
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3541/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного центру зайнятості, Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
9 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Полтавського обласного центру зайнятості, Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідачів по невиплаті допомоги по безробіттю та зобов`язати відповідачів здійснити виплату соціальної допомоги по безробіттю;
- визнати протиправною бездіяльність відповідачів по неналежному розгляду питання про надання та виплату одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності;
- зобов`язати відповідачів розглянути заяву позивача щодо надання та виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності.
В обґрунтування позовних вимог позивач, зокрема, зазначає, що в установленому законом порядку як особа, яка протягом тридцяти років здійснювала сплату соціальних внесків, у зв`язку з відсутністю підходящої роботи, виявив бажання забезпечити себе роботою самостійно, здійснюючи підприємницьку діяльності. Пройшовши необхідне навчання та склавши бізнес-план, який схвалено начальником центру, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та здійснення виплати одноразової допомоги, однак відмова директора Козельщинської районної філії перешкоджає позивачу у реалізації права на соціальний захист. Позивач зазначає, що жодної соціальної виплати у 2021 році він не отримував, чим неправомірно позбавлений засобів для існування.
Ухвалою суду від 14 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник Полтавського обласного центру зайнятості просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що право на допомогу по безробіттю у позивача виникло з 27 лютого 2021 року. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 Козельщинською районною філією нараховано допомогу по безробіттю у повному розмірі. Залишок нарахованої суми в розмірі 3300,04 грн буде виплачено позивачу при надходженні фінансування. При нарахуванні та виплаті допомоги по безробіттю відповідачами не порушено жодної норми чинного законодавства та процесу нарахування та виплати такої допомоги. Відповідач вважає, що правові підстави визнавати бездіяльність відповідачів відсутні. Щодо виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності відповідач зазначає, що відповідно до пункту 4 Розділу VII Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №624 від 6 квітня 2020 року, виплата одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду на поточний рік. Полтавським обласним центром зайнятості 23 березня 2021 року затверджено тимчасовий кошторис видатків на І півріччя 2021 року по Козельщинській районній філії Полтавського обласного центру зайнятості, згідно якого видатків по КЕКВ 2710 кошти на виплату одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності по даній філії на І півріччя 2021 року не передбачено.
Заявлене Полтавським обласним центром зайнятості у відзиві заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження судом не розглядалось у зв`язку з невідповідністю його вимогам статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
19 травня 2021 року позивачем надіслано до суду клопотання про зміну предмету позову, у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ директора Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості "Про відмову щодо виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності ОСОБА_1 " №8 від 21 квітня 2021 року.
Суд вирішив відмовити у прийнятті до розгляду заяви про зміну предмету позову внаслідок подання його з пропущенням строку, визначеного частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У поданій відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити та, зокрема, зазначає, що про наказ директора філії від 21 квітня 2021 року відповідач не повідомляв.
У відповіді на відзив на заяву про зміну предмету позову Полтавський обласний центр зайнятості зазначає, що працівники центру зайнятості не вводили позивача в оману та повідомляли позивача про відсутність кошторисних призначень, що не заперечує позивач у відповіді на відзив на позовну заяву. Заявку на потребу в коштах центром зайнятості складено 22 березня 2021 року, тобто до моменту звернення позивача до Козельщинської районної філії із заявою про надання йому одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, судом встановлено наступні обставини.
26 січня 2021 року ОСОБА_1 звільнений з роботи у Кременчуцькій районній раді у зв`язку з реорганізацією відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (розпорядження від 26 січня 2021 року №105-К), про що до трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 внесено відповідний запис.
27 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю.
З 27 лютого 2021 року позивач має статус безробітного та перебуває на обліку у Козельщинській районній філії Полтавського обласного центру зайнятості (наказ №НТ 210203 від 3 лютого 2021 року).
16 березня 2021 року позивачем подано до Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру занятості заяву про залучення його до додаткового відповідного навчання з питань підприємництва.
19 березня 2021 року між позивачем та Полтавським обласним центром зайнятості в особі директора Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості Білан Світланою Вікторівною укладено договір №160921031900001 про професійне навчання безробітного.
За умовами вказаного договору позивача направлено на професійне навчання за професією "Основи підприємницької діяльності" строком навчання 40 годин з 22 по 26 березня 2021 року.
За результатами професійного навчання позивачем отримано посвідчення про підвищення кваліфікації за реєстраційним номером 13596 від 26 березня 2021 року.
Позивачем у ході навчання підготовлено випускну роботу (бізнес-план) слухача курсів підвищення кваліфікації "Основи підприємницької діяльності" Державного навчального закладу "Полтавського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості на тему "Діяльність у сфері права". Вказана робота отримала рецензію про те, що бізнес-план заслуговує на фінансування.
29 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявою щодо здійснення одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.
Козельщинська районна філія Полтавського обласного центру зайнятості листом від 2 квітня 2021 року №16/33/85-21 повідомила ОСОБА_1 про відсутність можливості виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень.
