
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2021 року Справа № 480/1729/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1729/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) із зазначенням видів грошового забезпечення за відповідною посадою;
- зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) пенсіонера ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року за прирівняною посадою «заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800,00 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням «підполковник», надбавкою за стаж служби у розмірі 40%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премією у розмірі 83,55%.
Свої вимоги мотивував тим, що він до вересня 1997 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Остання займана ним посада - «заступник начальника відділу - начальник зонально- лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України». Після звільнення зі служби в ОВС йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності з 29.12.2015 року, до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесені доповнення, згідно з якими перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення включно і премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлені схеми посадових окладів, окладів за спеціальним званням поліцейських та розміри надбавок за стаж служби в поліції згідно з додатками до вказаної постанови. Зазначені вище обставини слугували підставою для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, що підтверджується листом МВС України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, адресованим Пенсійному фонду України. Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 було встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. На виконання пункту 3, пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 УМВС України в Сумській області виготовило та направило до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідку від 21.03.2018 року №11/203-17 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача складається з посадового окладу 3 100,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «полковник» 2 200,00 грн., надбавки за вислугу років 2 120,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 465,00 грн. та премії у розмірі 2,4% що у грошовому виразі становить 189,24 грн. На підставі довідки від 21.03.2018 року №11/203-17 пенсія позивача 01.04.2018 року була перерахована відповідачем і склала 4 279,35 грн. У зв`язку зі тим, що виданою раніше довідкою від 26.05.2017 року №11/146-610(2983) був передбачений розмір премії 2,78%, розмір призначеної позивачу пенсії з 01.07.2018 року був перерахований, склав 4 295,23 грн. і в такому розмірі пенсія позивачу виплачується на даний час. Позивач зазначає, що при виготовленні довідок від 26.05.2017 року №11/146-610(2983) та від 18.03.2018 року №11/203-17 УМВС України в Сумській області протиправно, без належного і всебічного обгрунтування прирівняло останню займану позивачем посаду «заступник начальника відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» до посади «заступник начальника відділу, що не входить до складу управління» апарату головних управлінь Національної поліції, яка не є відповідною останній займаній позивачем посаді. Вказані дії УМВС України в Сумській області призвели до включення у грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, значно меншого розміру посадового окладу та премії, в результаті чого розмір перерахованої пенсії є суттєво заниженим. Зважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 п. 3 Порядку №45 доповнено абзацом восьмим, згідно з яким довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС, позивач звернувся до МВС України із заявою від 20 жовтня 2020 року, у якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року за прирівняною посадою «заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800,00 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням «підполковник», надбавкою за стаж служби у розмірі 40%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премією у розмірі 83,55%. МВС України своїм листом від 06.11.2020 року №0-20826/22 відмовило у задоволенні заяви. Позивач вважає, що його права порушені, у зв`язку з чим він звернувся до суду.
Вказана ухвала була направлена на адресу відповідача. Відзиву на позов відповідачем не надано, що не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Остання займана позивачем в органах внутрішніх справ посада – «заступник начальника відділу - начальник зонально- лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України», на яку він був призначений наказом МВС України від 27.06.1995 року №427о/с (а.с.30).
Звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з вказаної посади позивач був за п. «б» ст. 64, чинного на той час Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 року №114, наказом УМВС України в Сумській області від 16 вересня 1997 року№64о/с, як залишений в розпорядженні УМВС відповідно до наказу МВС України від 11 липня 1997 року №282о/с (а.с.38).
Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивачеві була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується копією посвідчення від 17.09.1997 р. №98/6866 (а.с.13) та станом на момент виникнення спірних правовідносин перебуває як пенсіонер на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області.
Згідно з частинами 1-4 ст.63 Закону Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції Закону від 07.11.2015, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року ст. 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Вказані зміни до ст. 63 Закону №2262-XII набрали чинності з 29.12.2015 року.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – постанова КМУ №988 від 11.11.2015) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Тобто, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст.63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі по тексту – Порядок №45).
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.
Так, п. 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом встановлено, що позивач був звільнений з органів внутрішніх справ наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 вересня 1997 року№64о/с (а.с.38), а тому саме на відповідача покладений обов`язок підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача.
У відповідно до вказаної норми закону, та постанови КМУ №988 від 11.11.2015, також Порядку №45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Сумській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 21.03.2018 №11/203-17, за нормами, чинними на січень 2016 року, відповідно до якої остання посада позивача «заступник начальника відділу - начальник зонально- лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» була прирівняна до посади – «заступник начальника відділу, що не входить до складу управління», та визначено грошове забезпечення з посадового окладу 3 100,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «полковник» 2 200,00 грн., надбавки за вислугу років 2 120,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 465,00 грн. та премії у розмірі 2,4%, що у грошовому виразі становить 189,24 грн. (а.с.16).
На підставі довідки від 21.03.2018 року №11/203-17 пенсія позивача 01.04.2018 року була перерахована відповідачем і склала 4 279,35 грн. (а.с.16).
У зв`язку зі тим, що виданою раніше довідкою від 26.05.2017 року №11/146-610(2983) був передбачений розмір премії 2,78%, розмір призначеної позивачу пенсії з 01.07.2018 року був перерахований та склав 4 295,23 грн. (а.с.15).
Однак позивач не погодився з прирівнянням його посади до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління.
Зважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 п. 3 Порядку №45 доповнено абзацом восьмим, згідно з яким довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС, позивач звернувся до МВС України із заявою від 20 жовтня 2020 року, у якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року за прирівняною посадою «заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800,00 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням «підполковник», надбавкою за стаж служби у розмірі 40%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премією у розмірі 83,55% (а.с.40).
Департамент персовалу МВС України листом від 06.11.2020 року №О-20826/22 повідомило позивача, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до цієї норми Закону 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), яка визначала порядок та механізм проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону. Зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року враховувалися оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988). На виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені постановою № 988 за січень 2016 року, не виплачувалися. Тобто, розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року перераховувався з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців). З урахуванням зазначеного МВС та ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Зазначено, що Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу № 802/2196/17-а, установила, що для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні. Повідомлено, що з моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою № 988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) та від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 (набрало законної сили 19 листопада 2019 року) не містять зобов`язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також не змінюють діючий алгоритм їх видачі. Прийняття актів Кабінету Міністрів України, унесення до них змін, відновлення їх дії тощо належить до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Після визнання судами окремих положень Постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом. З огляду на викладене, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні. МВС зверталося до Мінсоцполітики щодо вжиття заходів для термінового врегулювання ситуації, яка склалася в пенсійному забезпеченні пенсіонерів силових структур, як до державного органу, основними першочерговими завданнями якого є забезпечення формування та реалізація державної політики у сферах, зокрема загальнообов`язкового соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, державного регулювання та нагляду за додержанням закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі. У своєму листі від 10.08.2020 № 11394/0/2-20/54 Мінсоцполітики повідомило, що наразі ними опрацьовується проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення пенсійного законодавства», який має на меті врегулювати питання перерахунку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону, зокрема шляхом проведення індексації пенсійних виплат (а.с.42-43)
Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.п. 3,5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, якою внесено зміни до Порядку №45, було постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45.
Керуючись даною постановою відповідачем до ГУ ПФУ в Сумській області було направлено довідку від 21.03.2018 №11/203-17 (а.с.16), однак, останню займану посаду позивача УМВС України в Сумській області прирівняло до посади – «заступник начальника відділу, що не входить до складу управління».
На посаду «заступник начальник відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» позивач був призначений наказом МВС України від 27.06.1995 року №427о/с і до моменту звільнення з ОВС у вересні 1997 року працював на вказаній посаді. В період проходження служби на вказаній вище посаді його особова справа зберігалась в апараті МВС України (у кадровому підрозділі УВБ ГУБОЗ МВС України).
У зв`язку із поданим рапортом про звільнення зі служби наказом МВС України від 11 липня 1997 року №282о/с позивач був звільнений із займаної посади «заступник начальник відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» та направлений у розпорядження УМВС України в Сумській області, після чого відповідно до наказу УМВС України в Сумській області від 16 вересня 1997 року №64о/с був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ на пенсію.
Перебуваючи у розпорядженні УМВС України в Сумській області, на будь-яку посаду позивач не призначався.
Відділ внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України, де позивач проходив службу до моменту його звільнення з органів внутрішніх справ, входив до штатної структури УВБ ГУБОЗ МВС України, що підтверджується наказом МВС України від 07 вересня 1994 року №480 «Про укріплення підрозділів внутрішньої безпеки органів внутрішніх справ», відповідно до п. 1 якого затверджено штат Управління внутрішньої безпеки МВС України та підпорядкованих йому підрозділів. Згідно з п. 2 вказаного вище наказу МВС підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції. Згідно з додатком №2 до вказаного наказу скасовано відділ внутрішньої безпеки УМВС України в Сумській області, а згідно з Додатком №1 створено відділ внутрішньої безпеки в Сумській області, як підрозділ Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України.
Пунктом 5 абзацу 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 встановлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 6 вказаного порядку передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Системний аналіз наведених обставин та доказів на їх підтвердження дає підстави для висновку, що посаді «заступник начальник відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» за сукупністю класифікаційних характеристик, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі МВС України, відповідає посада «заступники начальника: відділу, чергової частини; помічник першого заступника голови, заступника голови» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800.00 грн. згідно з Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Відповідно до ч. 4 ст. 178 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Зарічного районного суду міста Суми від 09 листопада 2017 року по справі №591/5458/17, яка залишена без змін постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року, встановлено, що «...посада «заступник начальника відділу начальник 1 відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України» відноситься до посад апарату МВС України. Цій посаді відповідає посада «Заступник начальника відділу» апарату Національної поліції (п. 21 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17 лютого 2017 року №138. який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за №348/30216».
Зазначеним судовим рішенням також встановлено, що до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у справі №591/5458/17 необхідно включити посадовий оклад у розмірі 3 800.00 грн. за посадою «Заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції згідно з Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, яка відповідає посаді «заступник начальника відділу начальник 1 відділення ВВБ в Сумській області УВБ ГУБОЗ МВС України».
Як встановлено у п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Листом від 12 березня 2018 року №2866/09/48-2018 Національна поліція України надала Міністерству внутрішніх справ України інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені за січень 2016 року.
Згідно з п. 21 розд. І «Апарат Національної поліції» Додатку до листа Національної поліції України від 12 березня 2018 року №2866/09/48-2018 середній розмір премії, виплаченої за січень 2016 року за посадою «заступник начальника відділу апарату Національної поліції» становить 83,55% (а.с.26-29).
Наведені вище обставини свідчать про те, що УМВС України в Сумській області при виготовленні довідок від 26.05.2017 року №11/146-610(2983) та від 18.03.2018 року №11/203-17 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, протиправно включило у грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії посадовий оклад 3 100,00 грн. та премію у розмірі 2,78% що у грошовому виразі становить 219,20 грн. за посадою «заступник начальника відділу, що не входить до складу управління» апарату головних управлінь Національної поліції, яка за класифікаційними характеристиками не відповідає останній займаній позивачем посаді.
Таким чином до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача необхідно включити посадовий оклад 3 800,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» 2 200,00 грн., надбавку за вислугу років 40% від посадового окладу і окладу за спеціальним званням, що в грошовому виразі становить 2 400,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень від посадового окладу 15%, що становить 570,00 грн. та премію у розмірі 83,55% від всіх зазначених сум, що у грошовому виразі становить 8 970,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, встановлені судом обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач, при формуванні довідок від 26.05.2017 року №11/146-610(2983) та від 18.03.2018 року №11/203-17 та прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади «заступника начальника відділу, що не входить до складу управління», діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення, такі дії не відповідають ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) із зазначенням видів грошового забезпечення за відповідною посадою та зобов`язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) пенсіонера ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року за прирівняною посадою «заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800,00 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням «підполковник», надбавкою за стаж служби у розмірі 40%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премією у розмірі 83,55% є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 908 грн., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) із зазначенням видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) пенсіонера ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2016 року за прирівняною посадою «заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору» апарату Національної поліції з посадовим окладом 3 800,00 грн., окладом за військовим (спеціальним) званням «підполковник», надбавкою за стаж служби у розмірі 40%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премією у розмірі 83,55%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова