
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2021 р. Справа№200/4516/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962, 87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Метрополитська, 175) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області (ідентифікаційний код 25707404, 85780, Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3). Просив застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3 до повного усунення порушень шляхом заборони експлуатації вищезазначеного об`єкту. Позов вмотивовано тим, що під час позапланової перевірки приміщень та території відповідача виявлені порушення вимог Правил пожежної безпеки України, які створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров`ю людей, перешкоджають вільній експлуатації людей у разі настання надзвичайної ситуації, ускладнюють гасіння пожежі.
08 травня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 01 червня 2020 року.
01 червня 2020 року, 22 червня 2020 року ухвалами суду відкладено розгляд справи до 22 червня 2020 року, 27 липня 2020 року відповідно.
02 червня 2020 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що Стрітенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що перебуває в управлінні Волноваської районної ради Донецької області. Відсутність коштів є завадою для усунення порушень. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
05 серпня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
01 вересня 2020 року, 02 вересня 2020 року ухвалами суду оголошено перерву.
29 вересня 2020 року, 21 грудня 2020 року ухвалами суду зупинено провадження у справі до 21 грудня 2020 року, 14 червня 2021 року відповідно.
14 червня 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у справі.
У судове засідання призначене на 14 червня 2021 року представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача надав клопотання про проведення судового засідання без його участі.
За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Згідно ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно вимог ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Відповідач – Стрітенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області зареєстрована за номером 25707404, місцезнаходження: Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3.
У відповідності до наказу начальника 11 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Донецькій області від 16.01.2020 «Про проведення позапланових перевірок», посвідчення про проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.01.2020 №8 в період з 17 січня 2020 року по 20 січня 2020 року головним фахівцем Волноваського РВ ГУ ДСНС України у Донецькій області проведено позаплановий захід нагляду (контролю) щодо дотримання Стрітенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, яка розташована за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3 вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
20 січня 2020 року за результатами зазначеного позапланового заходу позивачем складено акт №7, в якому зафіксовані порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 5 березня 2015 року за № 252/26697.
16 грудня 2020 року складено акт комісійного обстеження приміщень Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області на предмет усунення порушень, вказаних в акті від 20.01.2020 №7.
В результаті обстеження встановлено: план евакуації та порядок евакуації переглянуті; призначені відповідальні особи за пожежну безпеку окремих приміщень, інженерного обладнання, а також за утримання та експлуатацію засобів протипожежного захисту; у кожному приміщенні закладу розміщена табличка, на якій указано прізвище відповідального за пожежну безпеку, номер телефону найближчого пожежно- рятувального підрозділу, а також інструкція з пожежної безпеки; приміщення в повному обсязі забезпечені відповідними знаками безпеки; організовані та проводяться з працівниками закладу протипожежні інструктажі, навчання та перевірка знань з пожежно-технічного мінімуму; забезпечено освітлення запасного входу до будівлі школи з боку кухні, спортивної зали, вестибюля першого поверху; на дверях електрощитової вказано місце зберігання ключів; шляхи евакуації з цокольного поверху звільнені від захаращення; дДемонтовані тимчасові електромережі: у кабінеті директора, кабінеті викладача фізкультури, на кухні від ел.щитка до бойлера та печі, 10 класі до розетки, в електрощитовій; електровимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на негорючу основу (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (у кабінеті директора, музеї, 4 класі, бібліотеці, коридорі 2-го поверху, 11 класі, 10 класі, 6 класі, кабінеті викладача 6 класу, лаборантській хімії та біології, медичному кабінеті, кімнаті викладача фізкультури, архіві, кухні); замінені пошкоджені ел. розетки та вимикачі у коридорі на другому поверсі, 10 класі, медичному кабінеті, 4 класі; світильники у приміщенні електрощитової, кабінеті вчителя 6 класу, в коридорі біля спортзалу, архіві експлуатуються в ковпаках; необхідна кількість первинних засобів пожежогасіння визначена відповідальним за пожежну безпеку на об`єкті окремо для кожного приміщення; посадові особи (директор закладу) пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; для загального відключення освітлювальної мережі архіву передбачено встановлення апаратів відключення (вимикачів) поза межами (ззовні) приміщень на негорючих стінах (перегородках); електрощити, групові електрощитки оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами; проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; на території об`єкта встановлений пожежний щит (стенд) із комплектом засобів пожежогасіння; керівником пройдене навчання з питань техногенної безпеки; згідно наданого технічного паспорту та листа директора Стрітенської ЗОШ ОСОБА_1 , приміщення архіву за документами є приміщенням спортивної роздягальні, яке на момент перевірки керівництвом школи було помилково названо архівом. Приміщення звільнено від підручників; грати встановлені на вікнах комп`ютерного класу та кабінету директора виконані такими, що розкриваються; двері сходових кліток та коридорних перегородок експлуатуються з пристроями для самозачинення; проведено технічне обслуговування вогнегасників; будівля забезпечена первинними засобами пожежогасіння у необхідній кількості; працюючий персонал забезпечений засобами індивідуального захисту органів дихання; встановлені протипожежні двері у приміщенні електрощитової; розміщення приміщення електрощитової здійснене у відповідності до затвердженої будівельної документації; електричне обладнання, електропроводи та кабелі забезпечені апаратурою захисту від струмів короткого замикання та інших аварійних режимів; в приміщеннях школи з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснені за допомогою опресування; роботи в закладі проводяться на справному електрообладнанні (проведено ремонт заземлюючого пристрою; щитів освітлення ЩО№ 3 2-й поверх; щитів освітлення ЩО № 1-В і ЩО № 1-А спорт, зал; щиту аварійного освітлення; заземлюючого пристрою їдальні і котельні; ввідного рубильнику, розподільчого щиту, верстату свердлильного- 1 і верстату свердлильного-2 в столярній майстерні); демонтовано оздоблення плиткою з ДСП стелі вестибюля першого поверху; будівля майстерні та котельні забезпечені відповідними знаками безпеки, входи до будівлі забезпечені освітленням, шляхи евакуації (прохід) в приміщенні котельні звільнений від складованого вугілля, демонтована тимчасова електромережа: електричний кабель електричного вводу в майстерню із електропідстанції; підключення циркулярки від ел.щита, електровимикачі та розетки встановлені з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апаратів не менше ніж на 0,01 метра, у котельні пожежний щит (стенд) укомплектований комплектом засобів пожежогасіння.
Залишаються не усунутими наступні порушення: дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; сходові клітки та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; приміщення школи не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п. 7.3; приміщення школи не обладнані системою оповіщення про пожежу 3-го типу відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток Б табл. Б.1 розділ 5 п. 5.1.; навчальний заклад не забезпечений зовнішнім протипожежним водопостачанням згідно з вимогами будівельних норм (ДБН В.2,5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування»); в будівлях майстерні та котельні допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах у приміщення електрощитової; коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; на шляху евакуації улаштований поріг, якій перешкоджає вільній евакуації людей (вихід з будівлі назовні); зняті двері тамбуру входу в будівлю; електричне обладнання, електропроводи та кабелі не забезпечені апаратурою захисту від струмів короткого замикання та інших аварійних режимів; в приміщеннях будівлі з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснені без допомоги опресування, зварювання, паяння або затискачів; приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток А табл. А.1 п. 7.3; приміщення не обладнані системою оповіщення про пожежу 3-го типу відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток Б табл. Б.1 розділ 5 п. 5.1.; будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння у необхідній кількості.
На думку позивача, неусунуті порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки є Державна служба України з надзвичайних ситуацій. Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є територіальним органом, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на території Донецької області.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон України від 05 квітня 2007 року №877-V), державний нагляд (контроль) є діяльністю уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Абзацом 5 частини 1 статті 6 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V підставою для здійснення позапланових заходів визначено доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) визначено як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно абзацу 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з п. 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", та пунктом 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 21.09.2017 № 507), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.
Частиною 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальним органом на території Донецької області є позивач.
Згідно статті 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: - здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; - складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; - звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно частин першої, другої та третьої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.
Згідно із підпунктами 1, 3, 8, 13, 19, 21, 22, 23 пункту 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України, на суб`єкта господарювання покладається обов`язок: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що на час розгляду справи порушення, виявлені в ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і зазначені в акті від 20.01.2020 №7 (з урахуванням акту від 16.12.2020 б/н), які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у повному обсязі не усунуті.
Вказані порушення на переконання суду не є формальними, а стосуються наявності у відповідача порушень, які можуть призвести до займання і відсутності необхідної системи заходів для уникнення пожежі, забезпечення своєчасного її виявлення та гасіння, попередження людей про небезпеку, тобто такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Суд зауважує, що застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того, застосування до відповідача заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення суб`єктом господарювання виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об`єкті підвищеної небезпеки.
Вищезазначене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові № 812/1262/18 від 23 квітня 2020 року.
Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Доводи Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області проте, що установа є неналежним відповідачем суд визнає безпідставними, оскільки згідно зі Статутом, затвердженого рішенням Волноваської районної ради від 30.03.2016 №7/5-97 навчальний заклад є самостійною юридичною особою, має самостійний баланс, печатку, штамп, ідентифікаційний код. Це також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно із частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Отже, оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача, у встановлений час та спосіб не усунуті у повному обсязі та створюють загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей (в т.ч. дітей) суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення та заборони експлуатації Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, яка розташована за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3 до повного усунення порушень.
Відсутність бюджетних коштів та належного фінансування, не звільняє відповідача від обов`язку виконання ним імперативних норм протипожежного законодавства. Чинне законодавство не ставить в залежність необхідність в застосуванні заходів реагування від наявності чи відсутності бюджетних коштів (фінансової спроможності) відповідача. Сама по собі відсутність коштів на забезпечення протипожежної безпеки, в тому числі й у зв`язку з відсутністю відповідного бюджетного асигнування, не може бути підставою для відкладення вжиття заходів щодо усунення факторів небезпеки життю, здоров`ю громадян.
У контексті питання дотримання гарантованого ст. 53 Конституції України та вимог Закону України «Про освіту», щодо гарантованого права на освіту, суд зауважує, що, у даному випадку, пріорітетнішим є збереження життя та здоров`я людей, гарантованого ст. 3 Конституції України.
Суд звертає особливу увагу на те, що застосування заходів реагування спрямовано для забезпечення безпеки життя та здоров`я дітей, які навчаються в школі та педагогічного колективу від будь-якого ризику настання небезпечних чинників, що є цілком співмірним та відповідає ступеню можливого ризику. Застосований захід реагування має тимчасовий та спонукаючий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, у зв`язку із вищевикладеним, судовий збір стягненню з відповідача на користь позивача не підлягає, оскільки зазначені витрати суб`єктом владних повноважень не понесені.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5-8, 10, 19, 72, 90, 191, 241-246, 255, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області про застосування заходів реагування - задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту - Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, розташованої за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Стрітенка, пр.Миру, 3 шляхом заборони експлуатації вищезазначеного об`єкту до повного усунення порушень, відображених в акті 11 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Донецькій області від 20.01.2020 №7.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош