Рішення № 97908905, 24.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
540/2387/21
Номер документу
97908905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2387/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової Олени Миколаївни до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса), треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання дій державного виконавця протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору ВП №65024980,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 № 540/148/20 частково задоволено апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та зобов`язано державного кадастрового реєстратора відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру Херсонській області Шличкову О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 № ЗВ-9704955452019 про державну реєстрацію земельної ділянки, а не зобов`язати зареєструвати вказану земельну ділянку. З метою добровільного виконання рішення суду державним кадастровим реєстратором ОСОБА_2 , було повідомлено проекту організації НВФ "Нові технології" про проголошення даної постанови апеляційної інстанції. В результаті чого, в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг 20.11.2020 надійшли на розгляд заяви від НВФ "Нові технології" від імені заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . При надходженні вищевказаних заяв в електронному документі відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру було виявлено "критичну" помилку, а саме "Перетин ділянок з ділянкою 6524784000:06:001:0526; площа співпадає на 100 % (Накладка)", яка унеможливлювала внести відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Проте, 24.11.2020 року від НВФ "Нові технології" на електронну пошту надійшли листи № 2653/11/1 та № 2563/11/2 "Про відкликання вищевказаних заяв у зв`язку з технічною помилкою". Тому, дані заяви, ОСОБА_2 , як кадастровим реєстратором розглянуті не були, а нових заяв на розгляд не надходило.

Також позивач зазначає, що судом апеляційної інстанції не було враховано у рішенні вимоги законодавства, а саме те, що вчинення реєстраційних дій є адміністративною послугою і неможливе без звернення заявників із відповідними заявами.

Додатково позивач вказує, що у зв`язку з перебуванням з 28.12.2020р. по 22.04.2021р., з 23.04.2021р. по 06.05.2021р. та з 07.05.2021р. по 11.03.2024р. в соціальних відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, іншим кадастровим реєстратором Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області 15.04.2021р. земельну ділянку за заявою ОСОБА_1 зареєстровано в Державному земельному кадастрі і присвоєно кадастровий номер 6524784000:06:001:0817.

Вищенаведеним позивач і обґрунтовує добровільне виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження. Крім того, просить врахувати її матеріальне становище і сімейний стан, які унеможливлюють сплату коштів на виконання постанови про стягнення виконавчого, а також те, що земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі після усунення допущених самим позивачем порушень і недоліків, тобто його права не були порушені.

З врахуванням викладеного, позивач просить суд визнати незаконною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) про стягнення виконавчого збору від 02.04.2021 № ВП 65024980 з метою зупинення виконавчого провадження по справі № 540/148/20.

Ухвалою від 02.06.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.

Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.

Ухвалою від 14.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 22.06.2021 року.

У судове засідання, призначене на 22.06.2021 року учасники справи не з`явились, будучи у свою чергу належним чином повідомленими про дату, час і місце судового розгляду справи у розумінні статті 268 КАС України.

Позивач надала клопотання про розгляд справи без її участі.

За правилами частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи наведене, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі № 540/148/20 зобов`язано державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкову Олену Миколаївну повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 року, реєстраційний номер ЗВ-9704955452019, про державну реєстрацію земельної ділянки, з урахуванням висновків суду.

Херсонським окружним адміністративним судом 28.12.2020 року видано у справі № 540/148/20 виконавчий лист №1643 2020р. в частині зобов`язання державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 року, реєстраційний номер ЗВ-9704955452019.

На підставі наказів ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 16.11.2020 року № 882-в, від 21.12.2020 року № 946-в, від 24.03.2021 року №110-в, від 30.04.2021 року №180-в ОСОБА_2 надані відпустки: частину щорічної основної відпустки з 04 по 09.12.2020 року, щорічну додаткову відпустку з 10 по 11.12.2020 року, соціальну оплачувану відпустку у зв`язку з вагітністю та пологами з 18.12.2020 року по 22.04.2021 року та з 23.04.2021 року по 06.05.2021року, соціальну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.05.2021 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Листами за підписом начальника Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 17.03.2021 року № 32-21-0.33-27/116-21 та від 31.03.2021 року № 32-21-0.33-39/116-21 повідомлено представнику позивачів - ОСОБА_5 у справі № 540/148/20 про необхідність подання заяв про державну реєстрацію земельних ділянок задля виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі № 540/148/20.

За заявою ОСОБА_1 від 15.04.2021 року, реєстраційний номер ЗВ-6509279532021, кадастровим реєстратором Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Баєшу О.С. зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 8,4625 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства та присвоєно їй кадастровий номер 6524784000:06:001:0817.

30.03.2021 року представником стягувача подано до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заяву про примусове виконання виконавчого листа від 28.12.2020 року № 1643 2020р., виданого у справі № 540/148/20 та виконавчий лист.

Головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Херсонській області винесено постанову від 02.04.2021 року ВП № 65024980 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 28.12.2020р. №1643 2020р., виданого Херсонським окружним адміністративним судом у справі № 540/148/20.

Головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Херсонській області прийнято постанову від 02.04.2021 року ВП № 65024980, якою на підставі статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" стягнуто з боржника - Державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової О.М. виконавчий збір у розмірі 12000,00 грн.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Стягнення виконавчого збору унормовано статтями 26, 27 та 40 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" ( далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до частини 5 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Згідно із частинами 1, 3, 4 статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Таким чином, у разі примусового виконання рішень немайнового характеру державний виконавець повинен одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження винести також постанову про стягнення з боржника - фізичної особи виконавчого збору в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати та в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Іншого алгоритму дій державного виконавця в зазначеному випадку Закон №1404-VIII не передбачає.

Відповідно до частин 1, 3 статті 40 Закону № 1404-VIII у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.

У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.

Слід відзначити, що законодавець визначив рішення, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, шляхом установлення у тексті статті 27 Закону №1404-VIII вичерпного переліку випадків, коли виконавчий збір не стягується.

Такий перелік міститься у частинах 5 та 9 статті 27 Закону №1404-VIII.

Частиною 9 статті 27 Закону №1404-VIII установлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2 3, 2 4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та пунктом 9 15 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Таким чином, якщо рішення добровільно виконано боржником в повному обсязі згідно з виконавчим документом до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, то виконавчий збір з такого боржника не стягується.

Застосування норми частини 9 статті 27 Закону № 1404-VIII вимагає одночасної наявності сукупності таких умов: рішення повинно бути виконаним до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження; рішення повинно бути виконано фактично і в повному обсязі, а також згідно з виконавчим документом.

За змістом статей 9, 21, 24 Закону України від 07.07.2011 року № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

Заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, може подаватися за бажанням заявника в паперовій або електронній формі.

Інформація про дату реєстрації заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, вхідний номер, стислий зміст заяви, а також інформація про наслідки її розгляду підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі №540/148/20 зобов`язано державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Шличкову О.М. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2019 року, реєстраційний номер ЗВ-9704955452019 про державну реєстрацію земельної ділянки, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до листа від 31.03.2021 року № 32-21-0.33-39/116-21 адвокату ОСОБА_5 повідомлено про те, що згідно додатку 3 до Постанови КМУ від 01.08.2011 року № 835 "Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" державна реєстрація земельної ділянки з видачею витягу з Державного земельного кадастру є адміністративною послугою, яка надається Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі. Дану адміністративну послугу стосовно вищевказаних земельних ділянок необхідно замовити через центр надання адміністративних послуг або через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну системи Держгеокадастру (відповідно до п. 110-2 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051). До Відділу повторно не надходили заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які відводяться у власність громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ні через центр надання адміністративних послуг, ні через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну системи Держгеокадастру. У зв`язку з вищевикладеним та невжиттям довірителями належних дій по направленню заяв та вказаного проекту землеустрою для забезпечення дій по реєстрації земельних ділянок в порядку визначеному чинним законодавством, унеможливлюється процедура виконання по суті рішення суду від 24.03.2020 № 540/148/20 .

Виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2020 року у справі №540/148/20 неможливе без замовлення адміністративної послуги стосовно земельних ділянок через центр надання адміністративних послуг або через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну системи Держгеокадастру. Державний виконавець не надав доказів можливості виконати рішення суду в іншому порядку, ніж це передбачено Постановою КМУ від 01.08.2011 року № 835.

Таким чином, рішення суду від 17.11.2020 року у справі № 540/148/20 боржником виконане до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, тому виконавчий збір з такого боржника не стягується.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не навів обґрунтувань та не надав доказів того, позивач мав би виконати рішення суду в іншому порядку, ніж це передбачено п.110-2 "Порядку ведення державного земельного кадастру", затвердженого постановою КМУ віл 17.10.2012 №1051.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення виконавчого збору від 02.04.2021 року у ВП № 65024980.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 43315529, вул. Комкова, 87, корп. 2, м. Херсон, 73011) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк

кат. 105000000