Рішення № 97796661, 22.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
360/2170/21
Номер документу
97796661
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2170/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання Печегіної Є.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Айленд» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Айленд» (далі також – позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі також – відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з плати за землю в сумі 23933,46 грн;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Луганській області відкоригувати дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з плати за землю в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником земельної ділянки, яка розташована м. Хрустальний (Красний Луч) Луганської області.

У січні 2014 року позивач подав до податкових органів податкові декларації з орендної плати за землю за 2014 рік та узгодив податкові зобов`язання на 2014 рік. Узгоджені податкові зобов`язання за вказаними податковими деклараціями позивач сплачував до липня 2014 року включно, тобто з урахуванням строку сплати плати за землю - до 30 числа наступного місяця - погашеними є податкові зобов`язання за січень-червень 2014 року.

Починаючи з липня 2014 року, позивач не погашав вказані податкові зобов`язання у зв`язку з окупацією частини Луганської області (у тому числі місто Красний Луч) російсько-терористичними військами. Таким чином, непогашеними є узгоджені податкові зобов`язання за липень-грудень 2014 року.

У жовтні 2020 року позивач сплатив до бюджетів міст Ровеньки та Довжанськ грошові зобов`язання з орендної плати за землю.

З копій інтегрованої картки платника з земельного податку станом на 21.10.2020 позивачу стало відомо про факт нарахування відповідачем пені за орендною платою за землю в розмірі 23933,46 грн.

З 14.04.2014 Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. З метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі – Закон № 1669), відповідно до статті 6 якого (у редакції, чинній до 8 червня 2016 року) під час проведення антитерористичної операції суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно з статтею 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.

Вказані норми закону застосовуються до позивача та земельних ділянок у м. Хрустальний (Красний Луч), оскільки позивач до 07.08.2015 був зареєстрований у м. Луганську.

Оскільки предметом спору є саме нарахування пені, а не стягнення несплаченої орендної плати, такі вимоги потребують додаткового обґрунтування, а саме: 1) за визначенням, податковим боргом є узгоджені грошові зобов`язання, не сплачені у встановлений нормами Податкового кодексу України строк - ознакою податкового боргу є існуючий у часі обов`язок його погашення (сплати); 2) внаслідок вказаного звільнення позивача від сплати грошового зобов`язання щодо орендної плати за землю, нарахованого за період з 14.04.2014 по 31.12.2014, в силу прямої норми статті 6 Закону № 1669, ці грошові зобов`язання позбавлені (не мають) статусу податкового боргу; 3) тому сплата позивачем грошової суми на відповідні рахунки місцевого бюджету за платіжними дорученнями від 19.10.2020 № 31 та від 19.10.2020 № 30, не є погашенням податкового боргу, а є надміру сплаченими грошовими зобов`язаннями – переплатою.

З урахуванням викладеного, позивач зазначив, що нарахування відповідачем пені є безпідставним, оскільки нарахування пені згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пов`язано саме з погашенням податкового боргу, якого у правовідносинах сторін не відбулося, оскільки не мала місця ані подія наявності податкового боргу, ані похідна від неї - погашення податкового боргу.

Головне управління ДПС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 70-71).

Заперечуючи проти позовних вимог щодо визнання дій протиправними відносно нарахування пені з орендної плати за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області в сумі 23933,46 грн, відповідач зазначив, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

ПП «Айленд» були задекларовані податкові зобов`язання з плати за землю за 2014 рік по земельній ділянці у м. Хрустальний на суму 55078,76 грн., згідно податкового розрахунку №9008203732 від 19.02.2014 року, які були сплачені не в повному обсязі (недоїмка складала 26650,95 грн.). Платіжним дорученням №32 від 19.10.2020 року позивачем було самостійно сплачено зазначену суму недоїмки в сумі 26650,95 грн.

Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Внаслідок сплати позивачем зазначеного податкового боргу в сумі 26650,95 грн. в інтегрованій картці платника з земельного податку з юридичних осіб (КБК 18010500) в автоматичному режимі відбулося нарахування пені за період з 30.08.2014 по 30.09.2020 року в сумі - 23933,46 грн.

Відповідно до підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об`єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Згідно з пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Стаття 102 Податкового кодексу України зазначає, у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Отже, суб`єкти господарювання, у яких виникає право не нараховувати та не сплачувати плату за землю за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об`єднаних сил, зобов`язані подавати до контролюючих органів податкову декларацію з декларуванням земельних ділянок, що у визначеному законодавством порядку зареєстровані на таких суб`єктів господарювання у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та/або Державному земельному кадастрі, ідентифікованих за кадастровим номером, площею та з нульовими значеннями розміру ставки, що відповідатиме положенням підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та із зазначенням коду пільги згідно з Довідником інших податкових пільг, затвердженим наказом Державної податкової служби України.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Позивач не скористався правом подати уточнюючий розрахунок до податкових декларацій, що містять розрахунки зобов`язань з плати за земельні ділянки, на які поширюється дія підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме податковий період 2014 року, відповідно, несплачені в строк податкові зобов`язання з орендної плати за землю самостійно визначені позивачем в податкових деклараціях з плати за землю за 2014 рік та несплачені в строк є податковим боргом в розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відкоригувати дані інтегрованої картки шляхом виключення пені з орендної плати за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області в сумі 23933,46 грн, відповідач вказав, що відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов`язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою. Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов`язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником; зобов`язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені контролюючим органом та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов`язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском; пеня на суму заниження податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням). Зобов`язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються контролюючим органом в інтегрованій картці платника, у разі наявності у платника податкового боргу за податками, зборами контролюючий орган зобов`язаний зарахувати кошти, що сплачує такий платник, в рахунок погашення боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником. У такому самому порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника відповідно до статті 95 Податкового кодексу України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Отже, зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов`язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.

ГУ ДПС у Луганській області наголошує, що ПП «Айленд» було самостійно сплачено платіжним дорученням №41 від 19.10.2020 нараховану в автоматичному режимі пеню на зменшення боргу минулих років в сумі 23933,46 грн.

На думку відповідача, у даній справі відсутній предмет спору, оскільки вимога щодо зобов`язання відкоригувати дані інтегрованої картки шляхом виключення пені з орендної плати в сумі 23933,46 грн на теперішній безпідставна у зв`язку з тим, що згідно з інтегрованими картками за ПП «Айленд» не обліковується заборгованість з пені.

ГУ ДПС у Луганській області повідомила, що зазначена сума заборгованості ПП «Айленд» за липень- серпень 2014 року в судовому порядку не стягувалася, а пеня нараховується в автоматичному режимі за період, який чітко відображено в інтегрованій картці платника.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 75-76).

Ухвалою від 25.05.2021 відмовлено Головному управлінню ДПС у Луганській області у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 83-84).

Ухвалою від 08.06.2021 за клопотанням Головного управління ДПС у Луганській області замінено у справі відповідача з Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлені такі обставини справи.

Приватне підприємство «Айленд» (ідентифікаційний код 32418971, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26, офіс 642) з 19 березня 2003 року зареєстроване юридичною особою, здійснює діяльність 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний), як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Печерському районі (Печерський район м. Києва), про що свідчить інформація, наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (арк. спр. 44-46).

Згідно з витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 18.08.2016 станом на 11.10.2006, від 15.02.2017 станом на 09.06.2015, від 20.03.2019 станом на 18.06.2015, від 14.02.2018 станом на 21.07.2015, від 14.02.2018 станом на 21.07.2015 місцезнаходженням Приватного підприємства «Айленд» була адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. Совєтская, буд. 73, як платник податків Приватне підприємство «Айленд» перебувало на податковому обліку у ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області (арк. спр. 39-43, 47-53, 54-60, 61-68).

Приватним підприємством «Айленд» подано звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік до Державної податкової інспекції у м. Хрустальний Головного управління Міндоходів у Луганській області (за місцем знаходження земельної ділянки у м. Хрустальний мікрорайон 4 район буд. № 5) податкову декларацію від 19.02.2014 № 9008203732, якою нараховано податкове зобов`язання з орендної плати на 2014 рік в загальній сумі 55078,76 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-листопад – 4589,90 грн щомісяця, грудень – 4589,86 грн (арк. спр. 5-10);

З інтегрованих карток платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2014-2020 роки вбачається, що у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань з орендної плати за землю за податкові періоди (календарні місяці) липень-грудень 2014 року, у Приватного підприємства «Айленд» у період з 30.08.2014 по 30.01.2015 утворився податковий борг по земельній ділянці, розташованій у м. Хрустальний Луганської області, в загальній сумі 26650,95 грн, який обліковувався за позивачем станом на 30.09.2020 (арк. спр. 100-108).

ПП «Айленд» платіжним дорученням від 19.10.2020 № 31 сплатило 26650,95 грн згідно з призначенням платежу «орендна плата за землю за 2014 рік» (по м. Хрустальний) (арк. спр. 38).

Як вбачається з інтегрованої картки платника за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за 2020 рік (по м. Хрустальний Луганської області), сплачені Приватним підприємством «Айленд» платіжним дорученням від 19.10.2020 № 32 кошти в сумі 26650,95 грн зараховані на погашення податкового боргу минулих років, який утворився у період з 30.08.2014 по 30.01.2015 за декларацією від 19.02.2014 № 9008203732, внаслідок чого платнику податків 19.10.2020 нарахована пеня в загальній сумі 23933,46 грн. (арк. спр. 100-108).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі положення наведені у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

Підпунктом «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що безнадійна заборгованість - заборгованість за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункти 36.2, 36.3 статті 36 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 36.5 статті 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктами 37.1, 37.2 статті 37 Податкового кодексу України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном «безнадійний» розуміється, у тому числі, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.

Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України визначено строк давності – 1095 календарних днів.

Пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (далі – Порядок № 577).

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 577 під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу.

Пунктом 3.1 розділу ІІІ Порядку № 577 передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається:

у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (абзац п`ятий пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку № 577);

Пунктом 4.1 розділу IV Порядку № 577 закріплено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов`язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів (пункт 4.2 розділу IV Порядку № 577).

Згідно з пунктом 4.3 розділу IV Порядку № 577 в інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу IІ цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 розділу IV Порядку № 577 структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

З системного аналізу вказаних норм слідує, що звернення та надання платником податків відповідних документів необхідні тільки у випадку списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Щодо податкового боргу, стосовно якого минув строк давності, то процедура проведення списання такої суми боргу здійснюється безпосередньо податковим органом незалежно від звернення платника податків з відповідною заявою.

Судом встановлено, що рішенням суду спірна заборгованість з орендної плати з юридичних осіб з платника податків не стягувалась, внаслідок чого стосовно податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб, який утворився за період з 30.08.2014 по 30.01.2015 внаслідок не сплати Приватним підприємством «Айленд» самостійно визначених у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19.02.2014 № 9008203732 податкових зобов`язань в загальній сумі 26650,95 грн, минув строк давності – 1095 календарних днів, встановлений пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, а отже, зазначений податковий борг відповідно до підпункту 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України став безнадійним у період з 30 серпня 2017 року по 30 січня 2018 року.

Бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.

Оскільки списання безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу і розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків (аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 4 вересня 2018 року у справі № 813/4430/16, від 9 липня 2019 року у справі № 0240/2269/18-а та від 23 грудня 2019 року у справі № 813/3277/18), суд дійшов висновку, що контролюючий орган у межах спірних правовідносин допустив протиправну бездіяльність щодо не здійснення списання безнадійного податкового боргу в сумі 26650,95 грн, який утворився за період з 30.08.2014 по 30.01.2015 внаслідок не сплати Приватним підприємством «Айленд» самостійно визначених у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19.02.2014 № 9008203732 податкових зобов`язань в загальній сумі 26650,95 грн.

Зазначена протиправна бездіяльність контролюючого органу призвела до того, що сплачені ПП «Айленд» платіжним дорученням від 19.10.2020 № 32 кошти в сумі 26650,95 грн зараховані на погашення безнадійного податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб із нарахуванням на такий безнадійний податковий борг пені в сумі 23933,46 грн.

Податковим кодексом України пеня визначена як спосіб забезпечення погашення податкового боргу, самі норми щодо порядку нарахування та сплати пені встановлені окремою Главою 12, у той час як штрафні (фінансові) санкції, штрафи передбачені Главою 11 «Відповідальність». Пеня, як спосіб забезпечення податкового боргу нараховується на суму податкового боргу, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання (при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків) або від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні (при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами) та закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Таким чином, обов`язок сплати пені пов`язаний з обов`язком погашення податкового боргу. Оскільки в межах спірних відносин сплата орендної плати з юридичних осіб здійснена поза межами 1095 днів, а сам борг набув статусу безнадійного, нарахування пені на безнадійний борг не здійснюється (постанова Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 807/2097/16).

Отже, дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці ПП «Айленд» пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області є протиправними.

Верховний Суд в постановах від 19 лютого 2019 року у справі № 825/999/17 та від 31 січня 2020 року у справі № 560/4131/18 зазначив, що у справах, в яких встановлено протиправність дій податкового органу щодо нарахування Товариству пені, належним способом захисту, що відновить порушені права позивача, є коригування в інформаційній системі органів ДФС даних інтегрованої картки шляхом виключення пені.

За таких обставин, належним способом відновлення порушеного права позивача у відповідних правовідносинах є зобов`язання відповідача відкоригувати в інформаційній системі органів ДПС дані інтегрованої картки ПП «Айленд» шляхом виключення пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області.

Щодо доводів позивача про те, що узгоджені грошові зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб за звітні податкові періоди (календарні місяці) липень-грудень 2014 року не є податковим боргом внаслідок звільнення позивача від сплати грошового зобов`язання щодо орендної плати за землю, нарахованого за період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року, в силу прямої норми статті 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08 червня 2016 року), якою під час проведення антитерористичної операції суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, суд зазначає таке.

Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 Податкового кодексу України у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік).

Відповідно до пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Пунктом 49.16 статті 49 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) визначено, що незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов`язаний погасити податкове зобов`язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Пункт 54.1 статті 54 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) встановлює, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на час подання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік) податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Наведені норми Податкового кодексу України вказують, що платник податку зобов`язаний сплачувати визначені ним податкові зобов`язання щодо плати за землю протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, а грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Отже, визначені позивачем грошові зобов`язання в звітних податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 19.02.2014, які ним в подальшому не відкориговано шляхом подання уточнюючих податкових декларацій, є такими, що підлягали сплаті у строки, визначені пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, та внаслідок не сплати стали податковим боргом.

Щодо доводів відповідача про те, що у справі відсутній предмет спору внаслідок сплати позивачем нарахованої пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області, суд зазначає, що сплата позивачем спірної пені не позбавляє останнього права в судовому порядку оскаржувати протиправні дії контролюючого органу з її нарахування та вимагати відновлення порушених прав, за захистом яких він звернувся до суду, шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Щодо посилання відповідача на те, що позивачем порушено строки звернення до суду, визначені статтею 122 КАС України суд зазначив таке.

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спірна сума пені нарахована в ІКП ПП «Айленд» 19.10.2020.

З позовною заявою до Головного управління ДПС у Луганській про визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з плати за землю в сумі 23933,46 грн та зобов`язання відкоригувати дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з плати за землю в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області позивач звернувся до суду 22.04.2021, яка направлена поштовою кореспонденцією 20.04.2021, що свідчить штемпель на поштовому конверті.

Тобто, позивачем не пропущений шестимісячний строк звернення до суду з позовною заявою.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскаржуваних дій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2270,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 11.05.2021 № 1799 (арк. спр. 30).

Оскільки позов задовольняється повністю, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області, яким допущено порушення прав платника податків.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємства «Айленд» (ідентифікаційний код 32418971, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26, офіс 642) до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Луганській області щодо нарахування в інтегрованій картці Приватного підприємства «Айленд» пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Луганській області відкоригувати дані інтегрованої картки Приватного підприємства «Айленд» шляхом виключення пені з орендної плати з юридичних осіб в сумі в сумі 23933,46 грн за земельною ділянкою у м. Хрустальний Луганської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь Приватного підприємства «Айленд» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця