
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2021 року справа № 580/3115/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
20.05.2021 на адресу суду надійшла позовна заява, підписана адвокатом І.О.Хомичем від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач), до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 74% до 70% від сум грошового забезпечення та виплати у 2018 році 50%, у 2019 - 75% підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію йому в розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою;
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.03.2021 №ФР32034, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 5220,00грн., оклад за військовим званням – 1410,00грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3315,00грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) – 6464,25грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 522,00грн., премія (35%) – 1827,00грн.;
зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 74% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.03.2021 №ФР32034, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 5220,00грн., оклад за військовим званням – 1410,00грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3315,00грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) – 6464,25грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 522,00грн., премія (35%) – 1827,00грн. з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019;
визнання протиправними дій відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 74% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 6220,00грн., оклад за військовим званням – 1680,00грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3950,00грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) – 7702,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 622,00грн., премія (35%) – 2177,00грн.;
зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 74% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034, яка включає в себе види грошового забезпечення: посадовий оклад – 6220,00грн., оклад за військовим званням – 1680,00грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3950,00грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) – 7702,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 622,00грн., премія (35%) – 2177,00грн.,- без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.02.2020.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення розміру пенсії під час здійснення її перерахунку та відмовив у перерахунку на підставі вказаних вище довідок.
Ухвалою суду від 25.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
09.065.2021 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що позивачу з 19.03.2018 проведено перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, передбаченого постановою КМУ №704, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.03.2018 №ФР32034 та з моменту здійснення такого перерахунку, а саме з 19.03.2018 збільшення грошового забезпечення не відбувалося. Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за встановленою формою позивач не надав. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач немає. КМУ постанову про перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ не ухвалював. Вказує на дискреційні повноваження.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до відомостей пенсійної справи №ФР32034-Міноборони основний розмір пенсії під час призначення - 74% грошового забезпечення.
Пенсія позивача перерахована з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103, враховуючи наступні складові: посадовий оклад – 5220,00грн., оклад за військове звання – 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) – 3315,00 грн. (усього – 9945,00грн.). У періоді з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно позивачу виплачено 50% від підвищення перерахованої пенсії, з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100%. Основний розмір пенсії під час вказаних дат перерахунків - 70% грошового забезпечення.
Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №580/4545/20 надіслав позивачу та третій особі довідку від 01.03.2021 №ФР32034 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, встановленого за посадою начальник 10 відділу будівельного управління військового округу. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 5220,00грн., оклад за військовим званням підполковник – 1410,00грн., надбавка за вислугу років 50% – 3315,00грн., надбавка за особливості проходження служби 65,0% – 6464,25грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,0% – 522,00грн., премія 35,0% – 1827,00грн (усього: 18758,25грн).
16.03.2021 позивач звернувся заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 74% від суми грошового забезпечення на підставі вказаної довідки від 20.12.2021 №ФР32034 з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.
Із листа відповідача від 22.03.2021 №2300-0307-8/18145 суд встановив, що адвокат позивача звертався з адвокатським запитом від 17.03.2021 №1003-03/21 щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі 74% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії, починаючи з 01.01.2018. Вказаним листом відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №22262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Виплата перерахованої пенсії здійснювалась з 01.01.2018 до 04.03.2019 відповідно до п.2 постанови КМУ №103, з 05.03.2019 до 14.08.2019 – ч.4 ст.63 Закону України №2262, з 04.09.2019 до 31.12.2019 – постанови КМУ від 14.08.2019 №804, з 01.01.2020 – постанови КМУ від 24.12.2019 №1088. Тому відсутні законодавчі підстави для перерахунку та виплати пенсії позивача з 01.01.2018 до 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018. Додатково зазначив, що ст.13 Закону України №2262 в редакції, що діяла на 01.01.2018, передбачала, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсію позивачу з 01.01.2018 обчислено в розмірі 70% грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018. Тому відсутні законодавчі підстави для обчислення її з 01.01.2018 у розмірі 74% грошового забезпечення.
Листом відповідача від 24.03.2021 №2300-0203-8/18889 підтверджується, що адвокат позивача звертався із адвокатським запитом від 17.03.2021 вих. №1004-03/21 щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення на 05.03.2019, наданої Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №580/4545/20. Вказаним листом відповідач повідомив, що постановою КМУ від 30.08.2017 №704 не передбачено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій із грошового забезпечення, визначеного вказаною постановою. Тому відсутні законодавчі підстави для перерахунку розміру пенсії позивачу із грошового забезпечення, визначеного на 05.03.2019 відповідно до вказаної вище постанови на підставі довідки від 01.03.2021 №ФР32034.
