
г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/2008/21
Номер провадження 3/213/726/21
П О С Т А Н О В А
17 червня 2021 року Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого – судді Нестеренка О.М. секретар судового засідання – Стаматова А.В.,
за участю прокурора – Бондарчука О.С.,
особи, відносно якої складено протокол – ОСОБА_1
розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Миколаївська область, Врадіївський р-н, с. Врадіївка, громадянки України, працюючої комірником у Криворізькій гімназії № 98, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
До Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов протокол складений посадовою особою Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 27.05.2021 № 476 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , в якому зазначено що відповідно до протоколу першого пленарного засідання І сесії VII скликання від 07.12.2015 оголошено список обраних депутатів Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради та визнано повноваження депутатів, серед яких визнано повноваження депутата ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Пунктом першим статті 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутати місцевих рад зобов`язані додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до частини 3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами від 18.08.2016) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Відповідно до роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1, встановлено, що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») – декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.
Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Встановлено, що 14.12.2020 відбулася перша сесія Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VIII скликання.
Таким чином, у ОСОБА_1 14.12.2020 припинилися повноваження депутата місцевої ради.
Разом з тим, відповідно до вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 наступного року після припинення 14.12.2020 повноважень депутата Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради, зобов`язана в установленому частиною першою цієї статті порядку (тобто у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення».
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік після припинення 14.12.2020 повноважень депутата місцевої ради за типом «після звільнення» лише о 14 год. 10 хв. 13.04.2021 року.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 протягом 2017-2020 років оприлюднювала на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що вказує на її обізнаність з роботою реєстру та вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо додержання вимог фінансового контролю.
Законом не передбачено виключень щодо строків і порядку подачі електронних декларацій для осіб, що не мають навичок роботи із комп`ютерною технікою та програмним забезпеченням, а також через неотримання вчасно ЕЦП, отже всі проблемні технічні питання, що не пов`язані із працездатністю реєстру, мають вирішуватися декларантом, який сам, враховуючи характер своєї зайнятості, рівень навичок володіння комп`ютером і інтернет-базами даних, тощо, планує і забезпечує подачу своєї декларації.
Виходячи з матеріалів перевірки, будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 14.12.2020 повноваження депутата Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VІІ скликання, являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, наступного року після припинення такої діяльності, у порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин 13.04.2021 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в суді зазначене в протоколі підтримав, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю та пояснила, що дійсно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тільки 13.04.2021, тобто із запізненням, оскільки через незадовільний стан здоров`я забула про визначені для цього строки.
Вислухавши думку прокурора та ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою до ст.172-6 КУпАП визначено, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі за текстом - Закон) визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз.14 ч.1 ст.1 Закону, суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону , зобов`язанні щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Роз`ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб`єкта декларування:
декларація суб`єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням ) - декларація , яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах а та в пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Декларація перед звільненням охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування .
Окрім визнання вини, вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № 476 від 27.05.2021 р., рішенням, протоколом пленарного засідання І сесії Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VII скликання від 05 грудня 2015 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , протоколом пленарного засідання І сесії Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VIIІ скликання від 14 грудня 2020 року, витягом з веб сайту (https://public.nazk.gov.ua/) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якої ОСОБА_1 подала декларацію 13.04.2021, довідкою комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №7» Криворізької міської ради, згідно з якою в період з 01.01.2021 року по 01.04.2021 ОСОБА_1 до лікарів підприємства не зверталась.
Протокол про адміністративне правопорушення, який складений з виконанням процесуальних вимог уповноваженою особою, є документом, який офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій і є одним з основних джерел доказів.
У відповідності до п.п. б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», депутатів сільських рад віднесено до суб`єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до протоколу пленарного засідання I сесії районної у місті Кривому Розі ради VIIІ скликання від 14.12.2020 повноваження ОСОБА_1 як депутата місцевої ради припинилися в цей день.
Таким чином, суд вважає, що будучи депутатом Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради, особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію перед звільненням з 14.12.2020 року по 02.01.2021 року, однак подала декларацію 13.04.2021 року.
На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Європейський суд з прав людини в своєму рішенні "Ісмаїлов проти Росії" від 6 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права - однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях ЄКПЛ, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу відносно якої складено протокол, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, обставину, що пом`якшує відповідальність правопорушника - щире розкаяння, відсутність обтяжуючих обставин, позитивну характеристику, суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 283, 284, 287-289 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чорти) грн. на користь держави за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Дніпроп-кій області /Інгул. Р-н/ /22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку отримувача (МФО): 899998 Рахунок отримувача: UA798999980313161206000004641 Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Відповідно до частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, та примусового виконання цієї постанови органам державної виконавчої служби з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя О.М. Нестеренко