Рішення № 97732728, 07.06.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.06.2021
Номер справи
904/4109/21
Номер документу
97732728
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.06.2021м. ДніпроСправа № 904/4109/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Єпік А.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом Виконавчого комітету Новолатівської сільської ради, с. Новолатівка, Широківський район, Дніпропетровська область

до відповідача-1: Широківської районної ради, смт. Широке, Широківський район, Дніпропетровська область

відповідача-2: Криворізької районної ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про визнання незаконним та скасування рішення Широківської районної ради «Про передачу цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради «Сільськогосподарське підприємство «Широківське» із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківс

Представники:

від позивача: Губар А.Л., ордер АЕ № 1064328 від 08.04.2021 року? адвокат.

від відповідача-1: не з`явився;

від відповідача-2: Ботвінко О.А., ордер АЕ № 1072775 від 18.05.2021 року, адвокат;

вільний слухач: Іванов В.О.

ПРОЦЕДУРА

Виконавчий комітет Новолатівської сільської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Широківської районної ради та Криворізької районної ради Дніпропетровської області, в якій просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Широківської районної ради № 589-56/VII від 25.09.2020 року "Про передачу цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району у комунальну власність Широківської територіальної громади Широківської селищної ради;

- визнати незаконним та скасувати рішення Широківської районної ради № 608-57/VII від 21.10.2010 року "Про затвердження Акта приймання - передачі цілісного майнового комплексу: КП Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" у комунальну власність Широківської селищної ради;

- скасувати запис № 1009091070003000358 від 04.11.2020 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, проведену державним реєстратором Широківської районної державної адміністрації стосовно КП Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське".

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2021 року позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду від 16.04.2021 року усунути недоліки позовної заяви, а саме надати докази сплати судового збору у розмірі 6 810,00 грн.

22.04.2021 року від представника позивача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява вих. № б/н від 21.04.2021 року про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, та призначено підготовче судове засідання на 31.05.2021 року о 10:00 год.

25.05.2021 року від представника відповідача-1 до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява вих. № 02-28-173/0/2-21 від 20.05.2021 року про визнання позовних вимог.

25.05.2021 року від представника відповідача-2 до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява вих. № б/н від 20.05.2021 року про визнання позовних вимог.

26.05.2021 року від Широківської селищної ради до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява вих. № б/н від 26.05.2021 року про її залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог.

У підготовче судове засідання 31.05.2021 року представник відповідача-1 не з`явився.

Приймаючи до уваги необхідність забезпечення участі сторін у судовому засіданні, та їх право на належний захист своїх прав в суді першої інстанції, та приймаючи до уваги неявку в підготовче судове засідання представника відповідача-1, а також з огляду на положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне оголосити перерву в підготовчому судовому засіданні з метою повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи та належної підготовки справи для розгляду по суті.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.2021 року в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 07.06.2021 року о 11:30 год.

01.06.2021 року на електронну адресу від представника відповідача-1 до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшли заперечення на заяву про залучення Широківської селищної ради до справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

02.06.2021 року на електронний суд від представника позивача до Господарського суду Дніпропетровської області надійшли заперечення на заяву Широківської селищної ради про вступ у справу в якості третьої особи.

У призначене підготовче судове засідання 07.06.2021 року представник відповідача-1 не з`явився.

07.06.2021 року у підготовчому судовому засіданні представниками позивача та відповідача-2 зазначено, що ними було надано всі можливі та допустимі докази по справі.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.06.2021 року о 11:30 год.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.06.2021 року в задоволенні заяви Широківської селищної ради вих. № б/н від 26.05.2021 року про її залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - відмовлено.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 07.06.2021 року прийнято вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позовній заяві.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21 жовтня 2020 року Широківською районною радою було прийнято рішення № 608-57/VIІ "Про затвердження Акта приймання - передачі цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради Дніпропетровської області “Сільськогосподарське підприємство “Широківське” у комунальну власність Широківської селищної ради".

На підставі цього акту за заявою Широківської селищної ради державним реєстратором Широківської районної державної адміністрації 04.11.2020 р. було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (номер запису 1009091070003000358), відповідно до якої відбулась зміна складу засновників та місцезнаходження юридичної особи.

Позивач вважає зазначені вище рішення Широківської районної ради про відчуження КП СП "ШИРОКІВСЬКЕ" із спільної власності громад Широківського району та передачу Широківській селищній раді в одноосібну власність та управління неправомірними, такими, що грубо порушують права Новолатівської ОТГ, оскільки вони прийняті без дотримання вимог ч. 2 ст. 19, ст. 41 Конституції України, ст. 321, 369 Цивільного кодексу України, а також інших законодавчих актів.

