
Справа № 420/11076/20
У Х В А Л А
23 червня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
суддів: Радчука А.А., Свиди Л.І.
при секретарі: Сердюк І.С.
сторін:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: ОСОБА_2
треті особи: ОСОБА_3
прокуратура: Шептіліс О.І.
свідки: ОСОБА_4
ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представників позивача та Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про виклик спеціалістів,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Національного природного парку “Тузловські лимани” до Татарбунарської районної ради Одеської області, Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, треті особи Одеська обласна державна адміністрація, Приморська сільська рада Татарбунарського району Одеської області, Лиманська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, за участю Одеської обласної державної прокуратури, в якому позивач просить: визнати протиправним та скасувати рішення Татарбунарської районної ради Одеської області, Білгород-Дністровської районної ради Одеської області “Про встановлення меж с. Приморське на території Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області” № 740-VII від 19.06.2020 р.
11.06.2021р. (вх. № ЕП/16049/21) від представника Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області надійшла заява, в якій останній просив викликати у судове засідання в якості спеціалістів:
ОСОБА_6 ; місце роботи – ДП «Одеський інститут землеустрою» - 65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 34;
ОСОБА_7 ; місце роботи – ПП «Вертикаль-Е», м. Татарбунари, вул. К. Маркса, 34, оф. 8;
ОСОБА_8 ; місце роботи – відділ у Татарбунарському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області – м. Татарбунари.
В обґрунтування заяви зазначено, що з метою встановлення обставин визначення нефактичних меж території НПП «Тузловські лимани», усунення протиріч між наявними в матеріалах справи доказами, надання консультацій стосовно даних картографічних матеріалів, що є в матеріалах справи, надання консультацій стосовно картографічних матеріалів щодо змісту Проекту створення парку, необхідним є виклик у судове засідання осіб, які мають спеціальні знання та навички.
23.06.2021р. від представника позивача надійшло клопотання, в якому останній просив викликати фахівців/фахівця Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) або/та викладача Одеського державного екологічного університету Гриб Олега Миколайовича.
23.06.2021р. від представника Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області надійшла заява, в якій останній просив викликати у судове засідання в якості спеціаліста представника ГУ ДЗК в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83).
Відповідно до ч. 1 ст. 70 КАС України спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов`язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи тощо).
Згідно зі ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України під час дослідження доказів суд може скористатися технічною допомогою, усними консультаціями спеціаліста.
З метою повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин у справі, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представників позивача та третьої особи шляхом залучення до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, які володіють спеціальними знаннями для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій щодо розмірів, місця розташування і меж національного природного парку, позначених на картографічному матеріалі Проекту створення Національного природного парку “Тузловські лимани”.
Крім того, згідно п.4 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
При цьому, суд зазначає, що розгляд справи здійснюється з урахуванням принципу адміністративного судочинства, що передбачений ст. 9 КАС України щодо змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин справи.
Залучення до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, надання пояснень з приводу отриманих доказів потребує певного часу, сплив якого призведе до порушення судом строків розгляду адміністративної справи, визначених КАС України.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі необхідності отримання витребуваних доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
На думку суду, залучення спеціалістів є необхідним для повного та всебічного розгляду справи по суті, у зв`язку із чим, суд вважає доцільним застосування у даному випадку аналогії закону та зупинення провадження у справі на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.
На підставі викладеного, суд вважає, можливим зупинити провадження у справі.
При цьому, суд, з метою недопущення затягування судового розгляду справи, вважає за необхідне зупинити провадження у справі до конкретної дати, яку суд визначає як 25 серпня 2021 року о 14 годині 30 хвилин, з урахуванням достатнього проміжку часу для визначення уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, які володіють спеціальними знаннями та навичками, необхідними для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій щодо розмірів, місця розташування і меж національного природного парку, позначених на картографічному матеріалі Проекту створення Національного природного парку “Тузловські лимани” та забезпечення їх явки до суду на визначену судом дату та час.
При цьому судом при призначенні дати наступного судового засідання враховано знаходження членів колегії суду у щорічних відпустках.
Відповідно до ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст. 33, 35, 70, 160, 236, 238 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Клопотання представників позивача та Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Зупинити провадження по справі №420/11076/20 до 25 серпня 2021 року.
Призначити судове засідання по справі, яке відбудеться за адресою суду: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14 в залі судових засідань № 19, на « 25» серпня 2021 року о 14 годині 30 хвилин.
Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про залучення спеціаліста, окремо не оскаржується.
Ухвала в частині зупинення може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.06.2021 р.
Годовуючий суддя Г.П. Самойлюк
Суддя: А.А. Радчук
Суддя: Л.І. Свида