
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 р. Справа№200/6262/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3)
про визнання протиправним та скасування рішення від 8 квітня 2021 року, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області № 914110139574 від 8 квітня 2021 року, викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним) розміром, згідно довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, зобов`язання Маріупольське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 13 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII у розмірі 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Ухвалою від 26 травня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 29 червня 2021 року суд заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну відповідача в адміністративній справі № 200/6262/21 – задовольнив, замінив відповідача - Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) у справі № 200/6262/21.
Ухвалою від 29 червня 2021 року суд відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач у позовній заяві зазначив, що відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», Позивачу надано довідку прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора прокуратури міста Маріуполя, яка складає 30614 грн. 99 коп. 26 серпня 2020 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення № 2145 від 5 червня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, зобов`язати здійснити з 1 січня 2020 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, виходячи з 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, без обмеження максимальним (граничним) розміром та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року по справі № 200/8081/20-а, позов задоволено частково, визнано противоправним та скасовано рішення Маріупольського об`єднаного управління ПФУ Донецької області № 2145 від 5 червня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, зобов`язано Маріупольське об`єднане управління ПФУ Донецької області здійснити ОСОБА_1 з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. Позовні вимоги в частині відсоткового розміру пенсії 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у поданій довідці, без обмеження граничного (максимального) розміру, є передчасними, оскільки відповідачем рішення щодо перерахунку пенсії не приймалося. Відповідачем на виконання судового рішення прийнято рішення № 914110139574 від 8 квітня 2021 року, яке викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії в розмірі 60% від середньомісячного заробітку (30614 грн. 99 коп.), який зазначено в довідці прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, із застосуванням обмеження її максимальним розміром, який складає з 1 грудня 2020 року - 17690 грн., з 1 липня 2021 року – 18368 грн. 99 коп. У зв`язку з тим, що рішення про перерахунок пенсії у зменшеному розмірі та із застосуванням обмеження її максимальним (граничним) розміром прийнято всупереч діючому законодавству, 13 квітня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження її максимальним (граничним) розміром. Однак, згідно листа № 1730-1672/Б-02/8-0580/21 від
22 квітня 2021 року відповідачем вказаний перерахунок не зроблено, посилаючись на те, що відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії працівникам прокуратури призначаються в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, при цьому максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач надав на адресу суду відзив на позовну заяву, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі. Обґрунтовуючи вимоги поданих заперечень відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року, рішенням від 22 грудня 2020 року, Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено позивачу перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року, з урахуванням даних довідки Прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85/557 (заробітна плата - 28414,99 грн.). Розмір пенсії станом на 13 грудня 2019 року склав 16380 грн. При обчисленні заробітної плати для визначення розміру пенсії за вислугу років управлінням було допущено помилку та не враховано показник надбавки за класний чин (2200 грн.). Рішенням від 8 квітня 2021 року, пенсійну справу було приведено у відповідність до норм ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року проведено виходячи із 60% від заробітної плати зазначеної в довідці від 27 березня 2020 року (заробітна плата - 13 грудня 2019 року склав 16380,00 грн. 11 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням станом на 15 березня 2021 року розміру заробітної плати за посадою старшого прокурора прокуратури м. Маріуполя (прокурор окружної прокуратури). Для перерахунку пенсії позивачем було надано довідку Донецької обласної прокуратури від 2 квітня 2021 року № 21-85-500. Рішенням від 11 червня 2021 року позивачу проведено з 1 квітня 2021 року перерахунок пенсії за вислугу років із застосуванням норм ч. 2, ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 , виданого 22 березня 2001 року, РНОКПП НОМЕР_1 . Позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 є пенсіонером за вислугою років. Позивач перебуває на обліку в Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про прокуратуру” з липня 2008 року.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року № 200/8081/20-а адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 2145 від 05 червня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року №18-85-557, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року апеляційну скаргу повернуто заявнику. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року № 200/8081/20-а набрало законної сили 10 грудня 2020 року.
Рішенням від 20 жовтня 2020 року № 200/8081/20-а було встановлено, що 3 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки про заробітну плату від 27 березня 2020 року №18-85-557 виданою прокуратурою Донецької області. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”. Рішенням Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №2145 від 05 червня 2020 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” та Рішення Другого сенату Конституційного суду України №7-р(ІІ)/2019від 13 грудня 2019 року. Вказане рішення обґрунтоване відсутністю відповідного нормативно-правового акта після 13 грудня 2019 року про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Крім того, у рішенні зазначено, що стосовно позовних вимог в частині відсоткового розміру пенсії 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у поданої довідці, без обмеження граничного (максимального) розміру, суд зазначає, що такі вимоги є передчасними, оскільки відповідачем рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 не приймалося. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Судом у даній справі встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року, відповідачем 22 грудня 2020 року проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 60% з 13 грудня 2019 року, про що повідомлено листом від 9 лютого 2021 року № 386-414/Б-02/8-0580/21 на заяву позивача від 29 січня 2021 року про надання інформації щодо виконання судового рішення.
В подальшому, в результаті перевірки пенсійної справи виявлено помилку, а саме, вказаний перерахунок було здійснено із середньомісячного заробітку, який не відповідав розміру заробітку, зазначеному в довідці прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557 (не було враховано надбавку за класний чин в сумі 2200 грн.), що призвело до зменшення виплати розміру пенсії з 1 липня 2020 року. У зв`язку з чим, відповідачем проведено уточнення розміру пенсії на виконання рішення суду, а саме здійснено перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року в розмірі 60% від середньомісячного заробітку - 30614.99 грн., про що додатково повідомлено позивача листом від 9 квітня 2021 року № 0580-02-8/14070.
Відповідачем на виконання судового рішення прийнято рішення № 914110139574 від 8 квітня 2021 року, яке викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії в розмірі 60% від середньомісячного заробітку (30614.99 грн.), який зазначено в довідці прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, із застосуванням обмеження її максимальним розміром, який складає з 1 грудня 2020 року - 17690 грн., з 1 липня 2021 року – 18368 грн. 99 коп.
13 квітня 2021 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати без обмеження її максимальним (граничним) розміром. Однак, згідно листа № 1730-1672/Б-02/8-0580/21 від 22 квітня 2021 року відповідачем вказаний перерахунок не зроблено, посилаючись на те, що відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії працівникам прокуратури призначаються в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, при цьому максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На час призначення позивачу пенсії (2007 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі Закон №1789-ХІІ):
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі Закон №1697-VІІ).
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(1ІУ2019 від 13.12.2019 року, з урахуванням положень статей 22, 58 Конституції України, забезпечено реалізація права на перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури, у тому числі призначених відповідно до 50-1 Закону № 1789-ХІІ з 13.12.2019 року.
Згідно правової позиції, викладеної Верховним Судом у Рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 року, постанова Кабінету Міністрів України від 30.09.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів щодо оплати праці працівників прокуратури» є чинною та є рішенням уряду про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
З урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7- р(ІІ)/2019, позивачем реалізовано право на перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017 року N9 657, однак відповідачем на виконання судового рішення здійснено перерахунок пенсії за вислугу років у зменшеному відсотковому розмірі та застосовано обмеження її максимальним (граничним) розміром, що є протиправним, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 86 Закону № 1697 від 14 жовтня 2014 року пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що розмір пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
В свою чергу, частина 20 статті 86 Закону № 1697, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У відповідача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 86 Закону № 1697, яка застосовується саме при призначенні пенсії, а не при проведенні перерахунку. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 року у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція, згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі № 310/6638/16-а, від 31.07.2019 року у справі № 569/4150/16-а.
Таку позицію щодо іншої категорії пенсіонерів за аналогічного правового регулювання висловлював і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, згідно якого при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення (заробітної плати), натомість відсоткове значення розміру основної пенсії є сталим (незмінним) і при перерахунку пенсії не переглядається (не змінюється).
Слід урахувати, що пенсію позивачу призначено з 1 липня 2008 року у розмірі 90% від суми місячної (чинної) зарплати), що відповідачем і не заперечується, на підставі ст. 50-1 Закону № 1789-ХП (в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, чинній на час призначення пенсії). Згідно постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21.06.2016 року по справі № 263/6670/16-а пенсія за вислугу років з 01.01.2016 року нараховувалася та сплачувалася, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати.
Застосування зменшеного показника до перерахунку пенсії Позивача є протиправним як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів спи 58 Конституції України. За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення позивачу відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», ?- тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015). Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини 2 зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить до висновку щодо задоволення позивних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Судовий збір позивачем був сплачений відповідно до квитанції від 20 травня 2021 року у сумі 908 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 257-260, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 8 квітня 2021 року, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасування рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області № 914110139574 від 8 квітня 2021 року, викладене в протоколі/розпорядженні про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 60% від суми складових місячного заробітку із застосуванням обмеження її максимальним (граничним) розміром, згідно довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 13 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII у розмірі 90% від загальної суми складових місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним (граничним) розміром, на підставі довідки прокуратури Донецької області від 27 березня 2020 року № 18-85-557, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень) 00 коп. на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 29 червня 2021 року. Повне судове рішення складено 29 червня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар