
Справа № 163/1184/21
Провадження № 3/163/712/21
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2021 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.
з участю представника Волинської митниці Держмитслужби Кондратюка І.П.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею Держмитслужби матеріали справи за протоколом № 0199/20500/21 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТОВ "АВАНГАРД ТЕХ", РНОКПП НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
Інспектор Волинської митниці склав протокол про те, що ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.
12.03.2020 року декларантом ДП «Український Термінал» ОСОБА_2 . Київській митниці Держмитслужби подано митну декларацію типу ІМ40ЕЕ № UA100330/2020/473069 від 12.03.2020 з метою ввезення на митну територію України товару, а саме: «Автомобіль спеціального призначення для ремонту дорожнього покриття – установка для ремонту дорожнього покриття KOLBERG, модель АТКН12, бувша у використанні, серійний номер – НОМЕР_2 на базі бувшого у використанні автомобіля MAN 26.463, 1997 року випуску, номер шассі – НОМЕР_3 », а також товарно-супровідні документи: договір купівлі-продажу №77 від 06.11.2019, інвойс №19-К 1897 від 06.11.2019, копію експортної декларації країни відправника №MRN20DE520230105554Е0 від 26.02.2020, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 05.04.2005. Разом з цим, за даною митною декларацією , митному органу було надано забезпечення сплати митних платежів, шляхом перерахунку коштів на депозитний рахунок Державної митної служби України.
Відповідно до вищевказаної декларації та товарно-супровідних документів відправником товару є німецька компанія «alga Nutzfahrzeung- und. Baumaschinen GmbH Co.KG», одержувачем – ТОВ «Авангард Тех» (Україна). Вартість товару становить 7500 євро.
13.03.2020 через митний пост «Ягодин» Волинської митниці Держмитслужби, під керуванням перевізника – громадянина України ОСОБА_3 , вищевказаний транспортний засіб було ввезено та взято Волинською митницею під митний контроль, а перевізником взято зобов`язання доставити товар до митниці призначення – Київської митниці Держмитслужби в термін до 23.03.2020, однак у встановлені ст. 95 МК України строки товар на Київську митницю, станом на 12.05.2021, доставлений так і не був, у зв`язку із чим на перевізника ОСОБА_4 посадовою особою Волинської митниці Держмитслужби складено протокол про порушення митних правил за ч.4 ст.470 МК України.
Відповідно до листа Державної митної служби України №08-1/20-02-01/7.3/17127 від 16.12.2020 щодо відповіді митних органів Федеративної Республіки Німеччина та доданих до нього документів, встановлено наступне.
Згідно завіреної експортної декларації MRN19DE520320105554Е0, яка подавалась для вивезення товару з території Європейського союзу, автомобіль, який стосується даної справи, був проданий німецькою компанією «alga Nutzfahrzeung- und. Baumaschinen GmbH Co.KG» до ПП «Дельта Агро Технікс» за 41 000 євро, що за офіційним курсом НБУ, на день ввезення даного товару, становить 1 191 214 гривень.
З огляду на такі обставини та з посиланням на п.п.7, 43 ст.4, ч.2 ст.459 МК України дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.483 МК України як спрямовані на переміщення товару: «Автомобіль спеціального призначення для ремонту дорожнього покриття – установка для ремонту дорожнього покриття KOLBERG, модель АТКН12, бувша у використанні, серійний номер – НОМЕР_2 на базі бувшого у використанні автомобіля MAN 26.463, 1997 року випуску, номер шассі – НОМЕР_3 » з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу товарно-супровідних документів, що містили неправдиві відомості щодо покупця (отримувача) та фактурної вартості товару, необхідної для визначення його митної вартості.
ОСОБА_1 на розгляд справи в суді не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце його проведення, що підтверджується інформацією з офіційного сайту Укрпошти; заяв чи клопотань щодо суті протоколу та процедури його розгляду не подав.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути судовий збір.
Дослідженням доказів по справі встановлено таке.
Факт увезення на митну територію України в адресу ТОВ «Авангард Тех» товару: «Автомобіль спеціального призначення для ремонту дорожнього покриття – установка для ремонту дорожнього покриття KOLBERG, модель АТКН12, бувша у використанні, серійний номер – К9245742 на базі бувшого у використанні автомобіля MAN 26.463, 1997 року випуску, номер шассі – НОМЕР_3 » підтверджується доданим протоколом про порушення митних правил, поданими до митного контролю товарно-супровідними документами: ІМ40ЕЕ № UA100330/2020/473069 від 12.03.2020, інвойсом №19-К 1897 від 06.11.2019, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 05.04.2005, договором купівлі-продажу.
Доказом вчинення правопорушення до протоколу приєднано відповідь митних органів Федеративної Республіки Німеччини, експортну декларацію MRN19DE520320105554Е0 від 09.11.2020.
Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положення Митного кодексу безпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.
Частиною 1 ст.483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, в тому числі, шляхом надання одним товарам вигляду інших або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, країни походження, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів.
Згідно з ч.1 ст.198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
Відповідно до п/п. "г, д" п.1 ч.1 ст.335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України автомобільним транспортом декларант, уповноважена ним особа або перевізник … надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; про найменування товарів.
Згідно із ч.3 ст.335 МК України разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості.
Під час здійснення провадження, з отриманої в порядку митної співпраці інформації від митних органів Німеччини (а.с. 33-42) встановлено, що переміщуваний «Автомобіль спеціального призначення для ремонту дорожнього покриття – установка для ремонту дорожнього покриття KOLBERG, модель АТКН12, бувша у використанні, серійний номер – К9245742 на базі бувшого у використанні автомобіля MAN 26.463, 1997 року випуску, номер шассі – НОМЕР_3 », був проданий німецькою компанією «alga Nutzfahrzeung- und. Baumaschinen GmbH Co.KG» до ПП «Дельта Агро Технікс» за 41 000 євро, та вивозився з території Європейського союзу на підставі експортної декларації MRN19DE520320105554Е0.
Таким чином, підтвердження у встановленому порядку експорту з Німеччини вищевказаного транспртного засобу, як проданого німецькою компанією «alga Nutzfahrzeung- und. Baumaschinen GmbH Co.KG» до ПП «Дельта Агро Технікс» за 41 000 євро поза розумним сумнівом доводить факт переміщення через митний кордон автомобіля спеціального призначення з використанням документів, що містили неправдиві відомості про покупця товару та його вартість.
Відповідальною юридичної особою за подання цих документів є одержувач товару – ТОВ «Авангард Тех», що, через декларанта ДП «Український Термінал» ОСОБА_2 , яка діяла на підставі договору-доручення на обслуговування митних вантажів і надання послуг на складах №487, декларував автомобіль за ціною 7500 євро.
Із письмових пояснень декларанта ОСОБА_2 встановлено, що оформлення митної декларації нею здійснювалось на підставі наданих ТОВ «Авангард Тех» документів.
З огляду на те, що відповідно до поданих до митного контролю документів товари призначались ТОВ «Авангард Тех», а тому виключно саме це товариство було заінтересоване в переміщенні товарів з приховуванням від митного контролю і несе відповідальність за вчинення правопорушення, а від його імені та відповідно до ч.2 ст.459 МК України ОСОБА_1 як керівник ТОВ «Авангард Тех».
Протилежного по справі не встановлено, а сам ОСОБА_1 не надав жодних переконливих доказів на спростування викладених в протоколі обставин, на розгляд справи не з`явився, хоча належним чином був повідомлений і про складання протоколу і про дату розгляду справи в суді.
Крім цього, митницею під час здійснення провадження в справі були вчинені дії для отримання пояснень від директора ПП «Дельта Агро Технікс», як такого що зазначений покупцем товару, про що йому надсилалось повідомлення, однак жодних відповідей, заяв від нього не надійшло, що свідчить про незаінтересованість у вирішенні долі товару, у зв`язку із чим можна зробити висновок, що даний товар йому не належить.
Перевізник – ОСОБА_4 на лист Волинської митниці Держмитслужби також жодним чином не відреагував.
Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 є керівником ТОВ «Авангард Тех», що підтверджується обліковою карткою суб`єкта ЗЕД. Отже, оскільки винуватість інших осіб ТОВ «Авангард Тех» не встановлена, ОСОБА_1 від імені цього товариства і несе відповідальність за порушення митних правил.
Частиною 1 ст.483 МК України передбачена відповідальність як за переміщення, так і дії, спрямовані на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю.
Таким чином, законом визначена можливість притягнення до відповідальності і особи, яка фізично не переміщувала товар через митний кордон, однак вчиняла дії, спрямовані на таке переміщення.
У зв`язку з цим встановлено підстави для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 передбаченого ч.1 ст.483 МК України складу правопорушення, а саме вчинення дій, спрямованих на переміщення вказаних товарів з приховуванням від митного контролю.
Враховуючи передбачену законом санкцію та доведеність вини порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваних з приховуванням товарів та їх конфіскації.
Витрати митниці по справі не заявлені.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 191 214 (один мільйон сто дев`яносто одна тисяча двісті чотирнадцять) гривень з конфіскацією у власність держави автомобіля спеціального призначення для ремонту дорожнього покриття – установки для ремонту дорожнього покриття KOLBERG, модель АТКН12, бувшої у використанні, серійний номер – К9245742 на базі бувшого у використанні автомобіля MAN 26.463, 1997 року випуску, номер шассі – НОМЕР_3 , загальною вартістю 1 191 214 гривень.
Штраф в розмірі 1 191 214 (один мільйон сто дев`яносто одна тисяча двісті чотирнадцять) гривень підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волин.обл/с.Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи та інші санкції «05» Державна митна служба України»).
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУК у Волин.обл/м.Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета