
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.06.2021 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Проценко А.М., за участю секретаря судових засідань Мірзоєвої К.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особі: Свердловський міський суд Луганської області, Територіальне управління державної судової адміністрації України в Луганській області про встановлення факту припинення трудових відносин,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт припинення трудових відносин з Свердловським міським судом Луганської області з 20.04.2021 у зв`язку зі її звільненням з посади помічника судді за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.
На підтвердження своїх вимог вона зазначила, що з 05 квітня 2005 року вона працює в Свердловському міському суді Луганської області, 01 серпня 2011 року була переведена на посаду помічника судді на період повноважень судді Свердловського міського суду Луганської області Бабенко С.Ш. Відповідно до наказу керівника апарату Свердловського міського суду від 28 вересня 2012 року №99-«В» їй надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території м. Свердловськ ОСОБА_1 виїхала до м. Харків, та взята на облік як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та району проведення антитерористичної операції Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради. З 18.05.2015 ОСОБА_1 була надана оплачувана відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами. З 22.07.2018 на підставі довідок про потребу дитини у домашньому догляді ОСОБА_1 знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку. З заявами щодо надання вищезазначених відпусток до уповноваженого органу заявник не зверталася, оскільки відповідно до розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Свердловськ Луганської області включене до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади, в тому числі і поштові служби тимчасово не здійснюють свої повноваження. Указом Президента України «Про реорганізацію місцевих загальних судів» №451/2017 від 29.12.2017 року шляхом реорганізації (злиття) Ровеньківського міського суду та Свердловського міського суду Луганської області утворено Довжанський окружний суд із місцезнаходженням у містах Довжанську та Ровеньках Луганської області. На сьогоднішній день реорганізації (злиття) Ровеньківського міського суду та Свердловського міського суду Луганської області не здійснено. Відомості про перебування Свердловського міського суду Луганської області як юридичної особи у процесі припинення та запис про державну реєстрацію припинення Свердловського міського суду Луганської області як юридичної особи відсутні. ОСОБА_1 звернулась до ТУ ДСА України в Луганській області з заявою про звільнення з посади помічника судді Свердловського міського суду Луганської області за власним бажанням та отримала відповідь, згідно з якою ТУ ДСА України в Луганській області не має повноважень стосовно звільнення помічників суддів місцевих загальних судів та запропоновано звернутися з даним спором до суду. Згідно з наказом №1/40 від 20.04.2021 ОСОБА_1 була прийнята на роботу за конкурсом на посаду секретаря судового засідання Орджонікідзевського районного суду м. Харкова. Але для подальшого належного оформлення трудових відносин заявнику необхідно встановити факт припинення трудових відносин з Свердловським міським судом Луганської області.
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 просить суд встановити факт припинення трудових відносин між нею та Свердловським міським судом Луганської області за власним бажанням на посаді помічника судді на підставі ст. 38 КЗпП, за власним бажанням, у зв`язку з неможливістю продовження роботи з 20.04.2021.
У судове засідання заявник не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники заінтересованих осіб Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області та Свердловського міського суду Луганської області у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
З копії трудової книжки НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.08.2011 року призначена на посаду помічника судді Свердловського міського суду Луганської області (а.с. 14), запис про припинення трудових відносин відсутній.
Відповідно до наказу керівника апарату Свердловського міського суду від 28 вересня 2012 року №99-«В» ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28 вересня 2012 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
20.04.2021 ОСОБА_1 звернулась до керівника апарату Свердловського міського суду Луганської області з нотаріально посвідченою заявою про звільнення її з посади на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням. (а.с.30).
Відповідно до листа ТУ ДСА України в Донецькій області №1299/20 від 09.06.2020, наданого на звернення ОСОБА_1 від 01.06.2020 щодо звільнення з посади помічника судді Свердловського міського суду Луганської області, роз`яснено, що керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення. Чинним законодавством начальнику ТУ ДСА України в Луганській області не надано повноважень щодо звільнення працівників апарату суду (а.с.25).
Відповідно до копії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції № 6333-12166 від 04.08.2016, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.10).
На підставі вищезазначеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Так, згідно ст. 1 Закону України "Про боротьбу із тероризмом", передбачено, що район проведення антитерористичної операції - визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція. Такий наказ стосовно визначення районів проведення АТО був виданий - останній і чинний на поточний день є наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07.10.2014 N 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення", відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Це означає, що всі населенні пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО.
При цьому в ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" вказано, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України"від 14 квітня 2014року N405/2014. У свою чергу рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України знаходиться під грифом "таємно". Водночас, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 N1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження" визначено лише перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Так, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року N 254-VIII "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", територія м. Свердловськ (Довжанськ) Луганської області, є тимчасово окупованою територією.
Згідно з ч. 1 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Аналогічні положення містяться в Європейській соціальній хартії (переглянута) від 03.05.1996р. (ратифікована Україною 14.09.2006р.). Так, ст. 1 Хартії визначає що з метою забезпечення ефективного здійснення права на працю сторони зобов`язуються: визнати однією зі своїх найголовніших цілей і одним зі своїх найголовніших обов`язків досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості, маючи на меті досягнення повної зайнятості; ефективно захищати право працівника заробляти собі на життя професією, яку він вільно обирає; створювати безкоштовні служби працевлаштування для всіх працівників або забезпечувати їхнє функціонування; забезпечувати належну професійну орієнтацію, підготовку та перекваліфікацію або сприяти їм.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 5-1 КЗпП України держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема вільний вибір виду діяльності, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною інвалідом; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або інвалідом 1 групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Згідно з ст. 39 КЗпП України строковий трудовий договір (пункти 2 і 3 статті 23) підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених частиною першою статті 38 цього Кодексу.
Крім цього, відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" N 1706-VII від 20.10.2014 року, який встановив гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви).
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Вся досліджена у судовому засіданні сукупність доказів дає суду підстави дійти висновку, що дійсно установа, де працює ОСОБА_1 знаходиться на непідконтрольній Україні території, діяльність її призупинена, при цьому у заявника відсутня можливість припинити трудові відносини в інший спосіб окрім звернення до суду, зважаючи на об`єктивні обставини, що склалися в межах цієї справи, враховуючи, що для ОСОБА_1 зазначений факт має юридичне значення, з метою надання можливості заявнику в подальшому реалізовувати своє право на працю, суд вважає за необхідне встановити факт припинення трудових відносин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 21, 23, 24, 38, 231, 232 КЗпП України, , 76-81, 141, 209-241, 247, 259, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт припинення трудових відносин між ОСОБА_1 та Свердловським міським судом Луганської області з 20.04.2021 року на підставі статті 38 КЗпП України за власним бажанням.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
Заінтересована особа: Свердловський міський суд Луганської області, код ЄДРПОУ 05381461, місце знаходження: 93010, Луганська область, м. Свердловськ (Довжанськ), пл. Перемоги, буд. 1.
Заінтересована особа: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, код ЄДРПОУ 26297948, місце знаходження: 93010, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, буд. 34.
Суддя: А.М. Проценко