Не погодившись з бездіяльністю відповідачів позивач звернуся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття, визначено Законом України "Про зайнятість населення" від 5 липня 2012 року №5067-VI.
У розумінні частини першої статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробіття - це соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Згідно із статтею 5 Закону України "Про зайнятість населення" держава гарантує у сфері зайнятості: вільне обрання місця застосування праці та виду діяльності, вільний вибір або зміну професії; одержання заробітної плати (винагороди) відповідно до законодавства; професійну орієнтацію з метою самовизначення та реалізації здатності особи до праці; професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці; підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями; безоплатне сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці та перспективи його розвитку; соціальний захист у разі настання безробіття; захист від дискримінації у сфері зайнятості, необґрунтованої відмови у найманні на роботу і незаконного звільнення; додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.
Відповідно до приписів статті 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частини першої статті 1 цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
У розумінні статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (надалі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону та абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", - 180 календарних днів. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Відповідно до частини сьомої статті 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності безробітними, які не можуть бути працевлаштовані у зв`язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, крім осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону.
Допомога по безробіттю виплачується не рідше ніж два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць у порядку, встановленому відповідно до частини сьомої статті 23 цього Закону.
Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється протягом 14 днів після дня здійснення державної реєстрації юридичної особи, фізичної особи - підприємця.
Відповідно до частини четвертої статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відкладається на строк, що дорівнює періоду, протягом якого застрахованій особі відповідно до законів надається вихідна допомога або інші виплати при звільненні з підприємств, установ і організацій або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку.
Процедура, умови надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, механізм обчислення регіональними та базовими центрами зайнятості, а також філіями регіональних центрів зайнятості державної служби зайнятості (далі - центри зайнятості) страхового стажу визначається Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06 квітня 2020 року № 624 (надалі - Порядок №624)
Відповідно до розділу другого Порядку №624 допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. У період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання статусу безробітного.
Відповідно до абзацу першого розділу ІV виплата допомоги по безробіттю відкладається на строк, що дорівнює періоду, протягом якого застрахованій особі відповідно до законів надаються вихідна допомога або інші виплати при звільненні з підприємств, установ та організацій або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку. Особам, які звільнені з підстав, зазначених у пункті 6 частини першої статті 36, пунктах 1, 2 та 6 частини першої статті 40 та пункті 5 частини першої статті 41 Кодексу законів про працю України, унаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (частина третя статті 38 і стаття 39 Кодексу законів про працю України) виплата допомоги по безробіттю відкладається не більше ніж на один місяць. Відкладення виплати допомоги по безробіттю починається з наступного дня після дня звільнення особи.
Як вже зазначалося судом, 27 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю.
Наказом органу служби зайнятості від 27 січня 2021 року №НТ210127 позивачеві надано статус безробітного.
Наказом Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості від 27 січня 2021 року №НТ210127 відкладено допомогу по безробіттю на підставі звільнення позивача згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Наказом від 3 лютого 2021 року НТ210203 позивачеві призначено виплату по безробіттю на підставі підпункту 2-4 статті 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" за період з 27 січня 2021 року по 21 січня 2022 року (360 днів).
Наказом від 3 лютого 2021 року НТ210203 відкладено виплату допомоги по безробіттю на підставі пункту 4 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" на строк 31 день з 27 січня по 26 лютого 2021 року.
Наказом від 17 березня 2021 року НТ210317 позивачу на підставі статті 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Із наданих відповідачем відомостей про нарахування за розрахунком позивачеві за період з 1 по 18 березня 2021 року нараховано 5272,26 грн, з 19 по 28 березня 2021 року - 2929,03 грн, з 29 по 31 березня 2021 року - 878,71 грн, з 1 по 8 квітня 2021 року - 2421,33 грн.
Позивачеві, згідно платіжними дорученнями №2174 від 14 квітня 2021 року та №2293 від 20 квітня 2021 року допомогу по безробіттю виплачено 15 квітня 2021 року та 21 квітня 2021 року.
Водночас, залишок нарахованої суми допомоги по безробіттю, яка не виплачена, складає 3300,04 грн, що підтверджено самим відповідачем у відзиві на позов.
З огляду на невиплату у повній мірі допомоги по безробіттю наявна протиправна бездіяльність відповідачів у спірних правовідносинах.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Враховуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного центру зайнятості, Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості по невиплаті у повному розмірі допомоги по безробіттю ОСОБА_1 та зобов`язати Полтавський обласний центр зайнятості, Козельщинську районну філію Полтавського обласного центру зайнятості виплатити невиплачену суму соціальної допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у розмірі 3300,04 грн.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідачів по неналежному розгляду питання про надання та виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності та зобов`язання відповідачів розглянути заяву позивача щодо надання та виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності, суд виходить з наступного.
У період з 21 по 26 березня 2021 року позивач пройшов навчання за професією "Основи підприємницької діяльності", в ході якого позивачем підготовлено випускну роботу (бізнес-план) слухача курсів підвищення кваліфікації "Основи підприємницької діяльності" Державного навчального закладу "Полтавського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості на тему "Діяльність у сфері права". Вказана робота має рецензію керівника, що бізнес-план заслуговує на фінансування.
На звернення позивача до Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості із заявою щодо виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності листом від 2 квітня 2021 року №16/33/85-21 Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості повідомлено ОСОБА_1 про відсутність можливості виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень.
Відповідно до статей 5, 8, 35 Закону України "Про зайнятість населення" держава гарантує у сфері зайнятості професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці. Кожен має право на професійне навчання, яке реалізується шляхом первинної професійної підготовки, перепідготовки, спеціалізації і підвищення кваліфікації, стажування у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та закладах післядипломної освіти, безпосередньо на робочих місцях на виробництві чи у сфері послуг з метою здобуття особою відповідної кваліфікації або приведення її рівня у відповідність із вимогами сучасного виробництва та сфери послуг. Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Розділом VII Порядку №624 визначено, що зареєстрованим безробітним з числа застрахованих осіб, яким виповнилося 18 років та які не можуть бути працевлаштовані за сприяння центру зайнятості протягом місяця у зв`язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, за їхнім бажанням допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності.
Особам, які виявили намір отримати допомогу по безробіттю одноразово, за їхнім бажанням можуть бути надані консультації та профорієнтаційні послуги з метою виявлення здібностей, схильностей до провадження підприємницької діяльності, вибору виду діяльності, отримання додаткової інформації про підприємництво. Центр зайнятості може залучати безробітних за їхнім бажанням до семінарів або організувати навчання з питань підприємництва (за бажанням).
Для розгляду питань щодо надання одноразової допомоги по безробіттю зареєстрований безробітний подає до центру зайнятості такі документи: заяву про надання допомоги по безробіттю одноразово; бізнес-план.
Питання щодо надання одноразової допомоги по безробіттю на підставі поданих безробітним документів розглядає комісія з питань виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності (далі - комісія) у присутності безробітного (за бажанням).
Комісія створюється центром зайнятості, її склад затверджується наказом керівника центру зайнятості. До складу комісії включаються представники центру зайнятості, районних, Київської та Севастопольських міських державних адміністрацій, районних у містах Києві та Севастополі, організацій (об`єднань) роботодавців і профспілок (за згодою).
Розгляд питання щодо надання допомоги по безробіттю одноразово на підставі поданих безробітним документів та висновок комісії оформляються протоколом.
Рішення щодо надання допомоги по безробіттю одноразово або про відмову в наданні такої допомоги з урахуванням вимог, визначених у пунктах 2 та 3 цього розділу, приймається керівником центру зайнятості не пізніше 10 робочих днів після подання безробітним відповідно до пункту 6 цього розділу документів з урахуванням висновку комісії щодо здійснення такої виплати.
На підставі рішення про надання допомоги по безробіттю одноразово в разі державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи - підприємця та даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань керівник центру зайнятості приймає рішення про виплату допомоги по безробіттю одноразово.
Водночас за приписами пункту 4 Розділу VII Порядку №624 виплата одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду на поточний рік.
В обґрунтування правомірності відмови у наданні одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності Козельщинською районною філією Полтавського обласного центру зайнятості надано наказ від 21 квітня 2021 року №8, яким ОСОБА_1 відмовлено у виплаті вказаної допомоги у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень.
Також відповідачем надано суду витяг з розшифровки тимчасового кошторису видатків на І півріччя 2021 року Козельщинської районної філії Полтавської обласного центру зайнятості від 23 березня 2021 року, згідно якої у графі "Одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності" КВЕД 2710 коштів не передбачено.
Отже, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у виплаті спірної допомоги з огляду на відсутність кошторисних призначень для виплати одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності, про що видано відповідний наказ, який є чинним.
Відтак, у даному випадку відсутня протиправна бездіяльність відповідачів.
Водночас, посилання ОСОБА_1 на те, що питання щодо надання одноразової допомоги по безробіттю на підставі поданих безробітним документів має розглядати комісія з питань виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності у присутності безробітного не спростовує вищенаведеного висновку суду, адже розгляд цього питання комісією за відсутності відповідних кошторисних призначень жодним чином не вплине на права позивача.
За встановлених судом обставин суд приходить до висновку, що розглядаючи заяву ОСОБА_1 щодо виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності, відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначене, підстави для зобов`язання відповідачів розглянути заяву позивача щодо надання та виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності відсутні.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки предметом даного спору є захист соціальних прав позивача, підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Полтавського обласного центру зайнятості (вул. Сінна, 45, м. Полтава, Полтавська область, 36039, рнокпп 03491234), Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості (вул. Партизанська, 10, смт Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, код ЄДРПОУ 41746767) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного центру зайнятості, Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості щодо невиплати у повному розмірі допомоги по безробіттю ОСОБА_1 .
Зобов`язати Полтавський обласний центр зайнятості, Козельщинську районну філію Полтавського обласного центру зайнятості виплатити невиплачену суму соціальної допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у розмірі 3300,04 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя К.І. Клочко