
Справа № 602/143/21
Провадження № 2-а/602/3/2021
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Тернопільської області
______________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" червня 2021 р. м.Ланівці
Лановецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді - Костів Л.І.,
секретар - Домчук В.І.,
розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №06 винесеної 25 січня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриш Є.Я. про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.153 КУпАП.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що постановою про накладення адміністративного стягнення №06, винесеною 25 січня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриш Є.Я. його, як старосту сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці, притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.153 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 510 грн за те, що він 20 січня 2021 року о 11 годині 00 хвилин не вчинив заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту села Білозірка по вулиці 1 Травня (стара закинута контора бувшого колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до незаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера).
Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 25 січня 2021 року №004699, в якому зазначено, що ОСОБА_2 , працюючи старостою сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці 10 січня 2021 року приблизно о 11 годині 00 хвилин не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту села Білозіркапо вулиці 1 Травня (стара контора бувшого колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до незаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень).
Вважає, що вищевказана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства, є протиправною і підлягає скасуванню, так як зазначені обставини не відповідають дійсності. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є старостою сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці, а тому не міг вживати заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту села Білозірка Кременецького району Тернопільської області.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення часом вчинення адміністративного правопорушення зазначено «10 січня 2021 року», в той час, як в постанові про накладення адміністративного стягнення часом вчинення правопорушення зазначено «20 січня 2021 року».
Розгляд справи відбувся одразу після складення протоколу про адміністративне правопорушення, що позбавило позивача права скористатися правовою допомогою.
Крім того, ні в протоколі про адміністративне правопорушення, ні в постанові про накладення адміністративного стягнення не зазначено, коли саме відбулося видалення зелених насаджень, хоча старостою вказаних сіл він працює лише з січня 2021 року, а вказана перевірка проводилася на підставі звернення депутатів ще Бережанської сільської ради, яка припинила своє існування в листопаді 2020 року.
Також, протокол, яким встановлено порушення вимог ст.153 КУпАП складено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуришем Є.Я., який безпосередньо приймав участь при вирішенні питання щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.153 КУпАП шляхом винесення оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення, що на думку позивача є порушенням відповідачем принципу безсторонності при прийнятті рішення
А тому, позивач просить визнати дії відповідача протиправними, скасувати постанову №06 від 25 січня 2021 року про накладення на нього адміністративного стягнення в розмірі 510 гривень за порушення вимог ст.153 КУпАП та закрити провадження в справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В судове засіданні позивач ОСОБА_2 не з`явився, хоч належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
Представник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в судове засідання не з`явився, подавши до суду відзив на позовну заяву про скасування постанови, у якому представник відповідача вважає доводи наведені у позовній заяві безпідставними з наступних міркувань.
18 січня 2021 року на адресу Інспекції надійшов лист Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА за №05/2 від 04 січня 2021 року, про проведення перевірки фактів викладених у зверненні депутатів Бережанської сільської ради. Проведеною перевіркою тверджень, викладених у вищезгаданому зверненні виявлено факт знищення дерев різних порід на АДРЕСА_1 , а саме:
-на території Бережанської ЗОШ І-ІІІ ступенів виявлено зрізаних 4 дерева;
-біля закинутої колишньої колгоспної контори і водонапірної вежі виявлено зрізанихдерев.
Дані факти зафіксовано актом обстеження від 20 січня 2021 року, у якому також зазначено, що зрізані дерева виявлено на території села Бережанка Лановецького району Тернопільської області.
25 січня 2021 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуришом Є.Я. на ОСОБА_2 (старости сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці) складено протокол про адміністративне правопорушення за №004699, яким зазначено: не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту АДРЕСА_1 (стара контора колишнього колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до незаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень), чим порушив п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах.
Відповідно до п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється: за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.
25 січня 2021 року ОСОБА_3 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за №6, якою ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510грн.
Відповідно до ст.153 КУпАП знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка.
Також, представник відповідача звертає увагу суду, що с.Білозірка в зазначеному протоколі та постанові вказано у зв`язку із технічною опискою. Як вбачається з усіх вищеописаних фактів, а також усіх наявних матеріалів, даний факт порізки вчинено та виявлено в селі Бережанка.
Твердження позивача щодо зазначення різних дат вчинення правопорушення у протоколі та постанові вважає хибним та таким, що вводить суд в оману, оскільки, як видно з наявних матеріалів справи (протоколу та постанови) датою вчинення правопорушення зазначено - 20 січня 2021 року о 11:00 годині.
Крім цього Інспекція, не погоджується з твердженням позивача щодо нібито порушення порядку розгляду адміністративних матеріалів.
Протокол, яким встановлено порушення позивачем вимог ст.153 КУпАП складено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриш Є.Я. Ця ж особа, безпосередньо проводила розгляд справи, щодо притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст.153 КУпАП шляхом винесення оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення.
«Інструкцією з оформлення органами Державної екологічної інспекції України та її територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 05.07.2004 №264, затверджено порядок оформлення матеріалів провадження у справах про адміністративні правопорушення посадовими особами Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів та типові форми документів у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до вимог ч.3.1. Розділу 3 «Інструкції», справи про адміністративні правопорушення розглядаються посадовими особами Мінприроди згідно зі статтею 242-1 КУпАП.
Частина 2 ст. 242-1 КУпАП передбачає, що від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного і Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища.
Таким чином, представник відповідача стверджує, що постанова державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриша Є.Я. №06 від 25 січня 2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення є повністю законною і обґрунтованою.
Вважає притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності згідно винесеної Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області постанови про накладення адміністративного стягнення від 25 січня 2021 року за №06 таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, щодо наявності факту та складу адміністративного правопорушення.
А тому, представник відповідача просить в задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу відмовити, розгляд справи проводити за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Згідно копії посадової інструкції старости Лановецької міської ради – с.Бережанка, с.Жуківці, с.Мартишківці, с.Велика Білка, с.мала Білка, інструкція затверджена 04 січня 2021 року Лановецьким міським головою Тернопільської області.
Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриш Є.Я. №06 від 25 січня 2021 року старосту сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 510 грн. за вчинення правопорушення, встановленого ст. 153 КУпАП за те, що 20 січня 2021 року о 11 год 00 хв не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту села Білозірка по вулиці 1 Травня (стара закинута контора бувшого колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до незаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень).
Згідно копії протоколу №004699, складеного 25 січня 2021року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області ОСОБА_3 , староста сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці, 10 січня 2021 року о 11 год 00 хв не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень в межах населеного пункту села Білозірка по вулиці 1 Травня (стара закинута контора бувшого колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до нзаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень), відповідальність за яке передбачена ст.153 КУпАП. В протоколі ОСОБА_2 зазначив, що з постановою та протоколом не згідний, до даного злочину відношення немає.
Згідно копії акта Акту обстеження зелених насаджень в межах села мережанка Лановецької міської ради від 20 січня 2021 року, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Гуриш Є.Я. в присутності старости сіл Бережанка, Жуківці, Велика Білка, Мала Білка, Мартишківці ОСОБА_2 , проведено розгляд звернення депутатів Бережанської сільської ради Лановецького району до Президента України щодо знищення зелених насаджень в межах села Бережанка Лановецької міської ради, яким виявлено старі пні зрізаних дерев на території парку пам`ятки садово-паркового мистецтва. Залишки старовинного парку в с.Бережанка площею 0,5 га та по АДРЕСА_1 на території закинутої бувшої колгоспної контори.
Згідно копії листа заступника Керівника Офісу Президента України №48-01/1958 від 18 грудня 2020 року до Тернопільської обласної Державної адміністрації було надіслано колективне звернення депутатів Бережанської сільської ради Тернопільської області щодо можливих протиправних дій Бережанського сільського голови та інших представників вказаної сільської ради, зокрема розкрадання державних коштів і майна громади, та з інших питань, для розгляду згідно з компетенцією та вжиття заходів відповідно до чинного законодавства.
Згідно копії листа №05/2 виданого 04 січня 2021 року Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації, начальник Управління, в зв`язку з надходженням на розгляд обласної державної адміністрації колективного звернення депутатів Бережанської сільської ради Лановецького району Тернопільської області до Офісу президента України від 18 грудня 2020 року стосовно незаконної вирубки ясенів у межах парку-пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення, звернувся до державної екологічної інспекції у Тернопільській області, Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації, з проханням в межах компетенції провести перевірку фактів, викладених у зверненні.
Згідно копії письмових пояснень ОСОБА_2 від 25 січня 2021 року, адресованих начальнику державної екологічної інспекції в Тернопільській області, до зрізування ясенів (кленів) він відношення не має, на посаді старости він з 01 січня 2021 року, на посаді він дерев не приймав та не обходив. Дані дерева не свіжо зрізані, а на його думку, близько трьох років тому.
Відповідальність за ст. 153 КУпАП, настає за знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконну порубку.
З п.3 ч.2 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» вбачається, що відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у, зокрема, протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.
Як вбачається із оскаржуваної постанови – ОСОБА_2 визнається винним в тому, що він не вжив заходів щодо охорони зелених насаджень, в межах населеного пункту АДРЕСА_1 (стара закинута контора бувшого колгоспу) Лановецької міської ради, що призвело до незаконного видалення зелених насаджень без належного на те дозволу (ордера на видалення зелених насаджень), тобто дане формулювання не узгоджується із диспозицією норми ст. 153 КУпАП, яка визначає знищення, пошкодження, перенесення в інші місця об`єктів рослинного світу. Таке обвинувачення є не конкретним і порушує права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист, оскільки захищатися від неконкретного обвинувачення неможливо.
Керуючись положеннями ч.ч. 1, 3-5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому, для притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП України, відповідач мав встановити та підтвердити достовірними і достатніми доказами той факт, що подія правопорушення мала місце та що правопорушення вчинено саме ОСОБА_2 , а не будь-якою іншою особою.
Відповідачем не надано будь-яких об`єктивних та достатніх доказів того, що правопорушення вчинено саме ОСОБА_2 . В оскаржуваній постанові відсутні посилання на будь-які докази, крім того, наявні розбіжності в даті вчинення правопорушення у протоколі та постанові про накладення адміністративного стягнення та у назві населеного пункту, яке є місцем вчинення правопорушення.
На думку суду, у випадку коли правопорушник оспорює факт вчинення правопорушення та свою причетність до правопорушення або не визнає беззаперечно цих фактів, уповноважений суб`єкт, який розглядав справу про адміністративне правопорушення, має надати об`єктивні та достатні докази вчинення правопорушення певною особою. В матеріалах справи наявні письмові пояснення позивача в яких він не визнає своєї причетності до правопорушення вказаного в постанові про накладення адміністративного стягнення №06 від 25 січня 2021 року.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не є об`єктивним та достатнім доказом, адже він лише відображає подію та кваліфікацію правопорушення з точки зору посадової особи, яка складає протокол. Акт обстеження зелених насаджень, не є належним та допустимим доказом, оскільки таким не встановлюється причетність конкретної особи до вчинення правопорушення. Крім того, існують розбіжності в назві населеного пункту, так у Акті обстеження місцем вчинення правопорушення вказано село Бережанка Кременецького району Тернопільської області, натомість у протоколі про адміністративне правопорушення №004699 від 25 січня 2021 року та постанові про накладення адміністративного стягнення №06 від 25 січня 2021 року - село Білозірка Кременецького району Тернопільської області.
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду інших належних та допустимих доказів скоєння правопорушення позивачем, а також враховуючи, що посилання на такі докази відсутнє в оскаржуваній постанові, обвинувачення є некоректним, не відповідає кваліфікації за ст. 153 КУпАП, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП.
Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити, скасувати оскаржуване рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Понесені позивачем судові витрати по справі на сплату судового збору в сумі 454,00 грн. у відповідності до ст.139 КАС України підлягають стягненню з відповідача Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в користь позивача. При цьому суд бере до уваги платіжне доручення №0.0.202217832.1 від 03 лютого 2021 року про сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 20, 72, 73, 74, 76, 77, 90, 139, 243-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання с.Жуківці Кременецького району Тернопільської області) до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (місце знаходження м.Тернопіль вул.Шашкевича,3, код ЄДРПОУ 37977693) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення про скасування постанови №06 від 25 січня 2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ст.153 КУпАП - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №06 від 25 січня 2021 року, якою ОСОБА_1 було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 153 КУпАП, закрити.
Стягнути в користь ОСОБА_1 (місце проживання с.Жуківці Кременецького району Тернопільської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (місце знаходження м.Тернопіль вул.Шашкевича,3, код ЄДРПОУ 37977693) судові витрати по справі в сумі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.
Суддя: Л. І. Костів