
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2021 р. Справа№200/8405/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
10 вересня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач, Маріупольського ОУ ПФУ), надісланий на адресу суду 07 вересня 2020 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправними дії Маріупольського ОУ ПФУ щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії за віком з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року, з 01 травня 2020 року із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії, (сформованої з 01 жовтня 2017 року), в сумі 857,80 грн;
2. зобов`язати Маріупольське ОУ ПФУ здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії, (сформованої з 01 жовтня 2017 року), в сталому розмірі, а саме в сумі 857,80 грн;
3. зобов`язати Маріупольське ОУ ПФУ здійснити позивачу перерахунок пенсії та виплату пенсії за віком із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) в сталому розмірі, а саме в сумі 857,80 грн:
- з 01 березня 2019 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,17;
- з 01 квітня 2019 року шляхом перерахунку по стажу з додаванням 2 років стажу;
- з 01 травня 2020 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
14 вересня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/8405/20-а; задовольнив клопотання позивач та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; задовольнив клопотання позивача та витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
11 червня 2021 року суд постановив ухвалу про поновлення строку звернення до суду.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 08 січня 2017 року він перебуває на обліку в Маріупольському ОУ ПФУ, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону № 1058).
В липні 2020 року у відповідь на своє звернення отримав лист Маріупольського ОУ ПФУ з відомостями про нараховану пенсії до 01 жовтня 2017 року та з 01 жовтня 2017 року, з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року, 01 травня 2020 року.
Позивач вважає, що відповідач проводив перерахунок його пенсії з порушенням ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, п. п. 2, 4, 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі – Порядок № 124), п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Зазначає, що після перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року відповідач здійснював доплату до старого розміру пенсії в сумі 857,80 грн (станом на 01 жовтня 2017 року).
Позивач стверджує, що з 01 березня 2019 року (під час індексації), з 01 квітня 2019 року (під час перерахунку пенсії по стажу) замість підвищення пенсії відповідач залишав її розмір незмінним, одночасно з перерахунком зменшуючи розмір доплати до старого розміру пенсії. З 01 травня 2020 року за наслідками перерахунку пенсії у зв`язку з її індексацією пенсія була підвищена лише на 28,73 грн без доплати до старого розміру пенсії в розмірі 857,80 грн.
Позивач доводить, що під час перерахунку пенсії відповідач мав керуватися п. 6 Порядку № 124, яким передбачено обов`язкове врахування сум доплат до попереднього розміру пенсії.
На переконання позивача, зменшивши доплату під час перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року (під час індексації пенсії), з 01 квітня 2019 року (під час перерахунку пенсії по стажу) та виключивши її взагалі з 01 травня 2020 року (під час індексації пенсії), відповідач фактично позбавив його права на отримання підвищеного розміру пенсії.
Позивач вважає протиправними та такими, що порушують його право на отримання належного розміру пенсії, дії Маріупольського ОУ ПФУ, які полягали у проведенні перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року, з 01 травня 2020 року без врахування доплати до попереднього розміру пенсії, сформованої з 01 жовтня 2017 року в сталому розмірі 857,80 грн, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Відповідач доводить, що під час перерахунку пенсії позивача діяв в межах повноважень, в порядку та способом, які визначені Конституцією і законами України.
Зазначає, що осучаснення пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року та її подальший перерахунок з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року і з 01 травня 2020 року були проведені з дотриманням вимог ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Вказує на те, що під час перерахунку пенсії були враховані всі її складові, як того вимагає п. 6 Порядку № 124.
Зазначає, що доплата до старого основного розміру пенсії відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж той, який виплачувався станом на 01 жовтня 2017 року.
На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 28 вересня 1999 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений у його паспорті.
Відповідач – Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171861) зареєстроване як юридична особа 31 травня 2018 року, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Маріупольське ОУ ПФУ є правонаступником Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Маріуполі Донецької області (далі – Лівобережне ОУ ПФУ м. Маріуполя), яке припинено як юридична особа.
Позивач перебуває на обліку в Маріупольському ОУ ПФУ, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Матеріали пенсійної справи свідчать, що впродовж 2017-2020 років пенсійний орган здійснював перерахунок призначеної позивачу пенсії.
1. Згідно з протоколом Лівобережного ОУ ПФУ м. Маріуполя від 13 квітня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 08 січня 2017 року.
Під час призначення пенсії її розмір був визначений виходячи з таких показників:
коефіцієнт стажу – 0,37000 – 444 місяці,
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 – 0,49950,
середньомісячний заробіток для обчислення пенсії – 5 485,07 грн,
розмір пенсії за віком – 3 308,12 грн,
доплата за понаднормовий стаж – 24,94 грн – за 2 роки,
загальний розмір пенсії за віком – 3 333,06 грн.
2. Згідно з рішенням Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя № 914130311095 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 04 квітня 2019 року 14:39) проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 :
підстава проведення перерахунку – у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму,
середньомісячний заробіток – 6 623,99 грн,
страховий стаж (повний) – 37 років 0 місяців 25 днів,
коефіцієнт стажу без урахування кратності – 0,3700,
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((444/100х12)х1) – 0,3700,
З 01 жовтня 2017 року:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 623,99 х 0,3700) – 2 450,88 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 2 роки) – 24,94 грн,
загальний розмір пенсії – 2 475,82 грн,
місяць підвищення розміру пенсії – 01 жовтня 2017 року,
доплата до старого основного розміру пенсії (01 жовтня 2017 року) – 857,80 грн,
розмір пенсії з надбавками – 3 333,62 грн.
3. Згідно з рішенням Лівобережного ОУ ПФУ м. Маріуполя № 914130311095 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 04 квітня 2019 року 14:41) проведений перерахунок пенсії позивача:
підстава проведення перерахунку – зміна стажу (абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058),
середньомісячний заробіток – 6 623,99 грн,
страховий стаж (повний) – 39 років 0 місяців 25 днів,
коефіцієнт стажу без урахування кратності – 0,3900,
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((468/100х12)х1) – 0,3900,
З 01 квітня 2019 року:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (6 623,99 х 0,3900) – 2 583,36 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 4 роки) – 49,88 грн,
загальний розмір пенсії – 2 633,24 грн,
місяць підвищення розміру пенсії – 01 жовтня 2017 року,
доплата до старого основного розміру пенсії (01 жовтня 2017 року) – 700,38 грн,
розмір пенсії з надбавками – 3 333,62 грн.
4. Згідно з рішенням Лівобережного ОУ ПФУ м. Маріуполя № 914130311095 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 04 квітня 2019 року 14:41) проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 :
підстава проведення перерахунку – індексація заробітку з 01 березня,
середньомісячний заробіток – 7 750,07 грн,
страховий стаж (повний) – 39 років 0 місяців 25 днів,
коефіцієнт стажу без урахування кратності – 0,3900,
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((468/100х12)х1) – 0,3900,
З 01 березня 2019 року:
розмір пенсії за віком (ст. 27) (7 750,07 х 0,3900) – 3 022,53 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 4 роки) – 49,88 грн,
загальний розмір пенсії – 3 072,41 грн,
місяць підвищення розміру пенсії – 01 лютого 2019 року,
доплата до старого основного розміру пенсії (01 жовтня 2017 року) – 216,21 грн,
розмір пенсії з надбавками – 3 333,62 грн.
5. Протокол індивідуального перерахунку пенсії за період з 01 жовтня 2017 року по 31 травня 2019 року свідчить, що позивачу проводились такі виплати:
- щомісячно в період з жовтня 2017 року по січень 2019 року – пенсія, призначена по Закону № 1058, код виплати 171, в сумі 2 475,82 грн та доплата до старого розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року, код виплати 835, в сумі 857,80 грн;
- в лютому 2019 року – пенсія, призначена по Закону № 1058, код виплати 171, в сумі 2 633,24 грн та доплата до старого розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року, код виплати 835, в 700,38 грн.
- щомісячно в період з березня 2019 року по квітень 2019 року – пенсія, призначена по Закону № 1058, код виплати 171, в сумі 3 072,41 грн та доплата до старого розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року, код виплати 835, в сумі 261,21 грн.
У відповідь на звернення позивача листом від 10 липня 2020 року № 0580-03-8/5771 Маріупольське ОУ ПФУ повідомило, що на час призначення пенсії загальний страховий стаж за період з 11 липня 1979 року по 31 січня 2017 року становив – 37 років 00 місяців 25 днів; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складав – 0,4995; заробіток для обчислення пенсії врахований за період 01 липня 2000 року по 31 січня 2017 року на підставі індивідуальних даних системи персоніфікованого обліку; середній заробіток для обчислення пенсії складав – 6 623,99 грн.
До 01 жовтня 2017 року розмір пенсії з надбавками становив – 3 333,62 грн, в тому числі
розмір пенсії за віком (ст. 27) – 3 308,68 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) за 2 роки – 24,94 грн.
У зв`язку із змінами в пенсійному законодавстві, які набули чинності з 01 жовтня 2017 року, проведено осучаснення розміру заробітної плати по народному господарству в галузях економіки України, розмір якої склав 3 764,40 грн, та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%.
коефіцієнт стажу з 01 жовтня 2017 року складав – 0,3700.
індивідуальний коефіцієнт заробітку (після оптимізації) – 1,75964,
показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році, - 3 764,40 грн,
З 01 жовтня 2017 року розмір пенсії з надбавками становив – 3 333,62 грн,
розмір пенсії за віком (ст. 27) – 2 450,88 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) за 2 роки – 24,94 грн,
доплата до старого основного розміру пенсії – 857,80 грн.
З 01 березня 2019 року в автоматичному режимі проведена індексація пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та перераховано пенсію у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року, (3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн).
З 01 березня 2019 року розмір пенсії з надбавками становив – 3 333,62 грн,
розмір пенсії за віком (ст. 27) – 2 867,53 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) за 2 роки – 24,94 грн,
загальний розмір пенсії – 2 892,47 грн,
доплата до старого основного розміру пенсії – 441,15 грн.
З 01 квітня 2019 року в автоматичному режимі проведений перерахунок пенсії по стажу відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Стаж враховано за період з 11 липня 1979 року по 28 лютого 2019 року, що становило – 39 років 01 місяць 25 днів.
Коефіцієнт стажу складав – 0,39083.
З 01 квітня 2019 року розмір пенсії з надбавками становив – 3 333,62 грн,
розмір пенсії за віком (ст. 27) (7 750,07 грн х 0,39083) – 3 028,96 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) за 4 роки – 49,88 грн,
загальний розмір пенсії – 3 078,84 грн,
доплата до старого основного розміру пенсії – 245,78 грн.
В травні 2020 року в автоматичному режимі проведена індексація пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, (4 404,35 грн х 1,11 = 4 888,83 грн).
Середній заробіток для обчислення пенсії складав – 8 602,58 грн.
З 01 травня 2020 року розмір пенсії з надбавками становив – 3 433,62 грн,
розмір пенсії за віком (ст. 27) (8 602,58 грн х 0,39083) – 3 355,01 грн,
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) за 4 роки – 48,88 грн,
загальний розмір пенсії – 3 404,89 грн,
доплата до 100 грн індексації – 28,73 грн.
Маріупольське ОУ ПФУ повідомило позивачеві, що за результатами перевірки матеріалів його пенсійної справи помилок не виявлено.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282).
Ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 установлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Згідно з ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Індексація та перерахунок пенсії регламентовані нормами ст. 42 Закону № 1058.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон № 2148), яким серед іншого були внесені зміни до Закону № 1058.
Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 в редакції Закону № 2148 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 в редакції Закону № 2148 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 в редакції Закону № 2148, який застосовується з 01 жовтня 2017 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Згідно з п. 4-5 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 в редакції Закону № 21484 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Порядок № 124) затверджений п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі – Постанова КМУ № 124).
Порядком № 124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058.
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 2 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що:
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
П. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено, що
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
При цьому п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148 передбачено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Суд встановив, що Маріупольське ОУ ПФУ здійснювало ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, призначеної йому відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що, за висновком позивача, під час перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року, з 01 травня 2020 року відповідач протиправно не враховував у складі пенсії «доплату до попереднього розміру пенсії, сформовану з 01 жовтня 2017 року в сталому розмірі – 857,80 грн».
Перевіривши дії та рішення Маріупольського ОУ ПФУ та Лівобережного ОУ ПФУ у м. Маріуполі, правонаступником якого є відповідач, на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд дійшов висновку, що під час проведення перерахунку пенсії позивача пенсійний орган забезпечив дотримання вимог ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та постанов КМУ № 124 і № 251.
Так, позивачу призначена пенсія за віком відповідно до положень Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148.
У зв`язку з цим призначена позивачу пенсія підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з урахуванням п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 в редакції Закону № 2148 та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Водночас нормами п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148 чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, Законом № 2148 визначені заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
При зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсій. З 01 жовтня 2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснений з використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн.
Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснений з 01 жовтня 2017 року, тобто з дати, з якої підлягав застосуванню п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 в редакції Закону № 2148, що виключає зворотну дію закону в часі.
Ці норми не були визнані неконституційними, а тому у відповідача не було підстав для їх незастосування при перерахунку пенсії.
За цих обставин та враховуючи висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 05 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року пенсійний орган діяв правомірно.
Після перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року загальний розмір пенсії позивача становив 2 475,82 грн, з 01 березня 2019 року – 2 892,47 грн, з 01 квітня 2019 року – 3 078,84 грн.
Таким чином, після перерахунку пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року, з 01 березня 2019 року та з 01 квітня 2019 року її загальний розмір хоча і збільшувався, однак не досягав того розміру, який позивач отримував до 01 жовтня 2017 року, тобто 3 333,62 грн.
Як наслідок, діючи у відповідності до абз. 2 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, пенсійний орган виплачував позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, що зумовлювало виплату доплати до старого основного розміру пенсії (до 01 жовтня 2017 року) з 01 жовтня 2017 року – 857,80 грн, з 01 березня 2019 року – 441,15 грн, з 01 квітня 2019 року – 245,78 грн.
Зменшення суми доплати до старого основного розміру пенсії є наслідком підвищення загального розміру пенсії позивача після її перерахунку.
Після перерахунку з 01 травня 2020 року загальний розмір пенсії позивача становив 3 404,89 грн. Отже після перерахунку пенсія стала більшою за ту, що позивач отримував до 01 жовтня 2017 року, а тому відповідна доплата до старого основного розміру пенсії не проводилась.
Суд відхиляє як безпідставні аргументи позивача щодо порушення пенсійним органом вимог п. 6 Порядку № 124 та про необхідність під час перерахунку враховувати у складі пенсії доплату до старого основного розміру пенсії (з 01 жовтня 2017 року) – 857,80 грн.
Доплата до старого основного розміру пенсії не є складовою призначеної позивачу пенсії, а також не є доплатою в розумінні п. 6 Порядку № 124.
Як вже було зазначено судом, після перерахунку з 01 жовтня 2017 року, з 01 березня 2019 року та з 01 квітня 2019 року загальний розмір пенсії позивача був меншим за пенсію, яку він отримував до 01 жовтня 2017 року.
З цієї причини та відповідно до абз. 2 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, пенсійний орган виплачував позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі – 3 333,62 грн.
Отримувані позивачем суми доплати з 01 жовтня 2017 – 857,80 грн, з 01 березня 2019 року – 441,15 грн, з 01 квітня 2019 року – 245,78 грн – це суми, які виплачувались з метою компенсувати різницю між пенсією, встановленою до 01 жовтня 2017 року, та новим розміром пенсії. І така доплата проводилась для того, щоб уникнути зменшення розміру раніше призначеної позивачу пенсії.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Маріупольського ОУ ПФУ щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії за віком з 01 березня 2019 року, з 01 квітня 2019 року, з 01 травня 2020 року із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) в сумі 857,80 грн, є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги в частині зобов`язання Маріупольського ОУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії, (сформованої з 01 жовтня 2017 року), в сталому розмірі, а саме в сумі 857,80 грн, а також в частині зобов`язання Маріупольського ОУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії за віком із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) в старому розмірі, а саме в сумі 857,80 грн: з 01 березня 2019 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,17; з 01 квітня 2019 року шляхом перерахунку по стажу з додаванням 2 років стажу; з 01 травня 2020 року шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, мають похідний характер від вимоги про визнання протиправними дій відповідача і також не підлягають задоволенню.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в позові, судові витрати на користь позивача присудженню не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171861, місцезнаходження: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27а) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 11 червня 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко