
справа № 489/1243/21 провадження №2/489/1333/21
РІШЕННЯ
Іменем України
02 липня 2021 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
В березні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 7792,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та витрати осіб від 18.11.2019 відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2019 по 30.11.2019 в розмірі 3854,08 грн., з 01.12.2019 по 30.04.2020 в розмірі 3938,16 грн. щомісяця. Відповідно до листа Миколаївського міського центра зайнятості № 36/2-20 від 27.01.2020 стало відомо, що відповідач була знята з обліку з 16.11.2019, у зв`язку з чим останній було надмірно виплачено кошти грошової допомоги за період з 01.12.2019 по 29.02.2020 у сумі 11730,40 грн. Кошти частково відповідачем були повернуті, у зв`язку з чим станом на 25.01.2021 сума заборгованості складає 7792,24 грн., які і просить стягнути позивач з відповідача
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 19.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 27.04.2021 копію ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви повторно направлено відповідачу, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін з урахуванням строку, необхідного для надання відповідачем відзиву.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.
У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
18.11.2019 відповідач звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям № 1991.
Одночасно надала декларацію про доходи та майновий стан, де в розділі ІІ про доходи членів сім`ї зазначила, що перебуває на обліку в центрі зайнятості та отримує виплату за народження дитини, а в розділі VІ вказала, що інших видів додаткових джерел для існування не має.
Згідно довідки Миколаївського міського центру зайнятості від 15.11.2019 відповідач перебувала на обліку як безробітна з 04.11.2019.
На підставі вищевказаних заяви та декларації, рішенням соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 27.11.2019 ОСОБА_1 було призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2019 по 30.11.2019 в розмірі 3647,13 грн., з 01.12.2019 по 30.04.2020 в розмірі 3854,08 грн. щомісяця
Згідно листа Миколаївського міського центру зайнятості від 27.01.2020 за 36/2-20 ОСОБА_1 припинила реєстрацію 16.11.2019 згідно абзацу 2 підпункту 2 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (невідвідування без поважних причин ТО протягом 30 днів).
У зв`язку з вищевикладеним, позивачу було надмірно виплачено грошову допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2019 по 29.02.2020 у сумі 11730,40 грн., та згідно довідки від 22.12.2020 та позовних вимог станом на 25.01.2021 заборгованість відповідача складає 7792,24 грн.
В результаті чого, на адресу ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2019 по 29.02.2020 у розмірі 11730,40 грн. з вимогою повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 20.07.2020, однак, повернення коштів в повному обсязі відповідачем не здійснено.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до пункту 14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Згідно з пунктом 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягай 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Із змісту статті 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» вбачається, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно)зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1 , а саме неповідомленні відомостей, які впливають на виплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, остання безпідставно отримала допомогу в розмірі 7792,24 грн., які на даний час не повернула позивачу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача надмір виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд
вирішив:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про повернення надмірно виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 7792,24 грн. (сім тисяч сімсот дев`яносто дві гривні 24 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп).
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Інформація про учасників справи:
позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;
відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 02.07.2021.
Суддя І.В.Коваленко