
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2345/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання – Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 2154/2021 від 13.02.2021 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до пп.1,2 ст.114 Закону “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пільгових умовах за Списком №2;
- зобов`язати Управління пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьк Луганської області зарахувати до пільгового стажу роботу ОСОБА_1 за списком №2 з 09.03.1989 по 03.05.2000 трактористом цеха овочеводства в колгоспі “40 лєт Октября”;
- зобов`язати Управління пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьк Луганської області розглянути заяву від 05.02.2021 та призначити пенсію ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.02.2021 ОСОБА_1 була подана заява на призначення пенсії.
13.02.2021 було прийняте рішення №967/2021, яким позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, оскільки загальний пільговий стаж за списком № 2 складає 09 років 09 місяців 21 день. Загальний страховий стаж - 30 років 8 місяців 11 днів.
Відповідачем не заперечується, що позивач має загальний трудовий стаж більше 30 років. Відповідач відмовився зарахувати до пільгового стажу період роботи з 09.03.1989 по 03.05.2000 трактористом цеха овочеводства в колгоспі “40 лєт Октября” через відсутність уточнюючої довідки. Саме відсутність пільгового стажу за цей період, на думку позивача, стала підставою для відмови в призначенні йому пільгової пенсії. Позивач вважає, що прийняте рішення відповідача є протиправним.
Ухвалою суду від 11 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи (а.с.22-23).
21 травня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 47-49), в якому зазначено, що управління заперечує проти заявлених вимог з таких підстав.
З заявою про призначення пенсії за віком як трактористу-машиністу згідно з п.3 ч.2. статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ та документами, необхідними для її призначення, позивач звернувся 05.02.2021.
Відповідно до рішення управління від 13.02.2021 року №967/2021 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком як трактористу машиністу згідно п.3 ч.2. статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, через відсутність необхідного пільгового стажу.
Згідно з відомостями, наявними в управлінні, загальний стаж позивача становить 30 років 08 місяців 11 днів, в тому числі пільговий стаж роботи - 09 років 09 місяців 21 день, (періоди роботи з 01.01.2002 по 30.12.2002 та з 01.01.2004 по 12.04.2014 у ТОВ «Агрофірма «Колос»).
Рішення про відмову в призначенні пенсії від 13.02.2021 року №2154/2021, яке просить скасувати позивач, управлінням не виносилось.
При призначенні такої пенсії застосовуються списки №2 підприємств, цехів, професій і посад, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, що затверджені постановою ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173; постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36; постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2016 року №461.
Зазначеними постановами посади тракториста-машиніста для призначення пенсії за списком №2 не передбачені.
Позивач звертався до управління за призначення пенсії як трактористу машиністу відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону №1058, а не за призначенням пенсії за списком 2.
Пенсія за списком № 2 та пенсія як трактористу - машиністу є різними видами пенсії та врегульовані різними нормами права. Зазначені види пенсії не є тотожніми.
Відповідно до відомостей трудової книжки позивач працював у радгоспі (КСЩ імені «40 років Жовтня», проте в позові він просить зарахувати до пільгового стажу період роботи у колгоспі імені «40 років Жовтня». Поняття «радгосп», «колективне сільгосппідприємвто» і «колгосп» не є тотожними.
У трудовій книжці позивача відсутні записи про роботу його повний робочий день трактористом машиністом, відомості, про те, що радгосп імені 40 років Жовтня займався виробництвом сільгосппродукції. Уточнюючу довідку позивач не надав, тому в управління відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу періоду роботи у радгоспі (КСП) імені 40 років Жовтня, з 09.03.1989 по 03.05.2000.
З огляду на вищенаведене, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області вважає свої дії правомірними, позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Слов`яносербським РВ УМВС України в Луганській області, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк. спр. 3-6).
05.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком (тракторист) на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України №1058 (арк. спр. 15, 40-41).
До заяви позивачем додано наступні документи (а.с. 28 зв.):
паспорт громадянина України; ідентифікаційний номер; трудову книжку серії НОМЕР_3 ; військовий квіток НОМЕР_4 ; диплом про навчання НОМЕР_5 ; довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 919-5000330570; довідка про відкритий рахунок в банку.
Рішенням управління від 13.02.2021 № 967/2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на день звернення (а.с. 40-41).
В рішенні відповідачем зазначено, що за відомостями трудової книжки НОМЕР_3 від 20.03.1984 та без надання уточнюючих довідок неможливо зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 09.03.1989 по 03.05.2000 - трактористом цеха овочеводства в радгоспі «40 лєт Октября», оскільки відсутня довідка в якій вказано про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві, або на протязі року в тваринництві.
Підприємство, на якому працював заявник, на цей час розміщуються на окупованій території (розпорядження Кабінету Міністрів України №595 від 07.11.2014). У зв`язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств у управління відсутня можливість.
Періоди роботи з 03.05.2000 по 31.12.2001 та з 01.01.2003 по 31.12.2003 в Товаристві з обмеженою Відповідальністю «Агрофірма «Колос» не зараховані до пільгового стажу, оскільки відсутні відомості про спеціальний трудовий стаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
До пільгового стажу можливо зарахувати періоди роботи з 01.01.2002 по 30.12.2002, з 01.01.2004 по 12.04.2014 в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Колос» відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_3 та даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_1 складає 30 років 08 місяців 11 днів, пільговий стаж тракториста - машиніста - 9 років 09 місяців 21 день.
На підставі частини 5 статті 45, статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та наданих документів прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, на пільгових умовах за заявою від 05.02.2021 №967 у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.
17.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії у зв`язку із переходом на інший вид пенсії, в якій також вказано, що пенсія позивачу призначалась (арк. спр. 42).
Рішенням управління від 23.03.2021 № 2116/2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з аналогічних підстав, що зазначені в оскарженому рішенні від 13.02.2021 № 967/2021 (а.с. 43-44).
В жодному з зазначених рішень відповідача, а також у відзиві не вказано, що позивач перебуває на обліку в пенсійних органах та отримує інший вид пенсії, протоколів призначення такої пенсії, а також витягів з програми обліку - розрахунку загального та спеціального пільгового стажу позивача відповідачем також суду не надано.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_6 містить такі записи щодо спірних періодів роботи (а.с.7-10):
«Совхоз «40 лет Октября»» (російською мовою):
- 09.03.1989 прийнятий трактористом цеха овочеводства в радгоспі в порядку переводу з шахти Ворошиловградська №1;
- 03.05.2000 звільнений за переводом в ООО Агрофірма «Колос» у зв`язку з реорганізацією;
ООО Агрофірма «Колос»:
- 03.05.2000 прийнятий за переводом з ООО «Колос» трактористом-машиністом;
- 16.10.2007 переведений слюсарем IV розряду за станом здоров`я;
- 23.10.2008 переведений механізатором, трактористом-машиністом с/х;
- 19.04.2014 звільнений за ст. 40 п.2 стан здоров`я (інвалідність ІІ групи).
Зазначені записи завірені печатками підприємств та підписами відповідальних осіб, а також внесені відомості про документи на підставі яких зроблені відповідні записи.
Суд вирішує справу на підставі таких вимог чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Позивач зазначає, що він має право на отримання пенсії за списком №2 у зв`язку з наявністю стажа роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, посилаючись на вимоги п.п. 1-2 ч.2 ст. 114 Закону №1058.
Згідно з вимогами п.2 ч.2 ст. 114 Закону №1058 передбачено право на виплату пільгової пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
При призначенні такої пенсії застосовуються списки №2 підприємств, цехів, професій і посад, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, що затверджені постановою ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173; постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36; постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2016 року №461.
Суд погоджується з аргументами відповідача, що в списках №2, затверджених зазначеними постановами, професії тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, дійсно не передбачено.
Судом встановлено, що позивач звертався до управління з заявою від 05.02.2021 про призначення пенсії за віком (тракториста).
Відповідно до вимог пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Отже, пенсії трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, дійсно є іншим видом пільгової пенсії відповідно до вимог пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, які призначаються за наявності визначеного в цій статті віку, страхового та спеціального стажу.
Як встановлено судом, позивач на дату звернення з заявою досяг віку 57 років, а відповідач в оскарженому рішенні зазначив, що позивачу зараховано до загального трудового стажу - 30 років 08 місяців 11 днів. Відмовлено ж позивачу в призначенні пільгової пенсії, передбаченої пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, через те, що відповідач зарахував до пільгового стажу тракториста - машиніста - 9 років 09 місяців 21 день (з 01.01.2002 по 30.12.2002, з 01.01.2004 по 12.04.2014 в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Колос» на підставі відомостей ОК-5).
Отже, спірним питанням цієї справи є наявність правових підстав для зарахування позивачу пільгового стажу роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства в період: з 09.03.1989 по 03.05.2000 трактористом цеха овочеводства в колгоспі “40 лєт Октября” – за відсутності уточнюючої довідки та з 03.05.2000 по 31.12.2001 та з 01.01.2003 по 31.12.2003 в Товаристві з обмеженою Відповідальністю «Агрофірма «Колос» - за відсутності відомості про спеціальний трудовий стаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5).
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
Таким чином, наявність уточнюючої довідки вимагається для призначення пільгової пенсії лише в разі відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній. В інших випадках відомостей, зазначених в трудовій книжці для підтвердження пільгового стажу.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Порядок ведення трудових книжок встановлений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58).
Відповідно до пункту 1.1 вказаної Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Згідно з пунктом 2.2.Інструкції № 58 заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.
Пунктом 2.4 Інструкції № 58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Відповідно до абзацу 8 пункту 2.14 Інструкції № 58 переведення працівника на іншу постійну роботу на тому ж підприємстві оформлюється в такому ж порядку, які прийняття на роботу.
Разом із тим, суд зазначає, що згідно з пунктом 1.5 Інструкції № 58 питання, пов`язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку, регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників", цією Інструкцією та іншими актами законодавства.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників", відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на його особисті права. Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, суд вважає необхідним зазначати, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання у первинних документах печатки підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка, не може бути підставою для виключення спірного періоду роботи з трудового стажу позивача, оскільки працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 у справі №677/277/17 провадження №К/9901/1298/17.
Відповідач, відмовляючи в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи позивача з 09.03.1989 по 03.05.2000, посилається на те що, відсутня довідка в якій вказано про безпосередньо зайнятість у виробництві або на протязі року тваринництва, а періоди роботи з 03.05.2000 по 31.12.2001, з 01.01.2003 по 31.12.2003, оскільки відсутні відомості про спеціальний трудовий стаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Однак суд зазначає, що вказані спірні періоди пільгового стажу роботи позивача мали місце до 01.01.2004, тому відповідно до зазначених вимог чинного законодавства наявність такого стажу має бути підтверджена саме відомостями трудової книжки позивача, а не реєстру про застрахованих осіб.
Суд дослідивши трудову книжку позивача серії НОМЕР_7 зазначає, що записи щодо спірних періодів роботи позивача з 09.03.1989 по 03.05.2000 на посаді тракториста цеха овочеводства та з 03.05.2000 по 31.12.2001, з 01.01.2003 по 31.12.2003 виконано відповідно до вимог Інструкції № 58, тобто акуратно, кульковою ручкою, у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону зазначені, записи містять необхідну інформацію про характер виконуваної позивачем роботи та посилання на відповідні накази, на підставі яких такі записи було внесено, а також записи завірені печатками підприємств, будь-яких виправлень в цих записах судом не виявлено.
Тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо незарахування спірних періодів роботи позивача з 09.03.1989 по 03.05.2000, з 03.05.2000 по 31.12.2001, з 01.01.2003 по 31.12.2003 на підставі відомостей трудової книжки, які містять всі необхідні записи за спірні періоди щодо роботи позивача трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, пунктом 1 якого визначено, що до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №439/1148/17, від 25 квітня 2019 року у справі № 497/472/17, від 04 червня 2019 року у справі № 497/198/17.
Оскільки відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії на підставі вимог пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV саме через відсутність пільгового стажу, а суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування зазначених періодів до такого пільгового стажу, належним способом захисту порушеного права буде саме зобов`язання відповідача здійснити зарахування вказаних періодів до пільгового стажу та повторно розглянути заяву позивача від 05.02.2021 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Обгрунтованість обраного судом способу захисту порушеного права підтверджує й відсутність в оскарженому рішенні та відзиві відповідача підстав зарахування позивачу пільгового стажу тракториста - машиніста лише 9 років 09 місяців 21 день за періоди: з 01.01.2002 по 30.12.2002, з 01.01.2004 по 12.04.2014 в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Колос» на підставі відомостей ОК-5 (тобто не в повному обсязі), а також відповідачем до суду не надано розрахунок загального та пільгового стажу, що виконаний у відповідній програмі призначення (перерахунку) пенсії, не вказано, чи отримує інший вид пенсії позивач. Тому суд дійшов висновку, що відповідач не довів обґрунтованості та правомірності оскарженого рішення, яке підлягає скасуванню.
Однак позивач просив суд, крім іншого зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за списком №2 відповідно до вимог пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, що є безпідставним за відсутності в позивача зазначеного стажу.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням іншого способу захисту порушеного права позивача та виходом за межі позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача (п.10 ч.2 ст.245 та ч.2 ст.9 КАС України) в частині зобов`язання зарахувати періоди роботи позивача з 03.05.2000 по 31.12.2001, з 01.01.2003 по 31.12.2003 до відповідного пільгового стажу.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 11.05.2021 відстрочено позивачу сплату судового збору в сумі 908 грн до ухвалення рішення у справі (арк.спр.22-23).
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908,00 грн слід покласти на обидві сторони в рівних частках: стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача та з позивача до Державного бюджету України по 454,00 гривень з кожного.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ЄДРПОУ: 21792459; 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 2154/2021 від 13.02.2021 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу роботи за професією тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, періоди: з 09.03.1989 по 03.05.2000, з 03.05.2000 по 31.12.2001, з 01.01.2003 по 31.12.2003, а також повторно розглянути заяву позивача від 05.02.2021 з урахуванням правової оцінки, що надана судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ЄДРПОУ: 21792459; 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07 червня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян