
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2021 р. Справа № 480/3484/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якій просить:
- стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь Державного бюджету штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в розмірі 5083,00 грн. згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000006 від 27.01.2021.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що при здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту на території м. Суми спеціалістом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів ОСОБА_2 встановлено, що у вітринних вікнах кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , розміщена реклама з текстом « ІНФОРМАЦІЯ_2 . В останній час роботи ЗНИЖКА -30%». Зазначена реклама не містить дати початку і закінчення знижки цін на продукцію, що є порушенням ч. 5 ст. 8 Законом України «Про рекламу», якою передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж.
Для з`ясування суб`єкта господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність в цьому закладі, спеціаліст Головного управління звернувся до адміністратора кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », так як куточок споживача, який би містив інформацію про суб`єкта господарювання був відсутній. Адміністратор закладу повідомила, що підприємницьку діяльність в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює ФОП ОСОБА_1 . На вимогу надати витяг з ЄДР, адміністратор повідомила, що на даний момент у закладі його не має і, поспілкувавшись по телефону з невідомою особою, сказала, що витяг буде надісланий в цей же день. Не отримавши витяг з ЄДР, наступного дня 02.12.2020 спеціалісти Головного управління прибули до кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , для його отримання. Спеціалісту Головного управління був наданий витяг з ЄДР щодо ФОП ОСОБА_1 на підтвердження того, що саме він здійснює підприємницьку діяльність в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відеозаписом (8 хв. 26 с. - 8 хв. 37 с.).
По даному факту складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 000008 від 11.01.2021 та цього ж дня прийнято рішення про початок розгляду справи № 000008.
В порядку ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» суб`єкту господарювання направлено лист № 343-05.1/21 від 12.01.2021 за юридичною адресою та місцем здійснення підприємницької діяльності, в якому зазначено виявлене порушення та зобов`язано ФОП ОСОБА_1 у термін до 22.01.2021 надати інформацію про вартість розповсюдженої реклами (копії платіжних документів, договори, акти виконаних робіт та інше). Одночасно відповідачу повідомлено про призначення розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на 27.01.2021 о 10:00 год. та про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості реклами. Дану вимогу суб`єктом господарювання було отримано, що підтверджується роздруківкою з офіційною сайту Express mail.
Документів на підтвердження вартості реклами, розміщеної з порушенням вимог законодавства, на вимогу Головного управління № 343-05.1/21 від 12.01.2021 ФОП ОСОБА_1 надано не було.
На розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 , що відбувся 27.02.2021, суб`єкт господарювання не з`явився. Тому, на підставі матеріалів справи встановлено факт порушення відповідачем вимог ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», тобто розміщено засіб реклами з текстом «Заходьте ми відкриті. В останній час роботи ЗНИЖКА -30%» на вітринному вікні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту розповсюдженої реклами було винесено рішення №000006 від 27.01.2021 щодо ФОП ОСОБА_1 , яким застосовано штрафні санкції у розмірі 5083,00 грн.
Вказане рішення відповідно до п.18 Постанови КМУ «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу» від 26 травня 2004 р. № 693, направлено відповідачу за місцем її реєстрації та здійснення підприємницької діяльності рекомендованим листом з повідомленням. Рішення отримано суб`єктом господарювання 30.01.2021. У добровільному порядку застосовані штрафні санкції ФОП ОСОБА_1 сплачено не було.
Ухвалою суду від 23.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвала про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача та була вручена 06.05.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29).
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що при здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту на території м. Суми спеціалістом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів ОСОБА_2 встановлено, що у вітринних вікнах кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , розміщена реклама з текстом « ІНФОРМАЦІЯ_2 . В останній час роботи ЗНИЖКА -30%». Зазначена реклама не містить дати початку і закінчення знижки цін на продукцію, що є порушенням ч. 5 ст. 8 Законом України «Про рекламу», якою передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж (а.с. 8,9).
11.01.2021 по даному факту складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 000008 та прийнято рішення про початок розгляду справи № 000008 (а.с. 7, 11).
12.01.2021 ФОП ОСОБА_1 надіслано лист-вимогу № 343-05.1/21 від 12.01.2021 (який отримано адресатом 14.01.2021), в якому зазначено виявлене порушення та зобов`язано ФОП ОСОБА_1 у термін до 22.01.2021 надати інформацію про вартість розповсюдженої реклами (копії платіжних документів, договори, акти виконаних робіт та інше). Одночасно відповідачу повідомлено про призначення розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на 27.01.2021 о 10:00 год. та про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості реклами (а.с. 12, 13)
Документів на підтвердження вартості реклами, розміщеної з порушенням вимог законодавства, на вимогу Головного управління № 343-05.1/21 від 12.01.2021 ФОП ОСОБА_1 надано не було.
На розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 , суб`єкт господарювання не з`явився і 27.01.2021 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області прийнято рішення №000006, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 5083,00 грн.
Станом на день розгляду даної справи доказів сплати штрафних санкцій на виконання вищезазначеного рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області відповідач суду не надав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України регулює Закон України "Про рекламу".
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону рекламою є інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; а зовнішньою рекламою - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 5 статті 8 цього Закону передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Положеннями абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про рекламу" передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.
В свою чергу, відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2015 № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, яким є позивач.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Частиною 1 статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Крім того, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, серед іншого розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693), зокрема, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами (ч.4 ст. 27 Закону № 270/96-ВР). При цьому, згідно із ч. 5 цієї ж норми вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому частина 7 вищевказаної статті передбачає, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (далі - Порядок № 693), який регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Відповідно до п. 2 Порядку № 693 штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) накладаються у таких розмірах:
п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у:
замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом;
наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення;
замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;
недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами;
порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно;
п`ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення;
п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення;
сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 8 Порядку № 693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.
Судом встановлено, що рішенням від 27.01.2021 № 000006 на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 5083,00 грн, яке отримане відповідачем 28.01.2021, не було оскаржене та не скасоване у порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене вище, зважаючи на те, що на момент розгляду справи сума штрафу не сплачена відповідапчем в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій – задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (юридична адреса: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету (UA088999980313060106000018540, одержувач Сумська МТГ, код одержувача 37970404, банк одержувача - Казначейство України, код платежу 21081100) штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в розмірі 5083 (п`ять тисяч вісімдесят три) грн. 00 коп. згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000006 від 27.01.2021.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук