Ухвала суду № 97770377, 17.06.2021, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
918/850/20
Номер документу
97770377
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26-А

______________________

УХВАЛА

"17" червня 2021 р. м. Рівне

Справа № 918/850/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 918/850/20 за позовом Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" до Рівненської міської ради

про припинення Договору оренди земельної ділянки,

у судове засідання учасники справи не з`явилися.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 19 жовтня 2020 року у справі № 918/850/20 позов задоволено. Припинено (розірвано) Договір оренди № 561010004000063 від 24.05.2011, який укладений між Командитним товариством "Рівнеагроенерго і компанія" та Рівненською міською радою. Стягнуто з Рівненської міської ради на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" 2 102 грн 00 коп. судового збору (суддя Пашкевич І.О.).

На виконання вищезазначеного рішення господарським судом 19 листопада 2020 року видано відповідний наказ.

10 червня 2021 року Командитне товариство "Рівнеагроенерго і компанія" звернулося до Господарського суду Рівненської області із заявою від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 918/850/20, в якій просить:

- змінити спосіб виконання рішення Господарського суду Рівненської області від 19 жовтня 2020 року в частині стягнення з Рівненської міської ради за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" судового збору в розмірі 2 201 грн 00 коп., а саме: стягнути з виконавчого комітету Рівненської міської ради за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" судовий збір в розмірі 2 102 грн 00 коп.

Обґрунтовуючи заяву Командитне товариство "Рівнеагроенерго і компанія" посилається зокрема на те, що виконати рішення Господарського суду Рівненської області від 19 жовтня 2020 року в частині стягнення судового збору та виданий на його підставі наказ неможливо, оскільки Рівненська міська рада не є розпорядником чи одержувачем місцевого бюджету та не має відкритих рахунків в казначействі, а таким органом є Виконавчий комітет Рівненської міської ради.

Ухвалою суду від 11 червня 2021 року заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду призначено до розгляду у судове засідання на 17 червня 2021 року.

Розпорядженням керівника апарату суду від 16 червня 2021 року № 01-04/20/2021 у зв`язку із тим, що згідно наказу № 02-11/135/21 від 09.06.2021 р. судді Пашкевич І.О. надано частину щорічної основної відпустки на період з 14.06.2021 р. по 26.06.2021 р. включно, що унеможливлює розгляд судом у складі судді Пашкевич І.О. заяви Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" № 5 від 09.06.2021 р. про зміну порядку і способу виконання рішення в межах строку розгляду передбаченого статтею 331 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до пунктів 2.3.49-2.3.52 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл справи № 918/850/20.

Протоколами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.06.2021 року справу № 918/850/20 та заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду передано судді Марачу В. В.

Ухвалою суду від 17 червня 2021 року заяву про самовідвід судді Марача В.В. від розгляду справи № 918/850/20, в тому числі заяви Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" про зміну порядку і способу виконання рішення задоволено. Справу № 918/850/20 передано для здійснення повторного автоматизованого розподілу та визначення іншого складу суду відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.

Протоколами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2021 року справу № 918/850/20 та заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду передано судді Політиці Н.А.

Ухвалою суду від 17 червня 2021 року справу № 918/850/20 прийнято до провадження судді Політики Н.А.

У судове засідання 17 червня 2021 року позивач (стягувач) не з`явився, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлявся належним чином.

Крім того, відповідач (боржник) у судове засідання 17 червня 2021 року також не з`явився, однак 17.06.2021 р. від представника останнього через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Рівненської міської ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Враховуючи визначений законом порядок розгляду заяви, а також клопотання відповідача (боржника), суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності учасників справи.

Розглянувши заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 918/850/20 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Положеннями ч. 1 ст. 18 ГПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно з ч. 2 ст. 331 ГПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) визначено, що місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.

Частиною 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного чи місцевого бюджету,

Отже, примусове виконання рішення суду про стягнення коштів з органу місцевого самоврядування покладається на відповідний орган Державної казначейської служби.

Крім того, ч. 1 ст. 22 БК України закріплено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 22 БК України, головними розпорядниками коштів місцевого бюджету можуть бути виключно: місцеві державні адміністрації; виконавчі органи; апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради); структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій; структурні підрозділи виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Таким чином, Рівненська міська громада в особі Рівненської міської ради є власником майна, у тому числі й доходів місцевих бюджетів, інших коштів тощо. На виконавчий комітет ради чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі й за зобов`язаннями ради.

Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Рівненської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.

Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Статтею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.

Відповідно до частин 3, 5, 6, 9 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.

Однак, Рівненською міською радою не відкрито власного рахунку, натомість рада при здійсненні діяльності користується рахунком виконавчого комітету.

Згідно вимог ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, що стосуються місцевого бюджету, зокрема: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету; та ін.

Статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення за узгодженим рішенням відповідних рад порядку використання коштів та іншого майна, що перебувають у спільній власності територіальних громад.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно вимог ч. 8 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Отже, виконавчий комітет ради самостійно не розпоряджається ні коштами, ні майном, що належить до комунальної власності територіальної громади.

Статтею 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Згідно з вимогами ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету.

Таким чином, Рівненська міська рада розпоряджається коштами місцевого бюджету використовуючи рахунки виконавчого комітету.

Суд погоджується з позивачем, що зазначена обставина унеможливлює виконання судового рішення в частині стягнення з Рівненської міської ради на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" 2 102 грн 00 коп. судового збору, а відтак є необхідність щодо зміни способу та порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 7 ст. 331 ГПК України про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 918/850/20 задовольнити.

Керуючись ст. ст. 234, 235, 331 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" від 09.06.2021 р. № 5 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі № 918/850/20 - задовольнити.

2. Змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Рівненської області від 19 жовтня 2020 року у справі № 918/850/20 в частині стягнення з Рівненської міської ради на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" 2 102 грн 00 коп. судового збору.

3. Стягнути з розпорядника бюджетних коштів Рівненської міської ради - виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12а, код ЄДРПОУ 04057758) на користь Командитного товариства "Рівнеагроенерго і компанія" (33018, м. Рівне, вул. Курчатова, 62-Г, код ЄДРПОУ 05439516) 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. судового збору.

Ухвала згідно частини 2 статті 235 Господарського процесуального кодексу України підписана та набрала законної сили 18 червня 2021 року та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Суддя Політика Н.А.