
справа № 208/8384/20
№ провадження 2/208/872/21
РІШЕННЯ
Іменем України
27 травня 2021 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання Грищенко О.Л., позивача ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною ОСОБА_1 до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» про зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» про зобов`язання вчинити певні дії.
У своєму позові позивач просить суд зобов`язати Комунальне підприємство «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» здійснити поточний ремонт та обслуговування внутрішньо будинкової системи централізованого опалення з метою належного її функціонування у ванній кімнаті квартири АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в квартирі, в якій він проживає обладнана системою централізованого опалення, яке у ванній кімнаті, за наявності не ушкоджених комунікацій не працює. 05.12.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про складання акту претензії за результатом перевірки якості послуг з управління багатоквартирними будинком.
В зв`язку з тим, що відповідач не прибув у встановлений строк за його місцем мешкання 10.12.2019 р. ОСОБА_1 направив відповідачу акт-претензію рекомендованим листом. Листом від 18.12.2019 р. за вих. № 2021/4 відповідач відмовив в задоволені вимог , викладений в акті-претензії. Вважає, що відповідач не врахував положення ч.1 п.37 постанови Кабінету Міністрів № 1145 від 27.12.2018 р., а саме: рівень забезпечення виконання передбачених у договорі про управління багатоквартирним будинком робіт з утримання спільного майна багатоквартирного будинку, поточного ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, тощо визначених у договорі управління.
Позивач зазначає, що відповідно до п.2.1 Договору до послуг з управління багатоквартирним будинком відноситься обслуговування та поточний ремонт внутрішньо будинкової системи централізованого опалення, які згідно п.3.1.3 договору споживач має право на їх усунення протягом строку встановленого договору або законодавством, виявлених недоліків та наданих послуг.
В зв`язку з тим, що поточний ремонт та обслуговування внутрішньо будинкової системи централізованого опалення Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» не здійснила тому позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги та просив суд здійснити поточний ремонт та обслуговування внутрішньо будинкової системи централізованого опалення з метою належного її функціонування у ванній кімнаті квартири АДРЕСА_1 .
В судове засідання представник відповідача Комунального підприємства «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» не з`явився, надав відповідь на відзив в якому просив відмовити в задоволення позовних вимог, виходячи з наступного: відповідач не заперечує про факт відсутності опалення у ванній кімнаті позивача, однак відповідач заперечує проти вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити поточний ремонт та обслуговування внутрішньо будинкової системи централізованого опалення з метою належного її функціонування у ванній кімнаті квартири АДРЕСА_1 . Вказане заперечення відповідача ґрунтується на тому, що у п.2.2. договору № 1-62249 від 07.11.2019 року зазначено, що до послуг зокрема входить і така послуга як поточний ремонт конструктивних елементів централізованого опалення. Зобов`язання відповідача проводити капітальний ремонт будинку взагалі і централізованого опалення зокрема у договорі № 1-62249 від 07.11.2019 не зазначено.
Згідно листа Державного комітету України з будівництва та архітектури N 7/7-401 від 30.04.2003 щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів.
Згідно Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 10.08.2004 р. № 150 Заміна трубопроводів централізованого опалення відноситься до капітальних ремонтів (п 2.11.10. Переліку).
Згідно рішення Виконавчого комітету Кам`янської міської ради № 300 від 23.10.2017 року були затверджені зміни до періодичності надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням нормативної чисельності робітників і виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду. Згідно вказаних змін заміна окремих ділянок внутрішньо будинкового трубопроводу та обладнання систем теплопостачання проводиться в обсязі до 6%. Періодичність надання послуги – за необхідністю.
Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» створене рішенням Ка`янської міської ради від 30.03.2016 №161-06/VII.
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 25.05.2016 №145 КП КМР «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» визначена виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду міста Кам`янське (згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради від 27.04.2011 № 196).
Згідно розділу VIII правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України №620/378 від 10.12.2008 року, метою підготовки до опалювального періоду є забезпечення нормативних санітарно – технічних вимог і режимів роботи внутрішньо – будинкових систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП.
Після виконання ремонтно-профілактичних робіт системи тепло споживання повинні бути заповнені хімічно очищеною водою з тиском більше статичного на 0,5 кгс/кв.см, увідні засувки - закриті. Заповнення систем тепло споживання повинно бути завершено до 15 вересня поточного року.
З вказаного слідує, що після заповнення системи водою ніяких поривів та течій не було. Система централізованого опалення будинку АДРЕСА_2 , станом на 15.09.2020 знаходилась в справному стані, та була заповнена хімічно очищеною водою.
Посилається, що відповідачем були виконані всі обов`язки передбачені умовами договору № 1-62249 від 07.11.2019 та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Вказаний факт підтверджується також інформацією з акту-претензії наданого як доказ Позивачем, в якому вказано, що в усіх приміщеннях квартири АДРЕСА_1 , крім ванної кімнати, система опалення працює задовільно.
Суд, вислухавши позивача, вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Я вбачається з матеріалів цивільної справи, позивач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що не заперечується представником відповідача.
Згідно до наданих матеріалів цивільної справи вбачається, що у ванній кімнаті, за місцем проживання позивача квартири АДРЕСА_1 , ванна кімната обладнана системою централізованого опалення, за наявності не ушкоджених комунікацій тривалий час не працює що не заперечується представником відповідача Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду».
Згідно до матеріалів цивільної справи, позивач ОСОБА_1 дійсно звертався із заявою з питанням відсутності у ванній кімнаті, за місцем проживання позивача квартири АДРЕСА_1 , для складання акту-претензії.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням; визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; управління об`єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації; забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості; встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців; інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг; здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг; проведення моніторингу виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно до вимог ст.23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.
Так рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 25 травня 2016 року № 145 Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» визначено виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду правобережної частини міста.
Рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 13 вересня 2016 року № 242 Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» призначено управителем багатоквартирних будинків у місті Кам`янське, тому вказане підприємство є управителем будинку АДРЕСА_1 .
Згідно п.п. 1, 2 статті 7. Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласників багатоквартирного будинку зобов`язані:
1) забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;
2) забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.
Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних, робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта.
Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Окрім цього, ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Так, приймаючи до уваги те, відповідачем по справі, як управителем багатоквартирного будинку, в межах своїх повноважень спільно з надавачом послуги з теплопостачання комунальним підприємством Кам`янської міської ради «Тепломережі» були проведені всі передбачені законодавством заходи по підготовці багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 до роботи в опалювальний сезон та підписано паспорт готовності багатоквартирного будинку до роботи в опалювальний період 2019/2020 роки, типова форма якого затверджена правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду. Після чого відповідачем по справі на адресу Департаменту житлово – комунального господарства та будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації за вих. №1336/1 від 19.08.2019 року було направлено на погодження паспорти готовності багатоквартирних будинків до роботи в опалювальний період 2019/2020 року (у т.ч. паспорт готовності будинку АДРЕСА_2 ) та 19.08.2019 року було отримано погодження зазначених паспортів готовності.
На момент прийняття будівлі в управління відповідача вказаний стояк вже не працював, позивач не вказав на заміні яких-саме конструктивних елементів системи централізованого опалення він наполягає.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду».
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду» про зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського Апеляційного суду.
Згідно до п.п.15.5 Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Похваліта С. М.