
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 рокуСправа № 160/7492/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 12.05.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування стажу роботи в районах Крайньої Півночі за період з 28.09.1983 по 04.11.1987 із застосуванням коефіцієнту кратності 1,6 - один рік роботи як один рік шість місяців та незарахування періоду навчання в Криворізькій автошколі з 24.07.1975 по 24.12.1975;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати в загальний страховий стаж період роботи в районах Крайньої Півночі з 28.09.1983 по 04.11.1987 із застосуванням коефіцієнту кратності 1,6 - один рік роботи як один рік шість місяців (6 років 1 місяць 7 днів), період навчання в Криворізькій автошколі з 24.07.1975 по 24.12.1975 (5 місяців) та повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 19.04.2021.
2. Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
3. 08.06.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані докази.
4. 22.06.2021 засобами поштового зв`язку від позивача надійшла відповідь на відзив.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
5. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв`язку із відсутністю 27 років загального страхового стажу.
6. Відповідачем не зараховано період навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975 у Криворізькій автошколі, а період роботи з 28.09.1983 по 04.11.1984 в районах Крайньої Півночі зараховано без урахування кратності 1,6 (один рік роботи як півтора року).
7. Позивач вважає, що дії по обчисленню наявного страхового стажу є неправомірними, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що у трудовій книжці позивача відсутні будь-які записи, що підтверджують право на пільги, встановлені для працюючих осіб в районах Крайньої Півночі чи місцевостях прирівняних до Крайньої Півночі. В архівній довідці міститься посилання на укладення трудового договору.
9. Період роботи позивача з 28.09.1983 по 04.11.1987 обчислено на загальних підставах, відповідно врахувати зазначений період роботи в районі Крайньої Півночі немає підстав, оскільки ОСОБА_1 до Головного управління не було надано жодного строкового трудового договору, як того вимагає пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
10. Наявність у трудовій книжці лише запису про факт роботи в районах Крайньої Півночі не є достатньою підставою для обчислення стажу з урахуванням кратності. Відповідно, підстави для обчислення стажу роботи позивача із застосуванням пільгового коефіцієнту (один рік за один рік і шість місяців) відсутні.
11. Трудова книжка є дійсно основним документом про трудову діяльність працівника, проте, період навчання в Криворізькій автошколі - є навчанням, а не трудовою діяльністю, у зв`язку із чим період трудової діяльності підтверджується трудовою книжкою, а період навчання зараховується на підставі диплому про закінчення навчального закладу.
12. Згідно наданого до Головного управління свідоцтва серії НОМЕР_1 , ПІБ позивача в ньому, а саме « ОСОБА_1 », не співпадає з ПІБ позивача у паспорті, у зв`язку із чим відсутні підстави для зарахування до загального страхового стажу періоду навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975 у Криворізькій автошколі.
13. За всіма наданими документами, загальний страховий стаж позивача складає 24 роки 04 місяці 19 днів замість необхідного 27 років.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
14. 19.04.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.
15. До заяви позивачем додано: військовий квиток № НОМЕР_2 ; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № НОМЕР_3 ; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 ОК5; довідку про зміну назви організації № 3; довідку про прийняття на роботу № 1162, № 511; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт № НОМЕР_4 ; трудову книжку № НОМЕР_5 .
16. Заяву та документи прийнято 19.04.2021 і зареєстровано за № 2404.
17. Розглянувши заяву позивача від 19.04.2021 про призначення пенсії за віком, відповідачем прийнято рішення від 23.04.2021 № 046150004315 про відмову у призначення пенсії, в якому, зокрема, зазначено:
- вік заявника: 61 рік;
- необхідний стаж статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» становить 27 років;
- страховий стаж особи становить 24 роки 4 місяці 19 днів;
- щодо зарахування стажу з урахуванням кратності 1,5 за період з 28.09.1983 по 04.11.1987 відсутній трудовий договір;
- відмовити у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із відсутністю загального страхового стажу 27 років.
обставини, встановлені щодо періоду з 28.09.1983 по 04.11.1987
18. З трудової книжки НОМЕР_6 вбачається, що позивач:
- запис № 13: 28.09.1983 прийнятий слюсарем в Артикську автобазу ЯАРСР;
- запис № 14: 13.03.1984 переведений водієм усіх марок автомобілів будь-якої вантажопідйомності;
- запис № 15: 01.09.1985 переведений слюсарем;
- запис № 16: 07.07.1986 переведений водієм усіх марок автомобілів;
- запис № 17: 04.11.1987 звільнений за статтею 31 КЗпП РРФСР за власним бажанням.
19. У довідці від 16.04.2018 № 511, яка була надана до Пенсійного фонду, зокрема, зазначена наступна інформація:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно працював в Артикській автобазі у якості слюсаря з ремонту автомобілів з 28.09.1983 (наказ від 27.09.1983 № 94-к), переведений водієм з 13.03.1984 (наказ від 14.03.1984 № 18-к); звільнений з 04.11.1987 стаття 31 КЗпП власне бажання (наказ від 03.11.1987 № 130-к);
- трудовий договір укладений з 13.10.1983 строком на 3 роки, трудовий договір продовжено на рік з 17.10.1986 по 13.10.1987;
- згідно із Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 № 148 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», який надає право на отримання пенсії за віком та інвалідності зараховується у півтора кратному розмірі;
- згідно із Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 № 148 та постанови Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 з 01.02.1960 по 30.09.1991 до заробітної плати застосовувався у виробничій галузі коефіцієнт - 1,7, а не у виробничій коефіцієнт - 1,6;
- територія діяльності Артикської автобази розміщена в районі Крайньої Півночі Республіки Саха (Якутія) Оймяконського улуса (району).
обставини, встановлені щодо періоду навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975
20. Посвідчення НОМЕР_1 , видано громадянину « ОСОБА_1 .» проте, що він дійсно навчався з 24.07.1975 по 24.12.1975 при Криворізькій автошколі. Відповідно протоколу екзаменаційної комісії за № 67 від 24.12.1975 засвоїв курс на добре, присвоєно кваліфікацію автослюсаря другого розряду.
21. Також, з трудової книжки НОМЕР_6 вбачається, що позивач до працевлаштування на роботу в Автобазу навчався в автошколі з 24.07.1975 по 24.12.1975, посвідчення НОМЕР_1 .
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
22. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
23. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
24. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
25. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
26. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
27. Згідно із частиною першою статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
28. Відповідно до пункту д) статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
29. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
30. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
31. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
32. Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1, зокрема, заява про призначення пенсія (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
33. Згідно із пунктом 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
2) за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
34. Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
- з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
35. Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1:
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (абзац другий);
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (абзац третій);
- цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзац четвертий).
щодо зарахування у кратному розмірі періоду роботи на Крайній Півночі
36. Відповідно до пункту 5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
37. Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
38. Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
39. Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» (далі - Указ від 10.02.1960) передбачено надання всім робітникам і службовцям державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій таких пільг: виплата надбавок до заробітної плати, надання додаткових відпусток, можливість об`єднання відпусток, але не більш як за три роки, виплата різниці між розміром допомоги по соціальному страхуванню і фактичним заробітком (включаючи надбавки) у разі тимчасової втрати працездатності.
40. Пунктом д) статті 5 Указу від 10.02.1960 (у первісній редакції) встановлено надання додаткових пільг, зокрема, зарахування одного року роботи у вказаних районах за один рік і шість місяців роботи при обчисленні стажу, що дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності працівникам, які переводились, направлялись або запрошувались на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей країни, за умови укладення ними трудових договорів про роботу в цих районах строком на п`ять років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки.
41. Пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 01.03.1960 зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 01.03.1960 - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.
42. Згідно із статтею 3 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» скорочено тривалість трудового договору, що дає право на отримання пільг, передбачених статтею 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», з п`яти до трьох років.
43. Відповідно до пункту 2 «Інструкції про порядок надання пільг особам, які працюють у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», затвердженої постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати, Президії Всесоюзної Центральної Ради Професійних спілок № 530/п-28 від 16.12.1967 (далі - Інструкція № 530/п-28) пільги, передбачені статтею 5 Указу від 10.02.1960 та статтею 3 Указу від 26.09.1967, надаються додатково працівникам, прибулим на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей країни (включаючи осіб, які прибули з власної ініціативи), при умови укладення ними трудових договорів, про роботу в цих районах і місцевостях на термін три роки, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки.
44. Підпунктом а) пункту 43 Інструкції № 530/п-28 встановлено, що загальний стаж роботи, що дає право - на отримання пенсії обчислюється за період роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі в наступному порядку:
- пенсій по старості і по інвалідності - за період з 01.03.1960 один рік роботи зараховується за один рік і шість місяців роботи особам, зазначеним у пунктах 2, 3 і 4 цієї Інструкції; за період з 01.08.1945 до 01.03.1960 один рік роботи зараховується за два роки роботи, якщо працівник мав право на пільги відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 01.08.1945.
45. Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 і від 26.09.1967 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», визначений постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 № 1029.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
46. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
47. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо незарахування стажу роботи в районах Крайньої Півночі (один рік роботи як один рік шість місяців) та періоду навчання
(період роботи з 28.09.1983 по 04.11.1984 в районах Крайньої Півночі)
48. Відмовляючи у зарахуванні стажу з урахуванням кратності за період з 28.09.1983 по 04.11.1987, відповідач зазначив про відсутність трудового договору.
49. Суд зазначає, що системний аналіз вище зазначених положень дає підстави дійти висновку, що достатньою та необхідною правовою підставою для обчислення стажу роботи особи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях із застосуванням пільгового коефіцієнту (один рік за один рік і шість місяців) є сукупність наступних обставин:
1) документальне підтвердження наявності в особи стажу роботи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях;
2) поширення на особу в період її роботи в таких місцевостях пільг, регламентованих Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 та від 29.09.1967 та Постановою № 148.
50. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 750/1717/16-а, від 06.11.2019 у справі № 212/2529/16-а.
51. При цьому, основним документом, підтверджуючим факт роботи особи в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостях є її трудова книжка, а також ці обставини можуть підтверджуватися й іншими документами, зокрема, архівною довідкою.
52. Для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
53. Тобто, достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.
54. Викладена правова позиція узгоджується з висновками, викладеними, зокрема у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 302/662/17-а, від 18.12.2018 у справі № 263/13671/16-а, від 10.01.2019 у справі № 352/1612/15а (2а/352/70/15), від 10.09.2019 у справі № 348/2208/16-а, від 18.06.2020 у справі № 537/1415/17.
55. Суд звертає увагу, що відповідно до трудової книжки НОМЕР_6 позивач з 28.09.1983 по 04.11.1987 працював в Арктикській автобазі ЯАРСР.
56. У довідці від 16.04.2018 № 511 зазначено, що трудовий договір укладений з 13.10.1983 строком на 3 роки та продовжено на рік з 17.10.1986 по 13.10.1987.
57. При цьому, відповідно до статті 30 Кодексу про працю РРФСР від 09.12.1971, який набрав чинності 01.06.1972 (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин) якщо після закінчення строку трудового договору (пункти 2 і 3 статті 17) трудові відносини фактично тривають і жодна зі сторін не поставила вимогу про їх припинення, то дія договору вважається продовженим на невизначений термін.
58. Оскільки трудові відносини між позивачем та Арктикською автобазою ЯАРСР тривали до 04.11.1987, то відповідно до статті 30 Кодексу про працю РСФСР від 09.12.197 укладений договір був продовжений на невизначений строк.
59. Згідно трудової книжки позивача НОМЕР_6 , 04.11.1987 (наказ від 03.11.1987 № 130-к) його було звільнено з Арктикської автобази ЯАРСР на підставі статті 31 КЗоТ РРФСР.
60. Статтею 31 Кодексу про працю РРФСР від 09.12.1971, який набрав чинності 01.06.1972 (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин), встановлено, що робітники і службовці мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це адміністрацію письмово за два тижні. Після закінчення цього терміну працівник має право припинити роботу, а адміністрація підприємства, установи, організації зобов`язана видати працівнику трудову книжку і провести з ним розрахунок.
61. Таким чином, позивача звільнено з роботи на підставі розірвання трудового договору, який укладено на невизначений строк.
62. Отже, з урахуванням вище викладеного, ненадання позивачем трудового договору не є підставою для позбавлення пільг особам, які працювали в районах крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в тому числі щодо пільгового зарахування періодів їх роботи на Крайній Півночі при розрахунку стажу.
63. Оскільки, факт роботи позивача в районах Крайньої Півночі підтверджується записами трудової книжки, які також безпосередньо кореспондуються з записами архівної довідки від 16.04.2018 № 511, то спірний період роботи позивача в районах Крайньої Півночі підлягає пільговому розрахунку: один рік роботи як один рік шість місяців.
(щодо періоду навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975)
64. З розрахунку стажу, який надано до матеріалів справи вбачається, що відповідачем не зараховано період навчання у Криворізькій автошколі з 24.07.1975 по 24.12.1975.
65. Зазначений період не зараховано, оскільки ПІБ позивача у свідоцтві серії НОМЕР_1 не співпадає з ПІБ позивача у паспорті, що вбачається з відзиву на позовну заяву.
66. Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за чіткість інформації, яка зазначена, зокрема, у свідоцтві про навчання.
67. Крім того, при прийманні документів працівник сервісного центру:
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6).
68. Судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено, що позивачу було повідомлено / зазначено у розписці про необхідність надання додаткових документів з метою підтвердження періоду навчання.
69. Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні періоди роботи до страхового стажу.
70. Також, суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть спростовувати наявність страхового стажу та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.
71. За паспортними даними прізвище, ім`я та по батькові позивача:
- українською мовою: ОСОБА_1 ;
- російською мовою: ОСОБА_1 .
72. Суд звертає увагу, що свідоцтво НОМЕР_1 складено російською мовою та прізвище, ім`я та по батькові зазначено також російською мовою, а саме « ОСОБА_1 .»
73. При цьому, прізвище та ім`я позивача, зазначене у свідоцтві МК № 026372, співпадає з паспортними даними (зазначеними російською мовою).
74. Зазначення скорочено по батькові у свідоцтві МК № 026372 «Салихов.» не може свідчити про неспівпадіння з паспортними даними та відсутністю права позивача на зарахування до страхового стажу періоду навчання.
75. Таким чином, відповідачем здійснено передчасно висновок щодо невідповідності ПІБ позивача у свідоцтві серії НОМЕР_1 з ПІБ позивача у паспорті.
76. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.
77. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
78. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
79. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 28.09.1983 по 04.11.1987 (один рік роботи як один рік шість місяців) в районах Крайньої Півночі та періоду навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975.
щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії
80. Розглянувши заяву позивача від 19.04.2021 про призначення пенсії за віком, відповідачем прийнято рішення від 23.04.2021 № 046150004315 про відмову у призначенні пенсії.
81. Отже, суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії від 23.04.2021 № 046150004315.
82. Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність страхового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком.
83. З урахуванням викладеного, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, виходить за межі позову та визнає протиправним та скасовує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.04.2021 № 046150004315 про відмову у призначенні пенсії.
зобов`язання вчинити певні дії
84. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
85. На захист порушеного права позивача суд зобов`язує відповідача:
- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 28.09.1983 по 04.11.1987 (один рік роботи як один рік шість місяців) в районах Крайньої Півночі та період навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.04.2021 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
86. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
87. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
88. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
89. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 28.09.1983 по 04.11.1987 (один рік роботи як один рік шість місяців) в районах Крайньої Півночі та періоду навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975.
90. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.04.2021 № 046150004315 про відмову у призначенні пенсії.
91. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 28.09.1983 по 04.11.1987 (один рік роботи як один рік шість місяців) в районах Крайньої Півночі та період навчання з 24.07.1975 по 24.12.1975;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.04.2021 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
92. В іншій частині позовних вимог – відмовити.
93. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.
94. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба