Рішення № 97927227, 15.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
280/6230/19
Номер документу
97927227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 червня 2021 року о/об 13 год. 33 хв.Справа № 280/6230/19 СН/280/7/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю “Технохімреагент”

до ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ

про визнання протиправним та скасування рішення

за участі представників сторін:

від позивача - Волтер О.В.

(діє на підставі виписки з положення від 02.01.2019)

від відповідача - Прокоф`єв С.А.

(діє на підставі виписки з ЄДР)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Технохімреагент” (надалі – позивач) до ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ (відповідач), про визнання протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 16 жовтня 2019 року №KT-UA112080-0110-2019.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2020 року, адміністративний позов задоволено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» задоволено частково. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 1 червня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2020 року у справі № 280/6230/19 скасовано. Справу № 280/6230/19 направлено на новий розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.

За правилами частини 5 статті 37 КАС України суддя, який брав участь у вирішенні справи, рішення в якій було в подальшому скасоване судом вищої інстанції, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду, винесеного за результатами нового розгляду цієї справи.

Справа автоматизованою системою документообігу суду 19 січня 2021 року передана на розгляд судді Татаринова Д.В., про що свідчить протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Ухвалою суду від 21 січня 2021 року адміністративну справу №280/6230/19 призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 22 лютого 2021 року.

22 лютого 2021 року провадження у справі зупинено до 05 квітня 2021 року, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року провадження у справі поновлено.

Протокольною ухвалою суд від 05 квітня 2021 року за згодою сторін підготовче провадження у справі закрито, а справу призначено до розгляду на 05 квітня 2021 року.

Разом з тим, в судовому засіданні судом постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі до 25 травня 2021 року.

25 травня 2021 року протокольною ухвалою суду в розгляді справи оголошено перерву до 15 червня 2021 року.

У судовому засіданні 15 червня 2021 року, на підставі статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позовні вимого обгодовані тим, що рішенням митного органу – Запорізької митниці ДФС, №KT-UA112080-0110-2019 від 16 жовтня 2019 року , визначено код задекларованого ним товару DIDECYL DIMETHUL AMMONIUM CHLORIDE 50%» за УКТ ЗЕД – 3402 90 10 00, але він вважає таке рішення необґрунтованим та безпідставним з огляду на те, що відповідно до пояснення до товарної позиції 3402: до цієї групи відносяться органічні поверхнево-активні речовини, які являють собою сполуки невизначеного хімічного складу, тобто до товарної позиції 3402 відносяться не всі поверхнево-активні речовини, а тільки ті, які є сполуками невизначеного хімічного складу. При цьому, до позиції 3402 90 10 00 включаються тільки розчини або дисперсії поверхнево-активних речовин, перерахованих у пункті І вище, в органічному розчиннику, тобто сполуки невизначеного хімічного складу, розчинені в органічному розчиннику, тоді як товар, який є предметом оскаржуваного рішення митного органу, є розчином продукту, який є сполукою визначеного хімічного складу, розчиненому в суміші органічної та неорганічної речовин. Зазначає, що предметом позову є визнання протиправним рішення, яким Відповідач визначив код 3402 товару «DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE» (50% розчин). Документ сформований в системі «Електронний суд» 22 лютого 2021 року. Єдиною підставою позову є те, що до товарної позиції 3402 відносяться не всі поверхнево-активні речовини, а тільки ті, які є сполуками невизначеного хімічного складу. За результатами експертних досліджень Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень Департаменту податкових та митних експертиз ДФС (пункт 12 висновку від 11 жовтня 2019 року № 142008200-1651) встановлено, що надана проба являє собою прозору безбарвну рідину, яка складається із водно-спиртового розчину нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи - дідецилдиметиламмоній хлориду (речовина визначеного хімічного складу). Митниця в рішенні про визначення коду товару від 16 жовтня 2019 року № KT-UA112080-0110-2019 (яке оскаржується) визначила теж саме: Продукт являє собою прозору безбарвну рідину, яка складається із водно-спиртового розчину нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи (речовина визначеного хімічного складу).

В позовній заяві просить суд задовольнити позов повністю.

Представник ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ проти позову заперечив з підстав викладених у письмову відзиві №9221 від 16 лютого 2021 року, відповідно до якого зазначає рішення про визначення коду товару № KT-UA112080-0110-2019 від 16 жовтня 2019 року прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 3 рішення. Вказує, що у сертифікаті аналізу від виробника від 06 серпня 2019 року, який надавався до митного оформлення також зазначено наступний хімічний склад товару: вміст активної Новини - 50,16%, вільний амін - 0,80, етанол - 10%, вода - 39%, значення рН – 7,28. Пакування -180 кг/ бочка. За результатами експертних досліджень Дніпропетровського відділу з питань експертиз та досліджень Департаменту податкових та митних експертиз ДФС (висновок ДВПЕД ДПМЕ ДФС від 11 жовтня 2019 року №142008200-1651) встановлено, що проба товару, заявленого в графі 31 МД як «DDAC 50% (Didecyl Dimethyl Ammonium Chloride)/ DDAC 50% (дідецил диметил амоній хлорид) - 2160кг...» та яка була об`єктом дослідження (експертизи), являє собою прозору безбарвну рідину, яка складається із водно-спиртового розчину нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи - дідецилдиметиламмоній хлориду (речовина визначеного хімічного складу). Проба має катіонні поверхнево-активні властивості. Вміст нелеткої складової становить (53.3±0.1)мас. %. Продукт під час змішування з водою у концентрації 0,5% при температурі 20 град. С та витримуванні упродовж -години за тієї самої температури утворює прозорий безбарвний розчин. Поверхневий натяг 0,5 % водного розчину продукту становить (2.75±0.01)х10-2 Н/м при температурі 20 град С. (п. 12 висновку). Також, експерт зазначає, що четвертинні амонієві сполуки відносяться до катіонактивних ПАР (поверхнево-активних речовин). Дезінфекційні засоби на основі поверхнево-активних речовин (далі -ПАР) з активним катіоном включаються до товарної позиції 3808 УКТ ЗЕД за певних умов: відповідно д до пункту 1 (а) пояснень до товарної позиції 3808 УКТ ЗЕД, органічні ПАР та препарати з активним катіоном (наприклад, четвертинні амонієві солі), що мають антисептичні, дезінфекційні, бактерицидні чи герміцидні властивості, включаються до цієї товарної позиції за умови, що вони розфасовані Ш роздрібної торгівлі як дезінфекційні засоби, фунгіциди і т.д. Вказує, що відповідно до інформації інструкції з використання від виробника, товар «ДидецилДиметил Амонію Хлорид (DDAC)» використовується у рецептурі хімічних продуктів для контролю бактерій, грибків та водоростей (тобто є сировиною), не представлений в упаковці для роздрібної торгівлі як Дезінфекційний засіб, тому не відповідає вищенаведеним умовам і в товарній позиції 3808 УКТ ЗЕД не класифікується. Як зазначено у висновку експертних досліджень (від 11 жовтня 2019 року № 142008200-11651), дидецилдиметиламоній хлорид є нерозгалуженого вуглеводневою сполукою з вмістом четвертинної амонієвої групи. Четвертинні амонієві сполуки відносяться До катіонактивних ПАР (поверхнево-активних речовин). Вказує, що у пункті 12 висновку експертних досліджень продукт під час змішування з водою у концентрації 0.5% при температурі 20 град. С та витримуванні упродовж години за тієї самої температури утворює прозорий безбарвний розчин. Поверхневий натяг 0,5 % водного розчину продукту становить (2.75±0.01) х 10-2 Н/м при температурі 20 град С. Таким чином, товар «ДидецилДиметил Амонію Хлорид (DDAC)», відповідно до вищезазначеної примітки, за своїми характеристиками відноситься до товарній позиції 3402 УКТ ЗЕД та відповідає терміну «поверхнево-активні органічні речовини». Також, експерт у висновку експертних досліджень (п.12 висновку) зазначає, що товар має катіонні поверхнево-активні властивості. Відповідно до підпункту (2) пункту І пояснень до товарної позиції 3402 УКТ ЗЕД, затверджених наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401, органічні поверхнево-активні речовини можуть бути катіонними, які дисоціюють у водному розчині з утворенням позитивно заряджених органічних іонів, відповідальних за поверхневу активність. Приклади: солі жирних амінів і четвертинних амонієвих основ. Входячи з вищезазначеного, товар «Дідецилдиметиламонію хлорид» та його водні розчини класифікуються за кодом 3402 12 00 90 як органічна катіонна ПАР. Але, на підставі експертних досліджень та інформації з сертифікату аналізу від виробника встановлено, що товар являє собою водно-спиртовий розчин нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи. Відповідно до підпункту (А) пункту (II) пояснень до товарної позиції 3402 УКТ ЗЕД, до цієї товарної позиції включаються поверхнево-активні засоби. Поверхнево-активні засоби, серед іншого, включають «розчини або дисперсії поверхнево-активних речовин, перерахованих у пункті І вище, в органічному розчиннику; інші суміші на основі вищезазначеної в пункті І поверхнево-активної речовини» (п.п (2) (3) (А) (II) пояснень до товарної позиції 3402 УКТ ЗЕД). Виходячи з вищезазначеного, товар «ДидецилДиметил Амонію Хлорид (DDAC)» розглядається як поверхнево-активний засіб (препарат) і тому, на підставі ОГП УКТ ЗЕД № 1 та № 6, які затверджені Законом України «Про митний тариф України» від 19 вересня 2013 року № 584-VII, класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3402 90 10 00.

В судовому засіданні 15 червня 2021 року представник ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» (код ЄДРПОУ 34155997) є суб`єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 21.02.2006 (Номер запису: 1 103 102 0000 012169). Видами діяльності позивача є, зокрема: Код КВЕД 20.13 Виробництво інших основних неорганічних хімічних речовин; Код КВЕД 20.14 Виробництво інших основних органічних хімічних речовин; Код КВЕД 20.20 Виробництво пестицидів та іншої агрохімічної продукції; Код КВЕД 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н. в. і. у.; Код КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами (основний).

25 вересня 2019 року ТОВ «ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ» до митного оформлення надіслано засобами електронного зв`язку згідно зі статтею 257 Митного кодексу попередню митну декларацію відповідно до статті 259 Кодексу, якій було присвоєно № UA112080/2019/026976, на товари, зокрема: «2. DDAC 50% (DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE/ DDAC 50% (дідецил демитил амонію хлорид) – 2160 кг. Молекулярна формула: C22H48CIN. Склад речовин (по компонентам): дідецил диметил амоній хлорид - Cas. № 7173-51-5 - 50 %+/-2%; вода - Cas. № 7732-18-5 - 40 %; етанол - Cas. № 64-17-5 - 10 %; дідецил діметил амін - Cas. № 7396-58-9 - 2 % max. Партія № 2019072602. Відповідно до сертифікату аналізу вміст активної речовини - 50,16 %. Продукт являє собою рідину від безбарвного до блідо-жовтого кольору, яка складається із водно- спиртового розчину нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи (речовина визначеного хімічного складу). Сам товар має тільки властивості катіоноактивної поверхнево-активної речовини, яка не потрібна та носить лише допоміжний характер щодо основної функції засобу. Засіб має антисептичні, дезінфекційні, бактерицидні та герміцидні властивості. Має властивості готового препарату. Є сполукою визначеного хімічного складу. Наявна інструкція з застосування та використання. Розфасований для роздрібної торгівлі як дезінфекційні засоби, фунгіциди. Розфасований як препарат. Розфасований у вигляді готових виробів. Виробник: Zaozhuang Kerui Chemicals CO., LTD. Країна виробництва: CN. Торгівельна марка: нема даних.» за кодом згідно УКТЗЕД 3808941000 ставка мита 0%.

Для підтвердження коду товару позивачем до митного органу надано сертифікат аналізу DDAC 50% від 06 серпня 2019 року, технічна довідка від 20 вересня 2019 року №534/01-19, інструкція по використанню препарату дідецил демитил амонію хлорид.

26 вересня 2019 року в присутності декларанта підприємства відповідно до статті 338 Митного кодексу України проведено митний огляд, забезпечено ідентифікацію товару шляхом здійснення цифрової фотозйомки, за результатами чого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 26.09.2019 № UA 112080/2019/026976.

Для остаточного вирішення питання правильності класифікації товару 26 вересня 2019 року відібрано проби та зразки товару, про що складено акт № 223 відбору проб та зразків від 26 вересня 2019 року. Проби та зразки направлені для проведення досліджень до Дніпропетровському відділі з питань експертиз та досліджень Департаменту податкових та митних експертиз ДФС (49044, м. Дніпро, вул. Володимира Вернадського 2/4).

Враховуючи інформацію, яка наведена у отриманому висновку від 11 жовтня 2019 року №142008200-1651 висновку, митницею прийнято Рішення від 16 жовтня 2019 року №KT-UA112080-0110-2019 про визначення коду товару, яким товар «DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (дідецил демитил амонію хлорид) 50%» оформлена за кодом: 3402901000 (мито - 6,5%, ПДВ - 20%).

Товар «DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (дідецил демитил амонію хлорид) 50%» оформлено за МД від 25 жовтня 2019 року № UA 112080/2019/029812 за кодом УКТ ЗЕД 3402 90 10 00, встановленим митницею згідно з вищезазначеним класифікаційним рішенням.

Позивач, не погодившись з правомірністю рішення митниці, звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Засади державної митної справи, зокрема, правовий статус органів доходів і зборів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

Згідно з частиною 1 статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду (частина 2 статті 67 Митного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Частиною 2 статті 69 Митного кодексу України визначено, що органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 Митного кодексу України).

Згідно з частиною 5 статті 69 Митного кодексу України під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, орган доходів і зборів здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження органу доходів і зборів щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.

Для цілей митного оформлення класифікація товарів, наданих до митного оформлення, здійснюється згідно з вимогами УКТ ЗЕД - товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженої Законом України «Про Митний тариф України».

Товарна номенклатура Митного тарифу України складається з трьох складових частин - Основних правил інтерпретації класифікації товарів, приміток до розділів та груп та безпосередньо номенклатури товарів (текстовий опис угруповань ТН (розділ, група - два знаки, позиція - чотири знаки, підпозиція - шість знаків, категорія - вісім знаків, підкатегорія десять знаків) та їх цифрове позначення - код товарів).

Зазначеними правилами передбачено, що при віднесенні товару до тієї чи іншої товарної підкатегорії слід виходити з більш конкретного опису товару, тобто саме характеристики товару є визначальними для класифікації товару відповідно до УКТ ЗЕД.

Так Верховний суд скасовуючи рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 1 червня 2020 року на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2020 року у справі № 280/6230/19 та направляючи до суду першої інстанції для нового розгляду, зазначив про те, що: «… 64. Таким чином, при вирішенні питання щодо класифікації дезінфекційних засобів із вмістом ПАР у товарній позиції 3808 необхідно враховувати, серед іншого, відомості, які зазначаються в інструкції з використання товару, наприклад: дозування засобу, ефективний спектр дії на певні мікроорганізми, час експозиції, та інші умови, необхідні для досягнення бажаного знезаражуючого ефекту. 65. Суди попередніх інстанцій, пославшись на експертне дослідження, врахували хімічний склад товару, зокрема має катіонні поверхнево-активні речовини, та прийняли позицію митного органу, хоча за цими ознаками товар може бути віднесений і до позиції 3808, і до позиції 3402. При цьому суди не досліджували інші відомості, які характеризують товар та вказують на його властивості (особливості) та мету призначення, для більш детального уявлення сфери використання товару тощо. «… 68. Враховуючи те, що товар у спірних правовідносинах за його ознаками можна віднести і до товарної позиції 3808, і до товарної позиції 3402, а також він не підпадає під умови виключно однієї із цих товарних позицій, його класифікація має здійснюватися з дотриманням пункту 3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, які наведені в цій постанові. 69. Суд вважає, що визначаючи правильність класифікації декларантом товару за кодом УКТЗЕД, митниця повинна була дотримуватися Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, виходити з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп. …».

На виконання вимог вказівок Верховного суду у постанові від 27 грудня 2020 року, суд зазначає про таке.

Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

(a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Згідно з Митним тарифом України, котрий є Додатком до Закону України «Про митний тариф України», група 34 має назву «Мило, поверхнево-активні органічні речовини, мийні засоби, мастильні матеріали, воски штучні та готові, суміші для чищення або полірування, свічки та аналогічні вироби, пасти для ліплення, пластилін, "стоматологічний віск" і суміші на основі гіпсу для стоматології».

До коду УКТЗЕД 3402 90 10 00 відносяться поверхнево-активнi органiчнi речовини (крiм мила); поверхнево-активнi препарати, засоби для прання, миття (включаючи допомiжнi мийнi засоби) та засоби для чищення із вмiстом або без вмiсту мила (крiм засобів, включених до товарної позицiї 3401): iншi: поверхнево-активнi засоби.

Згідно з пунктом 1 Примітки до групи 34 ця група не включає: (a) харчові суміші або готові продукти з тваринних або рослинних жирів чи олій, які використовують для змащування форм (товарна позиція 1517); (b) окремі сполуки визначеного хімічного складу; або (c) шампуні, зубні пасти і порошки, креми і піни для гоління або суміші для прийняття ванн, які містять мило або інші органічні поверхнево-активні речовини (товарні позиції 3305, 3306 або 3307).

Пунктом 3 Примітки до групи 34 визначено, що у товарній позиції 3402 термін "поверхнево-активні органічні речовини" означає такі продукти, які у разі змішування з водою у концентрації 0,5 % при температурі 20 °С та витримування протягом однієї години при тій самій температурі:

(a) утворюють прозору або напівпрозору рідину чи стабільну емульсію без випадання нерозчинної речовини; та

(b) знижують поверхневий натяг води до 4,5 х 10-2 Н/м (45 дин/см) або менше.

Відповідно до інструкції по застосуванню DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE, дідецил демитил амонію хлорид являє собою один із четвертинних амонієвих солей які широко використовуються в рецептурі хімічних продуктів для контролю бактерій, грибів і водоростей.

Він є антисептиком/дезінфікуючим засобом, використовується в багатьох біоцидних засобах.

Таким чином, переглядаючи інструкцію DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE судом встановлено, що він є один із четвертинних амонієвих солей та є дезінфекційним засобом.

Встановивши вищевикладене, судом досліджено код УКТЗЕД 3808 94 10 00, відповідно до якого відносяться інсектициди, родентициди, фунгiциди, гербiциди, засоби, що запобігають проростанню паросткiв, та регулятори росту рослин, дезінфекційні засоби та аналогiчнi засоби, подані у формах чи упаковках для роздрiбної торгiвлi або як препарати, або у виглядi готових виробiв (наприклад, стрiчки, обробленi сiркою, ґноти, свiчки i папiр липкий вiд мух): дезінфекційні засоби: на основi четвертинних амонiєвих солей.

Відповідно до пункту 1 примітки до Групи 38 ця група не включає, зокрема, окремі елементи або сполуки визначеного хімічного складу, за винятком інсектицидів, родентицидів, фунгіцидів, гербіцидів, інгібіторів пророщування та регуляторів росту рослин, дезінфекційних засобів та аналогічних продуктів, поданих у формах або упаковках, як зазначено у товарній позиції 3808, тобто поданих у формах чи упаковках для роздрiбної торгiвлi або як препарати, або у виглядi готових виробiв.

У пункті 2 Примітки Розділу VI «Продукція хімічної та пов`язаних з нею галузей промисловості» зазначено, що відповідно до положень примітки 1 товари товарних позицій 3004, 3005, 3006, 3212, 3303, 3304, 3305, 3306, 3307, 3506, 3707 або 3808, що подаються в певній розфасовці або поставляються для роздрібної торгівлі, повинні класифікуватися лише в цих товарних позиціях і ні в яких інших товарних позиціях УКТЗЕД.

Аналізуючи групу 34 та групу 38 судом встановлено, що група 34 не включає зокрема окремі сполуки визначеного хімічного складу, а група 38 не включає, зокрема, окремі елементи або сполуки визначеного хімічного складу, за винятком зокрема, дезінфекційних засобів та аналогічних продуктів.

Відповідно до висновку №142008200-1651 від 11 жовтня 2019 року експерт зазначив, що дідецил демитил амонію хлорид є речовиною визначеного хімічного складу, в свою чергу судом встановлено, що дідецил демитил амонію хлорид є антисептиком/дезінфікуючим засобом, використовується в багатьох біоцидних засобах.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE при митному оформлені товару, повинен бути віднесений до коду УКТЗЕД 3808 94 10 00.

Посилання відповідача на те, що він не є окремою речовиною, суд не приймає, оскілки відповідно до інструкції дідецил демитил амонію хлорид може використовуватися в якості дезінфікуючого засобу. Інструкція не містить посилань на додавання у такому випадку в нього інших хімічних речовин, та розведення його у відповідних пропорціях. Доказів зворотного митницею до суду не надано.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому рішення про визначення коду товару від 16 жовтня 2019 року №KT-UA112080-0110-2019 є протиправним та таким що підлягає скасуванню.

Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Технохімреагент” до ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 16 жовтня 2019 року №KT-UA112080-0110-2019

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Технохімреагент” за рахунок бюджетних асигнувань ДНІПРОВСЬКОЇ МИТНИЦІ ДЕРЖМИТСЛУЖБИ витрати, у вигляді судового збору у сумі 1921,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено та підписано 25 червня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов