
Справа № 308/762/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2021 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючого судді Фазикош О.В., за участю секретаря Химинець О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Ужгород, заяву ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Навроцький Володимир Вячеславович, заінтересовані особи Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення юридичного факту народження, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 6 ст. 268 ЦПК України 14.06.2021 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 18.06.2021.
Адвокат Навроцький Володимир Вячеславович, який представляє ОСОБА_1 , звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про встановлення юридичного факту народження, заінтересована особа Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в Ужгородському міському пологовому будинку. Мати заявника, ОСОБА_2 залишила ОСОБА_1 , її місцезнаходження не відомо, а батько - ОСОБА_3 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 30.07.2010 року) займався вихованням заявниці з дитинства.
Заявник вказує, що її народження не було зареєстровано, а тому у неї нема ані свідоцтва про народження, ані паспорту.
ОСОБА_1 , просить встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 народилась в місті Ужгород ІНФОРМАЦІЯ_1 і її батьками є ОСОБА_2 та громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому заявник зазначає, що факт її народження підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 3364 від 14.11.2017 року. Однак у зв`язку із тим, що для реєстрації свого ж народження вона має пред`явити паспорт, а для його отримання - подати в ДМС свідоцтво про народження, яке у неї також відсутнє з огляду на відсутність актового запису про народження. Тому, як вказує заявник, єдиним способом встановити юридичний факт народження вона може тільки через звернення до суду.
При цьому у заяві вказано, що для підтвердження інформації про батька, вона через свого представника звернулась до Львівського НДЕКЦ МВС України із заявою про отримання висновку експерта, згідно якого вірогідність того, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 є біологічним батьком заявника складає 99.99%.
Так, заявник просить суд: встановити юридичний факт про те, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Ужгород Закарпатської області, а її батьками є ОСОБА_2 та громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Заявник та її представник в судове засідання не з`явився, однак до суду подали спільну заяву від свого імені підписану також ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , в якій просять суд розгляд заяви проводити без участі заявника, заінтересованих осіб.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, згідно заяви наявної в матеріалах справи, за підписом начальника Ужгородського МВ ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління МЮ (м. Івано-Франківськ), просить розгляд справи проводити за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Згідно наданих до суду письмових доказів, а саме медичного свідоцтва про народження №3364 від 14.11.2017 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,народилася дівчинка.
У судовому засіданні від 09.06.2021 року ОСОБА_1 подану заяву підтримала та підтвердила повністю, просила встановити юридичний факт її народження, оскільки не має жодної можливості для виготовлення будь-яких документів на себе. Крім того, вказує, що народила на даний час двох дітей.
У судовому засіданні від 09.06.2021 року ОСОБА_3 повідомив, що він проживав однією сім`єю із ОСОБА_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила від нього дитину, доньку ОСОБА_1 . Вони є особами ромської національності і в силу традицій не зареєстрували шлюбні стосунки. При цьому повідомив, що коли народилася його донька йому було 14 років, а ОСОБА_2 16 років. Згідно пояснень ОСОБА_3 , вони не оформили документи на новонароджену дитину, оскільки у жінки не було документів, в подальшому його жінка виїхала в іншу область, а він сам займався вихованням доньки, в чому йому допомагала його мати ОСОБА_7 . Донька відвідувала школу, однак без документів. На даний час донька ОСОБА_1 має чоловіка та народила сама вже двох дітей. ОСОБА_3 повідомив, що факт батьківства визнає повністю.
Допитана у судовому засіданні від 09.06.2021 свідок ОСОБА_9 , повідомила, що вона є сестрою ОСОБА_3 . Проживали всі разом однією сімєю. З ними проживали, також ОСОБА_3 та його донька ОСОБА_1 . Підтверджує, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , та що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допитаний у судовому засіданні від 09.06.2021 свідок ОСОБА_3 дав аналогічні покази свідка ОСОБА_9 .. Вказавши, що ОСОБА_3 є його рідним братом. Підтверджує, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , та що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допитана у судовому засіданні від 09.06.2021 свідок ОСОБА_7 , повідомила що виховувала ОСОБА_1 , з дитинства. Вони є особами ромської національності. Є фактично бабусею ОСОБА_1 . Стверджує, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Де її мати на даний час вона не знає.
Матеріали справи містять висновок експерта від 21.12.2020 №14/940 за результатами проведення експертизи Львівським НДЕКЦ, згідно якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , може бути біологічним батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ймовірність даної події складає 99,999%.
До заяви про встановлення факту, додано відповідь Ужгородського МВ ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління МЮ (м. Івано-Франківськ). Так згідно вказаної відповіді, Ужгородським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) проведено відповідну перевірку, у ході якої встановлено відсутність актового запису про народження ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Ужгород, що унеможливлює видачу свідоцтва про народження.
Окрім того, також було вказано на те, що у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою - з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану (пункт 24 глави 1 розділу III Правил), у інших випадках державна реєстрація народження може проводитись на підставі рішення суду про встановлення факту народження. Як зазначено у вказаній відповіді, реєстрація народження ОСОБА_1 буде здійснюватись виключно на підставах та в порядку, встановлених чинним законодавством України.
Матеріали справи містять відповідь Ужгородського міського відділу ГУДМС України в Закарпатській області ДМС України, на звернення ОСОБА_1 , №Б-1/6/2110-21 від 05.02.2021. У вказаній відповіді зокрема вказано на те, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України, та роз`яснено відповідно дії які необхідно вчинити для цього, які документи для цього необхідні. При цьому роз`яснено, що для оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до Ужгородського MB ГУ ДМС України в Закарпатській області та подати оригінали необхідних документів.
Відповідно до листа Ужгородського МВ ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління МЮ (м. Івано-Франківськ) від 30.01.2021 №134/23.15-26, державна реєстрація народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за її особистою заявою без пред`явлення паспорта органами державної реєстрації актів цивільного стану є неможливою. При цьому вказано, що рішення суду про встановлення факту народження в певний час, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, є підставою для державної реєстрації таких фактів.
Згідно інформації наданої Ужгородським МВ ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління МЮ (м. Івано-Франківськ) від 12.06.2021 №989/23.15-17 на відповідний запит суду, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відомості про народження відносно ОСОБА_1 яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутні.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч.1, п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення;
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
Пунктом 10 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року № 5, роз`яснено, що суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення(удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
Пунктом 18 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до правового висновку, який міститься у постанові Верховного Суду України від 25 лютого 2015 року у справі № 6-20цс15, за загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (частина перша статті 58 Конституції України) норми Сімейного кодексу України застосовуються до сімейних відносин, які виникли після набрання ним чинності, тобто не раніше 01 січня 2004 року. Оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені у статті 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у статті 53 Кодексу про шлюб та сім'ю України, при вирішенні питання про те, якою нормою необхідно керуватися при розгляді справ цієї категорії, слід виходити з дати народження дитини. При розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 01 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми КпШС України.
Згідно зі статтею 53 КпШС України походження дитини від батьків, які не перебувають між собою в шлюбі, встановлюється шляхом подачі спільної заяви батьком і матір`ю дитини в державні органи реєстрації актів громадянського стану. В разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Як вже встановлено судом, заявниця ОСОБА_1 , на даний час виповнилось 18 років, тому правовими підставами розгляду заяви про встановлення факту народження дитини та встановлення її батьківства, є статті чинного КпШС України.
Відповідно до частин четвертої, восьмої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (що була чинною на момент народження заявника) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. Державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків або інших заінтересованих осіб за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров`я та довідки з місця проживання дитини. У разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта громадянина України.
Відповідно до ст. 13 чинного ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків…
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, документи, що підтверджують факт народження. (абзац перший частини четвертої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 16.10.2012 р. N 5461-VI)
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження…
У разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта громадянина України.
За змістом пункту 24 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану.
Згідно з п. 2 Порядку ведення реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою КМУ від 22.08.2007 № 1064, державна реєстрація народження особи, яка досягла одного року і більше, проводиться за обов`язкової наявності таких документів: медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
Проте, медичне свідоцтво про народження ОСОБА_1 відсутнє та отримати його неможливо, натомість наявна лише медична довідка про народження, в якій відомості про батьківство відсутні.
Відповідно до ст. 55 КпШС України якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, запис про матір дитини провадиться за заявою матері, а запис про батька дитини - за спільною заявою батька і матері дитини, або батько записується згідно з рішенням суду. В разі смерті матері, визнання матері недієздатною, позбавлення її батьківських прав, а також при неможливості встановити місце її проживання, запис про батька дитини провадиться за заявою батька.
При народженні дитини у матері, яка не перебуває в шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім`я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою. В разі смерті матері, визнання матері недієздатною, позбавлення її батьківських прав, а також при неможливості встановити місце її проживання, запис відомостей про матір і батька дитини провадиться за правилами, викладеними в цій статті, за заявою осіб, зазначених у статті 163 цього Кодексу.
Разом із тим, згідно наданих у судовому засіданні пояснень, ОСОБА_3 , визнає що він є батьком заявниці. Окрім того, даний факт підтверджується і висновком експертизи, проведеної за клопотанням представника заявника.
Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За правилами ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Окрім того пунктом 4 Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, схваленої Указом Президента України від 8 квітня 2013 року № 201/2013 з метою з реалізації Стратегії щодо правового захисту ромів завданням Стратегії є сприяння в отриманні ромами, які на законних підставах перебувають на території України, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Оскільки заявниці необхідно отримати паспорт громадянина України, можливості документально підтвердити факт свого народження у позасудовому порядку вона позбавлена, аналізуючи взаємозв`язок досліджених доказів, суд вважає, що заява про встановлення факту народження є доведеною та обґрунтованою, тому суд задовольняє її.
З огляду на викладене, суд вважає що з огляду на викладене заява ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Навроцький Володимир Вячеславович, заінтересовані особи Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення юридичного факту народження, підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 76-81, 263-265, 293, 294, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, Кодексом про шлюб та сім'ю України ст.ст. 132, 135 СК України, ст. 49 ЦК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Навроцький Володимир Вячеславович, заінтересовані особи: Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення юридичного факту народження, - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Ужгород, Закарпатської області, батьками якої є ОСОБА_2 та громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. АДРЕСА_2 .
Заінтересовані особи:
Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), м.Ужгород, вул.Небесної Сотні, 5.
ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В.Фазикош