01.04.2021 відповідач листом №1948-1923/Р-03/8-2300/21 на заяву позивача від 16.03.2021 повідомив. Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу із грошового забезпечення з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та відповідно до вказаної вище довідки немає. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №580/4545/20, на виконання якого позивачу видано довідку, зобов`язання провести перерахунок пенсії позивачу не передбачено.
Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №580/4545/20 надіслав позивачу та третій особі довідку від 08.04.2021 №ФР32034 про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 для перерахунку пенсії, встановленого за посадою начальник 10 відділу будівельного управління військового округу. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 6220,00грн., оклад за військовим званням підполковник – 1680,00грн., надбавка за вислугу років 50% – 3950,00грн., надбавка за особливості проходження служби 65,0% – 7702,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,0% – 622,00грн., премія 35,0% – 2177,00грн (усього: 22351,50грн).
21.04.2021 позивач звернувся заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 74% від суми грошового забезпечення на підставі вказаної довідки від 20.12.2021 ФР32034 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.02.2020.
Листом від 07.05.2021 №2895-2887/Р-03/8-2300/21 відповідач повідомив. Нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262, після дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, кабінет Міністрів України не приймав. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №580/4545/20, на виконання яких позивачу видано довідку, зобов`язання провести перерахунок пенсії позивачу не передбачено. Тому відсутні законодавчі підстави для проведення з 01.02.2020 перерахунку розміру пенсії позивача із грошового забезпечення, визначеного на 29.01.2020 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 на підставі довідки від 08.04.2021 №ФР32034.
Із листа відповідача від 28.04.2021 №2300-0203-8/25859 суд встановив, що адвокат позивача звертався із адвокатським запитом від 21.04.2021 вих.№1481-04/21 щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення на 05.03.2019, наданої Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №580/4545/20. Вказаним листом відповідач повідомив про відсутність законодавчих підстав для проведення перерахунку розміру пенсії позивачу із грошового забезпечення, визначеного на 05.03.2019 відповідно до постанови КМУ №704 на підставі довідки від 08.04.2021 №ФР32034.
Тому позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі – Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі – Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Для аналізу вказаних норм права та вирішення спору суд, дотримуючись ч.5 ст.242 КАС України, врахував висновки Верховного Суду (далі – ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду.
ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Тому ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Отже, відповідач під час перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 протиправно зменшив відсоткове значення розміру його пенсії з 74% до 70%.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплата позивачу 75% розміру перерахованої пенсії зі вказаного часу не відповідає закону. Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 та підтримані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020, які обов`язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі – Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Вказана постанова набрала чинності з 04.09.2019.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.
Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплата позивачу 75% розміру перерахованої пенсії зі вказаного часу не відповідає закону. Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 та підтримані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020, які обов`язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.
Отже, у спірних правовідносинах дії відповідача щодо виплати позивачу 75% суми підвищення перерахованої пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не відповідає закону з 05.03.2019 до 03.09.2019 (включно). Виплата позивачу з 01.01.2018 до 05.03.2019 щомісячно 50% та 75% перерахованої пенсії відповідно є правомірною. Зазначена позивачем, як протиправна дія, виплата перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у зниженому розмірі за змістом полягає у недоплаті сум зі 100% перерахованої пенсії. Тому суд дійшов висновку, що у цій справі відповідач протиправно не виплатив йому 100% підвищення перерахованої пенсії за період з 05.03.2019 до 03.09.2019.
Тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Щодо перерахунку пенсії позивача на підставі вказаних вище довідок, суд врахував.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії згідно з п.4 Порядку №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (п.7 Порядку №45)
Пунктом 9 Порядку №45 передбачено право Пенсійного фонду України та його головних управлінь перевіряти правильність складення довідок.
У Додатку 2 до Порядку № 45 (у редакції з 24.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ №103 викладено в новій редакції. Зокрема, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Для вирішення спору суд на виконання ч.3 ст.291 КАС України врахував викладені у рішенні від 17.12.2019 висновки ВС щодо застосування вказаних норм права за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, в якій надавалась оцінка дій щодо відмови у підготовці та надані до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду (далі – ВП ВС) від 24.06.2020.
ВС у вказаному рішенні зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 – дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі – Постанова №704).
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);
надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).
При цьому, підп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Проаналізувавши зазначене ВС у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку, що з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Також ВС у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
ВС у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, у заявлених спірних правовідносинах виникло з 01.04.2019.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
На підставі ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Згідно зі ст.51 Закону №2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Суд врахував, що довідку від 01.03.2021 №ФР32034 Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №580/4545/20 та вона відповідає вказаним вимогам закону. Тому твердження відповідача про отримання неналежної довідки безпідставні.
