Рішення № 97927185, 29.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
280/1429/21
Номер документу
97927185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року Справа № 280/1429/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, місто Токмак, вул.Центральна, 12, код ЄДРПОУ 03193152)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 ;

зобов`язати відповідача призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та виплатити її з 01.11.2020.

В обґрунтування позову посилається на те, що є батьком- одинаком , має на утриманні трьох малолітніх дітей, а також матір-інваліда І-групи, працює неповний робочий день, оскільки має доглядати за дітьми та матір`ю. Стверджує, що відповідач повідомленням від 09.11.2020 відмовив позивачу в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.11.2020 року зазначивши при цьому, що ОСОБА_1 немає права на допомогу, тому що у володінні сім`ї є більше однієї квартири/будинку. Позивач посилається на те, що має у вланості не всю квартиру, а лише її частку у розмірі 15,7 м., як і його мати - 15,7 м, що є менш ніж встановлена санітарна норма. Стверджує, що оскільки сім`я володіє частками однієї квартири, що має одну поштову адресу, ОСОБА_1 має право на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі викладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 19.04.2021 вх. №22354. Зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям 02.11.2020. Вказує, що спеціалістами Управління було встановлено, що окрім житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , у власності сім`ї заявника є другий об`єкт нерухомого майна, а саме, по 1/4 квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві власності заявнику - ОСОБА_1 та його матері ОСОБА_3 . Стверджує, що це і стало причиною відмови заявнику в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Отже, вважає, що відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.

Ухвалою суду від 29.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1429/21, призначено її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Повідомленням від 09 листопада 2020 року Управлінням було вказано, що ОСОБА_1 не має права на допомогу малозабезпеченій сім`ї, оскільки у володінні сім`ї є більше однієї квартири-будинку (а.с.7).

Не погоджуючись із діями Управління та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до положень ст.46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" від 01.06.2000р. №1768-III (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Згідно ст.1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; ммалозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно ст.4 Закону №1768-III призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 24.02.2003 постановою №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - Порядок №250).

Відповідно до п. 2 Порядку №250 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено у п.10 Порядку №250. Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у ст.7 Закону №1768-III України, згідно якої державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

Державна соціальна допомога не призначається, якщо:

1) у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;

доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства;

2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

3) у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271; 2015 р., № 70, ст. 2312);

4) у власності малозабезпеченої сім`ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

З аналізу наведених норм права вбачається, що соціальна допомога не призначається у разі, зокрема, наявності у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї другої квартири (будинку).

Так, ОСОБА_1 є батьком- одинаком , має на утриманні трьох малолітніх дітей 2013, 2010 та 2016 року народження, а також проживає разом з матір`ю ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю першої групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ № 0823545.

Вказані обставини підтверджуються позивачем та не заперечуються відповідачем.

Суд зазначає, що у повідомленні про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї вказано, що ОСОБА_1 не має права на таку допомогу, оскільки його сім`я має у володінні більше однієї квартири/будинку.

Як встановлено судом із долученого до позову Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 отримав у власність житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_3 , у порядку спадкування за заповітом, що встановлено рішенням Токмацького районного суду від 28.10.2015 у справі № 328/3849/15-ц.

Також, згідно свідоцтва про право власності на житло, чотирьом особам, серед яких ОСОБА_1 та його мати, ОСОБА_3 належить квартира за адресою АДРЕСА_2 загальною площею 62,9 м2 в рівних долях, тобто по 1/4 частки квартири. Тож, позивач та члени його сім`ї, мають у власності 1/2 частки квартири загальною площею 62.9 кв. м та житловий будинок з господарчими будівлями і спорудами загальною площею 87,6 кв.м.

Вказані обставини сторонами також не заперечуються.

Спірним питанням є саме різне тлумачення сторонами положень п. 10 Порядку в частині перебування у "власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї другої квартири (будинку)".

Слід зазначити, що пункт 10 Порядку № 250 призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям як в редакції від 07.11.2018 року так і від 01.01.2020 року передбачав, що соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок).

При цьому, листом Мінсоцполітики України від 02.09.2020 року №12391/0/2-20/56 з оглядом типових питань у зв`язку прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", визначено що мається на увазі саме наявність другої квартири (будинку), а не їх часток.

Тобто, наявність у позивача та члена його сім`ї (матері) у власності житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_3 з господарчими будівлями і спорудами (загальною площею 87,6 кв.м.) та 1/4 частки квартири за адресою АДРЕСА_2 (загальною площею 62,9 кв.м.) не є підставою, передбаченою п.10 Порядку № 250 згідно якої державна соціальна допомога не може бути призначена.

Отже, дії Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.11.2020 є протиправними.

Відповідно до пунктів 2, 4 та 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення; визнати бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язати вчинити певні дії; визначити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Належним способом захисту в даному випадку суд вважає зобов`язання Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.

За приписами п. 20 Порядку № 250, державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково.

Тож, враховуючи те, що із заявою про призначення допомоги позивач звернувся 02.11.2020, надавши всі необхідні документи, допомога має бути призначена з 01.11.2020.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позовних вимог, на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, місто Токмак, вул.Центральна, 12, код ЄДРПОУ 03193152) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за його заявою від 02.11.2020.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2020 згідно його заяви від 02.11.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 29.06.2021.

Суддя Л.Я. Максименко