Рішення № 97869473, 08.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
200/2973/21-а
Номер документу
97869473
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2021 р. Справа№200/2973/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого-судді Аляб`єва І.Г.

секретар судового засідання Козирєва О.О.

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача – Барабаш І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РКОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987; 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, у якій просить суд:

- визнати відмову відповідача у наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям протиправною;

- скасувати рішення відповідача від 09.02.2021 №69;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

В обґрунтування позову посилається на те, що він належить до категорії малозабезпечених та має визначене законом право на отримання державної соціальної допомоги, у зв`язку з чим неодноразово звертався до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Проте відповідачем протиправно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, чим порушено його законні права та інтереси.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якій зазначено, що розмір прожиткового мінімуму для сім`ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум” для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. Пунктом 9 Порядку №250 (в новій редакції) визначено, що середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.З урахуванням змін в законодавстві щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради відмовило позивачу у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки середньомісячний сукупний дохід позивача перевищує прожитковий мінімум для сім`ї.

Ухвалою суду від 23.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.04.2021.

12.04.2021 розгляд справи відкладено на 27.04.2021.

27.04.2021 розгляд справи відкладено на 13.05.2021.

Ухвалою суду від 13.05.2021 закрито підготовче провадження у справі, розгляд справи по суті призначено на 08.06.2021.

До судового засідання прибув позивач, який підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позові.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РКНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

28.01.2021 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї і надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги.

Рішенням Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 04.02.2021 № 69 позивачу відмовлено у наданні соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, у зв`язку з тим, що середньомісячний сукупних дохід перевищує прожитковий мінімум.

Відповідно до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги від 04.02.2021 ОСОБА_1 за період з квітня 2020 року по вересень 2020 року отримав допомогу по безробіттю у розмірі 15000 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Основного Закону проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В положенні статті 48 Конституції України закріплено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям здійснюється відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1768-III “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям”.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України (ст. 3 Закону № 1768-III).

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї (ст. 1 Закону № 1768-III).

Права члена сім`ї має одинока особа. До одиноких осіб, що мають право на отримання допомоги, належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов`язаних за законом їх утримувати.

Статтею 4 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений постановою Кабінету Міністрів Українивід 24 лютого 2003 р. № 250.

Відповідно до пункту 7 цього Порядку розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім`ї.

Розмір прожиткового мінімуму для сім`ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України “Про прожитковий мінімум” для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Постановою Кабінету Міністрів Укрни від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» визначено механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім`ї (домогосподарства).

Пунктом 3 цієї постанови передбачено, що обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством.

Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім`ї (домогосподарства) обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) на кількість членів сім`ї (домогосподарства).

Пунктом 13 цієї ж Постанови передбачено, що під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:

0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку у Центрі зайнятості як безробітний, проте, допомогу по безробіттю не отримує.

Зміст доводів цього позову зводиться до того, що застосування вищенаведеного пункту 13 Постанови № 632 протирічить конституційному принципу неможливості скасування конституційних прав особи, оскільки раніше це правило було відсутнє, а позивач міг би розраховувати на спірну допомогу.

Суд не вбачає такі доводи ґрунтовними, оскільки встановлення правил обчислення та виплати соціальної допомоги не є скасуванням конституційного права на соціальне забезпечення.

Оскільки позивач не заперечує відповідності правил обчислення його доходу іншим нормативним актам, окрім Конституції України, суд вважає, що у задоволенні цього позову необхідно відмовити.

На підстав наведеного, керуючись статтями 2, 133, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволені позову ОСОБА_1 (РКОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987; 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Вступна та резолютивна частини рішення складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 08 червня 2021 року.

Повний текст судового рішення виготовлений і підписаний 18 червня 2021 року.

Суддя І.Г. Аляб`єв