
Справа №:461/5006/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.06.2021 року м. Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Радченка В.Є,
з участю секретаря судових засідань Степанюк Ю.С.,
представника позивача Горбань О.В.,
відповідача Есата Фахеда
представника відповідача Коваленко Є.В.
перекладача Мрада Елі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження, в режимі відеоконференції в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області до громадянина Держави ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Держави ОСОБА_1 , відповідно до якого просить продовжити строк його затримання з метою ідентифікації на 6 (шість) місяців.
Позов мотивує тим, що рішенням Галицького районного суду м. Львова від 21.12.2020 року у справі №461/10717/20 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України у Львівській області до громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення. Рішенням Галицького районного суду у справі №461/10721/20 була задоволено адміністративний позов. Затримано та поміщено громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк визначений ч.11 ст. 289 КАС України. Відповідач не має документа, який надає йому право на виїзд з України, ГУ ДМС України у Львівській області, на виконання рішення суду про примусове видворення іноземця за межі України з метою забезпечення ідентифікації відповідача зверталось із листами до ОСОБА_2 в Україні, до Департаменту консульської служби МЗС України з приводу адміністративного затримання та сприяння у ідентифікації відповідача та повернення його на батьківщину. Однак, станом на дату подання адміністративного позову, ГУ ДМВС України у Львівській області не отримано від Посла та Департаменту консульської служби МЗС України жодних документів, необхідних для ідентифікації відповідача. За час перебування у Волинському ПТПІ не звертався до територіальних органів ДМС із заявами про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту. З огляду на викладені обставини, та у зв`язку із неможливістю забезпечити примусове видворення відповідача, позивач просить продовжити строк затримання громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк шість місяців, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення.
Ухвалою суду від 14.06.2021 року відкрито провадження у справі та призначено таку до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання в режимі відеоконференції з трансляцією з Волинським пунктом тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Дав пояснення, аналогічні вищенаведеним та просить позов задовольнити.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративний позов не визнав та заперечив щодо його задоволення, пояснив, що він сприяв встановленню особи та не відмовлявся від співпраці з Державною міграційною службою України у Львівській області.
Заслухавши доводи представника позивача, думку відповідача та представника відповідача, з`ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 18.12.2020 року працівниками ГУ ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України.
При перевірці документів громадянина було встановлено, що громадянин Держави Палестина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перевищив дозволений строк свого перебування на території України більше 90 днів протягом 180 днів. Вказаний громадянин ухилявся від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території України в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
18.12.2020 року ГУ ДМС у Львівській області, у відповідності до вимог ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі – Закон №3773), було прийнято рішення про примусове повернення відповідача за межі України, та зобов`язано його покинути територію держави у термін до 20.12.2020 року.
21.12.2020 року відносно громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до ст.254, 255, 256 КУпАП, було складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст.203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 21.12.2020 року у справі №461/10717/20 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України у Львівській області до громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення. Судовим рішенням затримано та поміщено громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк визначений ч.11 ст. 289 КАС України.
Рішенням Галицького районного суду у справі №461/10721/20 була задоволено адміністративний позов. Затримано та поміщено громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк визначений ч.11 ст. 289 КАС України
21 грудня 2020 року Головним управління Державної міграційної служби у Львівській області за №4601.4.2-13156/46.1-20 скеровано повідомлення до Львівської обласної прокуратури щодо адміністративного затримання громадянина Держави Палестина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
21.12.2020 року Головним управління Державної міграційної служби у Львівській області за №4601.4.2-13155/46.1-20 скеровано повідомлення до Львівської обласної прокуратури щодо рішення про поміщення в пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні громадянина Держави Палестина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
21 грудня 2020 року відповідача було поміщено до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України у Волинській області.
21 грудня 2020 року Головним управління Державної міграційної служби у Львівській області за №4601.4.2-13146/46.1-20 направлено листа до ОСОБА_4 в Україні ОСОБА_5 та директору консульської служби МЗС України про встановлення особи та видачу свідоцтва на повернення на Батьківщину громадянина Палестини Есата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
11 лютого 2021 року Головним управління Державної міграційної служби у Львівській області за №4601.4.2-1327/46.1-20 за направлено листа до ОСОБА_4 в Україні ОСОБА_5 та директору консульської служби МЗС України про встановлення особи та видачу свідоцтва на повернення на Батьківщину громадянина Палестини Есата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За час перебування у Волинському ПТПІ не звертався до територіальних органів ДМС із заявами про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.
Однак, станом на дату подання адміністративного позову, ГУ ДМС України у Львівській області не отримано від Посла та Департаменту консульської служби МЗС України жодних документів, необхідних для ідентифікації відповідача.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до частини 4 статті 30 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ч. 12, 13 ст. 289 КАС України про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
З системного аналізу правових норм вбачається, що під час вирішення адміністративного позову про продовження строку затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, обов`язковому дослідженню судом підлягає, зокрема, неможливість ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
При цьому, на позивача покладено обов`язок висвітлити, які дії або заходи вживалися для ідентифікації іноземця або особи без громадянства.
Згідно з вимогами Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Судом встановлено, що з метою встановлення особи відповідача №4601.4.2-13146/46.1-20 за направлено листа до ОСОБА_4 в Україні ОСОБА_5 та директору консульської служби МЗС України про встановлення особи та видачу свідоцтва на повернення на Батьківщину громадянина Палестини Есата ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з ненадходження відповідей, 11.02.2021 року було повторно надіслано запит за №4601.4.2-1327/46.1-20.
Відповідь на вказані запити на час розгляду справи не надходила.
Документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні, що унеможливлює підготовку документів позивачем про забезпечення процедури видворення відповідача за межі території України та у зв`язку з чим на момент закінчення строку затримання є неможливою ідентифікація відповідача.
Стаття 1 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює гарантії, що стосується вислання іноземців.
За змістом цієї норми іноземець, який законно проживає на території держави, не може бути висланий за її межі інакше ніж на виконання рішення, прийнятого відповідно до закону, і повинен мати можливість:
a) наведення доводів проти свого вислання;
b) перегляду своєї справи; і
c) представлення з цією метою перед компетентним органом або перед особою чи особами, призначеними цим органом.
Іноземець може бути висланий ще до того, як він здійснив свої права, передбачені в підпунктах «a», «b» та «c» пункту 1 цієї статті, коли таке вислання є необхідним в інтересах публічного порядку або ґрунтується на міркуваннях національної безпеки.
В межах даної справи всі ці гарантії дотримані, як під час вирішення питання про затримання відповідача, так і під час вирішення питання про продовження строку затримання, і зокрема відповідачу була надана можливість представляти свої інтереси.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що термін утримання громадянина Держави ОСОБА_1 в пункті тимчасового перебування іноземців, які незаконно перебувають на території України закінчується 21 червня 2021 року, інформації з країни громадянської належності відповідача щодо встановлення його особи чи документів, необхідних для його ідентифікації, не отримано, а тому суд приходить до висновку, що слід продовжити строк затримання останнього. При цьому судом не беруться до уваги заперечення сторони відповідача, оскільки суду не надано доказів наявності у відповідача документів, які надають право йому виїхати з території України у встановленому законом порядку.
На переконання суду, неможливість забезпечення примусового видворення є об`єктивно непереборною обставиною і тому позов в цілому слід визнати обґрунтованим та його задовольнити.
Керуючись ст. 6, 9, 72-77, 289, 295, 297 КАС України, ст. 4, 9, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-
у х в а л и в:
Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса:79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців,11, код ЄДРПОУ 37831493) до громадянина Держави ОСОБА_1 (місце перебування: Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України, адреса: АДРЕСА_1 ) про продовження строку затримання з метою ідентифікації – задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина Держави ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації на 6 (шість) місяців, а саме до 17 грудня 2021 року.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 22 червня 2021 року.
Суддя Радченко В.Є.