Рішення № 98001153, 17.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
160/6926/21
Номер документу
98001153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2021 року Справа № 160/6926/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіНіколайчук С.В. при секретарі судового засіданняФедуркіній А.В., за участі: представника позивача представника відповідача Тиховліс В.Р., Писаревського О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Фідея” (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, 1а, оф. 10) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, буд. 57, код ЄДРПОУ 43968079), третя особа – публічне акціонерне товариство “МТБ Банк” (68003, Одеська обл, м. Чорноморськ, пр. Миру, буд 28, код ЄДРПОУ 21650966), третя особа - акціонерне товариство “Банк Альянс” (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд 50, код ЄДРПОУ 143660506) про визнання рішень протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

29 квітня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Фідея” до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, треті особи: публічне акціонерне товариство “МТБ Банк”, акціонерне товариство “Банк Альянс”, в якій позивач просить:

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614543 від 21.01.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1942/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614543 від 21.01.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614544 від 21.01.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1943/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614544 від 21.01.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614546 від 03.02.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1941/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614546 від 03.02.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614548 від 03.02.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1940/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.;

-визнати погашеним простий вексель серії АА 2614548 від 03.02.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що у вимогах від 20.04.2021 року Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що під час аналізу наданих ТОВ «Фірма «Фідея» документів для погашення векселю та аналізу баз даних ДПС було встановлено, що рішенням від 16.02.2021 №7709 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості ТОВ НВФ «MC Авіа-Грейд» встановлена відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165, а також відсутність зареєстрованих акцизних паливних складів у отримувача товару.

Враховуючи вищевикладене, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків не може підтвердити здійснення операцій визначених у підпунктах 1-4) п.п. 229.8.10 п. 229.8. ст. 229 ПКУ та погасити податкові векселі серія АА 1614543 від 21.01.2021 р., серія АА 2614544 від 21.01.2021 р., серія АА 2614546 від 03.02.2021р., серія АА 2614548 від 03.02.2021 р. без сплати суми акцизного податку, які зазначені у податкових векселях.

Позивач вважає, що рішення відповідача щодо відмову у погашенні податкових векселів, викладені у вимогах від 20.04.2021 року, були винесені за відсутності правових підстав для їх винесення, що обґрунтовується нижче.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року судом відкрито розгляд справи в порядку загального провадження, підготовче засідання призначено на 08.06.2021 року о 11:00 год.

В подальшому розгляд справи перенесено на 14:00 17.06.2021 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року направлена сторонам у справі, зокрема, відповідачу ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року направлена на офіційну електронну адресу суду та рекомендованим повідомленням на поштову адресу, що підтверджується матеріалами справи.

В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідачем, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 5, 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 160/6926/21 та розпочато розгляд справи по суті, судове засідання призначено на 17.06.2021 року о 14:00 год.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, навів доводи викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні не погоджувався з доводами викладеними у позовній заяві, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Представники третіх сторін в удове засідання не прибули, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Пояснень на позовну заяву не надали.

Суд, заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Центральним управлінням офісу великих платників ДПС, правонаступником якого є Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, 22 січня 2021 року було взято на податковий облік прості векселя серія АА 2614543 на суму 7 728 246,57 грн., серія АА 2614544 на суму 7 728 246,57 грн., та 03 лютого 2021 р. було взято на податковий облік прості векселя серія АА 2614546 на суму 8 095 237,04 грн., серія АА 2614548 на суму 8 095 237,04 грн.

На виконання вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8. статті 229 Податкового кодексу України ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» листами від 13.04.2021 р. № 13/04/21. № 13/04/21-2, № 13/04/21-3 та № 13/04/21-4 надало контролюючому органу первинні документи для погашення вищевказаних податкових векселів з наданням пояснень щодо таких документів, а також листами від 16.04.2021 р. № 16/04/21, № 16/04/21-2, № 16/04/21- 3 та № 16/04/21-4 надало відповідні акцизні накладні щодо реалізації імпортованого товару з квитанціями № 2 про реєстрацію відповідних акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

В подальшому ТОВ «Фірма «Фідея» було отримано вимоги про усунення порушення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №1940/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р., №1941/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року, №1942/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року, №1943/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року.

У вказаних вимогах від 20.04.2021 року Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомило позивача, що під час аналізу наданих ТОВ «Фірма «Фідея» документів для погашення векселю та аналізу баз даних ДПС було встановлено, що рішенням від 16.02.2021 № 7709 про відповідність/невідновідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості ТОВ НВФ «MC Авіа-Грейд» встановлена відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165, а також відсутність зареєстрованих акцизних паливних складів у отримувача товару, тому Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків не може підтвердити здійснення операцій, визначених у підпунктах 1-4) п.п. 229.8.10 п. 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, та погасити податкові векселі серія АА 2614543 від 21.01.2021 р., серія АА 2614544 від 21.01.2021 р., серія АА 2614546 від 03.02.2021 року, серія АА 2614548 від 03.02.2021 р. без сплати суми акцизного податку, які визначені у податкових векселях.

Позивач вважає, що рішення відповідача щодо відмови у погашенні податкових векселів, викладені у вимогах від 20.04.2021 року, були винесені за відсутності правових підстав для їх винесення.

Відтак, позивач, не погоджуючись із такими рішеннями контролюючого органу, вважаючи їх незаконним та протиправним, звернувся із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Підпунктом 14.1.176 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов`язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу.

Відповідно до пп.229.8.2 п.229.8 ст.229 ПК України для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів.

Згідно із пп.229.8.3 п.229.8 ст.229 ПК України податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

Підпунктом 229.8.10 п.229.8 ст.229 ПК України податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) реалізації (заправлення повітряних суден) бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, складених суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливо забезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається у разі подання до контролюючого органу копій первинних документів, що підтверджують здійснення таких операцій.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, після реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на такі операції, автоматично враховує відповідні обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів для погашення відповідного податкового векселя.

Інформація про суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливо забезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України, на його офіційному веб-сайті.

Суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливо забезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, у складі декларації акцизного податку надається інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден.

Отже, вказаними положеннями законодавства передбачено, що для погашення податкового векселя платник податку зобов`язаний подати до контролюючого органу копії первинних документів, які будуть підтверджувати здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України.

У вимогах відповідача від 20.04.2021 року зазначено, що під час аналізу баз даних ДПС було встановлено, що рішенням від 16.02.2021 року № 7709 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості ТОВ НВФ «MC Авіа-Грейд» встановлена відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165.

Суд зазначає, що наявність вказаного рішення в базах даних ДПС не може враховуватися відповідачем при прийнятті рішення про погашення податкових векселів, з огляду на те, що підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, - погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Тобто, підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України не встановлено такої умови для погашення податкового векселя як наявність або відсутність рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості щодо будь-якого платника податку, відомості про якого містяться в документах, поданих для погашення відповідного податкового векселя.

Відповідачем у вимогах зазначено, що ТОВ «Фірма «Фідея» зареєстровано акцизні накладні на реалізацію пального із посиланням на відповідний податковий вексель з акцизного складу, розташованого за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н, на користь ТОВ НВФ «MC Авіа-грейд» через трубопровідний транспорт, а також з акцизного складу, розташованого за адресою: м. Кам`янське, вул. Аношкіна, буд. 181/117 на користь ТОВ НВФ «MC Авіа-грейд» через трубопровідний транспорт. У вимогах зазначено, що при цьому у ТОВ НВФ «MC Авіа-грейд» за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н та за адресою: м. Кам`янське, вул. Аношкіна, буд. 181/117 відсутні зареєстровані акцизний паливні склади та документи щодо фактичного зберігання палива на зазначеному складі підприємством не надано.

Суд не погоджується з вищевикладеним твердженнями відповідача, оскільки, як позивачем, так і ТВ НВФ «МС Авіа-Трейд» в системі електронного адміністрування пального на виконання норм ст. 231 Податкового кодексу України зареєстровано, як перший так і другий примірник акцизної накладної, що підтверджується матеріалами справи. Крім того, зауважень до зареєстрованих акцизних накладних у контролюючого органу відсутні, що, на думку суду, є підставою для винесення рішення про погашення податкових векселів.

Стосовно проведення фактичних перевірок для підтвердження реалізації пального для реактивних двигунів на умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового кодексу України, за результатами яких винесені вимоги про усунення порушення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №1940/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р., №1941/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року, №1942/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року, №1943/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 року, суд зазначає наступне.

За результатами виїздів встановлено відсутність посадових осіб та їх представників за зазначеними адресами, а також за податковою адресою: м. Дніпро, вул. Андрія Фарба, 1А, оф. 10, про що складені акти:

- про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням за адресою реєстрації акцизного складу - м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н;

- про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю ТОВ «Фірма «Фідея» та посадових осіб за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Аношкіна, буд. 181/117.

За твердженням контролюючого органу зазначене унеможливило проведення в рамках фактичних перевірок інвентаризації пального, підтвердження його наявності, а також реалізації в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 229.8 ст. 229 Податкового кодексу України передбачено особливості оподаткування бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів.

Ввезення на митну територію України або реалізація вироблених в Україні бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) може здійснюватися із сплатою акцизного податку за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів.

Податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

Строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та 270 календарних днів - для бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД).

Податковий вексель може бути виданий лише імпортером або виробником - платником податку.

Виданий виробником податковий вексель є підставою для реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів із сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Підставою для митного оформлення бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що ввозяться на митну територію України імпортером із сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10, є подання таким імпортером до контролюючого органу, який здійснює митне оформлення, в порядку, передбаченому Митним кодексом України, засобами електронного зв`язку копії податкового векселя, взятого на облік контролюючим органом.

Обов`язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам незалежно від їх взаємовідносин з векселедавцем.

За користування податковим векселем не нараховуються відсотки або інші види плати, передбачені законодавством для інших видів векселів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) заправлення повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів, складених суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації, або суб`єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними:

у підпункті 1 цього підпункту, - погашається на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, суб`єктами господарювання, визначеними у підпункті 1 цього підпункту, виходячи з обсягів пального, зазначених в таких акцизних накладних;

у підпунктах 2-4 цього підпункту, - погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку на обсяги втрачених бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що не перевищують нормативів втрат, затверджених Кабінетом Міністрів України, погашається на підставі копій первинних документів про втрати таких обсягів пального та акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Сума акцизного податку, сплачена виробником/імпортером до закінчення строку, на який видано податковий вексель, виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання яких не підтверджено, враховується векселедержателем при погашенні податкового векселя. Така сума податку обчислюється виходячи з обсягу бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання якого не підтверджено, та ставки податку, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Векселедержатель перевіряє документи, надані виробником/імпортером для погашення податкового векселя, протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання. За результатами перевірки векселедержатель приймає рішення про погашення податкового векселя або про здійснення процедур, передбачених підпунктом 229.8.11 цього пункту.

Інформація про суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, та суб`єктів господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України, на його офіційному веб-сайті.

Суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, та суб`єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, у складі декларації акцизного податку надається інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден.

У разі якщо передбачений цим пунктом податковий вексель не погашено в установлений строк, векселедержатель протягом п`яти робочих днів, наступних за останнім днем строку, на який видано податковий вексель, здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов`язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

У разі відсутності підтвердження у встановлений строк цільового використання імпортером або виробником, які видали податковий вексель, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів з таких імпортера або виробника справляється штраф у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку, яка обчислюється виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, за якими відсутнє підтвердження цільового використання, та ставки акцизного податку, встановленої підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10.

Суб`єкти господарювання, визначені у підпунктах 2-3 підпункту 229.8.10 цього пункту, мають право реалізовувати бензини авіаційні та/або паливо для реактивних двигунів іншим особам у разі сплати акцизного податку, нарахованого на обсяги такого пального, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд погоджується з твердженнями позивача, що чинним законодавством не передбачено обов`язку платника податку мати в кожному місці здійснення господарської діяльності посадову особу, яка була б вповноважена на представництво інтересів платника податків у визначеному місці здійснення діяльності. Навіть якщо така особа платника податків є у місці здійснення діяльності - вона не зобов`язана перебувати там цілодобово або протягом робочого часу безперервно. В будь-який момент посадова особа платника податку може бути відсутня за місцем здійснення діяльності, в тому числі з робочих питань, тому дії працівників контролюючого органу, які на місці здійснення господарської діяльності позивача не застали посадових осіб платника податку та не дочекалися їх прибуття, не можуть бути визнані адекватними заходами контрольно-перевірочної роботи, результати таких дій не можуть бути покладені в основу будь-яких висновків контролюючого органу щодо платника податку.

Щодо відсутності в товарно-транспортних накладних інформації щодо дати та часу прибуття до вантажоодержувача та дати та часу виїзду від вантажоодержувача, суд зазначає, що так як переміщення палива відбувалося в межах діяльності ТОВ Фірма «Фідея» з однієї нафтобази на іншу - відповідно товариству не було необхідності зазначення точного часу виїзду з однієї нафтобази та приїзду до іншої нафтобази, так як це не впливає на бухгалтерський та податковий облік товариства.

Стосовно тверджень відповідача у вимогах від 20.04.2021 року про відсутність у деяких товарно-транспортних накладних печаток перевізників, суд зазначає, що за загальними звичаями вантажних перевезень в товарно-транспортній накладній від перевізника розписується лише водій за приймання та здачу вантажу, проте, печатка перевізника не ставиться, оскільки перевізник як юридична особа не супроводжує перевезення кожного вантажу.

Також, в оспорюваних вимогах зазначено, що в актах перевірки приймання-передачі товару за договором № 2008/ДЖ від 20.08.2020 року, які надані для погашення податкових векселів, вказана дата 13.04.2020 року, з огляду на що, суд погоджується з пояснення позивача, що це є технічна помилка, на підтвердження чого в матеріалах справи наявні видаткові накладні з зазначенням вірного року складання (2021 р) та правильних реквізитів договору поставки між позивачем та покупцем: № 2008/ДЖ від 20.08.2020 року, акцизними накладними від 13.04.2021 року, виписаними на господарські операції та зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Суд не приймає до уваги посилання податкового органу на окремі недоліки в оформленні первинних документів платника податків, оскільки формальні недоліки в первинних документах повинні оцінюватися в сукупності з іншими обставинами справи. Перевагу необхідно надавати реальності здійснення господарської операції та її економічному змісту. Первинні документи повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо. При цьому, сама собою наявність, або відсутність окремих документів, а також помилки у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків, у зв`язку з його господарською діяльністю, мали місце.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 року у справі № 822/1238/14.

Враховуючи вищенаведені неточності у первинних документах, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вказало про неможливість підтвердження здійснення операцій, визначених у підпунктах 1) - 4) п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 Податкового кодексу України для погашення податкових векселів без сплати суми акцизного податку, яка визначена у податковому векселі.

Втім, такі доводи відповідача суд не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивачем надано усі наявні у нього первинні документи, які підтверджують реальне здійснення відповідних господарських операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України

Таким чином, на момент передачі пального ТОВ НВФ «МС Авіа-Грейд», ТОВ «Фірма «Фідея» не відповідала критеріям ризиковості і у податкового органу не було підстав вважати вказане підприємство ризиковим.

Підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відтак, суд вважає, що податкова інформація про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платників податків не може слугувати підставою для відмови у погашення податкового векселя, а тому суд робить висновок про безпідставність та необґрунтованість таких тверджень відповідача.

Відповідачем не спростовано факт того, що і позивачем, і контрагентом позивача - ТОВ НВФ «МС Авіа-грейд» в системі електронного адміністрування пального на виконання норм ст. 231 Податкового кодексу України зареєстровано як перший, так і другий примірник акцизної накладної, що, у розумінні вимог підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, вказує на реалізацію пального на адресу ТОВ НВФ «МС Авіа-грейд».

Наведене доводить про необґрунтованість тверджень податкової щодо неможливості проведення інвентаризації пального, підтвердження його наявності, а також реалізації в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Посилання на акти про неможливість проведення фактичної перевірки, в даному випадку не можуть виступати окремою підставою для твердження про відсутність фактичної реалізації пального позивачем в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Враховуючи вищенаведені обставини справи та норми права, суд зробив висновок, що позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи у строк, який передбачений чинним законодавством, для погашення відповідних податкових векселів, зокрема, первинні документи, які підтверджують постачання палива по всього ланцюгу постачання, а відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів прийняття ним рішень на підставі, у межах та у спосіб, що передбаченні чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не довів та не вказав мотивів не врахування ним інших первинних документів, недоліків до яких він не мав.

Таким чином, суд вважає відмови Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простих векселів від 21.01.2021 року серії АА 2614543, від 21.01.2021 року серії АА 2514544, від 03.02.2021 року № серії АА 2614546, від 03.02.2021 року серії АА від 03.02.2021 року, не ґрунтуються на положеннях Податкового кодексу України та є протиправними і підлягають скасуванню, та як наслідок, суд встановивши достатність наданих позивачем первинних документів, що підтверджують факт цільового використання придбаного палива для реактивних двигунів, вважає за необхідне зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення таких простих векселів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд зробив висновок про задоволення позовної заяви.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Керуючись ст. ст. ст. 241-246, 255, 295 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Фідея” (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, 1а, оф. 10) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, буд. 57, код ЄДРПОУ 43968079), третя особа – публічне акціонерне товариство “МТБ Банк” (68003, Одеська обл, м. Чорноморськ, пр. Миру, буд 28, код ЄДРПОУ 21650966), третя особа - акціонерне товариство “Банк Альянс” (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд 50, код ЄДРПОУ 143660506) про визнання рішень протиправними - задоволити.

Визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614543 від 21.01.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1942/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.

Визнати погашеним простий вексель серії АА 2614543 від 21.01.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614544 від 21.01.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1943/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.;

Визнати погашеним простий вексель серії АА 2614544 від 21.01.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614546 від 03.02.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1941/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.

Визнати погашеним простий вексель серії АА 2614546 від 03.02.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614548 від 03.02.2021 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 1940/6/32-00-04-02-01-09 від 20.04.2021 р.

Визнати погашеним простий вексель серії АА 2614548 від 03.02.2021 р., виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, 57, ЄДРПОУ 43968079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, буд. 1А, оф. 10, ЄДРПОУ 41223117) судовий збір у розмірі 9080,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 29 червня 2021 року.

Суддя С.В. Ніколайчук