Рішенням І сесії Криворізької районної ради VIII скликання від 08.12.2020 р. № І-І/VIII "Про визнання повноважень депутатів Криворізької районної ради VIII скликання", визнано повноваження депутатів Криворізької районної ради Дніпропетровської області такими, що набрали чинності.

Рішенням І сесії Криворізької районної ради VIII скликання від 15.12.2020 р. № І-І/VIII "Про початок припинення шляхом реорганізації Апостолівської районної ради, Софіївської районної ради, Широківської районної ради в результаті приєднання до Криворізької районної ради Дніпропетровської області" вирішено розпочати процедуру реорганізації Широківської районної ради Дніпропетровської області в результаті приєднання до Криворізької районної ради Дніпропетровської області.

Таким чином, повноваження Широківської районної ради вважаються припиненими з 08.12.2020 р., а Криворізька районна рада з дня набуття нею повноважень (08.12.2020 р.) є правонаступником всього майна, прав та обов`язків ліквідованої Широківської районної ради, в тому числі відносно права засновника юридичних осіб комунальної форми власності.

У зв`язку із цим, позивач вважає правильним залучити в якості співвідповідача Криворізьку районну раду, як правонаступника прав та обов`язків Широківської районної ради, яка перебуває в процесі ліквідації (публічне правонаступництво).

Позиція відповідача-1 та відповідача-2, викладена у заявах.

В поданих заявах відповідачі повністю визнають позовні вимоги позивача і не заперечує проти ухвалення судом рішення про задоволення позову за результатами підготовчого провадження у порядку ст. 185 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

Рішенням Широківської районної ради від 12 червня 2012 року № 181-23/УІ, створене комунальне підприємство Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське", код ЄДРПОУ: 36729713, затверджено його Статут, сектору районної ради з питань спільної комунальної власності територіальних громад району доручене внести зміни до переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району, затвердженого рішенням районної ради від 30.12.2011 р. № 138-17/VІ "Про затвердження переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району".

Державна реєстрація створення підприємства здійснена державним реєстратором 26.06.2012 р. (номер реєстраційної дії 12201020000000629).

Зважаючи на це, пунктом 1.2 розділу 1 Статуту КП "СП "Широківське" визначено, що комунальне підприємство засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району.

01 серпня 2012 року Широківська районна рада прийняла рішення № 193-24/VI "Про внесення змін до переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району", яким було включено комунальне підприємство Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" до Переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району.

Одним з учасників спільної власності щодо КП "СП "Широківське" є Новолатівська об`єднана територіальна громада. Так, на підставі рішення №295-9/УП від 15.08.2016 р. Новолатівська сільська рада вирішила об`єднатися з територіальними громадами сіл Новоселівка, Інгулець, Латівка, Новолатівка, Стародобровільське, Зелена Балка, Курганка, Макарівка, Нове, Червоний Ранок, Шведове Широківського району в Новолатівську територіальну громаду з центром в селі Новолатівка.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. № 348-р "Про затвердження переліку спроможних об`єднаних територіальних громад, у яких відбулися перші вибори депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови у 2016 році" Новолатівська об`єднана територіальна громада включена до Переліку створених територіальних громад (пункт 47 Переліку).

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на теріторії Новолатівської сільської ради за КП "СП "Широківське" рахуються земельні ділянки загальною площею 3 258,0000га.

Рішенням Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області від 10.10.2017 будо вирішено надати згоду на прийняття до комунальної власності Новолатівської об`єднаної теріторіальної громади комунального підприємства Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" (ЄДРПОУ 36729713), із спільної власності теріторіальних громад сіл і селищь Широківського району, як таке, що здійснює свою діяльність суто на землях Новолатівської сільської ради.

14 грудня 2017 року на виконання пункту 2 цього рішення, Новолатівська сільська рада Широківського району Дніпропетровської області звернулась до Голови Широківської районної ради з Клопотанням № 482/2-04 від про передачу у комунальну власність Новолатівської сільської теріторіальної громади підприємства спільної власності теріторіальних громад сіл і селищ Широківського району.

Клопотання розглянуто не було, будь-яке рішення Криворізької районної ради з питання передачі до комунальної власності Новолатівської об`єднаної теріторіальної громади комунального підприємства Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" не приймалось.

18 серпня 2020 року Широківська районна рада направила Новолатівському сільському голові лист № 02-17/265/0/-20 з проханням надати згоду на передачу комунальних підприємств, установ організацій, в тому числі КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське", та об`єктів нерухомого майна із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району у комунальну власність Широківської селищної ради.

У відповідь, Новолатівська сільська рада прийняла рішення від 04.09.2020 р. № 1258-51/VII, яким відмовила Широківській районній раді у наданні згоди на відчуження, про що зазначено у рішенні №589-56/VІІ Широківська районна ради від 25.09.2020

25 вересня 2020 року Широківська районна рада прийняла рішення №589-56/VІІ "Про передачу цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району у комунальну власність Широківської територіальної громади Широківської селищної ради".

Цим рішенням визначено наступне:

1. Передати ЦМК КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" у комунальну власність та сферу управління Широківської селищної ради до 25.10.2020 р.

2. Передати Широківській селищній раді всі повноваження, права та обов`язки засновника юридичної особи.

3. З моменту передачі ЦМК КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" із спільної власності територіальних громад Широківського району до комунальної власності Широківської селищної ради виходить із засновників вищезазначеного підприємства.

21 жовтня 2020 року Широківською районною радою було прийнято рішення № 608-57/VIІ "Про затвердження Акта приймання - передачі цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради Дніпропетровської області “Сільськогосподарське підприємство “Широківське” у комунальну власність Широківської селищної ради".

На підставі цього акту за заявою Широківської селищної ради державним реєстратором Широківської районної державної адміністрації 04.11.2020 р. було проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (номер запису 1009091070003000358), відповідно до якої відбулась зміна складу засновників та місцезнаходження юридичної особи.

Позивач вважає зазначені вище рішення Широківської районної ради про відчуження КП СП "ШИРОКІВСЬКЕ" із спільної власності громад Широківського району та передачу Широківській селищній раді в одноосібну власність та управління неправомірними, такими, що грубо порушують права Новолатівської ОТГ, оскільки вони прийняті без дотримання вимог ч. 2 ст. 19, ст. 41 Конституції України, ст. 321, 369 Цивільного кодексу України, а також інших законодавчих актів.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

За змістом ч.ч. 1-4 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об`єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об`єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Згідно ст. 191 Цивільного кодексу України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство або його частина можуть бути об`єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.

Конституційний суд України у рішенні від 19 вересня 2012 року № 17-рп/2012 дійшов висновку, що підприємство - це окремий об`єкт права власності, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу.

Згідно ст. 2 ЦК України, учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі - особи). Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права.

За змістом статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

За приписами ст. 318 ЦК України, суб`єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу. Усі суб`єкти права власності є рівними перед законом.

Отже, КП "СП "Широківське", як єдиний майновий комплекс, становить об`єкт права спільної власності сіл, селищ Широківського району Дніпропетровської області, управління яким в інтересах цих громад здійснює районна рада.

Одним з учасників спільної власності щодо КП "СП "Широківське" є Новолатівська об`єднана територіальна громада. Так, на підставі рішення №295-9/УП від 15.08.2016 р. Новолатівська сільська рада вирішила об`єднатися з територіальними громадами сіл Новоселівка, Інгулець, Латівка, Новолатівка, Стародобровільське, Зелена Балка, Курганка, Макарівка, Нове, Червоний Ранок, Шведове Широківського району в Новолатівську територіальну громаду з центром в селі Новолатівка.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. № 348-р "Про затвердження переліку спроможних об`єднаних територіальних громад, у яких відбулися перші вибори депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови у 2016 році" Новолатівська об`єднана територіальна громада включена до Переліку створених територіальних громад (пункт 47 Переліку).

Відповідно до ч. З ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Статтею 41 Конституції України, п. 2 ч. 1 ст.З, ст.321 Цивільного кодексу України встановлено, що ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.

Згідно зі ст. 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України, то інші нормативно-правові акти, які обмежують права власника і не мають ознак закону, не підлягають застосуванню.

Комунальна власність - самостійна форма власності, яка за Конституцією України, є власністю територіальної громади.

Згідно ч. 8 ст. 60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Пунктом 10 Розділу V "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що "майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законом власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою органів місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. :

Зважаючи на викладене, право спільної власності Новолатівської ОТГ на КП СП ШИРОКІВСЬКЕ", на рівні з іншими територіальними громадами Широківського району, є непорушним. Розпорядження цим підприємством без згоди Новолатівської сільської ради, яка виконує повноваження представницького органу Новолатівської об`єднаної територіальної громади є неможливим.

Як вбачається з тексту рішення Широківської районної ради від 25 вересня 2020 року №589-56/VП, необхідність передачі ЦМК КП "СП "Широківське" із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району у комунальну власність Широківської територіальної громади відповідач-1 обґрунтував посиланням на Закон України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Так, пунктом 7 Прикінцевих положень ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад", закріплено наступне положення: Установити, що до 1 січня 2020 року районні ради районів, у яких утворено об`єднані територіальні громади, зазначені у пункті 6 цього розділу, здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність таких об`єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.

Аналогічне положення закріплене в п. 49 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, чинного на дату прийняття оскаржуваного рішення, відповідно до якого, районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом.

Згідно п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Відповідно до ч. 3 ст. 83 Цивільного кодексу України, Установою є організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об`єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна.

Згідно п. 2.10 розд. 2 Класифікатора організаційно-правових форм господарювання, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 травня 2004 р. № 97 (далі Класифікатор), Установа - організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об`єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна.

Згідно п. 3.1 розд. 3 Класифікатора, Підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб.

В п. 2.1 Статуту КП "СП "Широківське" визначено, що підприємство створене з метою здійснення підприємницької діяльності, тобто для отримання доходів.

Таким чином, п. 7 Прикінцевих положень ЗУ "Про добровільне об`єднання територіальних громад" та п. 49 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України не встановлюють порядок, яким повинен був керуватись відповідач-1 під час вирішення питання про передачу із спільної власності громад КП "СП "Широківське", адже, майновий комплекс не є бюджетною установою.

Згідно п. 1 ч. 9 ст. 60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об`єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад.

За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об`єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад (абз. третій п. 10 розділу V Прикінцеві та Перехідні положення ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні").

Враховуючи зазначені норми права, передача відповідачем ЦМК КП "СП "Широківське" із спільної власності громад Широківського району в комунальну власність Широківської селищної ради могла відбутися лише за умови наявності двох складових, а саме: якщо спірне підприємство має важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб Широківської селищної громади, а також якщо підприємство задовольняє колективні потреби виключно Широківської територіальної громади.

З огляду на те, що господарська діяльність ЦМК КП "СП "Широківське" провадиться на землях, що належать саме позивачу, що встановлено вище, відповідач-1 мав розглянути клопотання позивача від 14.12.2017 з питання передачі до комунальної власності Новолатівської об`єднаної теріторіальної громади комунального підприємства Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" не приймалось.

Разом з тим, ситуація, яку створив відповідач-1 надає Широківській територіальній громаді можливість отримувати доходи за рахунок використання земельних ділянок, належних позивачу.

Оскаржуване рішення відповідача-1 від 25 вересня 2020 року №589-56/VIІ не містить обґрунтування, якими саме критеріями він керувався, наділяючи правом власності одну територіальну громаду в особі Широківської селищної ради, та позбавляючи права власності інші громади, в тому числі позивача, що свідчить про безпідставність та необґрунтованість рішення.

Такі дії відповідача-1 є втручанням в право позивача на мирне володіння майном в сенсі правомірного очікування отримання прибутку від використання належних йому земельних ділянок, встановлене у статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так, у справі «Україна-Тюмень проти України» (заява № 22603/02), рішення від 22 листопада 2007року (набуло статусу остаточного від 20 лютого 2008 року), Європейськиї суд з прав людини наголосив:

55. Суд нагадує, що втручання в право на мирне володіння майном повинно бути здійснено з дотриманням "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи (див., серед інших, рішення у справі "Спорронґ та Льоннрот проти Швеції", від 23 вересня 1982 року, Series A no. 52, p. 26, § 69). Вимога досягнення такого балансу відображена в цілому в побудові статті 1 Першого протоколу, включно із другим реченням, яке необхідно розуміти в світлі загального принципу, викладеного в першому реченні. Зокрема, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти шляхом вжиття будь-якого заходу для позбавлення особи її власності (див. рішення у справі "Прессоз Компанія Нав`єра С. А. та інші проти Бельгії", від 20 листопада 1995 року, Series A no. 332, p. 23, § 38).

56. Вирішуючи, чи було дотримано цієї вимоги, Суд визнає, що держава користується широкою свободою розсуду як щодо вибору способу вжиття заходів, так і щодо встановлення того, чи виправдані наслідки вжиття таких заходів з огляду на загальний інтерес для досягнення мети закону, про який йдеться. Проте, Суд не може не скористатися своїм повноваженням щодо здійснення перевірки та повинен визначити, чи було дотримано необхідного балансу в спосіб, сумісний з правом заявника на "мирне володіння [його] майном" в розумінні першого речення статті 1 Першого протоколу (див. рішення у справі "Звольски та Звольська проти Республіки Чехія", N 46129/99, § 69, ECHR 2002-IX).

Як вже зазначалось вище, стаття 191 ЦК України встановлює, що підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Постановою Верховної ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" (далі постанова від 17.07.2020 р. № 807-ІХ) було ліквідовано Широківський район Дніпропетровської області та одночасно утворено Криворізький район Дніпропетровської області (з адміністративним центром у місті Кривий Рігі у складі територій Алостолівської міської, Вакулівської сільської, Глеюватської сільської, Гречаноподівської сільської, Грушівської сільської, Девладівської сільської, Зеленодольської міської, Карпівської сільської, Криворізької міської, Лозуватської сільської, Нивотрудівської сільської, Новолатівської сільської, Новопільської сільської, Софіївської селищної, Широківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно абз. 4 п. 10 розділу V Прикінцеві та Перехідні положення ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17 листопада 2020 року № 1009-ІХ, правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов`язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об`єкти спільної власності територіальних громад району. які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України".

Згідно абз. 2 ч. 4 ст. 60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", визначення місцезнаходження комунального підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні відповідної районної, обласної ради, яке зазначається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань при державній реєстрації зазначеного комунального підприємства, установи, організації як юридичної особи або державній реєстрації змін до відомостей про таку юридичну особу, здійснюється відповідно до статті 93 Цивільного кодексуУкраїни.

За приписами ст. 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться] щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) і та здійснення управління і обліку.

Таким чином, законодавством передбачено, що до 1 липня 2021 року КП "СП "Широківське", як об`єкт спільної власності територіальних громад, має бути передано Криворізькою районною радою у комунальну власність територіальної громади за місцем здійснення господарської діяльності, тобто до Новолатівської ОТГ, на земельних ділянках якої КП СП "Широківське" вирощує врожай, від продажу якого утворюється дохід підприємства. Визнання незаконними та скасування оскаржуваних рішень Широківської районної ради надасть змогу цьому відбутись.

Згідно п.п. 2 п. 4 Верховної ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієї Постанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до пункту 1 цієї Постанови.

06 грудня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17.11.2020 р. № 1009-ІХ (далі Закон № 1009-ІХ).

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та зазначені обставини повністю визнаються відповідачами тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 п.1 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст.191 Господарського процесуального кодексу України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

Обов`язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.

На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин справи, які підтверджені належними доказами, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Щодо судового збору.

Згідно п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.130 Господарського процесуального кодексу України та ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Як вбачається з матеріалів справи, за подання позову позивачем було сплачено суму судового збору у розмірі 6 810,00 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням № 3957 від 05.11.2020 року.

Приймаючи до уваги, що відповідачем-1 та відповідачем-2 визнано позов до початку розгляду справи по суті, стягненню з відповідачів підлягає 50 % судового збору у розмірі 3 405,00 грн., сплаченого при поданні позову порівно у розмірі 1 702,50 грн.

Щодо повернення судового збору.

Відповідно до ч.2 ст.123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

При цьому, відповідно до положень п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Суд зазначає позивачу, що питання про повернення судового збору у розмірі 3 405,00 грн. з державного бюджету України буде вирішено судом, після подання позивачем відповідного клопотання.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 185, 191, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконним та скасувати рішення Широківської районної ради (код ЄДРПОУ 24614333) № 589-56/VII від 25.09.2020 року "Про передачу цілісного майнового комплексу КП Широківської районної ради "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Широківського району у комунальну власність Широківської територіальної громади Широківської селищної ради.

Визнати незаконним та скасувати рішення Широківської районної ради (код ЄДРПОУ 24614333) № 608-57/VII від 21.10.2010 року "Про затвердження Акта приймання - передачі цілісного майнового комплексу: КП Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське" у комунальну власність Широківської селищної ради;

Скасувати запис № 1009091070003000358 від 04.11.2020 року про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, проведену державним реєстратором Широківської районної державної адміністрації стосовно КП Широківської районної ради Дніпропетровської області "Сільськогосподарське підприємство "Широківське".

Стягнути з Широківської районної ради (53700, Дніпропетровська область, Широківський район, смт. Широке, вул. Соборна, буд. 107; код ЄДРПОУ 24614333) на користь Виконавчого комітету Новолатівської сільської ради (53711, Дніпропетровська область, Широківський район, с. Новолатівка, вул. Шкільна, буд. 18; код ЄДРПОУ 40982291) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 702,50 грн.

Стягнути з Криворізької районної ради (50002, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Кобилянського, буд. 152; код ЄДРПОУ 23929543) на користь Виконавчого комітету Новолатівської сільської ради (53711, Дніпропетровська область, Широківський район, с. Новолатівка, вул. Шкільна, буд. 18; код ЄДРПОУ 40982291) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 702,50 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано - 17.06.2021 року.

Суддя В.Г. Бєлік