Рішення № 97874436, 24.06.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
580/2042/21
Номер документу
97874436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року справа № 580/2042/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Євроенерготрейд» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Євроенерготрейд» (вул. Надпільна, 261, оф. 7,м.Черкаси, 18001, далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 16.12.2020 №2418 «Про накладення штрафу на ТОВ «Євроенерготрейд» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача про накладення на позивача штрафу є протиправним, оскільки ним не порушено вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, в частині повідомлення споживача не пізніше ніж за 20 днів до застосування змін умов договору про постачання електричної енергії, оскільки у відповідності до вимог ЦК України сторони договору самостійно можуть визначати момент застосування умов додаткової угоди. Таким чином позивач вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Ухвалою суду від 26.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що позивачем допущено порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, зокрема, в частині повідомлення споживача ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» не пізніше ніж за 20 днів до застосування змін умов договору про постачання електричної енергії, оскільки повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди №2, строк дії якої запропоновано визначити з 01.08.2020, надіслано позивачем споживачу лише 06.08.2020. На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої позивач вважає доводи відповідача необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що між позивачем (постачальник) та ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141.

Позивачем листом від 07.07.2020 №1945/07/20/Ч надіслано до ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» додаткову угоду №1 про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141 для її підписання.

ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» листом від 20.07.2020 №560/13-11 повідомлено позивача про відсутність правових підстав для підписання додаткову угоду №1 про зміну умов договору про постачання електричної енергії.

Позивач листами від 06.08.2020 №1997/08/20/Ч та №1998/08/20/Ч надіслав до ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» додаткові угоди №1 та №2 про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141 для їх підписання.

ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» 10.08.2020 підписано додаткову угоду №1 про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141, зокрема п. 1 якої зазначено: «Внести зміни в Умови «Ціна (тариф)» Додатку 2 до Договору №141 від 26.05.2020 «Комерційна пропозиція», доповнивши наступним абзацом, а саме: «З 01 серпня 2020 тариф електричної енергії з врахуванням вартості тарифу на передачу становить – 1,668036 грн./кВт*год з урахуванням ПДВ».

Крім того, ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» листом від 11.08.2020 №624/13-11 повідомило позивача про відсутність правових підстав для підписання додаткової угоди №2 про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141, в частині зміни ціни за одиницю товару на 1,2% з 01.08.2020.

Позивачем 17.08.2020 надіслано до ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» повідомлення про одностороннє розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141

На підставі звернення ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» від 27.08.2020 №662/13-4 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, результати якої оформлені актом від 23.11.2020 №459.

Вказаною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, зокрема, в частині повідомлення споживача ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» не пізніше ніж за 20 днів до застосування змін умов договору про постачання електричної енергії, оскільки повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди №2, строк дії якої запропоновано визначити з 01.08.2020, надіслано позивачем споживачу лише 06.08.2020.

На підставі вищевикладених обставин відповідачем прийнято постанову від 16.12.2020 №2418 «Про накладення штрафу на ТОВ «Євроенерготрейд» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», згідно якої на позивача накладено штраф у сумі 85000 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що визначення правових, економічних та організаційних засад функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвиток ринкових відносин, мінімізацію витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище здійснює Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2019-VIII державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Згідно п. 72 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019-VIII регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII).

Відповідно до ст. 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності.

Відповідно до п.п. 11-12 ст. 17 Закону № 1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює: контроль додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Згідно п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону №1540-VIII підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.

Із матеріалів справи судом встановлено, що на підставі звернення ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» від 27.08.2020 №662/13-4 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, результати якої оформлені актом від 23.11.2020 №459 та встановлено порушення позивачем вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, зокрема, в частині повідомлення споживача ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» не пізніше ніж за 20 днів до застосування змін умов договору про постачання електричної енергії, оскільки повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди №2, строк дії якої запропоновано визначити з 01.08.2020, надіслано позивачем споживачу лише 06.08.2020.

Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 року №1469 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, у пп. 13 п. 2.2 яких зазначено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, укладати договори, обов`язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів.

Відповідно до п. 3.2.4 глави 3.2 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312, у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір.

У разі надання у встановленому порядку електропостачальником споживачу повідомлення про зміни умов договору про постачання електричної енергії (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги постачальника універсальних послуг та/або «останньої надії») та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов (але не раніше ніж через 20 днів від дня надання споживачу повідомлення):

1) розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою споживача - у разі надання електропостачальнику письмової заяви споживача про незгоду/неприйняття змін;

2) зміненим на запропонованих електропостачальником умовах - якщо споживач не надав електропостачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін.

Учасник роздрібного ринку (крім споживача) має інформувати споживача, з якими укладено відповідний договір, про будь-яку зміну в умовах договору шляхом направлення відповідної інформації у визначений договором (обраною споживачем комерційною пропозицією) спосіб (через особистий кабінет на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет, засобами електронного зв`язку, СМС-повідомленням, у пунктах прийому платежів тощо).

Судом встановлено, що 26.05.2020 між позивачем (постачальник) та ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №141, згідно п. 13.2 якого визначено, що постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору споживача не пізніше, ніж за 20 календарних днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати Договір.

У порушення вищенаведених норм, позивач листом від 06.08.2020 №1997/08/20/Ч надіслав до ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» додаткову угоду №2 про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 26.05.2020 №141, в частині зміни ціни за одиницю товару на 1,2% з 01.08.2020, зокрема: «Внести зміни в Умови «Ціна (тариф)» Додатку 2 до Договору №141 від 26.05.2020 «Комерційна пропозиція», доповнивши наступним абзацом, а саме: «З 01 серпня 2020 тариф електричної енергії з врахуванням вартості тарифу на передачу становить – 1,688052 грн./кВт*год з урахуванням ПДВ».

Таким чином суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано положення щодо повідомлення ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» не пізніше, ніж за 20 календарних днів до застосування ціни за одиницю товару на 1,2% з 01.08.2020 до договору від 26.05.2020 №141, оскільки таке повідомлення надіслано споживачу лише 06.08.2020.

Відповідно до частин 2-3 ст. 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення. У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, зокрема учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді штрафу.

Як встановлено судом, до позивача постановою НКРЕКП від 16.12.2020 №2418 застосовано штраф у розмірі 85000 гривень за порушення підпункту 13 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1469 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» та пункту 3.2.4 глави 3.2 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312.

З урахуванням зазначеного, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 №2418 прийнята відповідачем в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, обґрунтовано, з урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття, розсудливо, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Гайдаш