
Справа № 2/593/8/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Бережанський районний суд Тернопільської області
"18" травня 2021 р.
в складі: головуючого судді: Німко Н.П.
при секретарі: Олексів О.Б.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бережани Тернопільської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії, -
В С Т А Н О В И В:
Начальник Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації звернувся до суду із позовом до відповідачки ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії. Позов обґрунтував такими обставинами: 26 листопада 2014 року відповідачем подано заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг і декларацію. ОСОБА_1 призначено та виплачено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з травня 2015 року по квітень 2016 року в сумі 15 866,04 грн. У лютому 2018 року встановлено, що членом сім`ї домогосподарства ОСОБА_2 за 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (30.12.2014) куплено транспортний засіб, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень, відтак відповідачка не мала права на призначення субсидії з 01.05.2015 року. Відповідно до рішення від 16.02.2018 року відповідачці припинено виплату субсидії з 01.01.2018 року. Відповідачці надміру виплачено 16 366, 04 грн. субсидії за період з травня 2015 року по квітень 2016 року. Згідно заяви про зменшення позовних вимог, представник позивача просить стягнути із відповідачки надміру виплачену субсидію в сумі 14 566, 04 грн. за період 01.10.2015 по 30.04.2016.
У підготовче судове засідання представник позивача не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без участі представника управління, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з`явилася. ЇЇ представник ОСОБА_2 подала суду заяву від 18.05.2021 року, в якій вказала, що позов визнає у повному обсязі, просила розгляд справи проводити у відсутності сторони позивача.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних в суду матеріалів.
Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, враховуючи неявку всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Частиною 4 ст.206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняття визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача та його позицію щодо вирішення справи, взявши до уваги заяву сторони відповідача про визнання позову, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав:
Відповідно до п. 4, 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) – далі Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156“Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії”.
Згідно пунктів 22, 24 Положення, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку)... Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до абз. 2 п.49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п.п. 4 п.14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 000,00 гривень.
Відповідно до п.90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо:
- зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення;
- зміни соціального статусу членів домогосподарства;
- зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
- зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
- зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
- зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.
Пункт 119 Положення передбачає, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Судом встановлено таке:
26 листопада 2014 року відповідачка ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення Бережанської РДА із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, що підтверджується заявою №3181 від 26.11.2014 року.
Відповідно до повідомлень Управління соціального захисту населення Бережанської РДА про надання субсидії №400904, ОСОБА_1 призначено та виплачено для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2015 року по квітень 2016 року субсидію у сумі 16 366,04 грн.
Згідно розрахунку начальника управління (позивача) суми субсидії, що підлягає стягненню з ОСОБА_1 сума призначеної субсидії складає 28 158, 09 грн., сума невикористаної субсидії (повернуто ТзОВ «Тернопільоблгаз») складає 11 792, 05 грн.; всього до повернення 16 366, 04 грн.
Як вбачається із клопотання позивача від 07 лютого 2020 року, у позовній заяві допущено описку у вказанні суми заборгованості відповідача, зокрема замість «16 366,04» грн. слід читати «15 866,04» грн.
06 лютого 2020 року позивач зменшив позовні вимоги й просив у зв`язку із сплатою ОСОБА_1 заборгованості в сумі 1200 грн., стягнути з відповідача надміру виплачену субсидію в сумі 14 666,04 грн.
16 березня 2020 року позивач подав заяву про зменшення позовних вимог й просив стягнути з відповідача надміру виплачену субсидію в сумі 14 566, 04 грн.
Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.11.2014 року та довідки Бережанської міської ради Тернопільської області №405 від 20.05.2015 року, ОСОБА_2 зареєстрована у житловому приміщенні ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в управлінні соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації від 23.03.2018 №07-22/016, проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області за період з 01.03.2015 по 31.12.2017, у лютому 2018 року виявлено, що членом сім`ї домогосподарства ОСОБА_1 , а саме: ОСОБА_2 за 12 місяців перед зверненням до позивача за призначенням субсидії (30.12.2014), придбано транспортний засіб, вартість якого перевищує 50 000,00 гривень.
Так, як вбачається із листа Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області (ТСЦ МВС №6142) №31/19/2-458 від 27 листопада 2019 року, вартість придбаного ОСОБА_2 транспортного засобу Opel Vectra, 2001 року випуску станом на 23.11.2019 року складає 71 500 грн.
За змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, позивач фактично набула право власності на них.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України та Положення та Порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що відповідачка у своїй заяві про призначення субсидії від 26.11.2014 року вказала недостовірні дані про доходи та майновий стан (приховала обмеження, встановлені п.п.4 п.14 Положення – придбання членом її сім`ї майна, вартістю більше, як 50 000, 00 грн., яке було вчинено за 12 місяців перед зверненням за субсидією). Отже, відповідачці була надміру перерахована сума субсидії, яку суд вважає за необхідне стягнути з неї на користь позивача в розмірі 14 566, 04 грн.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для цього законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Як вбачається із заяви представника відповідачки, поданої до суду, сторона відповідача визнала позовні вимоги повністю.
У суду не виникло обґрунтованого сумніву, як щодо достовірності обставин, визнаних стороною відповідача, так і щодо добровільності їх визнання і таке визнання знайшло своє відображення у заяві представника відповідача по суті справи.
Отже, суд вважає, що вказане визнання позову не суперечить вимогам законодавства, не порушує прав та законних інтересів ні сторін по справі, ні інших осіб, а тому з вказаних підстав та з огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
За правилами ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору.
На підставі наведеного, керуючись 10, 12, 89, 141, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації - задовольнити.
Стягнути із відповідачки ОСОБА_1 в користь держави в особі управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації надміру виплачену субсидію в сумі 14 566 (чотирнадцять тисяч п`ятсот шістдесят шість) грн. 04 коп. за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року.
Судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. стягнути із відповідача ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації.
Сторони у справі:
Позивач – Управління соціального захисту населення Бережанської державної адміністрації; 47501, вул.Шевченка, 13, м.Бережни Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03195524.
Відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції – Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області Н.П.Німко