Рішення № 98014871, 01.07.2021, Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
130/1064/21
Номер документу
98014871
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

2/130/656/2021

130/1064/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" липня 2021 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

за участі секретаря судових засідань Мухи Р.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної допомоги одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2021 року позивач звернувся в суд з цим позовом, в якому просив стягнути з відповідача суму переплати в сумі 1999,76 грн.

Стислий виклад позиції позивача.

Відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради як одержувач державної допомоги одиноким матерям. 14.01.2020 відповідач звернулась до управління праці та соціального захисту населення з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2 , 2011 року народження. Дана допомога на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001, була призначена ОСОБА_2 з 01.01.2020 по 30.06.2020 залежно від доходу сім`ї в розмірі 1999,76 грн. на місяць.

Відповідно до постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було встановлено, що строк виплати в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до управління праці та соціального захисту населення.

В подальшому відповідно до розпорядження управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від 19.06.2020 ОСОБА_1 було продовжено виплату державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в розмірі 1999,76 грн. на двох дітей.

09.07.2020 ОСОБА_1 звернулась повторно до управління праці з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги на дитину ОСОБА_2 , 2011 року народження. Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги та розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 є працездатною особою, яка не працювала та не отримувала доходів 3 місяці в період за який враховується дохід для призначення допомоги, що суперечить Постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.

Таким чином, відповідачу ОСОБА_1 , були надмірно виплачені кошти у розмірі 1999,76 грн. за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, які підлягають поверненню.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відзив на позов не надходив.

Процесуальні дії, заяви та клопотання.

29.04.2021 ухвалою судді відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Як вбачається з розписки та поштового повідомлення, наявних в матеріалах справи позивач Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради 07.05.2021 та відповідач ОСОБА_1 13.05.2021 отримали копію ухвали про відкриття провадження. Відповідач також отримала копію позовної заяви разом з копіями доданих документів. У визначений судом строк сторони клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не заявляли, заперечень проти розгляду справи в спрощеному порядку до суду не надходило.

З огляду на вищезазначене суд на підставі частини 5 статті 279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до положень частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, посилання на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

14 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги /а.с.8-11/.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради міської ради Вінницької області № 223 від 16.01.2020 ОСОБА_1 було призначено допомогу на утримання сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 1999,76 грн. 00 коп. /а.с.12/.

Розпорядженням на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) начальника Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області від 19.06.2020 року ОСОБА_1 встановлено розмір допомоги з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року в сумі 1999 грн. 76 коп. /а.с.12/.

09.07.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з одночасним поданням декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги /а.с.14-17/.

Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 , до складу її сім`ї входять: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , середньомісячний дохід члена сім`ї склав 163.33333 (а.с.18).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області про призначення допомоги сім`ям дітьми від 01.09.2020 року, зроблено перерахунок, яким визначено, що ОСОБА_1 не має право на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2020 року у зв`язку з тим, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці в період за який перераховується /а.с.19/

Відповідно до копії довідки від 23.09.2020 № 1894 на ім`я ОСОБА_1 утворилась переплата по допомозі одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 1999,76 грн. (а.с.20).

На адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та зобов`язання повернути переплачену суму в розмірі 1999 грн. 76 коп. до 02.11.2020 та 20.12.2020 року /а.с.21-22/.

Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, ніким не оспорені, одержані в порядку встановленому законом.

Мотиви суду. Норми права застосовані судом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".

Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Відповідно до статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 (надалі - Порядок).

Як зазначено в пункті 5 Порядку, до складу малозабезпеченої сім`ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються. Права члена сім`ї має одинока особа.

Згідно підпункту 1 пункту 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Відповідно до статей 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінивши надані сторонами докази, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, оскільки за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право ОСОБА_1 на отримання виплаченої під час карантину допомоги органами соціального захисту населення в розмірі 1999 грн. 76 коп., які підлягають поверненню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Нам підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись статтями 3-13, 141, 76-83, 89, 259, 263-265, 430 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 суму передплати у розмірі 1999,76 грн. на рахунок НОМЕР_1 , ЄДРПОУ 03190751 та судові витрати в розмірі 2270,00 грн. на рахунок НОМЕР_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області (ЄДРПОУ 03190751, р/р НОМЕР_2 місцезнаходження: 23100, м. Жмеринка Вінницької області, вул. Доватора, 49), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Суддя: А.М. Заярний