
Номер справи 220/708/21
Номер провадження № 2/220/313/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючої судді Фисун Л.С.
за участю секретаря Григораш В. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , до Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області про визнання дій противоправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
у с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернулася до Великоновосілківського районного суду Донецької області з позовною заявою до Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області про визнання дій противоправними та зобов`язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначила, що довідкою МСЕК № 850344 серії 12 ААБ їй встановлено 2 групу інвалідності. 3 15 листопада 2001 року вона працює директором Воскресенського сільського будинку культури.У зв`язку із загостренням хронічного радикуліту потрапила до лікарні, де в неї діагностували лівосторонній каксартроз 3-4 степені та рекомендували провести операцію. Операцію було проведено в м. Донецьку, в Обласній травматологічній лікарні. Через те, що операція проведена складна та відновлення стану позивача потребувало великої кількості часу, у період з 20 лютого 2020 року по 18 червня 2020 року вона знаходилась на амбулаторному лікуванні у м.Донецьку. 19 червня 2020 року термін дії періоду непрацездатності сплинув і з метою отримання належних страхових виплат позивач звернулась до Шевченківськівської сільської ради надавши листки непрацездатності "Республіканського травматологічного центру" серії НОМЕР_1 , АБ №23308, АБ№121277, АБ 006619, однак отримала лист Шевченківськівської сільської ради, згідно якого листки непрацездатності, які були видані закладами охорони здоров`я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Вважає, що відповідачем протиправно відмовлено їй в прийнятті лікарняних листків та не призначено матеріальне забезпечення по тимчасовій непрацездатності, оскільки статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на іимчаеово окупованій території України» встановлено правовий режим на тимчасово окупованій території, який передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території. Статтею 18 зазначеного Закону визначено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 01.10.2014 №531, встановлено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування” робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, а до завершення заходів, пов`язаних з утворенням зазначеного Фонду та його робочих органів, - робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі -фонди) відповідно до пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення” зазначеного Закону за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правліннями фондів, а також цією Постановою було рекомендовано правлінню Фонду соціального страхування прийняти власні нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цієї постанови. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України .№531 від 01.10.2014 року правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 26 грудня 2014 року було прийнято постанову №37, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 21.10.2015 року за №68/26513. «Про затвердження Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово оку пованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (далі - Порядок №37). На момент її звернення із заявою про призначення допомоги, іншого порядку реалізації прав па загальнообов`язкове соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території чи території проведення антитерористичної операції, крім визначеного Законом та актами Кабінету Міністрів України та Порядком № 37 не визначено. Нею надано відповідачу листки непрацездатності, які оформлені відповідно до встановлених вимог,а тому вважає відмову віповідача з тих підстав, що лікувальний заклда знаходиться не непідконтрольній території дискримінаційним. У зв`язку з цим, позивач просить визнати противоправними дії Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області(правонаступника Шевченківськівської сільської ради) щодо відмови у прийнятті лікарняних та призначення їй матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, в позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності. Представник відповідача Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області у судове засідання не з`явився, просив про розгляд справи без участі представника. Надав суду відзив на позов, згідно якого з позовом не погоджується. Зазначає, що листки непрацездатності, які були видані закладами охорони здоров`я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Так, як згідно із законодавством, зокрема частиною 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 23.09.00 № 1105) єдиною підставою для призначення і наступної виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.Відсутність контролю за правильністю видачі листків непрацездатності в закладах охорони здоров`я на зазначених територіях, як з боку Міністерства охорони здоров`я України, так і Фонду, унеможливлює дотримання вимог законодавства для призначення допомогипо тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах.Крім того, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовийрежим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014№ 1207-VII визначеноособливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території.Відповідно до зазначеного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті 9 зазначеного Закону є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 29 квітня 2021 року за вказаною заявою відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 25 травня 2021 року.
Ухвалою суду від 25 травня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 16 червня 2021 року.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що в задоволення позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивачка перебувала в трудових відносинах з відділом культури молоді та спорту Великоновосліківської РДА та подальшому відділом освіти, сім`ї, молоді, спорту, культури і туризму Комарської сільської ради що підтверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , наказом № 69о/с від 13.11.2001р. (а.с.11, 16 ).
Згідно довідки Відділу культури, молоді та спорту Великоновосілківської РДА Донецької області № 75 від 27.01.2021р. ОСОБА_1 звільнено з посади директора Воскресенського сільського будинку культури з 31.12.2020 за переведенням та згодою до Воскресенського сільського будинку культури Комарської сільської ради (а.с.20).
Згідно Наказу Відділу культури, молоді та спорту Великоновосілківської РДА Донецької області №68-К від 30.12.2020 р. ОСОБА_1 , дійсно працювала директором Воскресенського сільського будинку культури з 15.11.2001 по 31.12.2020 (а.с.17)
Згідно Наказу Відділу культури, молоді та спорту Комарської сільської ради №5 від 31.12.2020р. ОСОБА_1 призначено на посаду директора Воскресенського сільського будинку культури(а.с.19).
Згідно довідки МСЕК №850344 серії 12 ААБ ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності(а.с.7).
Згідно з копіями листків непрацездатності серії НОМЕР_1 , НОМЕР_3 , АБ №121277, АБ №006619 ОСОБА_1 перебувала на лікарняному (стаціонарному та амбулаторному режимі), з причини непрацездатності у зв`язку з загальним захворюванням з 20.02.2020 по 18.06.2020. Листки непрацездатності, видані медичним закладом, який знаходиться на тимчосово непідконтрольній території України (а.с.9-10).
Згідно відповіді Шевченківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області № 393/02-10 від 24.09.2020 ОСОБА_1 , як застрахованій особі, комісія із соціального страхування відмовила в призначені матеріальної допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки відсутній контроль за правильністю видачі листків непрацездатності в закладах охорони здоров`я на тимчасово окупованих території Донецької та Луганської областей, як збоку Міністерства охорони здоров`я України, так і Фонду, що унеможливлює дотримання вимог законодавства для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах. Таким чином, листки непрацездатності, які були видані закладом охорони здоров`я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах(а.с.8).
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
На території Донецької області, де проходила лікування позивачка, проводиться антитерористична операція і зазначена область визначена як тимчасово непідконтрольна Україні, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження.
Так, відповідно до Указу Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Листки непрацездатності видані ОСОБА_1 "Обласною травматологічною лікарнею Донецької області та Центральною міською клінічною лікарнею №3 м. Донецька".
Місто Донецьк, Донецької області, визначено Розпорядженням КМУ від 05.05.2015року № 428-р як населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ч.ч.1,2,3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014року державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції України та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Обласна травматологічна лікарня Донецької області та Центральна міська клінічна лікарня №3 м. Донецька, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на підконтрольну Україні територію не перемістилися.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, контролю за правильністю їх видачі визначені Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 № 455.
Пунктом 1.4. зазначеної Інструкції визначено перелік осіб, які мають право видавати листки непрацездатності, а саме: лікуючі лікарі державних і комунальних закладів охорони здоров`я; лікуючі лікарі стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Мінсоцполітики; лікуючі лікарі туберкульозних санаторно-курортних закладів; фельдшери у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах; лікуючі лікарі закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності та лікарі, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи-підприємці.
Відповідно до ч.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
При цьому, особливу увагу комісія має звернути на наявність підстав для видачі листка непрацездатності та правильність його заповнення медичним закладом, оскільки порушення вимог Інструкції № 455 або Інструкції № 532 є підставою для відмови в наданні працівнику допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Як вбачається з відповіді Шевченківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області № 393/02-10 від 24.09.2020р. листки непрацездатності, які були видані закладами охорони здоров`я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Аналіз вищезазначених норм закону та положень, а також інформації, наданої листом Шевченківської сільської ради, дає підстави вважати, що лікуючий лікар Обласної травматологічної лікарні Донецької області та Центральної міської клінічної лікарні №3 м. Донецька, які знаходяться на тимчасово непідконтрольній території України, не може вважатися відповідною особою, що має право видавати листок непрацездатності, а виданий спірний листок непрацездатності - виданим у встановленому порядку, оскільки діяльність як лікуючого лікаря так і медичного закладу Обласної травматологічної лікарні Донецької області та Центральної міської клінічної лікарні №3 м. Донецька Міністерством охорони здоров`я України не контролюється, листки непрацездатності, які були видані закладами охорони здоров`я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях після 01.12.2014року не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд вважає, що позивачем ОСОБА_1 не надано відповідних доказів в обґрунтування наявності незаконної бездіяльності відповідача щодо відмови у прийнятті на виконання листка непрацездатності та подальшого призначення матеріального забезпечення за спірними листками непрацездатності.
Відмова у прийнятті до виплати спірного листка непрацездатності, виданого закладом охорони здоров`я на тимчасово неконтрольованій території, не свідчить про обмеження захисту прав мешканців окупованих територій. Крім цього позивач не була мешканскою окупованих територій та тимчпосово переміщеною особою.
Судом вважає, що для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, на підставі лікарняних листів, виданих позивачу, з урахуванням особливості правового режиму на тимчасово окупованій території України, необхідно здійснити ряд передбачених законами та нормативними актами дій.
Зокрема відповідно до п.5.3.7, п.5.3. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ України від 09.04.2008р. № 189, передбачено що лікарсько-консультаційні комісії вирішують в окремих випадках питання щодо видачі документів, які засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, за минулий час за наявності документів, що підтверджують тимчасову непрацездатність хворого»
Висновки суду.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що позивачем не доведена протиправність дій відповідача та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.4, 10, 11, 60, 76-80, 258, 259, 263-265 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області про визнання дій противоправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Комарська сільська рада Великоновосілківського району Донецької області, місце знаходження: Донецька область, Великоновосілківський район, село Комар, вул. Єгорова, 19, ЄДРПОУ 04342424.
Суддя: Л.С. Фисун