Рішення № 97873104, 24.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
420/1715/21
Номер документу
97873104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1715/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання -Донець В.Р.

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1

позивача - Романюк Л.В.

позивача - Романюк О.Р.

представника позивачів - Вербецької М.А.

представника відповідача - Тарановського Р.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Державної податкової служби в Одеській області щодо відмови, викладеної у листах №14439/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №14438/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №23122/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23121/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23120/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року здійснювати облік позивачів як платників податків та інших обов`язкових платежів, під власними іменами (прізвище, ім`я та по батькові), датою народження та місцем проживання, невнесення інформації про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, проставлення у паспортах відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірення підпису відповідальної особи круглою гербовою печаткою, зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_1 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_1 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_1 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_1 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_2 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_2 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_2 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_2 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_3 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_3 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_3 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_3 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачам - відповіді на відзив.

Протокольною ухвалою суду від 15.04.2021 року суд перейшов до розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 13.05.2021 року замінено відповідача Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на його правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Позивачі та представник позивачів в судове засідання з`явилися, позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані тим, що відмова ГУ ДПС в Одеській області здійснювати облік позивачів за прізвищем, ім`ям та по-батькові, датою народження та місцем проживання є необґрунтованою та такою, що призводить до звуження прав позивачів на ім`я, визначеного ст. 294 Цивільного кодексу України, що згідно ст. 22 Конституції України не допускається, а відмова у виключенні інформації про позивачів з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків порушує приписи ст. 32 Конституції України щодо збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про позивачів без їх згоди. При цьому, в разі внесення відмітки контролюючим органом про право особи здійснювати платежі без будь-якого цифрового ідентифікатора, здійснення операцій, передбачених п. 12 ст. 70 Податкового кодексу України є такими, що не порушують положення ст. 63 ПКУ щодо ведення податкового обліку осіб в Реєстрі.

Представник відповідача в судове засідання з`явився, просив відмовити позивачам у задоволенні позову в повному обсязі. Відзив на позовну заяву обґрунтований відповідачем тим, що релігійні переконання особи не звільняють її від конституційного обов`язку сплачувати податки та збори, при цьому, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. За загальним правилом, облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Проте, для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, облік ведеться за прізвищем, ім`ям по батькові і серією та номером паспорт в окремому Державному реєстрі без цифрового ідентифікатора.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до наказу голови Одеської Єпархії №184 від 27.03.2000 року ОСОБА_1 є священиком Свято-Троїцького храму с. Санжейка Овідіопольського району Одеської Єпархії (аркуш справи 26).

Згідно довідки Свято-Благовіщенського храму Одеської Єпархії №8 від 28.12.2020 року ОСОБА_2 є учасником релігійної організації «Релігійна громада Свято-Благовещенська церква Одеської Єпархії Української Православної Церкви» (аркуш справи 27).

Відповідно довідки Свято-Благовіщенського храму Одеської Єпархії №7 від 28.12.2020 року ОСОБА_3 є учасником релігійної організації «Релігійна громада Свято-Благовещенська церква Одеської Єпархії Української Православної Церкви» (аркуш справи 28).

7 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ДФС України та ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області із заявою щодо заборони ДФС України та її наступним правонабувачам накопичувати, зберігати, використовувати, розповсюджувати та передавати іншим особам його персональні дані з моменту отримання цього листа і надалі. До того ж, позивач просив анулювати та знищити його ідентифікаційний номер та вважати таким, що є неіснуючим (аркуші справи 20-21).

ГУ ДПС в Одеській області листом №14439/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року повідомило позивачу на його заяву про те, що позивачем 20.02.2013 року було подане до Овідіопольської ДПІ Чорноморського управління ГУ ДПС в Одеській області повідомлення за формою №1П - Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру. 26.02.2013 року позивачу було внесено до паспорту громадянина України у формі книжки відмітку «Має право здійснювати платежі з серією та номером паспорта». Тобто, на даний час позивач обліковуєтеся в Окремому реєстрі Державного реєстру. Таким чином, керуючись ст. 19 Конституції України та ст. 63 та 70 Податкового кодексу України, контролюючі органи не мають повноважень щодо ведення обліку платників податків у іншому порядку, за іншими формами, способами або видами. Кодекс не передбачає можливості вилучення інформації з Державного реєстру за заявою фізичної особи (аркуші справи 29-31).

19 жовтня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до ДФС України та ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області із заявою щодо заборони ДФС України та її наступним правонабувачам накопичувати, зберігати, використовувати, розповсюджувати та передавати іншим особам його персональні дані з моменту отримання цього листа і надалі. До того ж, позивач просив анулювати та знищити його ідентифікаційний номер та вважати таким, що є неіснуючим (аркуші справи 38-39).

ГУ ДПС в Одеській області листом №23121/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року повідомило позивачу на його заяву про те, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті (аркуш справи 42).

7 липня 2020 року ОСОБА_2 звернулася до ДФС України та ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області із заявою щодо заборони ДФС України та її наступним правонабувачам накопичувати, зберігати, використовувати, розповсюджувати та передавати іншим особам його персональні дані з моменту отримання цього листа і надалі. До того ж, позивач просив анулювати та знищити його ідентифікаційний номер та вважати таким, що є неіснуючим (аркуші справи 22-23).

ГУ ДПС в Одеській області листом №14438/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року повідомило позивачу на його заяву про те, що позивачем 20.02.2013 року було подане до Овідіопольської ДПІ Чорноморського управління ГУ ДПС в Одеській області повідомлення за формою №1П - Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру. 26.02.2013 року позивачу було внесено до паспорту громадянина У країни у формі книжки відмітку «Має право здійснювати платежі з серією та номером паспорта». Тобто, на даний час позивач обліковуєтеся в Окремому реєстрі Державного реєстру. Таким чином, керуючись ст. 19 Конституції України та ст. 63 та 70 Податкового кодексу України, контролюючі органи не мають повноважень щодо ведення обліку платників податків у іншому порядку, за іншими формами, способами або видами. Кодекс не передбачає можливості вилучення інформації з Державного реєстру за заявою фізичної особи (аркуші справи 33-34).

19 жовтня 2020 року ОСОБА_2 повторно звернулася до ДФС України та ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області із заявою щодо заборони ДФС України та її наступним правонабувачам накопичувати, зберігати, використовувати, розповсюджувати та передавати іншим особам його персональні дані з моменту отримання цього листа і надалі. До того ж, позивач просив анулювати та знищити його ідентифікаційний номер та вважати таким, що є неіснуючим (аркуші справи 40-41).

ГУ ДПС в Одеській області листом №23120/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року повідомило позивачу на його заяву про те, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті (аркуш справи 43).

18 жовтня 2020 року ОСОБА_3 звернулася до ДПІ у Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області із заявою щодо здійснення обліку щодо неї, як платника податків за раніше встановленими формами: за прізвищем, ім`ям, по батькові, роком народження та за місцем проживання, без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії і номера паспорта; не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та проставити у її паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою (аркуші справи 24-25).

ГУ ДПС в Одеській області листом №23122/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року запропоновано позивачу на його заяву подати до Овідіопольської ДПІ ГУ ДПС в Одеській області повідомлення за формою №1П- Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру (аркуші справи 35-37).

Позивачі не погодилися з правомірністю відмов відповідача у здійсненні обліку позивачів за прізвищем, ім`ям та по батькові, датою народження та місцем проживання та звернулися до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. п. 63.1-63.3, 63.5-63.7 ст. 63 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) у всіх свідоцтвах, довідках, в інших документах або повідомленнях, що видаються платнику податків або надсилаються йому.

Кожен платник податків зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) в усіх податкових деклараціях (розрахунках, звітах), платіжних документах щодо податків і зборів, у фінансових документах, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 70.1-70.3, 70.5 ст. 70 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків.

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов`язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація: прізвище, ім`я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.

До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об`єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.

Фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов`язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред`явити документ, що посвідчує особу.

Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт.

Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об`єкта оподаткування.

Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.

Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наведені правові норми податкового законодавства кореспондуються із приписами «Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року №822.

При цьому, відповідно до п. 2 Розділу ІІ «Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року №822, реєстрація фізичних осіб у Державному реєстрі проводиться, зокрема, в порядку внесення до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган, відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Згідно із п. 1 Розділу ІV Положення від 29.09.2017 року №822 Державний реєстр формується на основі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів.

Складовою частиною Державного реєстру є окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Відповідно до п. п. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9 Розділу VIII Положення від 29.09.2017 року №822, фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою N 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше. У разі зміни прізвища, імені чи по батькові особа, крім паспорта, пред`являє свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові (за наявності), серією та/або номером паспорта. До паспортів зазначених осіб вноситься відмітка, яка свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Фізична особа подає Повідомлення до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу у разі, якщо фізична особа перебуває за межами населеного пункту проживання.

Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних або оформлення паспорта вперше.

Після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення, відповідний контролюючий орган вносить до паспорта у формі книжечки відмітку про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення.

Після внесення до паспорта відмітки відповідний контролюючий орган формує та надсилає до ДФС повідомлення щодо дати внесення до паспорта такої відмітки (із зазначенням серії та/або номера паспорта) для взяття особи на облік в окремому реєстрі Державного реєстру. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта.

ДФС у разі надходження такого повідомлення вносить до окремого реєстру Державного реєстру запис із зазначенням дати внесення відмітки та дати внесення запису до цього реєстру.

До паспорта у формі картки інформація про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків вноситься відповідно до законодавства, яким регулюється питання ведення Єдиного державного демографічного реєстру.

Для внесення під час оформлення паспорта у формі картки інформації про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідний контролюючий орган надає особі повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за формою, наведеною в додатку 10 до цього Положення, для подання її до відповідного територіального органу / територіального підрозділу ДМС.

Аналіз наведених норм показав, що для здійснення обліку фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання в установленому законом порядку відмовились від використання ідентифікаційного номера - використовується прізвище, ім`я, по батькові, а також серія та номер паспорта. Облік таких осіб ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України.

Відповідно до положень ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Право на свободу релігії закріплено і у статті 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Водночас, свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеження, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров`я чи моралі або захисту прав і свобод інших людей (ч. 2 ст. 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).

Частиною 4 ст. 35 Конституції України врегульовано, що ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

У статті 19 Конституції України закріплено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що за приписами пунктів 63.1, 63.2 та 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Зазначені положення Податкового кодексу України є обов`язковими до застосування суб`єктами владних повноважень, а саме відповідачами на час виникнення спірних правовідносин та спрямовані на забезпечення встановленого Конституцією України та Законами України публічного порядку.

Таким чином, викладені обставини спростовують доводи позивачів відносно того, що норми чинного законодавства, які передбачають ведення обліку фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання в установленому законом порядку відмовились від використання ідентифікаційного номера, не лише за прізвищем, ім`ям та по батькові, датою народження та місцем народження, а й за серією та номером паспорта порушують право позивачів на свободу релігії, яке охороняється Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.

Позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , будучи віруючими та парафіянами Української Православної Церкви, реалізували, в передбаченому законом порядку, своє право на відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, і контролюючий орган у їх паспортах проставив відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

При цьому, ОСОБА_3 запропоновано подати до Овідіопольської ДПІ ГУ ДПС в Одеській області повідомлення за формою №1П- Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру.

Проте, відповідного повідомлення ОСОБА_3 до податкового органу надано не було.

Суд звертає увагу, що Податковим кодексом України не передбачено можливості виключення або невнесення відомостей про особу до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків у випадку якщо через свої релігійні переконання такі особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера, а навпаки, передбачено ведення обліку таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта.

Такі висновки узгоджуються з практикою Європейського суду з прав людини, висловленої у Рішенні від 3 грудня 2009 року № 40010/04 у справі «Тамара Скугар та інші проти Росії», яка стосувалась відмови віруючих православної церкви від ідентифікації у податкових правовідносинах за номером. Суд зазначив, що захищаючи особисту сферу, стаття 9 Конвенції не завжди гарантує право поводити себе у публічній сфері життя так, як того вимагають релігійні погляди. Держава, розробляючи та застосовуючи власні внутрішні процедури, не може залежати від точки зору окремих громадян, яка базується на їх релігійних віруваннях. Суд дійшов висновку, що спосіб організації державної податкової бази даних з використанням індивідуальних номерів платників податків не є втручанням держави у реалізацію права заявниці на свободу релігії, гарантованого статтею 9 Конвенції.

Наведене узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 25 липня 2018 року по справі №823/198/16, від 12 грудня 2019 року по справі №820/261/16, від 14 травня 2020 року по справі №806/4867/15, від 21 липня 2020 року у справі №804/1075/17.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку щодо правомірності дій Головного управління Державної податкової служби в Одеській області щодо відмови позивачам у здійсненні їх обліку за прізвищем, ім`ям та по батькові, датою народження та місцем проживання, проставлення у паспортах відміток про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірення підпису відповідальної особи круглою гербовою печаткою, викладених у листах №14439/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №14438/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №23122/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23121/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23120/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року та відсутність підстав для визнання вказаних дій протиправними.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_3 ) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними дій Головного управління Державної податкової служби в Одеській області щодо відмови, викладеної у листах №14439/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №14438/Р/15-32-53-13-07 від 13.07.2020 року, №23122/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23121/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року, №23120/Р/15-32-65-11 від 28.10.2020 року здійснювати облік позивачів як платників податків та інших обов`язкових платежів, під власними іменами (прізвище, ім`я та по батькові), датою народження та місцем проживання, невнесення інформації про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, проставлення у паспортах відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірення підпису відповідальної особи круглою гербовою печаткою, зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_1 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; Зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_1 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_1 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_1 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_2 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_2 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_2 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_2 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області не вносити інформацію про ОСОБА_3 до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, використовуючи цифрові ідентифікатори (ідентифікаційний номер, серія та номер паспорту, номер облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації) та зберегти за особою форму обліку платників податків за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області вести облік ОСОБА_3 , як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора (ідентифікаційного номеру, серії та номера паспорту, номера облікової картки платника податків або інші форми з використанням літерно-цифрової ідентифікації), а саме: за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації та знищити інформацію про ОСОБА_3 у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів, яка була надана інспекції під час реєстрації даних податковими органами; зобов`язання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області зробити у паспорті ОСОБА_3 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений та підписаний 24.06.2021 року.

Суддя Л.І. Свида

.