Рішення № 97929582, 31.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
320/12127/20
Номер документу
97929582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 травня 2021 року №320/12127/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Мамедової Ю.Т.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській областіпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) у якому позивач просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №19 від 17.08.2020 року про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп.

- зобов`язати відповідача здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплати позивачу пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (у редакції станом на час призначення пенсії), у розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, вказаної у довідці Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп, без обмеження максимального розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за період з 01.04.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває у відповідача на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячного заробітку, на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», чинної на час призначення пенсії.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до якої долучила довідку Офісу Генерального прокурора №21-1426зп від 14 липня 2020 року. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №19 від 17.08.2020 року відмовлено позивачу в перерахунку пенсії в розмірі 90%, без обмеження її максимального розміру.

Позивач вважає протиправною вказану відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії та зазначає, що на даний час чинним законодавством України передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак - встановлене право позивача на перерахунок пенсії, адже вона отримує призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» пенсію за вислугу років.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року передано адміністративну справу №320/12127/20 за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 січня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що з урахуванням рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 при проведенні перерахунку розмір пенсії позивача буде зменшено, а тому не доцільно проводити перерахунок пенсії. Крім того, зауважив, що відсутні підстави для проведення перерахунку із урахуванням 90% розміру основного грошового забезпечення, оскільки, чинним на момент проведення перерахунку законодавством, передбачено проведення перерахунку у розмірі 60% основного грошового забезпечення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789- XII в розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Позивач 14 серпня 2020 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок призначеної раніше пенсії, до якої долучила довідку Офісу Генерального прокурора №21-1426зп від 14 липня 2020 року про складові заробітної плати та додаток до неї.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняло рішення від 17 серпня 2020 року №19, про відмову у перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зіславшись на обставину виникнення права на перерахунок пенсії до дати прийняття Другим сенатом Конституційного Суду України рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року, крім того, зауважено, що проведення перерахунку призведе до зменшення розміру пенсії, оскільки у разі проведення перерахунку виходячи з 60% розміру основного грошового забезпечення та із застосування обмеження 10-ма мінімальними розмірами пенсії і складатиме 17120,00 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з нормою статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (далі - Закон № 1789-XII).

Згідно з частинами 1,2 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, на момент призначення позивачу пенсії (2009 рік) порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям вказаного Закону від 08 липня 2011 року №3668-VI не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, в редакції Закону від 08 липня 2011 року №3668-VI, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76- VIII (далі - Закон № 76-VIII) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон № 1697-УІІ), який набрав чинності 15 липня 2015 року.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу XII Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року №213- VIII (далі - Закон № 213-УІІІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме: в частину 15 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону №213-VIIІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру».

Таким чином, суд зазначає, що з моменту призначення позивачу пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ до статті 50-1 указаного Закону неодноразово вносились зміни.

В той же час, нова редакція статті 50-1 Закону №1789-ХІІ суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами (Законами №76- VІІІ та №213-VІІІ), з огляду на наступне.

Відповідно до частин 2, 3 статті 22, частини 1 статті 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу як працівнику прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

На незмінність відсоткового розміру вже призначених пенсій вказав Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своєму рішенні у зразковій справі №240/5401/18 від 04 лютого 2019 року.

Крім того, Законом №213-VIII внесено зміни до частини п`ятнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, вказана норма набрала чинності після призначення пенсії позивачці за вислугу років.

Частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

В контексті викладеного, суд зазначає, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України.

Тобто, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно застосовується до даних правовідносин норми Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ в цій частині, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.

Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Позивачу ж пенсія призначена з вересня 2009 року році відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ.

Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія призначена до 01 січня 2016 року, тому до розміру її пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, оскільки такі обмеження можуть бути застосовані лише до пенсій, які призначені після прийняття відповідного нормативно правового акта.

Таку ж правову позицію, сформулював Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №360/1428/17 від 12 листопада 2019 року, де вказав що на осіб, яким пенсію було призначено до 01 січня 2016 року, обмеження щодо її максимального розміру не поширюється.

Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.

Також, суд зазначає, що водночас Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, у зв`язку із чим вони втратили чинність згідно статті 152 Конституції України.

Цим же Рішенням Конституційний Суд України встановив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, Закон №1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, пенсія працюючим пенсіонерам перераховується при звільненні з роботи.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII в первинній редакції, та у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 02.07.2001 №2663-111), на підставі довідки про складові заробітної плати /грошового забезпечення/ виданої Офісом Генерального прокурора від 14 липня 2020 року №21-1426зп.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми усіх складових заробітку, суд зазначає наступне.

На час призначення позивачеві пенсії, пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789.

Разом із цим, відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ на даний час пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається із матеріалів пенсійної справи, позивачу розрахунок пенсії був призначений виходячи із 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, крім цього постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 06 вересня 2016 року у справі №362/3275/16-а підтверджено право позивача на отримання пенсії, крім того, проведення перерахунку, виходячи з 90% основного розміру грошового зобов`язання без обмеження максимальним розміром.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з метою належного та повного захисту прав позивача слід:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №19 від 17.08.2020 року про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп.

- зобов`язати відповідача здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплати позивачу пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (у редакції станом на час призначення пенсії), у розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, вказаної у довідці Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп, без обмеження максимального розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за період з 01.04.2020.

Відповідно до приписів частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №19 від 17.08.2020 року про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп.

3. Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII в первинній редакції, та у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 02.07.2001 №2663-111), у розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, вказаної у довідці Офісу Генерального прокурора від 14.07.2020 №21-1426зп, без обмеження максимального розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за період з 01.04.2020.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вулиця Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Мамедова