
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2021 р. Справа№200/4959/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника позивача Куліковської В.О., представника відповідача Ярової С.Е., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 №0128644801,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго” (ідентифікаційний код 23343582, 03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-а) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 №0128644801. Позов вмотивовано тим, що підприємство до 29.12.2014 зареєстровано в місті Донецьку, у зв`язку з тимчасовою окупацією частини території України здійснена перереєстрація в місті Києві. Старобешівська ТЕС є структурною одиницею позивача, яка зареєстрована в м.Миколаївка, м.Слов`янськ Донецької області, однак генеруючи потужності знаходяться в смт.Новий світ Старобешівського району Донецької області. Кінцеві споживачі електричної енергії, що виробляється на Старобешівській ТЕС, знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території. Сплату податкового боргу унеможливило захоплення Старобешівської ТЕС. Контролюючим органом, всупереч вимог п.п.38.4 п.38 підрозділу 10 “Інші перехідні положення” розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції до ПАТ “Донбасенерго”. При цьому, не враховано, що підприємство звільнено від відповідальності за весь період проведення антитерористичної операції, в межах діяльності структурного підрозділу, оскільки його фактичним місцезнаходженням є тимчасово окупована територія. Також зазначено, що податковий борг ПАТ “Донбасенерго” з рентної плати за спеціальне використання за період 1-й квартал 2015 року – 4-й квартал 2016 року є безнадійним та підлягає списанню відповідно до рішення суду по справі №805/696/18-а, отже нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату такого боргу є протиправним.
15 квітня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 13 травня 2019 року.
24 квітня 2019 року до суду надійшов відзив, в якому зазначено, що позивачем самостійно задекларовані суми податку, що підлягали сплаті за півріччя 2015 року та ІІІ - IV квартали 2016 року. Несвоєчасна сплата податку (рентна плата за спеціальне використання води) є підставою для застосування штрафу. Вважає, що норми пп.38.4 п. 38 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не застосовуються до позивача, оскільки за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємство зареєстровано в м.Слов`янськ. (том 1 а.с. 166-169)
13 травня 2019 року позивачем надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що до складу ПАТ «Донбасенерго» входить 7 структурних одиниць (філій), фактичне місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території у розумінні Податкового кодексу України, зокрема: структурна одиниця «Старобешівська теплова електрична станція», фактичне місцезнаходження: Донецька область, Старобешівський район, смт. Новий світ. Зазначає, що податкові зобов`язання, за несвоєчасну оплату яких нарахований штраф, виникли вже під час проведення антитерористичної операції, при цьому фактично господарська діяльність велась на території, що вважалася тимчасово окупованою. Крім того, 18.12.2018 набрало чинності рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/696/18, яким зобов`язано контролюючий орган прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу (в тому числі розстроченого) ПАТ “Донбасенерго” за період з І кварталу 2015 по ІV квартал 2016 в загальному розмірі 250395602,69 грн., з них: з екологічного податку – 225293029,51 грн. за вказаний період, з рентної плати за спеціальне використання води – 25102573,18 грн. за вказаний період. Просив позовні вимоги задовольнити. (том 2 а.с.85-87)
13 травня 2019 року ухвалою суду зупинено провадження в адміністративній справі до перегляду Верховним Судом рішень по справі №805/696/18-а.
28 квітня 2021 року ухвалою суду поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 17 травня 2021 року.
12 травня 2021 року позивачем надані додаткові пояснення в яких зазначено, що постановою Верховного Суду від 06.04.2021 №805/696/18-а підтверджена правомірність висновків, що податковий борг ПАТ «Донбасенерго» є безнадійним, виник внаслідок обставин непереборної сили та підлягає списанню. Отже, відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зазначеного безнадійного податкового боргу. (том 2 а.с. 139-142)
17 травня 2021 року ухвалою суду замінено Головне управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028) його правонаступником Головним управлінням ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код ВП 44070187).
17 травня 2021 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 14 червня 2021 року.
14 червня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю виходячи із наступного.
10 липня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області за результатом проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води за півріччя 2015 року, 3-4 квартали 2016 року ПАТ «Донбасенерго» складено акт №297/05-99-48-01/23343582. За результатом проведення перевірки встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води за півріччя 2015 року, 3-4 квартали 2016 року. (том 1 а.с. 49-52)
9 серпня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області за результатом розгляду заперечень позивача листом №33546/10/95-99-48-01-21 надана відповідь, в якій зазначено про правильність висновків, викладених в акті перевірки. (том 1 а.с. 58-62)
14 серпня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області відповідно до акту перевірки від 10.07.2018 №297/05-99-48-01/23343582 прийнято податкове повідомлення-рішення №0044624801, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води застосовано штраф у розмірі 1344184,50 грн.
25 жовтня 2018 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення №34693/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду скарги ПАТ «Донбасенерго» на податкове повідомлення-рішення від 14.08.2018 №0044624801. В рішенні зазначено, що висновки акту перевірки ПАТ «Донбасенерго» щодо застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води в частині подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань, є недоведеними та передчасними. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 14.08.2018 №0044624801 у частині застосування штрафу у сумі 61,45 грн., в іншій частині – залишено без змін, скаргу задоволено частково. (том 1 а.с. 72-73)
25 січня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області відповідно до акту перевірки від 10.07.2018 №297/05-99-48-01/23343582, рішення ДФС України від 25.10.2018 №34693/6/99-99-11-03-01-25 прийнято податкове повідомлення-рішення №0128644801, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води застосовано штраф у розмірі 1 344 123,05 грн. (том 1 а.с. 74)
З розрахунку штрафної санкції вбачається, що штраф нараховано за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води визначених у податкових деклараціях, а саме, за півріччя 2015 року (від 05.08.2015 №9164111536), за ІІІ квартал 2016 року (від 09.11.2016 №9212893966), за ІІІ квартал 2016 року (від 09.11.2016 №9212894050), за ІІІ квартал 2016 року (від 07.02.2017 №9269399261), за ІV квартал 2016 року (від 07.02.2017 №9269399281). (том а. с. 75-76)
Позивач, не погодившись з правомірністю проведення перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.257.5 ст. 257 ПК України сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків визначена у статті 126 ПК України.
Так п. 126.1 цієї статті визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Разом з цим, згідно підпункту 38.4 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції чинній станом на час прийняття спірного рішення) якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об`єднаних сил (ООС).
Отже, умовою для звільнення від відповідальності, визначеної цим Кодексом, є здійснення діяльності відокремленим підрозділом на тимчасово окупованій території за весь період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об`єднаних сил (ООС).
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються та актуалізуються Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Під час розгляду справи судом встановлено, що ПАТ «Донбасенерго» станом на 14 квітня 2014 року зареєстровано в м. Донецьк, з 29.12.2014 змінило своє місцезнаходження на місто Київ. До його складу, зокрема, входить структурна одиниця «Старобешівська теплова електрична станція». Податкові зобов`язання за півріччя 2015 року, 3-4 квартали 2016 року з рентної плати за спеціальне використання води виникли у зв`язку із здійсненням діяльності ПАТ «Донбасенерго» на Старобешівській ТЕС. Станом на час прийняття спірного рішення ПАТ «Донбасенерго» проводило діяльність з виробництва електричної енергії на Старобешівській ТЕС (структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» Старобешівська теплова електрична станція), яка розташована в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області. Селище міського типу Новий Світ на території якого розташована Старобешівська ТЕС входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р, розпорядженням Кабінету Міністрів України від7 листопада 2014 року № 1085-р.
Отже, в силу вимог підпункту 38.4 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України наявні підстави для звільнення ПАТ «Донбасенерго» від відповідальності за несвоєчасну сплату задекларованих зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води, що виникли у зв`язку із провадженням господарської діяльності Старобешівською ТЕС на тимчасово окупованій території.
Проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження структурної одиниці ПАТ «Донбасенерго» Старобешівська теплова електрична станція з смт. Новий Світ на місто Слов`янськ, не спростовує висновок про те, що господарська діяльність вказаного підприємства здійснюється саме на тимчасово окупованій території, тобто в місці де розташовані потужності (наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015 №273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії»).
Крім того, суд зауважує, що 18 грудня 2018 року набрало чинності рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.10.2018 по справі №805/696/18-а, з урахуванням змін викладених у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2018, якими, зокрема, зобов`язано Головне управління ДФС у Донецькій області (правонаступником якого є Головне управління ДПС у Донецькій області) прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу (в тому числі розстроченого) за період перший квартал 2015 року - четвертий квартал 2016 року з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 25102573,18 грн. Встановлено, що податковий борг виник у зв`язку з провадженням господарської діяльності відокремленим підрозділом позивача Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго».
Частиною 2 статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Вищезазначене не враховано управлінням під час прийняття податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 №0128644801.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що управління приймаючи податкове повідомлення-рішення від 25.01.2019 №0128644801 діяло необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення, у зв`язку з чим рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений згідно платіжного доручення від 18.03.2019 №3354 судовий збір у розмірі 19210,0 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2019 №0128644801 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 25.01.2019 №0128644801.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код ВП 44070187, 87526, Донецька область, м.Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114) на корить Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (ідентифікаційний код 23343582, 03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-а) судовий збір у розмірі 19210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені 14 червня 2021 року. Повний текст рішення складено 18 червня 2021 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош