Рішення № 97726676, 11.06.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
580/1508/21
Номер документу
97726676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2021 року справа № 580/1508/21

14 годин 16 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/1508/21

за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач ОСОБА_1 - особисто]

до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43142920) [представник відповідача Некоз А.В. - згідно витягу з ЄДР]

третя особа: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43005393) [представник третьої особи - не прибув]

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, прийняв рішення.

22.03.2021 ФОП ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Черкаській області, з урахуванням заяви про усунення недоліків від 19.04.2021, просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.10.2020 № 0001820707 про застосування штрафних санкцій у сумі 17000 грн;

стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати із сплати судового збору у сумі 908 грн.

Ухвалою від 17.05.2021 відкрито загальне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 25.05.2021. Ухвалою від 25.05.2021 відкладено підготовче засідання на 02.06.2021. Ухвалою від 02.06.2021 закрито підготовче провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11.06.2021.

У обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки відповідачем складено акт від 02.10.2020 №331/23-23-07-3164722236 (далі - акт від 02.10.2020) у якому зазначено про порушення позивачем статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95). На підставі акту від 02.10.2020 Головним управлінням ДІІС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) від 28.10.2020 №0001820707 про застосування штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн, що отримано позивачем 01.11.2020. Листом Головного управління ДПС у Черкаській області на скаргу позивача від 06.11.2020 повідомлено, що адміністративне оскарження здійснюється до контролюючого органу вищого рівня, яким є ДПС України, тому Головне управління ДПС у Черкаській області залишило скаргу без розгляду. Рішенням ДПС України від 17.02.2021 позивачеві відмовлено у задоволені скарги та залишено оскаржуване ППР без змін. Позивач вважає, що ППР від 28.10.2020 № 0001820707 є протиправним, позаяк позиція відповідача про продаж алкогольного пива без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями є хибною, позаяк під час видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №232603082201901815 було помилково зазначено дату реєстрації 11.01.2020, терміни дії з 10.07.2019 до 10.07.2020. Згідно статті 15 Закону № 481/95 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і належать обов`язковій реєстрації у податковому органі, а у сільській місцевості і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво). Раніше оформлені ліцензії позивача, починаючи з 2016 року строки дійсності ліцензій становлять один рік: з 16.07.2016 до 15.07.2017, з 16.07.2017 до 15.07.2018, з 16.07.2018 до 15.07.2019, з 16.07.2019 до 15.07.2020, з 16.07.2020 до 16.07.2021. Ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями №232603082201901815 з датою реєстрації 11.01.2020, терміни дії з 10.07.2019 до 10.07.2020 позивачем оформлялась власноруч в органах ДПС в один день разом з ліцензією на торгівлю тютюновими виробами № НОМЕР_2 , дата реєстрації 04.07.2019, термін з 16.07.2020 до 16.07.2021, та сплачувались одночасно всі податки та збори, дані ліцензії кардинально відрізняються одна від одної. Позивач вважає, що під час реєстрації ліцензії №232603082201901815 з датою реєстрації 11.01.2020, терміни дії з 10.07.2019 до 10.07.2020, працівниками відповідача допущено помилку - зазначено дату реєстрації 11.01.2020 що не може мати місце на термін з 10.07.2019 до 10.07.2020. Позивач у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, 09.06.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позов, зазначивши, що перевіркою встановлено факт реалізації позивачем у період з 11.07.2020 до 15.07.2020 алкогольних напоїв без відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР, що підтверджено відомостями обов`язкової звітності про використання реєстратора розрахункових операцій фіскальний номер 3000759180, заводський номер КФ00007264, у тому числі почекової інформації. ФОП ОСОБА_1 04.07.2019 звернувся до податкового органу із заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами з 10.07.2019. Головним управлінням ДФС у Черкаській області 04.07.2019 зареєстровано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном дії з 10.07.2019 до 10.07.2020. Позивач 11.01.2020 повторно звернувся до податкового органу із заявою про перереєстрацію ліцензії у зв`язку зі зміною реєстратора розрахункових операцій, що знаходяться у місці торгівлі. 11.01.2020 зареєстровано переоформлену ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з 10.07.2019 до 10.07.2020. Позивач 25.06.2020 звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами терміном дії з 16.07.2020. Відповідач вважає, що платник особисто проявив волевиявлення - самостійно зазначив у заяві дату дії ліцензії з 16.07.2020, знаючи, що термін дії попередньої ліцензії закінчується 10.07.2020 і проводив реалізацію підакцизного товару. За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Черкаській області відповідно статті 17 Закону №481/95-ВР правомірно прийнято ППР від 28.10.2020 №0001820707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17 000,00 грн. Представник відповідача у судовому засіданні 11.06.2021 зазначила, що під час прийняття оскаржуваного ППР відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, тому у задоволенні позову просила відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

Спірним у справі, що розглядається, є правомірність дій відповідача про застосування штрафу під час здійснення діяльності з роздрібної реалізації алкогольних напоїв у період з 11.07.2020 до 15.07.2020 без відповідної ліцензії.

Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 19.06.2015, основний вид економічної діяльності - 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (а.с.55-56).

Відповідно до статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі. У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Відповідно до ліцензії реєстраційний № 23260308201901815 ФОП ОСОБА_1 має право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями з 10.07.2019 до 10.07.2020 за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин-кафе (а.с.131). У додатку до ліцензії зазначено перелік реєстраторів розрахункових операцій: фіскальний номер РРО №3000125161; назва - ЕКСЕЛЛІО DMR-55L, дата виготовлення 10.09.2012 (а.с.132).

Судом встановлено, що ліцензію реєстраційний № 23260308201901815, з терміном дії з 10.07.2019 до 10.07.2020, видано відповідно до заяви позивача від 04.07.2019 (а.с.133), у якій позивачем самостійно зазначено у пункті 9.1 дату початку дії ліцензії - з 10.07.2019 (а.с.133 - зворотній бік).

У зв`язку з поданням позивачем заяви від 11.01.2020 (а.с.134) про переоформлення ліцензії у зв`язку із зміною РРО (фіскальний номер 3000759180; назва - Екселліо DP-15, дата виготовлення 06.11.2019), із самостійним зазначенням дати початку дії ліцензії - 10.07.2019, відповідачем оформлено ліцензію реєстраційний № 23260308201901815 (дата реєстрації 11.01.2020) з терміном дії з 10.07.2019 до 10.07.2020 за адресом місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин-кафе (а.с.135).

25.06.2020 позивачем подано заяву про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами із самостійним обранням - зазначенням дати початку дії ліцензії з 16.07.2020 (а.с.137-138).

Відповідно до ліцензії реєстраційний №НОМЕР_3 з терміном дії з 16.07.2020 до 16.07.2021 ФОП ОСОБА_1 має право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями за адресом місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин-кафе (а.с.136).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Кодексом №2755. Згідно пункту 75.1 статті 75 Кодексу №2755 контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів (підпункт 75.1.3 пункт 75.1статті 75 Кодексу № 2755). Порядок проведення фактичної перевірки врегульовано статтею 80 Кодексу № 2755, пунктом 80.1 якої передбачено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Кодексу № 2755 фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Відповідно до пункту 80.5 статті 80 Кодексу № 2755 допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Відповідно до пункту 81.1 статті 81 Кодексу № 2755 посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Судом встановлено, що у період з період з 22.09.2020 до 01.10.2020 посадовими особами відповідача на підставі наказу від 22.09.2020 №1417 «Про проведення фактичної перевірки» (а.с.144) та направлень від 22.09.2020 №696 (а.с.145) та №697 (а.с.146) проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , з питань контролю за дотримання вимог законодавства в частині виробництва та обігу підакцизних товарів, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, мінімальних оптово- відпускних і мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, наявності марок акцизного податку встановленого зразка, внесення даних про реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій до відповідних ліцензій, відображення та правильності обрахунку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів в розрахункових документах та фіскальних звітах, наявності документів, що підтверджують походження підакцизних товарів за період діяльності з 02.10.2017 до 01.10.2020 за місцем фактичного провадження діяльності платника, за адресом: АДРЕСА_2 .

Під час перевірки складено акт від 22.09.2020 зняття залишків товарних запасів на торговельному об`єкті (а.с.147). 22.09.2020 працівнику позивача вручено письмове звернення про отримання документів (належним чином засвідчених копій) (а.с.148).

Результати перевірки оформлено актом від 02.10.2020 №331/23/23/07/ 3164722236 , копію якого направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачеві (а.с.149).

Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, що засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Відповідно до частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, визначеному законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, що містять інформацію щодо предмета доказування. Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Згідно частини 4 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

У акті від 02.10.2020 зафіксовано факт реалізації позивачем у період з 11.07.2020 до 15.07.2020 алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушено вимоги статті 15 Закону №481/95-ВР, що підтверджується відомостями обов`язкової звітності про використання реєстратора розрахункових операцій фіскальний номер 3000759180, заводський номер КФ00007264, у тому числі почекової інформації (а.с.150).

Відповідно до відомостей з електронної інформаційної бази АІС «Податковий блок» 11.07.2020 та 12.07.2020 за даними РРО фіскальний номер 3000759180, зазначений у заяві позивача від 11.01.2020 (а.с.134), реалізовано алкогольні напої (пиво, горілка, вино).

Суд зазначає, що відповідно до статті 2 Закону № 265/95 фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам`яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти; реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп`ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Статтею 13 Закону № 265/95 встановлено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій та дотримання вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Зміст інформації зазначеної у фіскальному чеку під час проведення кожної розрахункової операції на реєстраторі розрахункових операцій автоматично направляється на сервер Державної податкової служби України «Податковий блок» - «Інформація»: «фіскальні чеки».

Згідно підпункту 72.1.14 пункту 72.1 статті 72 Кодексу № 2755 для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація про застосування реєстраторів розрахункових операцій. Згідно абзацу 31 статті 2 Закону № 265/95 терміни «система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» і «контролюючий орган» для цілей цього Закону вживаються у значенні, наведеному в Кодексі № 2755.

На підставі акта від 02.10.2020 (а.с.140-143) Головним управлінням ДПС у Черкаській області відповідно статті 17 Закону №481/95-ВР прийнято ППР від 28.10.2020 №0001820707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17 000,00 грн.

Згідно пункту 111.2 статті 111 глави 11 розділу II Кодексу №2755 фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені. Згідно пункту 113.3 статті 113 глави 11 розділу II Кодексу №2755 штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України. Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється. Грошове зобов`язання платника податків сума коштів, що платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Кодексу №2755). У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення (пункт 116.1 статті 116 Кодексу № 2755).

Твердження позивача про відсутність порушення щодо роздрібної торгівлі алкогольними напоями (без наявної чинної ліцензії), спростовуються встановленими судом доказами і з`ясованими обставинами справи.

Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень передбачає, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 господарська діяльність - це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами. Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність що здійснюється суб`єктами господарювання з метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержування прибутку. Статтею 55 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Стаття 15 Закону № 481/95-ВР визначає, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною 2 цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідач, приймаючи оскаржуване ППР від 28.10.2020 № 0001820707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17000 грн, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку з чим у задоволенні позову належить відмовити.

Враховуючи, що позивачеві відмовлено у задоволенні позовних вимог, відсутні підстави для розподілу судового збору згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43142920],

третя особа: Державна податкова служба України [Львівська площа, 8, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43005393].

Повне судове рішення складено 16.06.2021.

Суддя Л.В. Трофімова