
Справа № 309/3562/19
Провадження № 2/309/331/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2021 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області
у складі: головуючого-судді Лук`янової О.В.
за участю: секретаря судового засідання Гаклик Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хуст цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Закарпаттяобленерго» про зобов`язання укласти договір про приєднання до електричних мереж,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка, посилаючись на те, що:
-маючи у власності земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2110800000:01:072:0248 /витяг №116647027 від 12 березня 2018 року/ та новозбудований на ній житловий будинок, введений в експлуатацію за адресою: АДРЕСА_1 /витяг №177738082 від 16 серпня 2019 року/, 21 листопада 2018 року вона звернулась до відповідача з відповідною заявою №2521 та документами згідно Постанови НКРЕКП «Про затвердження кодексу систем розподілу» №310 від 14 березня 2018 року на предмет укладення з відповідачем договору про приєднання до електромережі та видачі технічних умов на стандартне приєднання зазначеної земельної ділянки та житлового будинку;
-відповідно до п.4.4.4 зазначеної постанови процедура надання послуги з приєднання розпочинається після отримання оператором систем розподілу /надалі ОСР/ всіх документів, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 4,4,2 цієї глави;
-всупереч наведеного відповідач листом №116-25/7288 від 29 грудня 2018 року відмовив в укладенні зазначеного договору, оскільки, як зазначено в листі, дана територія підлягає комплексній забудові та відсутній затверджений органом місцевого самоврядування детальний план території;
-відповідно до ст.22.3 Закону України «Про ринок електричної енергії» №2019-УІІІ від 13 квітня 2017 року по причині зазначеної відмови відповідача вона звернулась зі скаргою до НКРЕКП;
-даний державний орган листом №2559/20.3/9-19 від 8 лютого 2019 року повідомив її, що у разі відсутності інформації стосовно розроблення або затвердження детального плану території, ОСР, в даному випадку відповідач, не має права відмовити замовнику у наданні послуги з приєднання до електричних мереж;
-крім того, виконавчим комітетом Хустської міської ради листом №6-1543/02-27 від 14 вересня 2018 року, її інформовано, що у відповідності до чинного законодавства розроблено та затверджено детальний план території саме під індивідуальну садибну забудову земельних ділянок, в тому числі і її земельної ділянки;
-як зазначено в даному листі у вересні 2018 року працівниками виконкому разом з керівництвом Хустського РЕМ здійснено виїзд на місце та надано матеріали проектів детального планування для організації робіт по електрифікації вказаних територій;
-6 листопада 2019 року в черговий раз вона звернулась до відповідача з відповідною заявою №7744 та документами згідно Постанови НКРЕКП «Про затвердження кодексу систем розподілу» №310 від 14 березня 2018 року /надалі Постанова/ на предмет укладення договору з відповідачем про приєднання до електромережі та видачі технічних умов стандартного приєднання з дозволеною потужністю 35 кВт зазначеної земельної ділянки та житлового будинку;
-відповідач листом №536-26/281 від 7 листопада 2019 року відмовив в укладенні зазначеного договору, оскільки, як зазначено в листі, дана територія підлягає комплексній забудові та відсутній затверджений органом місцевого самоврядування детальний план території;
-вона вважає, що відмова відповідача, як ОСР, в укладенні договору про приєднання до електромережі та видачі технічних умов є незаконною та порушує її право на отримання зазначеної послуги та в наступному отримання послуги з електропостачання житлового будинку;
-відповідно п.4.1.15 Постанови НКРЕКП «Про затвердження кодексу систем розподілу» №310 від 14 березня 2018 року, якщо хоча б один об`єкт, розташований на земельній ділянці, яка перебуває в межах території, що підлягає комплексній забудові, приєднаний до електричних мереж ОСР в установленому порядку після набрання чинності цим Кодексом, така територія вважається електрифікованою, а об`єкти всіх замовників на інших земельних ділянках у межах цієї території мають бути приєднані ОСР відповідно до вимог цього розділу в залежності від типу приєднання;
-згідно викопіювання з детального плану території виготовленого КПП «Архітектура», землекористувач за адресою: АДРЕСА_1 , є суміжним землекористувачем з її земельною ділянкою та отримує послуги з електропостачання /особовий рахунок № НОМЕР_1 /, а відповідно є приєднаним до електричних мереж відповідача;
-як виходить з вищенаведеного вона неодноразово зверталась до відповідача на предмет приєднання електроустановок до електричних мереж ОСР і, як випливає з наведених відповідей НКРЕКП та виконкому Хустської міської ради, знаходження по сусідству з будинками, які отримують послуги з електропостачання, підстави відмови є незаконними,
звернулася до суду з позовом та просить: визнати дії ПАТ «Закарпаттяобленерго» про відмову в укладенні договору з нею про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання – незаконним; зобов`язати ПАТ «Закарпаттяобленерго» на протязі 10 днів з дня набрання даного рішення законної сили укласти з нею договір про приєднання до електричних мереж та видати технічні умови на приєднання до мереж /об`єктів/ електроенергетики /стандартне приєднання з дозволеною потужністю 35 кВт/ житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути з ПАТ «Закарпаттяобленерго» на її користь сплачений нею судовий збір в розмірі 768грн.40коп..
4 березня 2020 року позивачкою було подано заяву про уточнення позовних вимог /а.с.63/, в якій вона просила: визнати дії ПАТ «Закарпаттяобленерго» про відмову в укладенні договору з нею про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 – незаконними; зобов`язати відповідача на протязі 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили надати їй підписаний договір про приєднання до електричних мереж та технічні умови на приєднання до мереж /об`єктів/ електроенергетики /стандартне приєднання з дозволеною потужністю 35 кВт/ житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути з відповідача на її користь сплачений нею судовий збір в розмірі 768грн.40коп..
Крім того, представником позивача ОСОБА_2 було подано клопотання про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу /а.с.94-102/, в якому він просив у разі ухвалення рішення на користь ОСОБА_1 , стягнути з відповідача судові витрати на правничу допомогу в розмірі 8000грн..
В судовому засіданні позивач та її представник ОСОБА_2 заявлений позов підтримали та підтвердили обставини, викладені в ньому. В судове засідання 8 червня 2021 року позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 не з`явилися. Представник позивача ОСОБА_2 надав до суду клопотання, в якому просив заявлені позовні вимоги задовольнити та закінчити розгляд справи в його відсутність та в відсутність позивача ОСОБА_1 ..
В судовому засіданні представник відповідача – ПАТ «Закарпаттяобленерго» первинні та уточненні позовні вимоги не визнала, просила в задоволенні позову відмовити з наведених у відзиві підстав. В судове засідання 8 червня 2021 року представник відповідача - ПАТ «Закарпаттяобленерго» не з`явилася, надавши заяву, в якій просила в задоволенні позовних вимог відмовити та закінчити розгляд справи в її відсутність. Крім того, представником відповідача було подано заяву про розподіл судових витрат, в якому вона просила стягнути з ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом цивільної справи в суді в розмірі 7000грн. /а.с.47-56/.
Ніяких інших заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
Процесуальні дії /забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження по справі тощо/ у справі не проводилися.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України: у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд проводить судове засідання 8 червня 2021 року у відсутності позивача та представників позивача та відповідача, без фіксування судового процесу.
Суд, вислухавши думки позивача ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2 та представника відповідача – ПАТ «Закарпаттяобленерго», дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 має у власності земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 72110800000:01:072:0248 /а.с.7/ та новозбудований на ній житловий будинок, введений в експлуатацію, за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.6/.
Взаємовідносини, які виникають між учасниками ринку електричної енергії, зокрема суб`єктами господарювання, які отримали ліцензію на провадження діяльності з розподілу електричної енергії /операторами системи розподілу /ОСР// та споживачами регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 /далі – ПРРЕЕ/, Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018 /далі – КСР/ та іншими нормативно-правовими актами у галузі електроенергетики.
Згідно з п.70 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII /далі – Закон/: приєднання електроустановки /далі – приєднання/ - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону: оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу.
Згідно з ч.3 ст.21 Закону: послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання.
Відповідно до абз.1, 2 ч.4 ст.21 Закону: порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу.
Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання.
Згідно з п.3 ч.1 ст.46 Закону: оператор системи розподілу надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу.
Відповідно до пп.1 п.5.5.1 ПРРЕЕ: споживач має право на приєднання власних електроустановок до мереж оператора системи або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі.
Згідно з абз.1 п.4.1.2 КСР: ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу.
Відповідно до п.4.4.1 КСР: замовник звертається до ОСР щодо наміру приєднатися до системи розподілу із заявою за типовою формою, наведеною в додатку 4 до цього Кодексу. ОСР оприлюднює на власному веб-сайті порядок подання заяви на приєднання.
У заяві замовник має вказати про свій намір або його відсутність щодо самостійного проектування лінійної частини приєднання. Заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається замовником особисто або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді через офіційний веб-сайт ОСР у мережі Інтернет із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку або за допомогою інших електронних сервісів, запропонованих ОСР.
Згідно з п.4.4.2 КСР: до заяви про приєднання додаються:
1)копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об`єктом, або копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або, за відсутності об`єкта, копія документа, який підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою або копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У разі відсутності кадастрового номера у свідоцтві про право власності на земельну ділянку - викопіювання з топографо-геодезичного плану або плану забудови території із зазначенням місця розташування земельної ділянки;
2)ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) Замовника, земельної ділянки Замовника або прогнозної точки приєднання (для об`єктів, які приєднуються до електричних мереж уперше);
3)копія паспорта або належним чином оформлена довіреність чи інший документ на право укладати та підписувати договір про приєднання;
4)ТЕО (вихідні дані для розробки техніко-економічного обґрунтування) (за наявності).
Так, порядок подання заяви на приєднання та вищевказаний перелік необхідних документів оприлюднений на веб-сайті відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 у вкладці «Послуги» - «Інформація про приєднання».
При цьому, як вбачається із Заяви про приєднання електроустановки певної потужності №2521 /а.с.8/, з якою 21.11.2018 позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача щодо надання послуги з приєднання електроустановок позивачки за адресою АДРЕСА_1 до електричних мереж, здійснення комплексу заходів з приєднання та підключення електроустановок до електричних мереж, до такої було додано наступні документи:
-копія генплану відведення земельної ділянки під забудову/або викопіювання з місця розташування об`єкту;
-копія документа, що підтверджує право власності чи користування об`єктом.
Згідно з п.4.4.4 КСР: у разі відсутності повного комплекту документів або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, поданих особисто замовником, ОСР приймає належним чином оформлені документи, надає замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв.
Процедура надання послуги з приєднання розпочинається після отримання ОСР всіх документів, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 4.4.2 цієї глави.
При отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень.
Зважаючи на наведене, оскільки позивачкою ОСОБА_1 не було подано разом із заявою про приєднання електроустановки певної потужності №2521 від 21.11.2018, згідно з вимогами КСР повного комплекту документів, визначеного п.4.4.2 КСР, зокрема, ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000, копію паспорта або документа на право укладати та підписувати договір про приєднання, відповідач не мав права розпочати процедуру надання послуги з приєднання на підставі такої заяви.
Разом з тим, оскільки було встановлено, що поблизу земельної ділянки позивачки ОСОБА_1 та її житлового будинку відсутні електричні мережі відповідача, призначені для електропостачання даної території, що б забезпечило можливість надання такої послуги з приєднання, ОСОБА_1 було роз`яснено з посиланням на відповідні норми чинного законодавства у листі №116-25/7288 від 29.12.2018 заходи, що мають бути вжиті задля приєднання об`єкта такої до електричних мереж /а.с.9/.
Відповідно до абз.55 п.2.1 КСР: територія, що підлягає комплексній забудові - територія забудови нового мікрорайону, кварталу, житлового масиву (комплексу), нової вулиці тощо, на якій з метою забезпечення реалізації громадських інтересів в установленому законодавством порядку здійснюється або планується здійснюватись попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також благоустрій території.
Згідно з положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI: обов`язок вжиття заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону покладено на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також на благоустрій території. Комплексна забудова території може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду одним або кількома інвесторами.
Як визначено ч.2 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території. Так, відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Згідно з ч.1, п.8 ч.4 ст.19 Закону України: «Про регулювання містобудівної діяльності»: детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території зокрема визначає, систему інженерних мереж.
Пунктом 4.1 ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території» визначено, що детальний план розробляється з метою, зокрема, визначення напрямів, черговості та обсягів подальшої діяльності щодо попереднього проведення інженерної підготовки та інженерного забезпечення території.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: функції замовника на будівництво виконавчий орган місцевої ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації виконують безпосередньо або можуть делегувати їх на конкурсній основі генеральному підряднику (підряднику) у порядку, встановленому законодавством.
Функції замовника комплексної забудови території може виконувати власник (користувач) відповідної земельної ділянки в межах такої земельної ділянки, переданої (наданої) йому в установленому законом порядку.
Функції замовника будівництва в рамках здійснення державно-приватного партнерства, у тому числі реалізації проектів, що здійснюються на умовах концесії, може виконувати приватний партнер, концесіонер відповідно до умов договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, або концесійного договору та договору про делегування функцій "замовника будівництва".
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.28 Закону України «Про ринок електричної енергії»: проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) генеруючих потужностей здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Проектування та будівництво генеруючих потужностей здійснюються за рахунок коштів замовника (власника) таких об`єктів відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Пунктом 4.1.13 КСР визначено, що приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання ОСР, який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території.
Електрифікація - виконання ОСР комплексу заходів з будівництва та введення в експлуатацію нових електричних мереж (повітряних чи кабельних мереж, підстанцій, розподільних пристроїв тощо) для електрозабезпечення території мікрорайону/кварталу, вулиці у встановленому законодавством про регулювання містобудівної діяльності порядку (п.2.1 КСР).
Відповідно до п.4.1.14 КСР: функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб`єкт, уповноважений згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Замовник електрифікації має надати ОСР затверджений органами місцевої влади проект комплексної забудови, який має містити, зокрема:
-детальний план комплексної забудови території, що підлягає електрифікації;
-межі та цільове використання земельних ділянок, у тому числі визначені коридори для інженерних мереж та місця розташування об`єктів енергетики;
-прогнозну максимальну потужність та вимоги щодо надійності електропостачання кожного об`єкта, розташованого на території забудови;
-черги будівництва об`єктів комплексної забудови та прогнозні терміни/строки введення в експлуатацію.
Згідно з п.4.1.15 КСР: електрифікація території, що підлягає комплексній забудові, може бути здійснена за рахунок складової тарифу на розподіл електричної енергії шляхом включення до інвестиційної програми ОСР в установленому порядку у разі забезпечення таких заходів:
1)прийняття органом місцевого самоврядування рішення про те, що відповідні земельні ділянки майбутніх замовників розташовані на території, що підлягає комплексній забудові;
2)розроблення та затвердження органом місцевого самоврядування детального плану забудови території, що підлягає комплексній забудові;
3)прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень про делегування ОСР функцій замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові;
4)розроблення на замовлення органу місцевого самоврядування проектної документації на виконання відповідних робіт з електрифікації території, що підлягає комплексній забудові (або використання раніше розробленої на замовлення органу місцевого самоврядування проектної документації).
Якщо хоча б один об`єкт, розташований на земельній ділянці, яка перебуває в межах території, що підлягає комплексній забудові, приєднаний до електричних мереж ОСР в установленому порядку після набрання чинності цим Кодексом, така територія вважається електрифікованою, а об`єкти всіх Замовників на інших земельних ділянках у межах цієї території мають бути приєднані ОСР відповідно до вимог цього розділу в залежності від типу приєднання.
Згідно листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №3016/15/61-15 від 01.04.2015 року: у разі звернення замовника до електропередавальної організації з метою приєднання до електричних мереж об`єкта, який розташований на території, щодо якої відсутня інформація про розроблений детальний план території або про рішення щодо його розроблення, електропередавальна організація має право звернутися до відповідного органу місцевої влади щодо надання детального плану території.
Так, у зв`язку із зверненням позивачки ОСОБА_1 , відповідач звернувся до Хустської міської ради з листом №536-16/465 від 23.11.2018 /а.с.37/ для надання останньою інформації щодо розробленого детального плану території, на якій розташована земельна ділянка позивача ОСОБА_1 , або наявності рішення про його розроблення. Однак, відповіді на вказаний лист відповідачем не було отримано.
Проте, як вбачається з листа Хустської міської ради №Б-1543 від 23.08.2018 /а.с.10/: детальний план території під індивідуальну садибну забудову, на якій розташована земельна ділянка позивачки ОСОБА_1 вже розроблений, тим самим Хустською міською радою підтверджено віднесення вказаної території до території, що підлягає комплексній забудові.
Крім цього, вказане підтверджується також викопіюванням з детального плану території в м.Хуст, урочище «Бартуші», де знаходиться земельна ділянка і житловий будинок позивачки ОСОБА_1 (Проектний план. М1: НОМЕР_2 ) /а.с.15,132-133/, з якого вбачається планування розташування будинків на АДРЕСА_1 та наявність щодо таких позначок «Житлові будинки проектні», що дає можливість дійти до висновку, що земельна ділянка та житловий будинок позивачки ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 розташована на території, яка підлягає комплексній забудові, з огляду на що власники земельних ділянок на території комплексної забудови не можуть в індивідуальному порядку замовляти послуги з приєднання окремо по кожному житловому будинку.
Так само суд звертає увагу на зміст постанови Верховного Суду від 29.08.2018 у справі №369/9944/16-ц, на яку посилається позивачка ОСОБА_1 .. Суд вважає, що дана постанова не може бути взята до уваги в повній мірі, оскільки наявні суттєві розбіжності між об`єктивними обставинами справи, що була на розгляді Верховного Суду та цією цивільною справою №309/3562/19. У вказаній справі Верховного Суду земельна ділянка позивача по справі не відносилася до категорії території, що підлягає комплексній забудові, питання електрифікації території не ставилося, натомість йшла мова про незаконність відмови у наданні підписаного договору позивачу по даній справі, незважаючи на те, що позивачем були надані всі відповідні документи, що додаються до заяви про приєднання.
Натомість, правова позиція відповідача збігається з висновком Верховного Суду, що викладений в постанові від 17.04.2019 у справі №369/3584/17. У зазначеній постанові Верховний Суд навів наступні висновки: «…суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, дійшов правильного висновку про те, що електрифікація території, на якій знаходиться земельна ділянка позивача повинна бути проведена з урахуванням принципів та порядку електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, а також розміщення об`єктів на належній споживачу земельній ділянці повинно здійснюватися з урахуванням чинних норм законодавства, а, отже, ПрАТ «Київобленерго» не було порушено прав позивача. При цьому судом першої інстанції правильно зазначено, що ОСОБА_2, звертаючись до ПрАТ «Київобленерго» з відповідною заявою типового зразка щодо видачі їй технічних умов на приєднання електроустановок житлового будинку, не надала повного комплекту документів, що додаються до заяви про приєднання, а саме, не надано викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання. Отже, суд першої інстанції встановив всі обставини справи, додержуючись норм матеріального та процесуального права, зробив законний і обґрунтований висновок по суті спору під час ухвалення рішення у справі, належним чином давши оцінку наданим сторонами доказам, які є належними та достатніми для вирішення зазначеного спору».
Зважаючи на те, що відповідно до положень п.2 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території, електрифікація території, на якій знаходиться земельна ділянка позивачки ОСОБА_1 , повинна бути проведена з урахуванням принципів та порядку електрифікації території, що підлягає комплексній забудові відповідно до чинних норм законодавства. Укладення договору про приєднання електроустановок до електричної мережі на окремій земельній ділянці, яка входить до території, що підлягає комплексній забудові, можливе лише після електрифікації в установленому законодавством порядку території, що підлягає комплексній забудові.
Як вбачається з листів, що направлялися позивачці ОСОБА_1 /а.с.9,14/ - відповідач не відмовляв їй у приєднанні її електроустановок до електричних мереж, а зазначав процедуру, що повинна бути дотримана, виходячи з норм чинного законодавства, що регулюють дані відносини.
Так, відповідно до п.88 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії»: стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності:
-перший ступінь - до 16 кВт включно;
-другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно.
Згідно з абз.34 п.2.1 КСР: нестандартне приєднання - приєднання до електричних мереж електроустановки, за умов приєднання якої ступені напруги в точці приєднання та точці забезпечення потужності не збігаються та/або за умови перевищення числових значень для стандартного приєднання, приєднання до електричних мереж суб`єкта господарювання, який не є ОСР.
Відповідно до ч.12 ст.21 Закону України «Про ринок електричної енергії»: розрахунок плати за стандартне приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу передбачає складову плати за приєднання потужності (враховуючи потужність, що створюється), яка визначається як добуток величини замовленої до приєднання потужності та ставки плати за стандартне приєднання.
Розрахунок плати за нестандартне приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу передбачає:
-складову плати за приєднання потужності (враховуючи потужність, що створюється), яка визначається як добуток величини замовленої до приєднання потужності та ставки плати за нестандартне приєднання потужності;
-складову плати за створення електричних мереж лінійної частини приєднання.
Лінійна частина приєднання - електрична мережа для потреб замовника при нестандартному приєднанні від найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт) оператора системи розподілу відповідного ступеня напруги до точки приєднання електроустановок замовника /п.41 ч.1 ст.1 Закону/.
За змістом п.4.1.19 КСР: на підставі заяви замовника про приєднання електроустановки певної потужності та викопіювання із ситуаційного плану ОСР визначає точки забезпечення потужності виходячи зі структури електричних мереж та навантаження у зоні можливого приєднання.
Для визначення приєднання (стандартне/ нестандартне) за місце (точку) забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт) ОСР ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.
В свою чергу, відповідно до п.4.1.13 КСР: приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання ОСР, який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території.
Згідно з абз.55 п.2.1 КСР: територія, що підлягає комплексній забудові - територія забудови нового мікрорайону, кварталу, житлового масиву (комплексу), нової вулиці тощо, на якій з метою забезпечення реалізації громадських інтересів в установленому законодавством порядку здійснюється або планується здійснюватися попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також благоустрій території.
Як визначено ч.2 ст.33 Закону України: «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території.
Зі змісту листів Хустської міської ради №125/1/02-12 від 17.01.2020 /а.с.72-73/ та №285/02-12 від 18.02.2020 /а.с.84-85/, доданих до них копій Рішення Хустської міської ради №2012 від 15.07.2015, №1353 від 04.02.2014, №1799 від 30.12.2014, №351 від 05.03.2004, викопіювання з генерального плану м.Хуст в м.Хуст, урочище «Бартуші» /між АДРЕСА_2 , викопіювання з детального плану території в АДРЕСА_3 та інші/ /а.с.74-80/, а також доданих до нього копії рішення Хустської міської ради №2012 від 15.07.2015 /а.с.74/, вбачається, що рішенням Хустської міської ради Х сесії VI скликання №1353 від 04.02.2014 /а.с.75/ надано дозвіл на розробку проектів детального планування територій житлової та громадської забудови в м.Хуст, в тому числі в районі урочища Бартуші, в межах якого знаходиться земельна ділянка позивачки ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 . Детальний план даної території було затверджено рішенням Хустської міської ради Х сесії VI скликання №2012 від 15.07.2015 /а.с.74/.
Крім цього, листом №285/02-12 від 18.02.2020 /а.с.84-85/ Хустської міською радою було підтверджено те, що територія м.Хуст, на якій розташовані АДРЕСА_3 та інші /територія урочища Бартуші/, є територіями міста, на яких здійснюється комплексна забудова.
Отже, укладення договору про приєднання електроустановок до електричної мережі на окремій земельній ділянці, яка входить до території, що підлягає комплексній забудові, можливе лише після електрифікації в установленому законодавством порядку території, що підлягає комплексній забудові, з огляду на що, до здійснення електрифікації власники земельних ділянок на території комплексної забудови не можуть в індивідуальному порядку замовляти послуги з приєднання окремо по кожному житловому будинку.
Позивачка ОСОБА_1 зазначає, що землекористувач за адресою: АДРЕСА_4 , є суміжним землекористувачем із земельною ділянкою позивачки ОСОБА_1 та отримує послуги з електропостачання, у зв`язку з чим, стверджує про те, що відповідно до п.4.1.15 КСР вказана територія вважається електрифікованою.
Проте, суд не погоджується з таким твердженням з огляду на те, що земельна ділянка та житловий будинок позивачки ОСОБА_1 розташовані на іншій вулиці - Колосковій, об`єкти якої не приєднані до електричних мереж відповідача, та що така неелектрифікована в установленому КСР порядку. При цьому, як вбачається з позовної заяви, позивачці невідома структура мереж електропостачання вказаної території, та остання не в змозі здійснити розрахунок падіння напруги в лініях електропередачі, від яких живляться об`єкти інших мешканців. Суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст.81 ЦПК України не надала жодного доказу, який би доводив факт того, що територія, на якій знаходиться земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , є електрифікованою.
Додатковим доказом на підтвердження відсутності електрифікації вулиці ОСОБА_3 є довідка №154-25/2528 від 22.04.2020 про те, що по АДРЕСА_4 відсутні електроустановки, які приєднані до електричних мереж ПАТ «Закарпаттяобленерго» /а.с.125/.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем ПАТ «Закарпаттяобленерго» не було порушено права позивачки ОСОБА_1 на приєднання до електричних мереж, оскільки таке приєднання /укладення договору про приєднання та видача технічних умов позивачці/ стане можливим після електрифікації території, в межах якої розташована належна їй земельна ділянка згідно з планами забудови та врахуванням коридорів для інженерних мереж та місць розташування об`єктів енергетики в порядку, визначеному положеннями КСР. Лише після цього для замовника приєднання, зважаючи на конкретні показники /потужність, відстань до місця забезпечення потужності/ визначається тип приєднання.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 по даній цивільній справі є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову їй слід відмовити.
Відповідно до статті 141 ЦПК України: судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача.
Відповідно до ст.133, 137, 141 ЦПК України суд вважає, що з позивача ОСОБА_1 підлягають стягненню на користь відповідача ПАТ «Закарпаттяобленерго» документально підтверджені судові витрати по оплаті витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 7000грн. /а.с.47-56/.
Керуючись ст.12, 13, 81, 133, 137, 141, 247ч.2, 258-259, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 /місце проживання: АДРЕСА_5 ; РНОКПП НОМЕР_3 / до ПАТ «Закарпаттяобленерго» /місце знаходження: 89412, с.Оноківці Ужгородського району Закарпатської області, вулиця Головна, будинок №57; код в ЄДРПОУ 00131529/ про зобов`язання укласти договір про приєднання до електричних мереж, - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Закарпаттяобленерго» судові витрати в загальному розмірі 7000грн..
Рішення в повному обсязі виготовлено 17 червня 2021 року.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та /або/ обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково - у відповідності до п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, - до Закарпатського Апеляційного суду через Хустський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи /вирішення питання/ без повідомлення /виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хустського
районного суду: Лук`янова О.В.