Рішення № 98031066, 02.07.2021, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
489/1247/21
Номер документу
98031066
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 489/1247/21 провадження №2/489/1336/21

РІШЕННЯ

Іменем України

02 липня 2021 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,

встановив:

В березні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача кошти державної допомоги одиноким матерям та соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 18390,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та витрати осіб відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2019 по 31.12.2019 в розмірі 1646,00 грн., з 01.01.2020 по 31.05.2020 в розмірі 1730,08 грн. щомісяця, а також допомогу одиноким матерям з 01.12.2019 по 31.05.2020 у сумі 1349,00 грн. Оскільки в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач не задекларувала дохід на загальну суму 300 135,61 грн. (ознака доходів «105» - дохід від операцій з продажу або обміну об`єктів рухомого майна), які були отримані в періоди за які обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог, відповідачу було надмірно виплачено кошти грошових допомог на загальну суму 18390,40 грн.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 19.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 27.04.2021 копію ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви повторно направлено відповідачу, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін з урахуванням строку, необхідного для надання відповідачем відзиву.

Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.

У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям.

20.12.2019 відповідач звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям № 3937.

На підставі цієї заяви та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачу було призначено державну соціальну допомогу одинокої матері з 01.12.2019 по 31.12.2019 у розмірі 1646,00 грн., з 01.01.2020 по 31.05.2020 у розмірі 1730,08 грн. щомісяця та державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з з 01.12.2019 по 31.12.2019 у розмірі 1646,00 грн., з 01.01.2020 по 31.05.2020 у розмірі 1730,08 грн. щомісяця.

В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач не задекларувала дохід на загальну суму 300 135,61 грн. (ознака доходів «105» - дохід від операцій з продажу або обміну об`єктів рухомого майна), які були отримані в періоди, за які обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог.

У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з грудня 2019 по червень 2020 у у розмірі 8094,00 грн., та по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з грудня 2019 року по червень 2020 року в розмірі 10296,40 грн., а всього у сумі 18390,40 грн. (а.с.15,16).

В результаті чого, 04 жовтня 2018 року на адресу ОСОБА_1 позивачем направлені повідомлення про переплату державної соціальної допомоги за період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 3232,80 грн. як одиноким матерям, та допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.06.2018 по 30.11.2018 у розмірі 6465,60 грн. з проханням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 20.05.2019 року, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено.

В результаті чого, на адресу ОСОБА_1 17.06.2020 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2019 по 31.05.2020 у розмірі 10296,40 грн. та про переплату допомоги одиноким матерям за той самий період у розмірі 80943,00 грн. з вимогою повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 20.07.2020, однак, повернення коштів відповідачем не здійснено.

Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан ( заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч. 1 ст.18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно)зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1 , а саме неповідомленні відомостей, які впливають на виплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям, остання безпідставно отримала державні допомоги в розмірі 18390,40 грн., які на даний час не повернула позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача надмір виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям.

Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд

вирішив:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про повернення надмірно виплачених державних коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 18390,40 грн. (вісімнадцять тисяч триста дев`яносто гривень 40 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Інформація про учасників справи:

позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;

відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 02.07.2021.

Суддя І.В.Коваленко