Рішення № 97753993, 18.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
200/4464/21
Номер документу
97753993
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2021 р. Справа№200/4464/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів зі специфічними умовами навчання» за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з обов`язковим зазначенням в ній відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18 жовтня 2017 року, та їх розмірів для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії; зобов`язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії пенсіонера органів внутрішніх справ (міліції) за нормами, чинними на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, яку ОСОБА_1 обіймав на день звільнення, а саме «заступник начальника відділу поліції (управлінь, відділів (відділень))» згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 3250 грн.; оклад за спеціальним званням – 2400 грн.; надбавка за стаж служби (в розмірі 50%) – 2825 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби згідно посади (в розмірі 75% від грошового забезпечення) – 6356,25 грн.; премія (в середньому розмірі) від грошового забезпечення в розмірі 55,63%) – 8250,62 грн.; індексація – 929,08 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року про відкриття провадження було направлено відповідачу за адресою місцезнаходження, зазначеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, та вручено представнику за довіреністю, про що свідчить конверт з довідкою з відміткою про причини повернення.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, позивач зазначив, що з 31 грудня 2010 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ. Зазначив, що його пенсію розраховано згідно уточнюючої довідки №5859 від 13.03.2018 року ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області, виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання (полковник міліції), процентної надбавки за вислугу років (50 відсотків) та премії (5,74 відсотків). На підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду пенсію було встановлено в розмірі 90% грошового забезпечення. На запит позивач отримав лист з інформацією про складові та розмір грошового забезпечення поліцейських за прирівняної посадою «заступник начальника відділу поліції» ГУНП в Донецькій області за спеціальним званням полковник поліції. На неодноразові звернення позивача (останнє - в кінці лютого 2021 року) до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 та постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 «Про внесення змін до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на грудень 2019 року, відповідач відмовив, посилаючись на те, що запит на перерахунок пенсії від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС не надходили. Крім того, зазначено, що після визнання судами окремих положень Постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розмір перерахунку пенсії. Для надання нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії підстави відсутні. Дії відповідача щодо відмови у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення вважає протиправними, просив задовольнити позов.

Крім того, позивачем були надані до суду письмові пояснення, в яких позивач зазначив, що за численними позовами пенсіонерів МВС, адміністративні суди визнають протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України (станом на 12.02.2021 прийнято 1021 рішення) щодо відмови у підготовці та наданні до пенсійних органів довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язують Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до управлінь Пенсійного фонду України такі довідки, для здійснення обчислення та перерахунку з 1 грудня 2019 року основного розміру пенсії позивачів.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Враховуючи зазначені обставини, з урахуванням положень ч. 6 ст. 162 КАС України суд дійшов висновку про вирішення справи за наявними матеріалами у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 10 липня 1996 року Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області), РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером МВС України за вислугу років (посвідчення № НОМЕР_1 ).

Відповідач – Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) є суб`єктом владних повноважень в розумінні ст. 46 КАС України.

Судом встановлено, що згідно протоколу від 05.12.2017 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, під час розрахунку пенсії за Законом України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року були враховані наступні дані: посадовий оклад - 1120 грн., оклад за військове звання - 135 грн., надбавка за вислугу років - 40%, середньомісячна сума додаткових виплат грошового забезпечення – 2864 грн. 77 коп., у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 97%. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга років 38) у розмірі – 4159 грн. 59 коп. Підвищення за Постановою КМУ № 355 – 787 грн. 49 коп., доплата до розміру зафіксованої індексації – 56 грн. 98 коп., доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації – 186 грн. Всього призначено – 4947 грн. 08 коп.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Донецькій області 13.03.2018 року видано довідку № 5859м про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) позивачу, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними за 1 січня 2016 року за прирівняною посадою на день звільнення зі служби: заступник начальника відділу поліції до посади на день звільнення зі служби оперуповноважений, становить: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2825 грн., премія (5,74%) – 486,47 грн., усього 8961 грн. 47 коп.

На звернення позивача щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України надав відповідь листом від 21.01.2021 року №С-1382/22, відповідно до якого Постановою Кабінету Міністрів України №103 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 01 січня 2016 року враховувались оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок за січень 2016 року. На виконання постанови №103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію, за якою за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені постановою №988, за січень 2016 року не виплачувались. З урахуванням викладеного ліквідаційними комісіями ГУ МВС в областях були підготовлені та надіслані до територіальних управлінь Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. перерахунку пенсії. Також, відповідно до правового висновку Верховного Суду у справі №160/8324/19 складання та надсилання територіальними органами ПФУ списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. На сьогодні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів ПФУ до МВС не надходили. Прийняття актів КМ України, внесення до них змін, відновлення їх дії тощо належить до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Після визнання судами окремих положень Постанови №103 протиправними та не чинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розмір перерахунку пенсії. Для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні.

На звернення позивача щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України надав відповідь листом від 10.02.2021 року №С-2901/22 аналогічну вищевикладеній.

На запит позивача щодо надання інформації про складові та розмір грошового забезпечення поліцейських за прирівняною посадою, з якої було звільнено позивача Головним управлінням Національної поліції надано відповідь листом від 09.02.2021 року №42зі/26/02-202, відповідно до якої посада позивача прирівняна до посади «заступник начальника відділу поліції» ГУНП в Донецькій області та надано інформацію про фактичний розмір нарахованого грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових поліцейського за посадою «заступник начальника відділу поліції», що має звання «полковник поліції» та стаж служби понад 25 років, станом на грудень 2019 року фактично було нараховано посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальним званням - 2400 грн., надбавку за стаж служби - 2825 грн., надбавку за специфічні умови проходження служби – 6356,25 грн., премію – 15152 грн. 85 коп., індексація – 929 грн. 08 коп. Разом – 31400 грн. 68 коп.

Крім того, повідомлено позивача, що підготовка матеріалів та оформлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відноситься до компетенції Державної установи «Територіально-медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».

На заяву позивача щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Державна установа «Територіально-медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» надала відповідь листом від 17.02.2021 року №С-51/1, відповідно до якої до функцій останнього належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію тощо.

Отже, спірним питанням є правомірність не виготовлення та не направлення відповідачем нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із зазначенням відомостей про надбавку за специфічні умови проходження служби та індексації.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

– посадовий оклад, оклад за військовим званням;

– щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

– одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пп. 1 п. 12 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 129 від 25.02.2019 року в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно п. 1 якої вказано, що ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тощо.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Відтак суд не погоджується з доводами першого відповідача про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов`язання надати до Управління нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак суд вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі – Постанова № 804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов`язок відповідача щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в Постанові Великої Палати Верховного Суду по зразковій справі № 160/8324/19.

Раніше судом було встановлено, що в матеріалах справи міститься довідка від 13.03.2018р. №5859лк про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), станом на 01.01.2016р.

Суд звертає увагу, що наведена довідка була видана відповідно до постанови №988 з урахуванням вимог п.3 постанови №103, положення якої визнано протиправним та скасовано судовим рішенням у справі № 826/12704/18.

Доказів надання до органу, що призначає пенсії, нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку№45 в редакції, чинної до внесення змін постановою №103, відповідачем не надано.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо невидачі позивачу оновленої довідки про грошове забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, є протиправною.

Стосовно вимоги позивача щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення позивача розміру індексації суд зазначає наступне.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Частиною п`ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі по тексту - Порядок №1078), передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Таким чином, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення поліцейських, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 94 Закону України «Про Національну поліцію» містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про Національну поліцію» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Поряд з цим, відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а тому у цій справі суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка викладена в його постановах від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, від 16 вересня 2020 року у справі №612/402/17, від 21 січня 2021 року у справі №296/10628/16-а, від 08 лютого 2021 року у справі №820/4963/18, яка полягає у наступному.

Так, Верховний Суд зазначив, що незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення позивача розміру індексації підлягає задоволенню.

Що стосується конкретизації позивачем розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно включити до оновленої довідки, на час розгляду справи у суду відсутні підстави для задоволення таких вимог, оскільки жодних спорів з приводу розмірів таких видів грошового забезпечення наразі між сторонами не існує, а їх задоволення свідчило б про вирішення спору на майбутнє, що не відповідає задачам та принципам адміністративного судочинства.

Щодо способу захисту, судом враховано правові висновки Верховного Суду в рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 й застосовує саме такий, викладаючи резолютивну частину рішення суду.

Враховуючи викладене, виходячи з вимог, заявлених позивачем у даній справі, суд, з метою належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з положеннями частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 908 грн. відповідно до квитанції від 14 квітня 2021 року № 33, який підлягає стягненню з відповідача пропорційно до задоволених вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невиготовлення та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, ЄДРПОУ 00032684) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 19.11.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.

В решті позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 681 (шістсот вісімдесят одну) гривню.

Рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 18 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Троянова