Отже, отримавши згадану вище довідку, що враховує додаткові складові грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідача виник обов`язок з перерахування та виплати пенсії позивача з 01.04.2019, оскільки за рахунок додаткового включення додаткових грошових забезпечення позивача, які не враховувалися під час здійсненого перерахунку відповідачем, загальна сума такого забезпечення збільшилася. Відмовляючи у таких діях відповідач діяв з порушенням вимог закону.
Тому суд дійшов висновку, що спірна відмова у проведенні перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення (визначеного на дату призначення пенсії) на підставі вказаної вище довідки з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, що передбачено законом, є протиправною. Оскільки вона вчинена листом, свідчить про вчинення протиправних дій.
Щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034 суд врахував.
Довідку від 08.04.2021 №ФР32034 Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі №580/4545/20 та вона відповідає вказаним вимогам закону.
Вказаною довідкою підтверджується, що грошове забезпечення позивача станом на 29.01.2020, в порівнянні з довідкою від 01.03.2021 №ФР32034, яка видана станом на 05.03.2091, збільшилось з 18758,25 грн до 22351,50 грн. Отже, позивач набув права на перерахунок його пенсії на підставі довідки від 08.04.2021 №ФР32034 з 01.02.2020 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Отримавши згадану вище довідку, що враховує додаткові складові грошового забезпечення станом на 29.01.2020, у відповідача виник обов`язок з перерахування та виплати пенсії позивача з 01.02.2020. Відмовляючи у таких діях відповідач діяв з порушенням вимог закону.
Тому суд дійшов висновку, що спірна відмова у проведенні перерахунку з 01.02.2020 та виплаті пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення на підставі вказаної вище довідки з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, визначених станом на 29.01.2020, що передбачено законом, є протиправною. Оскільки вона вчинена листом, свідчить про вчинення протиправних дій.
Суд для належного та повного судового захисту вказаних вище порушених прав позивача дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача :
1) перерахувати пенсію позивача в розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до ст.63 ЗУ №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: з 01.01.2018 на підставі навних матеріалів пенсійної справи, з 01.04.2020 на підставі згаданої вище довідки від 08.04.2021 №ФР32034 Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення, визначене станом на 05.03.2019, та з 01.02.2020 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034, у т.ч. зі вказаних у них додаткових видів грошового забезпечення;-
2) а також виплатити з урахуванням раніше виплачених коштів: перераховану з 01.01.2018 пенсію; 100% підвищень перерахованої пенсії, починаючи з 05.03.2019 до дати фактичного перерахунку.
Позовні вимоги перерахувати та виплати пенсію позивачу без обмеження максимального розміру передчасні та необгрунтовані, оскільки у заявлених спірних правовідносинах відповідач на робив перерахунку та, відповідно перевищення сум коштів законодавчо встановленим максимальним розмірам не підтверджується.
Також не обгрунтованою є позовна вимога щодо зобов`язання відповідача виплатити перераховані суми коштів невідкладно однією сумою, оскільки питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду врегульоване постановою КМУ від 22 серпня 2018 року № 649, якою затверджено відповідний Порядок. Пунктами 3-6 Порядку визначено, що боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України, а черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позов задоволено частково, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення з позовом до адміністративного суду, підтверджені дублікатом квитанції від 17.05.2021 на суму 2724,00грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно задоволеній частині позову - половину вказаної суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо:
зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2018;
відмови здійснити перерахунок з 01.04.2019 та виплаті пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.03.2021 №ФР32034;
відмови перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 74% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати з 05.03.2019 до 03.09.2019 ОСОБА_1 щомісячно 100% підвищення до пенсії, визначене станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538):
1) перерахувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»:
з 01.01.2018 на підставі навних матеріалів пенсійної справи;
з 01.04.2020 на підставі довідки від 08.04.2021 №ФР32034 Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення, визначене станом на 05.03.2019, у т.ч. зі вказаних у ній додаткових видів грошового забезпечення;
з 01.02.2020 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.04.2021 №ФР32034 з урахуванням вказаних у ній додаткових видів грошового забезпечення;-
2) виплатити з урахуванням раніше виплачених коштів:
перераховану з 01.01.2018 пенсію;
100% підвищень перерахованої пенсії, починаючи з 05.03.2019 до дати фактичного перерахунку.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 1362,00грн. (одна тисяча триста шістдесят дві гривні нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 24.06.2021.