
Справа № 420/4827/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Гур`євої К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом Лиманської сільської ради Татарбунарського району Одеської області до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” про визнання протиправним та скасування висновку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель № 219 від 22.05.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновок Південного офісу Держаудитслужби є необґрунтованим та порушує права та інтереси позивача. Невідповідність дати відгуку тендерної документації є недоліком форми, проте змін документів ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” підтверджує досвід виконання аналогічного договору. Невідповідність документів лише в частині часткового складення одного з додатків до договорів на російській мові також є недоліком форми, такий недолік є підставою для віднесення невідповідностей до формальних (несуттєвих) помилок, оскільки не впливають на зміст тендерної документації. Крім того, надана копія статуту є частково не читабельна, проте 14 сторінка статуту є взаємопов`язана з 12 та 13, які є читабельними. Такий недолік не ставить під сумнів наявність у директора ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” відповідних повноважень та не впливає на зміст тендерної документації.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що в тендерній документації (ТД) замовник сам визначився з помилки, які є формальними. Також, замовник конкретизував який саме повинен бути відгук та які в ньому мають міститися дані. При цьому, вимоги тендерної документації повинні бути однаковими для всіх учасників справи, а тому надання відгуку не у відповідності до ТД, повинно розцінюватися як не виконання вимоги ТД, а отже не надання документального підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів. Крім того, відсутність перекладу графіків виконання робіт, які є невід`ємними частинами наданих аналогічних договорів на українську мову не є формальною помилкою в розумінні ТД. Також, 14 сторінка статуту ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” є нечитабельною, що зі змісту ТД повинно було бути розцінено як ненадання документу. Таким чином, в порушення п. 1, 4 ч. 1 ст. 30 Закону замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” як таку, що не відповідає такому кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону, як наявність документального підтвердження досвіду виконання аналогічного договору, та умовам ТД, а також визнав його переможцем.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача зазначає, що замовником 3 тендерні пропозиції були відхилені з інших суттєвих підстав зазначених у відповідних протоколах розгляду тендерної пропозиції, а незначні помилки та описки не були підставою для їх відхилення. При цьому, ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” в повній мірі надані всі документи в повному обсязі, які вимагались тендерною документацією для підтвердження досвіду виконання аналогічного договору.
Представником відповідача до суду надано заперечення, які відповідають відзиву на позовну заяву.
Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” надійшли пояснення, в яких представник третьої особи вказує, що висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель № 219 від 22.05.2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 30 червня 2020 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 29 липня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 16 вересня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ТОВ «БЕССАРАБІЯСТРОЙ».
Ухвалою суду від 19 жовтня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 27 жовтня 2020 року зупинено провадження по справі.
Ухвалою суду від 04 червня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечували, просили суд відмовити в їх задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
06 квітня 2020 року Лиманською сільською радою Татарбунарського району Одеської області в системі електронних закупівель «ProZorro» оприлюднено інформацію про проведення відкритих торгів на закупівлю «Капітальний ремонт покрівлі Комунального закладу «Трапівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа IIII ступенів – дошкільний навчальний заклад» с. Трапівка, вул. Миру, 132 Татарбунарського району Одеської області» (ДК 021:2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи). Очікувана вартість закупівілі - 1473198 грн.
У відкритих торгах прийняли участь - ТОВ "ЛІНККОР" - 940 000,00 грн., БК ФРЕГАТ ТОВ - 1 269 997,87 грн., ТОВ "РСК ОДЕСА" - 1 128 888,00 грн., ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" - 1 411 697,97 грн.
08 травня 2020 року в системі електронних закупівель «ProZorro» оприлюднено повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ".
13 травня 2020 року Південним офісом Держаудитслужби видано наказ № 130, яким наказано почати моніторинг процедур закупівель, зокрема відкритих торгів за предметом закупівлі ДК 021:2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи. (а.с. 14-16 т. 2).
22 травня 2020 року Південним офісом Держаудитслужби складено висновок про результати моніторингу закупівлі - ДК 021:2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи («Капітальний ремонт покрівлі Комунального закладу «Трапівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа IIII ступенів – дошкільний навчальний заклад» с. Трапівка, вул. Миру, 132 Татарбунарського району Одеської області»), яким за результатами аналізу питання щодо розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог пункту 1 та 4 частини першої статті 30 Закону та зобов`язано замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, в межах законодавства вжити заходів передбачених статтями 28 та 30 Закону, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення (а.с. 17-19 т. 2).
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно ст. 7 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважений орган здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 7-1 ЗУ «Про публічні закупівлі» моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання. Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону. Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, можуть використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю; дані органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, замовників та учасників процедур закупівель, що можуть бути отримані органами державного фінансового контролю у порядку, встановленому законом.
Рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом. Строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель. Протягом строку проведення моніторингу закупівлі орган державного фінансового контролю має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі, повинен надати відповідні пояснення через електронну систему закупівель. Замовник у межах строку здійснення моніторингу закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі.
За результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання. У висновку обов`язково зазначаються:1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження; 2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі. Якщо за результатами моніторингу закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку. Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника, уповноважена особа замовником не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку. У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Як вбачається, з висновку Південного офісу Держаудитслужби від 22 травня 2020 року під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Лиманської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (далі – Замовник) на 2020 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, ТД, затверджену рішенням тендерного комітету Замовника від 06.04.2020 б/н, тендерні пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Лінккор», товариства з обмеженою відповідальністю «БК Фрегат», товариства з обмеженою відповідальністю «РСК Одеса», товариства з обмеженою відповідальністю «Бессарабіястрой» (далі – ТОВ «Бессарабіястрой»), протоколи засідань тендерного комітету Замовника від 30.04.2020 б/н щодо відхилення тендерних пропозицій учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Лінккор», товариства з обмеженою відповідальністю «БК Фрегат», товариства з обмеженою відповідальністю «РСК Одеса», протокол засідання тендерного комітету Замовника від 08.05.2020 б/н щодо визначення переможцем ТОВ «Бессарабіястрой», протокол засідання тендерного комітету Замовника від 08.05.2020 б/н щодо віднесення до формальних (несуттєвих) описок, технічних помилок, тощо, повідомлення про намір укласти договір, відповідь Замовника на запит на пояснення від 19.05.2020.
За результатами моніторингу установлено, що Замовник у підпункту 1.1 пункту 1 Додатку 1 до ТД установив вимогу, що учасник повинен надати відгук, який повинен бути датований (дата видачі відгуку має бути не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення даних відкритих торгів). Проте, на порушення підпункту 1.1 пункту 1 Додатку 1 до ТД учасником ТОВ «Бессарабіястрой» надано відгуки від 24.09.2016 № 23-01/09 та від 25.11.2016 № 16-01/11, які датовані раніше дати оприлюднення оголошення про проведення даних відкритих торгів (дата оприлюднення оголошення UA-2020-04-06-003442-b – 06.04.2020, при цьому дати відгуків - 24.09.2016, 25.11.2016). Також Замовник у пункті 7 розділу 1 ТД установив вимоги, що тендерна пропозиція повинна бути складена українською мовою. Документи або копії документів, що надаються учасниками у складі їх тендерної пропозиції, викладені іншими мовами, повинні надаватися разом із їх автентичним перекладом на українську мову. Переклад цих документів має бути засвідченим підписом уповноваженої особи учасника та відбитком печатки учасника (у разі її використання учасником). Проте, на порушення пункті 7 розділу 1 ТД учасником ТОВ «Бессарабіястрой» надано графіки виконання робіт, які є невід`ємними чистинами наданих аналогічних договорів від 21.06.2016 № 16 та від 12.10.2016 № 166 відповідно до розділу 12, на російській мові без перекладу на українську мову. Відповідно до пункту 1 Додатку 7 до ТД Замовник установив вимогу, що учасник повинен надати оригінал чи засвідчену копію статуту або іншого установчого документу зі змінами (у разі їх наявності) (для учасника - юридичної особи). Проте на порушення пункту 1 Додатку 7 до ТД учасником ТОВ «Бессарабіястрой» надано статут, сторінка 14 (розділ 17) якого нечитабельна. Відповідно до пункту 1 розділу 3 ТД зазначено, що якщо у складі тендерної пропозиції учасника надано скановану копію будь-якого документу, текст якої є нечитабельним (нечітке зображення, відсутність окремих фрагментів сторінки/інформації документу на його копії, тощо), вважатиметься, що учасник не надав такого документу, та з настанням відповідних наслідків відхиляється згідно ст. 30 Закону. У межах проведення моніторингу з вищезазначених питань було надано запит Замовнику на пояснення від 14.05.2020. Замовником надана відповідь на запит на пояснення від 19.05.2020, яка не містить підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника ТОВ «Бессарабіястрой» вимогам ТД, а також зазначено, що помилки було віднесено до формальних. Водночас слід зазначити, що Замовник у пункті 1 розділу 3 ТД визначив, які помилки відносяться до формальних. Отже, вищезазначені порушення учасником ТОВ «Бессарабіястрой» умов ТД не відносяться до формальних помилок у розумінні ТД Замовника. Однак на порушення пункту 1 та 4 частини першої статті 30 Закону Замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Бессарабіястрой» як таку, що не відповідає такому кваліфікаційному критерію, установленому статтею 16 Закону, як наявність документального підтвердження досвіду виконання аналогічного договору, та умовам ТД, а також визнав його переможцем.
Відповідно до ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо: 1) учасник: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) переможець: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону; 3) наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону; 4) тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель. У разі якщо учасник, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може повторно звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію стосовно причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема, технічній специфікації та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов`язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніше ніж через п`ять днів з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу. Тендерна документація повинна містити: 1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; 3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; 4) кількість товару та місце його поставки; 5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 7) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота); 9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ); 10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій; 11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції; 12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 16) прізвище, ім`я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю. Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Згідно ст. 15, 16 ЗУ «Про публічні закупівлі» під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
З матеріалів справи вбачається, що Лиманською сільською радою Татарбунарського району Одеської області рішенням від 06.04.2020 року затверджено тендерну документацію на закупівлю робіт за предметом закупівлі «Капітальний ремонт покрівлі Комунального закладу «Трапівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа IIII ступенів – дошкільний навчальний заклад» с. Трапівка, вул. Миру, 132 Татарбунарського району Одеської області» (ДК 021:2015: 45450000-6 — Інші завершальні будівельні роботи) (а.с. 41-68 т. 1, 20-39 т. 2).
Згідно умов тендерної документації від 06.04.2020 року тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну (інші критерії оцінки (у разі їх установлення Замовником)) та завантаження файлів з: - інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям (Додаток №1); - інформацією щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону (Додаток №2); - інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію, яка повинна містити перелік та обсяги робіт. Документи подаються у відповідності до пункту 6 розділу ІІІ цієї тендерної документації, згідно з Додатком № 3; - документами, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції: копією протоколу засновників/учасників (копією виписки з протоколу засновників/учасників), наказом про призначення, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання договору за результатами проведення процедури закупівлі; довіреність, доручення або інший документ, що підтверджує повноваження уповноваженої особи учасника на підписання документів, що стосуються цих торгів (якщо інтереси Учасника буде представляти довірена особа); завірені копії сторінок паспорту особи, яка підписує документи тендерної пропозиції та договору (подаються в повному обсязі) або копія іншого документу, передбаченого статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»; - інформацією про субпідрядника (субпідрядників) (Додаток №6); - лист-згода з проектом договору (Додаток №8); - лист-згода на збір та обробку персональних даних посадової особи або представника учасника процедури закупівлі уповноваженого на підписання документів закупівлі; - відомостями про учасника (Додаток №5); - формою тендерної пропозиції (Додаток №4); - інформацією, у вигляді довідки в довільній формі про те, що у взаємовідносинах між учасником та замовником оперативні санкції не застосовувались (згідно ст.236 Господарського кодексу); - іншими документами, передбаченими тендерною документацією (у тому числі, визначеними Додатком № 7).
Всі визначені цією документацією документи тендерної пропозиції завантажуються в електронну систему закупівель у вигляді скан-копій, виготовлених з оригіналів документів, складених безпосередньо учасником (довідки в довільній формі, інші документи), надання яких вимагається згідно з вимогами цієї документації, а так само з оригіналів документів, виданих учаснику іншими установами, підприємствами та організаціями або з копій документів у разі якщо така можливість передбачена вимогами документації саме для конкретно визначеного документу.
Якщо у складі тендерної пропозиції учасника надано скановану копію будь-якого документу, текст якої є нечитабельним (нечітке зображення, відсутність окремих фрагментів сторінки/інформації документу на його копії, тощо), вважатиметься, що учасник не надав такого документу, та з настанням відповідних наслідків відхиляється згідно ст. 30 Закону.
Формальні (несуттєві) помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника. Приклади формальних (несуттєвих) помилок, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції і не впливають на зміст пропозиції, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозиції: - відсутність підписів, печаток (за наявністю) на окремих документах, крім тих, що підлягають засвідченню учасником; - орфографічні помилки та механічні описки в словах та словосполученнях, що зазначені в документах, які підготовлені безпосередньо учасником та надані в складі пропозиції (наприклад: зазначення в довідці русизмів, сленгові слова, описок або технічних помилок); - зазначення неправильної назви документа, що підготовлений безпосередньо учасником, у разі якщо зміст такого документа повністю відповідає вимогам цієї документації (наприклад: учасник надає документ, який містить невірну (неповну) назву, яка встановлена вимогами тендерної документації); - зазначення в документах учасника старої назви вулиці, міста, підприємства (установи) тощо, які підпадають під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» № 317- VIII 09/04/2015. Замовник залишає за собою право не відхиляти тендерну пропозицію при виявленні формальних помилок незначного характеру, що описані вище, при цьому замовник гарантує дотримання всіх принципів, визначених статтею 3 Закону.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" у складі тендерної пропозиції надано, зокрема, копію статуту, затвердженого протоколом № 1 від 02.03.2016 року, та копію договору підряду № 166 від 12.10.2016 року, до якого додано графік виконання робіт (а.с. 48-73 т. 2).
В той же час, надана до тендерної пропозиції копія графіку виконання робіт, який є невід`ємною частиною договору підряду № 166 від 12.10.2016 року всупереч приписам ст. 15 «Про публічні закупівлі» та умовам тендерної документації не викладений українською мовою та до тендерної пропозиції не надавався його переклад.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що викладення додатку до договору на російській мові є формальною помилкою та русизмом, оскільки наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15 квітня 2020 року № 710 затверджено Перелік формальних помилок, серед яких відсутня така формальна помилка як викладення документу іншою мовою, аніж українська. При цьому, русизмом є окреме слово, а не документ в цілому, який викладений на російській мові.
Крім того, сторінка 14 наданої ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" копії статуту затвердженого протоколом № 1 від 02.03.2016 року є нечитабельною, на ній відсутні окремі фрагменти тексту, що відповідно до тендерної документації, затвердженої рішенням від 06.04.2020 року, є підставою вважати, що учасник не надав такого документу, та підставою для відхилення пропозиції згідно ст. 30 Закону (а.с. 69 т. 2).
Доводи представника позивача щодо того, що 14 сторінка є взаємопов`язаною з 12 та 13, які є читабельними, а сам недолік не ставить під сумнів зміст тендерної документації, суд вважає неспроможними, оскільки позивач, Лиманська сільська рада Татарбунарського району Одеської області, самостійно затверджував тендерну документацію, в якій чітко зазначив, що якщо у складі тендерної пропозиції учасника надано скановану копію будь-якого документу, текст якої є нечитабельним (нечітке зображення, відсутність окремих фрагментів сторінки/інформації документу на його копії, тощо), вважатиметься, що учасник не надав такого документу, та з настанням відповідних наслідків відхиляється згідно ст. 30 Закону.
При цьому, суд не приймає до уваги наданий до суду висновок спеціаліста № ED-2526-9-1788/21 від 23.05.2021 року, оскільки даний висновок стосується дослідження якості друкованого тексту оригіналу статуту ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" та можливих причин недостатньої якості зображення в його копіях, та відповідно висновки спеціаліста не спростовують того, що ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" разом з тендерною пропозицією надано копію статуту, сторінка 14 якого частково є нечитабельною.
Також, зі змісту тендерної документації, а саме додатку 1 вбачається, що замовник установив вимогу про те, що відгук повинен бути датований (дата видачі відгуку має бути не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення даних відкритих торгів) також містити інформацію щодо дати укладення та номеру договору (якщо договору присвоєно номер), окрім цього, відгук повинен містити інформацію про дотримання учасником умов договору у частині відповідності виконаних робіт вимогам проектно-кошторисній документації, будівельним нормам, технічним умовам, державним стандартам і правилам та використаних матеріальних ресурсів вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектно-кошторисній документації, а також інформацію про: достатність технічного потенціалу учасника та наявність необхідної кількості робітничих кадрів під час виконання договору, рекомендації щодо можливості співпраці з таким учасником.
Проте, всупереч вимогам тендерної документації ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" до тендерної пропозиції надано відгуки від 24.09.2016 року та від 25.11.2016 року, тобто дата відгуків передує даті оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів (06 квітня 2020 року).
Таким чином, з вищевикладеного слідує, що надана ТОВ "БЕССАРАБІЯСТРОЙ" тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації, а учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, які визначені 16 ЗУ «Про публічні закупівлі».
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Лиманської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель № 219 від 22.05.2020 року є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Лиманської сільської ради Татарбунарського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379404, адреса місцезнаходження: 68141, Одеська обл., Татарбунарський район, с. Лиман, вул. Героїв України, 47А) до Південного офісу Держаудитслужби код ЄДРПОУ 40477150, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – ТОВ “БЕССАРАБІЯСТРОЙ” (код ЄДРПОУ 40318291, адреса місцезнаходження: 68533, Одеська область, Тарутинський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 51) про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель № 219 від 22.05.2020 року, в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 18 червня 2021 року.
Суддя О.А. Левчук
.