
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2021 року Справа № 160/6337/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.04.2021 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, оформлене повідомленням про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , субсидії від 10.12.2020 року №000121 в частині розміру призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2020 року по квітень 2021 року;
- зобов`язати Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради провести перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 житлової субсидії за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року позовна заява залишена без рух та позивачу наданий строк для усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 26.05.2021 року, відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами заяви про призначення субсидії, отримала повідомлення про надання субсидії від 10.12.2020 року № 000121, відповідно до якого за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року їй призначено субсидію в сумі 0грн. 00коп. Підставою призначення субсидії в такому розмірі стала купівля майна/товарів на суму 50 000грн. Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач змушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
10.06.2021 року до суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому представник просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачу субсидія була призначена в розмірі 0грн. 00коп., оскільки вартість житлово-комунальних послуг у межах соціальних норм не перевищує обов`язкового платежу. Також відповідач зазначив, що підставою для надання позивачу субсидії у сумі 0грн.00коп. став не факт купівлі майна товару на суму, що перевищує 50 000грн., а розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї за І та ІІ квартали поточного календарного року.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги.
Згідно розрахунку субсидії на ЖКП до заяви № 000121 ОСОБА_1 на підставі протоколу №38ч від 09.12.2020 року позивачу 10.12.2020 року була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2020 року по квітень 2021 року включно щомісячно в розмірі 0грн. 00коп. на підставі рішення комісії – Купівля майна/товарів на суму більше 50 000грн. ( п.15, п. 14-4).
Отже, спір між сторонами виник з підстав неправомірної відмови в наданні субсидії за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року на підставі рішення (дата призначення 10.12.2020р.).
Таким чином, посилання на інші підстави відмови в межах даної справи судом не досліджуються, оскільки виходять за межі заявлених позовних вимог.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату ЖКП, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій ( далі – Положення).
Відповідно до п. 3 Положення (в редакції від 14.11.2020 року, що діяла на момент розгляду питання 10.12.2020 року) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 5 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Відповідно до п. 24 Положення до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Особи, які відносяться до членів сім`ї, визначені ст. 3 Сімейного Кодексу України, згідно з якою сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Таким чином, до членів сім`ї, які можуть проживати окремо, і враховуються під час визначення права на призначення житлової субсидії належать: чоловік, дружина, їх неповнолітні діти.
Пунктом 14-4 Положення (на який у своєму повідомленні про надання субсидій № 000121 згідно протоколу № 38ч від 09.12.2020 року посилається відповідач) визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Пунктом 15 Положення визначено, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
З поданих позивачкою документів для призначення субсидії вбачається, що за договором купівлі-продажу квартири від 10.06.2020 року ОСОБА_2 придбав квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та право власності на це нерухоме майно підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.06.2020 року.
Згідно довідки № 5308 від 29.09.2020 року про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб у квартирі АДРЕСА_2 значиться лише ОСОБА_1 , зареєстрована за цим адресом 30.06.2020 року, яка входить до складу домогосподарства.
Оскільки син позивача ОСОБА_2 є повнолітнім, не зареєстрований та не проживає за адресою: АДРЕСА_1 (доказів протилежного відповідачем не надано) в силу ст. 3 Сімейного Кодексу України він не відноситься до членів сім`ї особи із складу домогосподарства, а тому відповідачем протиправно відмовлено позивачу у призначенні субсидії на підставі п. 14-4, 15 Положення.
Таким чином, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача та визнати протиправним і скасувати рішення Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, оформлене повідомленням про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , субсидії від 10.12.2020 року № 000121 в частині розміру призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2020 року по квітень 2021 року та зобов`язати Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради провести перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 житлової субсидії за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 908 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.2118177611.1 від 11.05.2021 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв`язку із перебуванням головуючого судді у період з 11.06.2021 року по 25.06.2021 року у відпустці, текст рішення суду складений першого робочого дня - 29.06.2021 року.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1а, ЄДРПОУ 42788513) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, оформлене повідомленням про надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , субсидії від 10.12.2020 року № 000121 в частині розміру призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2020 року по квітень 2021 року.
Зобов`язати Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради провести перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 житлової субсидії за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року.
Стягнути з Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради ( м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1а, ЄДРПОУ 42788513) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець