Рішення № 98007607, 01.07.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
620/4171/21
Номер документу
98007607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4171/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Фермерського господарства «Дорош Д.М.» до Начальника відділу – державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевської Тетяни Федорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Бахмацька міська рада Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Начальника відділу – державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевської Тетяни Федорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Бахмацька міська рада Чернігівської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про реєстрацію права постійного користування землею за позивачем, викладену у листі від 21.12.2020 №03-21/3120;

- зобов`язати відповідача здійснити реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою площею 41,8880 га кадастровий номер 7420383000:09:000:0192, що розташована на території Городищенської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області і призначена для ведення фермерського господарства за позивачем.

В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що відмова у реєстрації права постійного користування земельною ділянкою за ФГ «Дорош Д.М.» є безпідставною, оскільки документи, що підтверджують право постійного користування земельною ділянкою було надано в повному обсязі.

Суд ухвалою від 26.04.2021 відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами та встановив відповідачу строк, для подачі відзиву на позов.

У строк, визначений судом, відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задовленні позовних вимог, вказуючи, що заява була подана не до державного реєстратора, а у приймальну міського голови Бахмацької міської ради, що підтверджується копією заяви від 03.12.2020, з якої видно, що відповідно до резолюції міського голови доручено надати відповідь на дане звернення ОСОБА_1 . Даний факт також підтверджується і тим, що відповідь позивачу надана міським головою, а не державним реєстратором, що і підтверджує сам позивач у своїй позовній заяві. Також зазначає, що заява була подана з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV, а тому вона вважається не поданою.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

03.12.2020 ОСОБА_2 , як засновник ФГ «Дорош Д.М.» звернулася із заявою до Начальнику відділу - державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевської Тетяни Федорівни, в якій просила провести державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою площею 41,8880 га кадастровий номер 7420383000:09:000:0192. Державну реєстрацію просила провести на підставі державного акту на право постійного користування землею серії ЧН БЧ 00037, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, статуту Фермерського господарства «Дорош Д.М.» та рішення Бахмацького районного суду Чернігівської області від 10.09.2015, квитанції про сплату судового збору.

Листом від 21.12.2020 №03-21/3120 за підписом Міського голови Шимко П.М. позивачу було надано відповідь, зі змісту якої вбачається, що позивачу необхідно надати документ, яким земельна ділянка з кадастровим номером 7420383000:09:000:0192 передана в постійне користування Фермерському господарству « ОСОБА_3 ».

Позивач вважає такі дії протиправними, внаслідок чого звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.

В силу прямої дії ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1. ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 952-IV (далі - Закон № 952-IV ) - дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Згідно із ст.5 Закону №1952-IV - у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ст.9 Закону №1952-IV - до повноважень суб`єктів державної реєстрації прав належить: забезпечення проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ.

Відповідно до ст.16 Закону №1952-IV - формування заяв у сфері державної реєстрації прав та/або їх реєстрація проводиться у базі даних заяв. При прийнятті заяв у паперовій формі обов`язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування з подальшим їх розміщенням у Державному реєстрі прав.

Відповідно до ст.20 Закону №1952-IV - заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.

У разі якщо оригінали документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.

Заява на проведення реєстраційних дій у паперовій формі подається за умови встановлення особи заявника. Встановлення особи громадянина України здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

У разі подання заяви уповноваженою на те особою державним реєстратором встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи.

За приписами ч.4 цієї статті, заява про проведення реєстраційних дій, надання інформації з Державного реєстру прав не приймається в разі:

відсутності документа, що підтверджує оплату адміністративних послуг, або внесення відповідної плати не в повному обсязі;

невстановлення особи заявника чи обсягу його повноважень на подання відповідної заяви;

відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку (у разі державної реєстрації прав на земельну ділянку).

У разі подання заяви про проведення реєстраційних дій у паперовій формі така заява формується, реєструється у базі даних заяв із зазначенням дати і часу реєстрації та скріплюється власним підписом заявника, крім випадку, передбаченого статтею 31-2 цього Закону. Реєстрація заяв про державну реєстрацію прав проводиться в порядку черговості їх надходження (ч.5 ст.20 Закону №1952-IV).

Аналізуючи наведені вище положення законодавства суд приходить до висновку, що заява про державну реєстрацію повинна подаватися до державного реєстратора з повним переліком документів, при цьому, обов`язковою є процедура встановлення особи заявника та перевірки всіх документів. В подальшому, така заява формується у реєстраційній базі заяв із зазначенням дати і часу реєстрації та скріплюється підписом заявника.

Відповідно до ст.10 Закону №1952-IV - державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав).

Відповідно до ст.11 Закону №1952-IV - державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об`єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

З наявної у матеріалах справи заяви про проведення державної реєстрації не вбачається, що остання була подана безпосередньо державному реєстратору, позаяк, остання містить резолюцію «до виконання», а відповідь на вказану заяву надана міським головою ОСОБА_4 , що дає підстави для висновку про подання заяви через приймальню міського голови, що не відповідає нормам чинного законодавства. А тому, вказані обставини не дають правових підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про реєстрацію права постійного користування землею за позивачем, викладену у листі від 21.12.2020 №03-21/3120, за відсутності підстав для його прийняття.

З огляду на наведене, у задоволенні вимог про зобов`язання відповідача здійснити реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою площею 41,8880 га кадастровий номер 7420383000:09:000:0192, що розташована на території Городищенської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області і призначена для ведення фермерського господарства за позивачем слід відмовити, як у таких, що є похідними.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові Фермерського господарства «Дорош Д.М.» до Начальника відділу – державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевської Тетяни Федорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Бахмацька міська рада Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові Фермерського господарства «Дорош Д.М.» до Начальника відділу – державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевської Тетяни Федорівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Бахмацька міська рада Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу“Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Фермерське господарство «Дорош Д.М.» (вул. Фурманова, 4, м.Бахмач, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 21404517).

Відповідач: Начальник відділу – державний реєстратор відділу державної реєстрації виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області Баришевська Тетяна Федорівна (вул.Соборності, 42, м.Бахмач, Чернігівська область, 16500)

Повне рішення суду складено 01.07.2021.

Суддя Л.О. Житняк