Ухвала суду № 9798354, 04.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2010
Номер справи
2а-19663/09/0570
Номер документу
9798354
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Могильницький М.С.

Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2010 року справа №2а-19663/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Горбенко К.П.

суддів Юрченко В.П., Лях О.П.,

при секретарі Ольховій О.В.,

за участю представника відповідача Здановської Я.Г.,

розглянувши апеляційну скаргу Дежавної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення №225 від 14.08.2009р.,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення №225 від 14.08.2009р..

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року позовні вимоги ТОВ «Сніжнянська ковбасна фабрика» було задоволено повністю: скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 225 від 14.08.2009 року про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій вони просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовують невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика» є юридичною особою, яке включено до ЄДРПОУ за № 34900214 та діє на підставі статуту.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області на підставі посвідчення № 466 від 28 липня 2009 року була проведена перевірка позивача з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування щодо яких встановлено державне регулювання.

За результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки від 7 серпня 2009 року за № 466, в якому відображено встановлене порушення позивачем пунктів 1, 2 «Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» та п. 1 Розпорядження голови облдержадміністрації від 03.12.2008 року № 750 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари».

За матеріалами проведеної перевірки заступником начальника Держінспекції з контролю за цінами в Донецькій області прийнято рішення від 14 серпня 2009 року № 225 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до товариства з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика», яке було направлено відповідачу для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 100242,12 гривень.

В рішенні інспекції № 225 від 14 серпня 2009 року встановлено безпідставно отримана виручка підприємством в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 33414,04 грн.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вмотивованого висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

У відповідності із Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року за № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має право: проводити у будь-яких субєктах підприємництва, розташованих на території України, перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій, повязаних з встановленням і застосуванням цін, а також одержувати необхідні пояснення, довідки та відомості з питань, що виникають при перевірках; приймати рішення про застосування до субєктів підприємництва передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення та застосування цін.

Тобто, повноваження Державної інспекції з контролю за цінами регулюється Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» від 13.12.2000 року № 1819, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари», а не Законом, як того вимагає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Одже, Державна інспекція з контролю за цінами законом прямо не уповноважена на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності, а тому відповідач не мав права здійснювати державний нагляд (контроль) за порядком декларування зміни ціни.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області перевірка позивача здійснювалась за період 2008 рік І півріччя 2009 року та було встановлено, що позивачем зайво отримано виручку у період з 01.10.2008 року по 01.04.2009 року, тобто в період коли Кабінетом Міністрів України не були встановлені критерії за якими оцінюється ступінь ризику від провадження діяльності з реалізації суб'єктами господарювання продукції, товарів і послуг, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів).

Суд першої інстанції дійшов до вмотивованого висновку про те, що встановлення відповідачем порушення підприємством та прийняття на його підставі оскаржуваного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного на той час законодавства України, оскільки позивач відповідно до вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» був віднесений до субєктів господарювання з незначним ступенем ризику та позивачу не могло бути відомо, що у період з 01.10.2008 року по 01.04.2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика» буде віднесено до субєктів господарювання з високим ступенем ризику.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 р.: тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а одже на підставі зазначеної норми у відповідача не було законних повноважень здійснювати планову перевірку позивача.

Крім того, суд першої інстанції правильно зазначив, що формування ціни на ковбасні вироби не регулюється державою, а, отже, ціни на такий товар, як ковбасні вироби, є вільними, у зв?язку з чим відповідач відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» не уповноважений здійснювати контроль за вільними цінами.

Таким чином, суд першої інстанції правомірно дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «Сніжнянська ковбасна фабрика».

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року у справі № 2-а-19663/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сніжнянська ковбасна фабрика» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення №225 від 14.08.2009р. - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 04.06.2010р. Повний текст ухвали виготовлено 09.06.2010р.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня виготовлення повного тексту.

Головуючий

Судді