Ухвала суду № 97872859, 22.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
420/13247/20
Номер документу
97872859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/13247/20

УХВАЛА

22 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 18 січня 2021 року по справі №420/13247/20,-

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 грудня 2020 року № ЮО108079 про розмір грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 грудня 2020 року № ЮО108079 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Вказане рішення набрало законної сили 18.02.2021 та 02.03.2021 Одеським окружний адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 грудня 2020 року № ЮО108079 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат.

На підставі вказаного виконавчого листа 17.03.2021 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) прийнято постанову ВП №64843951 про відкриття виконавчого провадження.

11 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст.382 КАС України, у якій просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 17 травня 2021 року заяву позивача задоволено та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 18 січня 2021 року по справі №420/13247/20.

11 червня 2021 року за вх. №ЕП/30646/21 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 по справі № 420/13247/20, яке набрало законної сили 18.02.2021, ОСОБА_1 18.02.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 01.12.2020 № ЮО108079, яка надійшла до Головного управління 03.12.2020. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 становить 17690,00 грн. Зазначено, що починаючи з 1 квітня 2021 року асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій за інших виплат Пенсійний фонд України. Листом Головного управління від 07.06.2021 № 1500-0403-5/71237 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі № 420/13247/20. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Голови управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 28.02.2021 в сум 46659,66 грн буде здійснена Пенсійним фондом України після виділення коштів Державного бюджету України.

При цьому, 15 червня 2021 року до суду від ОСОБА_1 за вх. №31066/21 надійшло клопотання, в якому позивач просить суд:

1. Відмовити Головному управлінню ПФУ в Одеській області в проханні прийняти звіт про виконання рішення суду по справі № 420/13247/20, за відсутності обґрунтованих підстав;

2. Накласти на начальника Головного управління ПФУ в Одеській області (суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення) ОСОБА_2 , який є відповідальним за діяльність державного органу щодо виконання рішення суду, та який він очолює - штраф в розмірі 2 двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

3. Попередити начальника Головного управління ПФУ в Одеській області ОСОБА_3 , що сплата штрафу не звільняє його від обов`язку виконати рішення суду від 18.01.2021 року по справі № 420/13247/20 і зобов`язати подати уточнений звіт про його виконання, де будуть надані;

- обґрунтовані пояснення причини зменшення розрахунку основного розміру пенсії з 90 % до 70 % від суми грошового забезпечення;

- підстави для обмеження суми пенсії позивача максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів для непрацюючих осіб;

- уточнений Розрахунок доплати до пенсії за період з 05.03.2019 р. по 28.02.2021 р.;

4. Встановити новий строк подання звіту до суду.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Розглянувши подані документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, оцінивши надані докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що з наданого відповідачем до суду протоколу від 18 лютого 2021 року перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року вбачається, що при перерахунку було зменшено основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення та що визначено розмір пенсії з урахуванням максимального розміру 14970 грн.

При цьому, рішеннями Одеського окружного адміністративного суду:

- від 28 вересня 2018 року по справі №815/2795/18, яке набрало законної сили 05 грудня 2018 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження граничного розміру пенсії ОСОБА_1 розміром 70% (замість 90%) від суми грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року з розрахунку 90% від суми грошового забезпечення, з виплатою заборгованої частини;

- від 13 лютого 2020 року по справі №420/7581/19, яке набрало законної сили 19 травня 2020 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 15228,0 грн., обмеженого максимальним розміром пенсії з 01 березня 2018 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 15228,0 грн. без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2018 року, з урахуванням здійснених виплат.

Однак, відповідачем у своєму звіті про виконання рішення суду жодним чином не роз`яснено застосування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у даній справі обмеження пенсії максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун`єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.

Відповідно до ч.ч.2,4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає за доцільне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про його виконання, в якому відповідачу слід надати пояснення щодо підстав застосування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №420/13247/20 обмеження пенсії максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

В той же час щодо клопотання позивача в частині накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штрафу, суд зазначає наступне.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).

Згідно висновків Верховного Суду, сформульованих у постанові від 26 листопада 2020 року у справі №361/2109/17, накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафних санкцій є заходом для забезпечення права громадян на судовий захист у разі невиконання рішення суду. Для того щоб накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень, суд повинен встановити, що рішення суду не виконано та з`ясувати причини її невиконання.

Суд має право, але не зобов`язаний накладати штраф. Якщо під час судового розгляду цього питання буде встановлено, що посадова особа або орган, відповідальні за виконання рішення, діяли добросовісно, то саме лише невиконання судового рішення не містить складу правопорушення, за яке можлива юридична відповідальність у вигляді штрафу.

Тобто, обов`язковою умовою для накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу є встановлення для такого суб`єкта владних повноважень строку на подання звіту про виконання судового рішення та в подальшому неподання такого звіту у встановлений строк.

Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює та яким не забезпечено виконання судового рішення у встановлений строк.

Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, пов`язані з невиконанням судового рішення в цій справі.

За своєю правовою природою накладення судом штрафу за не виконання рішення суду є заходом процесуального примусу, передбаченого статтею 144 КАС України, з метою спонукання відповідних осіб до добросовісного виконання процесуальних обов`язків, зокрема, в частині накладеного судом обов`язку щодо подання звіту про виконання рішення суду, що обумовлено обов`язковістю виконання судового рішення як важливої складової права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтями 14 та 370 КАС України.

Отже, у разі встановлення судового контролю у межах адміністративної справи, прийняття звіту суб`єкта владних повноважень можливе лише у випадку повного та безумовного виконання судового рішення. У разі, якщо суд вбачає, що рішення суду не виконане, суд може або накласти штраф, або встановити новий строк подання звіту.

Необхідно акцентувати увагу, що якщо під час судового розгляду питання про накладення штрафу буде встановлено, що посадова особа або орган, відповідальні за виконання рішення, діяли добросовісно, то саме лише невиконання судового рішення не містить складу правопорушення, за яке можлива юридична відповідальність у вигляді штрафу. Тобто, обов`язковою умовою для накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу є встановлення для такого суб`єкта владних повноважень строку на подання звіту про виконання судового рішення та в подальшому неподання такого звіту у встановлений строк або не вчинення дій, спрямованих на виконання рішення.

Тобто, у випадку, якщо суб`єктом владних повноважень подано звіт, рішення суду в повному обсязі не виконане, проте суб`єкт владних повноважень вчинив всі залежні від нього дії для виконання судового рішення, суд повинен встановити новий строк для подання звіту.

Суд зазначає, що станом на дату прийняття даної ухвали з наданих до суду матеріалів неможливо встановити, чи було рішення Одеського окружного адміністративного суду 18 січня 2021 року по справі №420/13247/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано, а відтак клопотання ОСОБА_1 про накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича штрафу є передчасним та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 205, 248, 256, 374, 382, 383 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 18 січня 2021 року по справі №420/13247/20 – відмовити.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року по справі №420/13247/20.

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко Олександра Євгеновича штрафу – відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Вовченко O.A.