириста вісімдесят дві гривні, 61 копійка), в тому числі: посадового окладу 974608,83 грн (дев`ятсот сімдесят чотири тисячі шістсот вісім гривень, 83 копійки); надбавки за вислугу років 276399,20 грн (двісті сімдесят шість тисяч триста дев`яносто дев`ять гривень, 20 копійок); надбавки за виконання особливо важливої роботи 876597,52 грн (вісімсот сімдесят шість тисяч п`ятсот дев`яносто сім гривень, 52 копійки); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 41875,06 грн (сорок одна тисяча вісімсот сімдесят п`ять гривень, 06 копійок).»;
- у зв`язку із цим ціною позову вважати 2169482,61 грн (два мільйони сто шістдесят дев`ять тисяч чотириста вісімдесят дві гривні, 61 копійка).
9. 26.04.2021 відповідачем надані клопотання про закриття провадження у справі та залишення позову без розгляду.
10. 27.04.2021 відповідачем надані додаткові пояснення.
11. 27.04.2021 справу знято з розгляду, призначено на 13.05.2021.
12. 13.05.2021 у підготовчому засіданні, за участі представників сторін, судом прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, сторони висловили правові позиції щодо клопотань про закриття провадження у справі та залишення позову без розгляду, судом оголошено перерву у підготовчому засіданні до 25.05.2021.
13. 25.05.2021 справу знято з розгляду, призначено на 22.06.2020.
14. 22.06.2020 у підготовчому засіданні, за участі представників сторін, відмовлено у задоволенні клопотань про закриття провадження у справі та залишення позову без розгляду, закрито підготовче провадження та за письмової згоди сторін призначено розгляд справи по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.
15. У судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
16. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо застосування при обчисленні посадового окладу та інших додаткових виплат пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
17. У зв`язку із чим, вважає що відповідачем допущена бездіяльність щодо незастосування до відносин оплати праці позивача у період роботи на посаді прокурора з 01.07.2015 по 30.12.2020 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII в частині визначення посадового окладу, та відповідно, бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу за вказаний період заробітної плати у розмірі 2169482,61 грн.
18. Позивач вважає протиправною виплату заробітної плати без врахування статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, у зв`язку із чим просить стягнути недонараховані суми заробітної плати у розмірі 2169482,61 грн, зазначаючи, що посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури:
- у розмірі 10 мінімальних заробітних плат з 01.07.2015 по 31.08.2015 склав 12180 грн;
- у розмірі 10 мінімальних заробітних плат з 01.09.2015 по 31.12.2015 склав 13780 грн;
- у розмірі 11 мінімальних заробітних плат з 01.01.2016 по 30.04.2016 склав 15158 грн;
- у розмірі 11 мінімальних заробітних плат з 01.05.2016 по 31.11.2016 склав 15950 грн;
- у розмірі 11 мінімальних заробітних плат з 01.12.2016 по 31.12.2016 склав 17600 грн;
- у розмірі 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2017 по 31.12.2017 склав 19200 грн;
- у розмірі 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2018 по 31.12.2018 склав 21144 грн;
- у розмірі 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2019 по 31.12.2019 склав 23052 грн;
- у розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 25.09.2019 по 31.12.2019 склав 28815 грн;
- у розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб з 01.01.2020 по 31.12.2020 склав 31530 грн.
19. У період з 01.07.2015 по 30.12.2020 заробітна плата обчислена виходячи з розрахунку місячного посадового окладу: з 01.07.2015 по 14.12.2015 – 14444 грн, з 15.12.2015 по 05.09.2017 – 2084 грн, з 06.09.2017 по 30.12.2020 – 5660 грн.
20. Обрання меншого розміру посадового окладу призвело до зменшення нарахувань інших складових заробітної плати.
21. Застосування відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 № 505, для нарахування та виплати заробітної плати, позивач вважає неправомірним із посиланням на пункт 26 розділу VІ Бюджетного кодексу України, який визнано неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 у справі № 6-р/2020.
22. Позивачем надано розрахунок заявленої до стягнення суми заробітної плати (а.с.143-145).
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
23. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що нарахування та виплата заробітної плати пов`язана із нормами бюджетного законодавства, а обсяги витрат на оплату працю працівників установ і організації, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом (стаття 13 Закону України «Про оплату праці»).
24. У бюджетних призначеннях органам прокуратури на заробітну плату на кожен рік з 2015 року відповідні кошти для реалізації вимог статті 81 Закону України «Про прокуратуру» не передбачені.
25. Функції головного розпорядника кошів щодо фінансового забезпечення діяльності прокуратури здійснюються Офісом Генерального прокурора, а фінансування витрат здійснюється у межах річної суми видатків.
26. Пункт 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та абзац 3 пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» передбачають, зокрема, що норми статті 81 Закону України «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів.
27. Вказані норми прийнято пізніше Закону України «Про прокуратуру», тому норми статті 81 Закону не застосовувались.
28. Відповідач не наділений правом самостійно без правового регулювання та фінансової можливості здійснювати перерахунок посадового окладу та виплату заробітної плати у розмірі іншому, ніж визначено Постановою № 505, що підтверджено правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 14.03.2018 у справі № 825/575/16, від 21.03.2018 у справі № 818/548/16, від 16.01.2019 у справі № 804/217/17, від 27.02.2019 у справі № 809/982/16, від 05.05.2020 у справі № 824/490/16.
29. Конституційний Суд України у рішенні від 24.12.1997 № 8-зп зазначив, що частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
30. За цим принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.
31. Отже, за змістом статті 152 Конституції України рішення Конституційного Суду України не має ретроактивності та змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення.
32. Дія пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного Кодексу України у частині, що стосується норм і положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, втратила чинність з 26.03.2020.
33. За таких обставин, Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 на спірні правовідносини (тобто до 26.03.2020) не може вплинути, оскільки правовідносини у даній справі виникли до прийняття такого рішення, а останнє не містить положень, які б поширювали його дію на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності.
34. Аналогічні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 318/2132/14-а та від 16.05.2019 у справі № 820/2640/17.
35. У періоді з 26.03.2020 по 30.12.2020 діяв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-ІХ, який набрав чинності 25.09.2019.
36. Відповідно до абзацу 3 пункту 3 «Прикінцевих та перехідних» положень Закону № 113-ІХ за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури (постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»).
37. Пунктом 7 «Прикінцевих і перехідних положень» Закону № 113-ІХ передбачено, що прокурори, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.
38. Таким чином, саме Закон № 1697 (зі змінами внесеними Законом № 113-ІХ), а не Бюджетний кодекс України (норма якого визнана неконституційною) передбачає оплату праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»), яка на сьогодні є чинною.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
39. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно із записами трудової книжки серія НОМЕР_2 (а.с.24-31):
- 15.12.2015 призначена тимчасово на посаду прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури на час відпустки основного працівника, наказ від 14.12.2015 № 2404к;
- 30.03.2026 переведена на посаду прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури, наказ від 30.03.2016 № 379к;
- 30.12.2020 звільнена з посади та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини 1 статті 31 Закону України «Про прокуратуру», наказ від 24.12.2020 №1071к.
40. Листом Дніпропетровської обласної прокуратури від 28.01.2021 № 21-84вих.21 надано відомості щодо заробітної плати ОСОБА_2 , у тому числі із помісячною деталізацією нарахувань (а.с.32-42):
- з 01.07.2015 по 14.12.2015 заробітна плата складалась з: посадового окладу 1444 грн на підставі постанови № 505 від 31.05.2012 та відповідно до штатного розпису; надбавки до посадового окладу за класний чин 125 грн на підставі постанови № 268 від 09.03.2006; надбавки за вислугу років 25% посадового окладу; надбавки до посадового окладу за виконання особливо важливої роботи 70% на підставі постанови № 505 від 31.05.2012 та наказу прокурора області; надбавки до посадового окладу особі, яка працює в умовах режимних обмежень 10% на підставі постанови № 414 від 15.06.1994; місячної премії по плану на підставі постанови № 505 від 31.05.2012 та наказу прокурора області; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення під час щорічної відпустки на підставі постанови № 505 від 31.05.2012 та наказу прокурора області;
- з 15.12.2015 до 30.12.2020 ОСОБА_2 працювала на посаді прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури, посадовий оклад склад 2048 грн відповідно до штатного розпису, постанови № 763 від 30.09.2015 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2012 року № 505»;
- з 06.09.2017 посадовий оклад становив 5660 грн відповідно до постанови № 763 від 30.09.2015, надбавка до посадового окладу за класний чин 125 грн на підставі постанови № 268 від 09.03.2006;
- з 25.09.2019 припинено нарахування надбавки за класний чин у зв`язку із набранням чинності Законом № 113-ІХ від 19.09.2019;
- надбавка за вислугу років 25% посадового окладу на підставі постанови № 1090 від 09.12.2015 та частини сьомої статті 81 Закону України «Про прокуратуру»;
- з вересня 2017 року надбавка за вислугу років виплачувалась у розмірі 30% на підставі постанови № 1090 від 09.12.2015 та частини сьомої статті 81 Закону України «Про прокуратуру».
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
41. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 № 505 (далі – Постанова № 505) затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури
42. Згідно із пунктом 6 Постанови № 505, видатки, пов`язані з реалізацією цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання органів прокуратури. Упорядкування посадових окладів окремих працівників органів прокуратури здійснювати в межах затвердженого фонду оплати праці.
43. Абзацом третім пункту 9 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 № 80-VIII, установлено, що норми і положення частини другої статті 33, статті 81 Закону України «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
44. Пунктом 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VII установлено, що норми і положення частини другої статті 33, статті 81 Закону України «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхування України.
45. Окремими положеннями пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, чинними з 01.01.2015 згідно із змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 № 79-VІІІ, було установлено, що норми і положення статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
46. Окреме положення пункту 26 розділу VI у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду № 6-р/2020 від 26.03.2020.
47. Статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII), який набрав чинності з 15.07.2015, встановлено, що заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
48. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством (частина друга статті 81 Закону № 1697-VII).
49. Частиною третьою статті 81 Закону № 1697-VII у первісній редакції визначено, що посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури встановлюється у розмірі 12 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 липня 2015 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2016 року - 11 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2017 року - 12 мінімальних заробітних плат.
50. Прокурорам виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу (частина шоста статті 81 Закону № 1697-VII).
51. З 16.07.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень» від 02.07.2015 № 578-VIII, згідно із внесеними змінами частиною другою статті 81 Закону № 1697-VII визначено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Преміювання прокурорів здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
52. З 01.01.2017 частина третя статті 81 Закону № 1697-VII викладена в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016, згідно із якою посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури з 1 січня 2017 року становить 12 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
53. Пунктом 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-IX, який набрав чинності 25.09.2019, визначено:
- абзац перший: до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури;
- абзац другий: після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором;
- абзац третій: за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
54. Надаючи оцінку доводам сторін щодо нарахування заробітної плати за період з 15.12.2015 по 30.12.2020, суд виходить із того, що згідно із частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
55. Відповідно до частини першої статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
56. Згідно зі статтею 89 Закону № 1697-VII функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності прокуратури здійснюються Генеральною прокуратурою України (Офісом Генерального прокурора).
57. Статтею 90 Закону № 1697-VII визначено, що фінансування прокуратури здійснюється згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими Генеральним прокурором України, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний бюджетний період.
58. Окремими положеннями пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, чинними з 01.01.2015 згідно із змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 № 79-VІІІ, було установлено, що норми і положення статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
59. Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», норми і положення частини другої статті 33, статті 81 Закону № 1697-VII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів.
60. Тобто, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» не було передбачено видатки на реалізацію положень статті 81 Закону № 1697-VII, а розмір заробітної плати визначався із урахуванням Постанови № 505, яка застосовувалась із урахуванням пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
61. В подальшому розміри посадового окладу працівників прокуратури, у тому числі позивача, обчислювались на підставі пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України та Постанови № 505.
62. З 26.03.2020 окреме положення пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону № 1697-VІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду № 6-р/2020 від 26.03.2020.
63. Частиною другою статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
64. Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 № 2136-VIII (далі – Закон № 2136-VIII), закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
65. Таким чином, до 26.03.2020 відповідач не мав підстав не враховувати як межі бюджетних призначень, кошториси та штатні розписи, так правила пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України та Постанови № 505.
66. Поряд із цим, при проведенні реформування органів прокуратури абзацом 3 пункту 3 «Прикінцевих та перехідних» положень Закону № 113-ІХ, який набрав чинності з 25.09.2019, визначено, що за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.
67. Таким чином, до дня звільнення або переведення прокурора місцевої прокуратури діє норма Закону № 113-ІХ відповідно до якої з 25.09.2019 оплата праці працівників місцевих прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури, тобто Постанови № 505.
68. З матеріалів справи встановлено, що позивача не було переведено до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури, та було звільнено 30.12.2020.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
69. Таким чином, відповідач не допустив протиправних дій застосувавши до відносин оплати праці у період з 01.07.2015 по 30.12.2020 пункт 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та Постанову № 505, не допустив протиправної бездіяльності не застосувавши статтю 81 Закону № 1697-VII та не нарахувавши і не виплативши позивачеві заробітну плату у розмірі 2169482,61 грн, у зв`язку із чим відсутні підстави для стягнення на користь позивача вказаних коштів.
70. Крім того, відповідно до статті 177 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
71. Суд погоджується із доводами відповідача про відсутність у нього права самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості щодо збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати перерахунок посадового окладу позивача та виплату заробітної плати в іншому розмірі, ніж це передбачено Постановою № 505.
72. До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України, правові позиції якого викладені у постановах від 04.11.2015 у справі № 21-1461, від 30.03.2016 у справі № 21-271а16, від 13.07.2016 у справі № 21-1488а16, а також аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14.03.2018 у справі № 825/575/16, від 21.03.2018 у справі № 817/548/16, від 21.11.2018 у справі № 808/2163/17, від 16.01.2019 № 804/217/17, від 27.02.2019 у справі № 809/982/16, від 05.05.2020 у справі № 824/490/16.
73. Застосування судом наведених правових норм підтверджено правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 31.01.2018 у справі № 810/1304/16, від 14.03.2018 у справі № 825/575/16, 21.11.2018 у справі № 808/2163/17, від 16.01.2019 у справі № 804/217/17, від 16.01.2019 у справі № 804/217/17, від 27.02.2019 у справі № 809/982/16.
74. З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову у зв`язку із чим розподіл витрат на професійну правничу допомогу не здійснюється.
75. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909938; пр. Дмитра Яворницького, буд. 38, м. Дніпро, 49044) про визнання протиправними дій та бездіяльності, стягнення протиправно ненарахованої та невиплаченої заробітної плати – відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
3. Повне рішення складено 02.07.2021.
Суддя І.О. Верба