Рішення № 97723676, 30.04.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
160/1267/21
Номер документу
97723676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2021 року Справа № 160/1267/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Криворізького професійного транспортно-металургійного ліцею до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Криворізького професійного транспортно-металургійного ліцею до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо непризначення проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства за заявою Криворізького професійного транспортно-металургійного ліцею від 26.06.2020 року № 423 та зобов`язання відповідача повторно розглянути цю заявою й провести перевірку фактів порушень земельного законодавства.

В обґрунтування позову позивач посилався на протиправну бездіяльність відповідача, який попри отримання заяви позивача про необхідність проведення перевірки необхідних дій не вчинив.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Тією ж ухвалою суду відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Відповідач скористався наданим правом і надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на те, що з боку відповідача відсутній факт допущення протиправної бездіяльності по відношенню до позивача. Зазначає, що з боку викладених фактів позивача проведено перевірку та видано відповідний розпорядчий акт, у зв`язку з чим відсутні підстави для повторної перевірки з ідентичних питань.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із таких міркувань.

Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що позивачем подано до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області заяву про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.02.2019 № 23, якою заявник просив:

- провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті рішення Криворізькою міською радою щодо виділення земельної ділянки площею 0,0017 га (кадастровий номер 1211000000:06:055:0158) гр. ОСОБА_1 для будівництва індивідуальних гаражів в межах земельної ділянки 0,0796 га, яку було передано рішенням Криворізької міської ради від 26.03.2008 № 2425 у постійне користування для розміщення учбових приміщень, стадіону та гаражів Криворізькому професійному транспортно-металургійному ліцею;

- провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо самовільного заняття, невідомими особами, земельної ділянки 0,0796 га яку було передано рішенням Криворізької міської ради рід 26.03.2008 № 2425 у постійне користування для розміщення учбових приміщень, стадіону та гаражів Криворізькому професійному транспортно-металургійному ліцею;

- вжити заходів щодо припинення порушення права Криворізького професійного транспортно-металургійного ліцею на постійне користування земельною ділянки на АДРЕСА_1 0,0796 га, наданої для розміщення гаражів ліцею.

18.02.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області прийнято наказ № 152-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», яким вирішено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки стосовно земельної ділянки із з кадастровим номером 1211000000:06:055:0158 та земельної ділянки по АДРЕСА_1 .

На підставі наказу № 18.02.2019 № 152-ДК державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель в Апостоловському, Криворізькому, Софіївському, Широківському районах управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_2 здійснено перевірку щодо земельної ділянки із кадастровим номером 1211000000:06:055:0158.

18.03.2019 за результатами перевірки державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 152-ДК/228/АП/09/01-19. Того ж дня директору ДО «Криворізький професійний транспортно-металургійний ліцей» ОСОБА_3 видано припис про усунення порушень вимог земельного законодавства № 152-ДК/42Пр/03/01-19

Указані обставини також підтверджені судовим рішенням від 19.12.2019 року у справі 160/5849/19, яке набрало законної сили. Цим рішенням позов позивача задоволено частково та, серед іншого, визнано протиправним та скасовано припис від 18.03.2019 № 152ДК/42Пр/03/01-19.

26.06.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 423, в якій, серед іншого, просив призначити та провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті рішення Криворізькою міською радою щодо виділення земельної ділянки площею 0,0017 га (кадастровий номер 1211000000:06:055:0158) гр. ОСОБА_1 для будівництва індивідуальних гаражів в межах земельної ділянки 0,0796 га, яку було передано рішенням Криворізької міської ради від 26.03.2008 № 2425 у постійне користування для розміщення учбових приміщень, стадіону та гаражів Криворізькому професійному транспортно-металургійному ліцею, а також дотримання вимог законодавства щодо самовільного заняття невідомими особами земельної ділянки площею 0,0796 га.

Стосовно цих питань відповідач у листі від 27.07.2020 року № 20-4-0.1-996/90-20 повідомив позивача про відсутність на це законних підстав з посиланням на те, у судовому порядку скасовано припис від 18.03.2019 № 152ДК/42Пр/03/01-19.

Вважаючи, що у такий спосіб відповідач допускає протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішені спору суд виходить із того, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів відповідно до пункту (пункт 1 «Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (далі Положення № 15)

Згідно пункту 5-1 Положення № 15 посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право, зокрема:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 ЗК України).

Порядок припинення права користування земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства врегульований статтею 144 ЗК України:

1) у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк;

2) у разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962-IV (далі Закон № 962-IV) до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у галузі охорони земель, належать, зокрема, здійснення державного контролю щодо використання та охорони земель за веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель.

Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища (стаття 19 Закону № 962-IV).

Державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначені Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-IV(далі Закон № 963-IV).

Відповідно до статті 6 Закону № 963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

- додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

- ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

- виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур`янами, чагарниками та дрібноліссям;

- дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов`язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо:

- приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

- обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України;

- припинення будівництва та експлуатації об`єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

- припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;

в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;

д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;

е) вирішення інших питань відповідно до закону.

Згідно статті 10 Закону № 963-IV державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України;

- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;

- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;

- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Аналізуючи наведені норми суд не убачає підстав для зобов`язання відповідача до проведення повторної перевірки у разі фактичного проведення перевірки та складення за її результатами актів та інших розпорядчих документів, адже з ідентичних питань відповідачем вже було прийнято наказ про проведення перевірки та фіксування її наслідків.

При цьому, у силу приписів ч. 2 статті 144 ЗК України, відповідач обмежений у ініціюванні повторної перевірки та/або звернення до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою, ураховуючи, що у судовому порядку був скасований припис від 18.03.2019 № 152ДК/42Пр/03/01-19.

За викладених обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог Криворізького професійного транспортно-металургійного ліцею – відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна