Постанова № 97756347, 17.06.2021, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
496/2113/21
Номер документу
97756347
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 496/2113/21

Провадження № 3/496/1357/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2021 року м. Біляївка

Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Пасечник М.Л.,

за участю: секретаря - Дигуляр А.С.,

прокурора - Сцепури О.В.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у в залі суду матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання АДРЕСА_1 , до 22.07.2019 року працюючий директором комунального підприємства «Наш дім»,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання їй держави або місцевого самоврядування, та будучи суб`єктом декларування і суб`єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, припинивши діяльність на посаді директора комунального підприємства «Наш дім» (далі КП «Наш дім»), в порушення абз.2 ч.2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подав 15.04.2021 року о 21 год. 15 хв. декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення» за 2019 рік.

У відповідності до п.15 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Вказані дії містять склад адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор вважав, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, в діях ОСОБА_1 , вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою провину у вчиненні вказаного правопорушення визнав, зазначив, що у нього не було свідомого бажання допустити настання наслідків, що призвели до притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а також йому були роз`ясненні його права та обов`язки передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що згідно розпорядження Біляївської міської рад Одеської області №95/2006-МР від 03.10.2006 року ОСОБА_1 було призначено на посаду керівника КП «Наш дім» з 03.10.2006 року на контрактній основі. 29.03.2007 року було укладено контракт з керівником Біляївського КП «Наш дім» ОСОБА_1 , після чого неодноразово строк дії контракту подовжувався за згодою сторін.

Розпорядженням Біляївської міської ради Одеської області №58-К/2019-МР від 19.07.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади директора КП «Наш дім» з 22.07.2019 року, за власним бажанням, у зв`язку з виходом на пенсію.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних підприємців та громадських формувань (далі Реєстр), та Статуту засновником КП «Наш дім» (код ЄДРПОУ 32353064, юридична адреса: Одеська область, м. Біляївка, вул. Спортивна, буд. 9), є орган місцевою самоврядування - Біляївська міська рада Одеської області (код ЄДРПОУ 33579244, юридична адреса: Одеська область, м. Біляївка, проспект Незалежності, буд. 9). Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою КП «Наш дім» є комунальне підприємство.

Згідно п. 1.4. Статуту КП «Наш дім» підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Таким чином, за вищевказаними ознаками, КП «Наш дім» - є юридичною особою публічного права.

Згідно п. 3.1.4. Статуту КП «Наш Дім» розпорядженням Біляївського міського голови призначається директор підприємства шляхом укладання з ним контракту, директор виконує свої обов`язки відповідно до Контракту та Статуту. Пунктом 3.2. Статуту визначено, що до компетенції директора входить: без доручення діяти від імені Підприємства, представляти його інтереси у вітчизняних та іноземних підприємствах та організаціях, установах, органах влади і місцевого самоврядування, формування адміністрації підприємства; видавати довіреності на виконання будь-яких дій, що входять до його компетенції; відкривати в банківських установах рахунки; самостійно укладати від імені підприємства контракти, договори; вчиняти інші правочини; затверджувати штатний розклад; підписувати фінансові та господарські документи; видавати накази, обов`язкові для виконання всіма працівниками підприємства, тощо.

Таким чином, директор КП «Наш дім» ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єктом відповідно до пп.«а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону, і він є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, і зобов`язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 2 ст. 45 вказаного Закону.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене собою, зазначеною у ч.1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Законом передбачено чотири типи декларацій, однією з яких (відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45) є декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу дальність, зазначену у пп. "а" і "в" п.2, п.5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Разом з тим інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов`язок подання такої декларації.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 року розділ XIII Закону доповнено п. 2-1., відповідно до абзацу першого якого: встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.

Таким чином, директор КП «Наш дім» ОСОБА_1 як особа, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у пп. "а" п.2, ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов`язаний подати декларацію, типу - «після звільнення» за 2019 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, який обізнаний щодо обов`язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз.2 ч. 2 ст. 45 та п.2-1 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», подав відповідну декларацію, особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення» за 2019 рік, лише 15.04.2021 року об 21 годині 15 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі декларації ОСОБА_1 .

Згідно відповіді НАЗК на запит ДСР НПУ від 17.06.2020 року № 5395/55/02-2020 щодо отримання інформації про роботу інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» повідомляється про таке, у зв`язку з проведенням програмно-технічного обслуговування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доступ до нього було частково обмежено у період з 21:00 27.12.2019 року до 09:00 28.12.2019 року. У період з 17:00 03.01.2020 року по 12:40 04.01.2020 року мала місце помилка у відсутності доступу до персонального кабінету та ненадходженням листів з посиланням для зміни кваліфікованого електронного підпису. Також повідомляємо, що за інформацією адміністратора ІТС Реєстр Державного підприємства «Українські спеціальні системи» (далі - ДП «УСС»), з 09:00 15.01.2020 року по 12:25 15.01.2020 року при спробі подання або збереження документів в ITC Реєстр виникала помилка «Помітка. Не вдалося з`єднатися з сервером. Спробуйте пізніше.». Також інформуємо, що з 10:00 11.03.2020 року у окремих користувачів на етапі автентифікації та при спробах подання і збереження документів в ITC Реєстр виникали помітки, які були усунуті о 16:00. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ITC Реєстр, які б завадили поданню документів до ITC Реєстр у запитуваний період не зафіксовано.

Згідно із ч.1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації гр. ОСОБА_1 - не встановлені.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді директора КП «Наш дім», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на вказаній посаді, вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію, типу «пісня звільнення» за 2019 рік.

Факт обізнаності ОСОБА_2 щодо обов`язку, способу та термінів подачі декларації, типу - «після звільнення» за 2019 рік, підтверджується поясненням останнього, та підтверджується раніше поданими деклараціями (успішно подано 4 декларацій).

Громадянин ОСОБА_1 не виконав вимоги абз.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», які виникли нього як у посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді директора КП «Наш дім», яке відповідно до Реєстру розташовано за адресою: АДРЕСА_2 , а декларацію типу «після звільнення» подавав за місцем мешкання, тобто за адресою: АДРЕСА_1 .

Датою і часом вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної, без поважних причин, подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення» за 2019 рік, тобто 15.04.2021 року об 21 годині 15 хвилини.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи ОСОБА_1 , а саме 07.05.2021 року. Юридичними наслідками, в даному випадку, є несвоєчасне, без поважних причин подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, декларації посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення» за 2019 рік.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена та підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом №407/2021 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 07.05.2021 року; розпорядженням Біляївського міського голови №95/2006-МР від 03.10.2006 року про призначення ОСОБА_1 на посаду керівника КП «Наш дім» з 03.10.2006 року, розпорядженням Біляївського міського голови №58-К/2019-МР від 19.07.2019 року про звільнення ОСОБА_1 з посади директора КП «Наш дім» 22.07.2019 року за власним бажанням, у зв`язку з виходом на пенсію;розпорядженням Біляївського міського голови №130/2014-МР від 25.11.2014 року про перейменування посади, листка на ім`я ОСОБА_1 , контрактом з керівником Біляївського КП «Наш дім» від 29.03.2007 року, додатковими угодами до контракту від 29.03.2007 року, Статутом КП «Наш дім», листом УСР в Одеській області ДСР НП України від №672/55/114/03-2021 від 25.01.2021 року, листом КП «Наш дім» від 02.02.2021 року №25, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.04.2021 року, результатом пошуку щодо подання ОСОБА_1 15.04.2021 року об 21 годині 15 хвилини, рапортами оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НП України старшого лейтенанта поліції Б. Іщук., Положенням про УСР в Одеській області ДСР НП України, затвердженого Наказом ДСР НП України від 06.11.2019 року №17, відповіді НАЗК на запит ДСР НПУ від 17.06.2020 року № 5395/55/02-2020 (Вх.№9237 від 26.06.2020 року).

Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, той факт, що він раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, ступінь його провини, майновий стан.

Обставин, що пом`якшує відповідальність особи, що притягується до адміністративної відповідальності, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд визнає щире каяття, обставини, що обтяжують відповідальність, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. 62 Конституції України, ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд –

П О С Т А Н О В И В:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення та піддати його адміністративному стягненню за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя М.Л. Пасечник

Строк пред`явлення постанови до виконання

згідно Закону України "Про виконавче провадження"

Постанова набрала законної сили

"___" __ 2021 року